Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Neće ti odgovoriti, lakše je ignorisati pitanje kada lupiš nešto. Kad pre stigosmo do poređenja s Columbijom i Harvardom, babe i žabe, ovdašnji privatni univerziteti nisu još ni pubertetlije. Pokrenula je topik kao krstaški rat, kako protiv obrazovnog sistema tamo, tako i protiv bilo koga ko se usudi :o da protivreči.Hajde da izignorišem taj faktor i bacim po koji cent rđavoj fontani, jer mi se ne dopada da neke stvari stoje naopako...Simptomatično, vlasnici, menadžeri i rektori pojedinih privatnih obrazovnih sistema ovde su tipovi kao Mića Jovanović, za kog se i ne zna baš tačno gde je, kada, kod koga i na čemu doktorirao, koji je započeo prvi privatni fakultetski projekat stranačkim parama i koji je generalno gledano jedna šabanska, nepouzdana i tragikomična pojava. Kada bih hteo da se obrazujem u sferi ekonomije i menadžmenta, oreol šabanski vođenog masovnog sistema za popravljanje procenta visoko obrazovanih bi me svakako odvratio od studiranja tamo. Ipak, postoji značajna grupacija privatnih univerziteta, koja tu i tamo uspešno pokušava da se ogradi od Megatrend-Karić imidža koji je brižljivo građen godinama (preko 100 doktorata u toku jedne godine i slične bravure). Na tom putu ih dobrim delom sputavaju kako profesori državnih fakulteta zbog sujete i negativnih iskustava sa pionirima privatnog školstva (deljeno radno vreme, mešanje u metode rada i kriterijume, nudge-nudge), tako i sopstveni studenti - prepričavanjem chill-out iskustava i nipodaštavanjem značaja sopstvenog fakulteta. Ovo poslednje nije neki izuzetak, već slučaj i sa flagship domaćim privatnim fakultetima, tj. onima koji su deklarativno već sad dostigli ciljani standard kvaliteta.Privatni fakulteti u Srbiji su na početku, gotovo po pravilu, zaista dobijali prilično nezavidnu grupu brucoša - sveži studenti su mahom dolazili tu dobrim delom zato što nisu uspeli da upišu/redovno studiraju državni fakultet ili zato što su hteli da se doškoluju radi akademskog pokrića za napredovanje u firmi u kojoj već rade. Generalno gledano, niko ne može da tvrdi da najbolji "materijal" za studije nije završavao na državnim fakultetima. Na svetu ne postoji sistem u koji ubaciš čisti prosek, a dobiješ briljantne diplomce - zato je na početku bila sasvim neophodna minimizacija zahteva, te i kompromis u vezi kvaliteta većeg dela iškolovanog kadra. Godine su prolazile, a to pitanje je polako krenulo da se pegla, raznim metodama. Ozbiljniji privatni fakulteti su iz godine u godinu unapređivali svoj program i podizali opšte standarde rada, prilagođavali kriterijume očekivanom kvalitetu, te postali znatno nezavisniji u pogledu stvaranja sopstvene mikro akademske zajednice (naročito posle zabrane rada profesora sa državnih na privatnim fakultetima). Fakulteti poput RAF-a privlače nadarene studente stipendijama i tako generalno podižu prosek u kvalitetu na ulazu, ali to nije sistemsko, već više ad hoc rešenje.Pojedine privatne univerzitete ću verovatno i za 10 godina posmatrati sa sličnim nivoom skepse i nipodaštavanja kao što sada posmatram presvučeni Karić i npr. Univerzitet u Prištini K. Mitrovici (ni kriv ni dužan, samo sam već na ihaj mesta čuo o korupciji i niskim standardima rada dole), a pojedini će verovatno uspeti da prošire delatnost na sve više društveno potrebnih profila. Nadam se da naslov ovog topika sa onim nesrećnim vs. između privatni & državni neće biti isključivi model po kom će se odnosi između obrazovnih ustanova regulisati. Trenutno nema (ili ne postoje iole kvalitetne) privatnih alternativa za veliku većinu tehničko-tehnoloških usmerenja, a nešto mi govori da će tako i ostati. Šta god da se desi, državni sektor će i dalje najverovatnije biti jedini odgovoran za školovanje naučnog kadra (koji će se baviti institutima, razvojem i slično), pošto nešto ne verujem da će država preći na bilo koji oblik subvencionisanja studiranja na fakultetima čiji osnivač nije republika any time soon, a lako uočljiv interes privrede za podršku tim stvarima i dalje ne postoji. Svet ne fukncioniše u teoriji, već u praksi punoj parazitnih efekata.Za kraj, iako se čitanjem može zaključiti, dodatno napominjem da se ovih par pasusa napisalo pre svega kroz posmatranje tehničkih fakulteta, što se u privatnoj sferi svodi mahom na razne štapa-i-kanapa IT menadžmentarije.edit: Typos.

Edited by Oxymoron
Link to comment

Ono što je po meni najvažnije za ovu priču jeste to da najveće i renomirane međunarodne kompanije u Srbiji vrlo malo ako i uopšte pitaju ljude koje primaju da li su završili privatni ili državni fakultet. Opet, jedan moj prijatelj je upravo završio MBA na jednom od ivy league fakulteta a diplomirao je na BK pre toga. Tako da je to sve stvar individualnog zalaganja.

Link to comment

Glavni arugment koji sam cuo od studenata privatnih fakulteta je to da oni svojim parama placaju ljudski i korektan odnos prema nima, sto je i tacno ali ako se samo to trazi radije cu otici u neki fensi restoran gde cu za manje pare dobiti isto. Na fakultetu pre svega ocekujem da dobijem znanje.Vecina studenata na oba tipa fakulteta ipak samo juri parce papira bez svesti da ako se nakon diplomiranja ne informise i ne nastavi sa ucenjem prakticno nista nisu ni uradili.Mislim da za sada (barem u Srbiji) poslodavci izmedju dva izjednacena kandidata ipak prednost daju nekom sa drzavnog faksa.Po meni najveca prednost privatnih fakulteta se ogleda u tome sto u procesu dobijanja diplome studenti sa takvih fakulteta imaju vise vremena da razvijaju sebe i budze CV raznim vannastavnim aktivnostima, poslovima, projektima i volontiranjima sto je ipak daleko teze za nekog sa drzavnog fakulteta. Nazalost bar koliko sam ja primetio malo njih to i koristi.

Link to comment
Heh, objavila sam da ne želim postove tipa smajli, pa da se nadovežem ručno; hvala na komentaru s kojim se btw slazem, al' pazi ovoima i onih koji smatraju da je visoka obrazovanost ipak privilegija koja ne moze i ne treba biti dostupna svima jer ce doci do zasicenja trzista - to su naravno razmisljanja onih koji su zauzeli svoje pozicije i koji ne zele "pad dionica, provjeru CV-a ili ljutnju šefa. Ni da Jenny zatrudni"
Eh kako se nekad fakultet cenio... Slusao sam i ja to. Al shvatanje fakulteta (ili bilo cega drugog) kao titule je pogresno. Ne zavrsava se zivot sa tom diplomom. Kroz ceo zivot se dokazujes i zasluzujes eventualno postovanje. A da i drugima treba dati priliku da se dokazu to je valjda normalno.
Ono što je po meni najvažnije za ovu priču jeste to da najveće i renomirane međunarodne kompanije u Srbiji vrlo malo ako i uopšte pitaju ljude koje primaju da li su završili privatni ili državni fakultet. Opet, jedan moj prijatelj je upravo završio MBA na jednom od ivy league fakulteta a diplomirao je na BK pre toga. Tako da je to sve stvar individualnog zalaganja.
U IT firmama u BGu se itekako gleda koji si fakultet zavrsio. Pored iskustva, znanja i ponasanja ofkors. Opet u nekim delovima Afrike za Srbiju nisu ni culi te s te strane bi bilo svejedno. Al ne sluzi fakultet samo da dobijes parce papira.
Link to comment
U IT firmama u BGu se itekako gleda koji si fakultet zavrsio. Pored iskustva, znanja i ponasanja ofkors. Opet u nekim delovima Afrike za Srbiju nisu ni culi te s te strane bi bilo svejedno. Al ne sluzi fakultet samo da dobijes parce papira.
U IT možda, u oblasti ekonomije uglavnom ne. Neki možda imaju averziju prema megatrendu, ali kod ostalih ni ne pitaju.
Link to comment

Zavisi samo kojim IT firmama. U vecini firmi koje se bave raznoraznim vrstama outsourcinga je to takoreci potpuno nebitno. Tako je bilo i u mojoj firmi, gde je fakultet imala 1/3 zaposlenih, neki su doduse studirali vise skole paralelno, a jedan od tih s fakultetom je bio sociolog. I naravno, vecina je vec ranije promenila nekoliko poslova ili su presli posle na druga mesta. Neki i s diplomom ETF-a, a i drugih drzavnih obrazovnih ustanova, se nisu zadrzali iz istog razloga, iz kojeg sam ja sa svojim skromnim znanjem mogao kvalitetno da radim svoj posao. A to je, bitno je da nesto, bilo sta, znas da radis dobro. Ako ne znas, dzaba, jer se vecina takvih firmi zasniva na prostom 'evo ti posao, zavrsi posao' gotovo zanatskom nivou posla.Nego nesto na temu: ja sam bez mnogo ucenja dao uslov u drzavnoj skoli (visoj), pre nego sto sam batalio, dok je moja sestra zavrsila Megatrend, ali ako sam realan konstatovacu da se mnogo vise trudila i cimala od mene. Moguce je da nikada ne bi zavrsila neki drzavni fakultet, ili skolu, ali... ono sto cinjenicno znam je da sam dao uslov, a da se nisam mnogo trudio. Znam osobe i iz vec pomenute Hrvatske, sa diplomom, pa nemaju blage veze o tome sto su studirali, niti ih to interesuje.Megatrend i imidz koji imaju na mene ostavljaju stvarno bljutav utisak, ali prosto mislim da ni drzavni fakulteti ne odskacu mnogo. Sto pavle rece, vecina studenata na obe strane gleda samo kako da dobije istampanu diplomu, tako da su i po tom kriterijumu isti.Ali slozicu se i s Keltom, da dok privatni fakulteti ne pokazu da im cilj nije samo biznis, ne mogu da se stavljaju u isti rang s drzavnim.

Link to comment

Imao sam iskustvo u osnivanju jednog od prvih privatnih IT fakulteta (možda i prvi, ko će ga znati) još daleke 2003. Pisao planove, programe, birao udžbenike, strategiju, pozivao kolege da rade kao predavači.i da, sve sve svodilo na to da vlasnik novca obrne još više novca, mada su studenti (za tu godinu, a bilo ih je neki 40) zaista imali dobre uslove.EDIT: slova

Edited by renne
Link to comment

Ovo sam već negde pisao al ajde...Dok sam studirao(krajem prošlog veka)upoznao sam 1 studenta nekog privatnog fakulteta u Budimskoj. Otac mu je Makedonac a majka Švabica. Živeli su u Južnoj Africi i ne znam iz kog razloga on se obreo na studijama u Beogradu. Srpski naravno nikada nije govorio tako da mu je i osnovna komunikacija bila problem. Mislim da je završio u roku.Sada na poslu imam kolege koje su došle do nekih pozicija ali ih jebe nemanje diplome. Rade normalno minimum 8sam sati dnevno, porodica(ljudi od 35-40g) i samo 1 dana donesu diplomu sa npr. Fabusa. Ili nekog isturenog odeljenja u Inđiji. Ni ne znaš da studiraju. Fakultet vide verovatno kod upisa i kad odu po diplomu.editDa ne bude zabune, državni ekonomski fakultet u BGdu je go kurac.Za čitaoce iz ambasade - that's all dick.

Edited by Hartmann
Link to comment

do sada, moj utisak o privatnim fakultetima, na osnovu neposrednog i posrednog iskustva nije baš blistav i naročito pozitivan. s jedne strane kao kao roditelj studenta koji treba uskoro da diplomira, uspela sam za prethodne tri godine samo da potvrdim upravo da je sve podređeno generisanju prihoda. konkretni fakultet,čije ime ne bih spominjala, ima taj početni wow efekat, koji postižu zvučnim imenima na listi profesora. al ta fascinacija vrlo brzo prođe, kad shvatiš da isti ti wow predavači (naravno, ima divnih izuzetaka, ali je problem da to ne treba da bude izuzetak), nisu uložili više od minimuma napora da podstaknu studente da zapravo uče i nauče nešto. predavanja su kondenzovana (majku mu, ne može makroekonomija da se uči jedan semestar, nema boga), neko će reći da je to bolonja, al nekako mi nije dovoljan argument (premda nisam sasvim upućena u novi školski sistem). uči se iz prezentacija, a studentima se toplo preporučuje da sami istražuju i čitaju, ali se pred njih ne postavljaju zahtevi koji će ih zapravo naterati da umesto prezentacije od 30 slajdova uzmu knjigu i istražuju dalje. jeste, hodajući hormoni koji su shvatili da mogu da spreme ispit za 4-5 dana će da sede u slobodno vreme i kopaju po stručnoj literaturi, ne bi li više saznali. zabole ih dupe baš. slažem se da je pristup učenju individualna stvar i da ne zavisi nužno od toga da li neko ide na državni ili privatni fakultet, ali ipak je lestvica u ovom slučaju postavljena prenisko, pošto je fakultetu u interesu da zadrži sve studente koji plaćaju. cela generacija koja je upisala, sa izuzetkom nekolicine koji su otišli po kojekakvim amerikama i bokonijima, ove godine je i završila. a ja sam upoznala barem četvoro za koje mi je fascinantno da su uopšte mogli da potrefe vrata učionice. takođe, kao poslodavac koji je svesno angažovao mlade ljude, koji su nedavno ili relativno nedavno završili fakultete, vidim veliku razliku u načinu razmišljanja i pristupu radu. daleko je naš 'državni' sistem od idealnog, jako daleko, ali mislim da još uvek postavlja pred studente neke malo više zahteve koji ih teraju ili da rade ili da ispadnu iz igre. pavle je naveo krunski argument koji sam i sama sto puta čula, o ljudskom tretmanu koji dobijaju za uložene pare. taj tretman bi trebalo da se podrazumeva, majku mu, al ja od fakulteta imam ta staromodna očekivanja da student koji ga završi ipak ima određeni nivo znanja iz oblasti za koju se školovao.sad se nadam da ćemo imati priliku da testiramo kako rade strani fakulteti sa ekspoziturom u beogradu, mada znajući kako ovde stvari preko noći dobiju tu divnu srpsku notu čim se transplantiraju, strepnja mi jača od nade.

Link to comment

Prvi put u posleratnoj istoriji, kažu istraživanja, sadašnja generacija je manje obrazovana od prethodne (svojih roditelja). Takvo zakucavanje će se debelo osetiti, a interesantno je da se poklopilo sa otvaranjem drive in fakulteta u Srbiji. Ja sam završio državni, a moje dete nedavno jedan od privatnih struku čiji naziv ne umem da izgovorim. Najtužnije mi je bilo kad je šest meseci pre diplome rekla da je odavno shvatila da se zeznula, i da ih tamo ništa ne uče.I da, bio sam u prostorijama tog fakulteta, prelepe su, za razliku od stare žute kuće

Link to comment
Ovo sam već negde pisao al ajde...Dok sam studirao(krajem prošlog veka)upoznao sam 1 studenta nekog privatnog fakulteta u Budimskoj. Otac mu je Makedonac a majka Švabica. Živeli su u Južnoj Africi i ne znam iz kog razloga on se obreo na studijama u Beogradu. Srpski naravno nikada nije govorio tako da mu je i osnovna komunikacija bila problem. Mislim da je završio u roku.Sada na poslu imam kolege koje su došle do nekih pozicija ali ih jebe nemanje diplome. Rade normalno minimum 8sam sati dnevno, porodica(ljudi od 35-40g) i samo 1 dana donesu diplomu sa npr. Fabusa. Ili nekog isturenog odeljenja u Inđiji. Ni ne znaš da studiraju. Fakultet vide verovatno kod upisa i kad odu po diplomu.editDa ne bude zabune, državni ekonomski fakultet u BGdu je go kurac.Za čitaoce iz ambasade - that's all dick.
Mislim da je problem ovakvog misljenja sto se u sustini jednim pojedinacnim primerom podrzava nesto, sto je u sustini predrasuda, tj. default misljenje mnogih, da su privatni fakulteti smesni. Moze dovoljno slicnih i istih primera da se nadje i na drzavnim fakultetima; uostalom, mislim da ne treba ici dalje od primera magistra Velje Ilica, ili raznoraznih korupcionaskih afera.
Link to comment

Korupcionaška afera i Veljina diploma, to su izuzeci, ne pravila (osim ako hoćeš da kažeš da većina diplomaca tako stiže do zvanja? :huh:). Spika o tome koliko je na privatnim fakultetima gradivo kondenzovano, a kriterijumi spušteni zarad dobre prolaznosti, e ona već jeste pravilo...Da se razumemo, nije da ne postoje državni fakulteti kod kojih su te stvari takođe otišle u "štancamo kadrove" krajnost, ima čak i onih koji puštaju bezuslovno studente kroz godine praktično do poslednje godine studija. :) Neki od njih se čak i dalje vrlo dobro kotiraju, tj. takve ne treba tražiti samo u grupi onih koji jedva popune (ili ne popune) predviđenu kvotu brucoša.

Link to comment
I da, bio sam u prostorijama tog fakulteta, prelepe su, za razliku od stare žute kuće
pa prilicno je renovirana zuta kuca poslednjih godina ;)
Link to comment
Korupcionaška afera i Veljina diploma, to su izuzeci, ne pravila (osim ako hoćeš da kažeš da većina diplomaca tako stiže do zvanja? :huh:). Spika o tome koliko je na privatnim fakultetima gradivo kondenzovano, a kriterijumi spušteni zarad dobre prolaznosti, e ona već jeste pravilo...Da se razumemo, nije da ne postoje državni fakulteti kod kojih su te stvari takođe otišle u "štancamo kadrove" krajnost, ima čak i onih koji puštaju bezuslovno studente kroz godine praktično do poslednje godine studija. :) Neki od njih se čak i dalje vrlo dobro kotiraju, tj. takve ne treba tražiti samo u grupi onih koji jedva popune (ili ne popune) predviđenu kvotu brucoša.
Tako je od ustava 1974 tad su to bili pravni u peci i medicinski u tuzli, iz bgd su ljudi isli u mostar na ekonomiju nema to veze sa vlasnickom strukturom. fakulteti prodaju diplome. i na obicnoj pijaci desi se velika razlika u kvalitetu tezga do tezge, a ista cena.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...