Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

mislim da bi na većini fakulteta trebalo da se uvede kao obavezni predmet pisanje eseja, što bi im znatno pomoglo što tokom studija da pišu seminarske i završen radove, što kasnije u životu, tj. radu.
uvedeno, pa se ispostavilo da je u koliziji sa loshom navikom da upisemo 1.600 studenata godisnje ...
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

tvoje iskustvo *sa studiranjem* u usa ne moze da ti kaze mnogo o tome sta poslodavci u usa traze.o tome bi, eventualno, mogao da govoris na osnovu trazenja (i dobijanja) posla u nekoj zemlji.to je neko moje iskustvo ;)inace, studiranje u usa (vidim, pomenuo si nekoga ko je posle BK tamo zavrsio neki MBA program, a na osnovu ovog poslednjeg tvog odgovora cini se da si i sam studirao u amerikama) govori jako malo o stvarnom zivotu u usa, iako nasi studenti koji se odande vrate imaju taj poriv da autoritativno pricaju o otkrivenoj americi.a kada si u americi na stipendiji za neki MBA ili LLM, realno kaplje ti lova "prvog u mesecu", tvoje je da ucis (i malo pijes vikendom) i da uzivas pod staklenim zvonom. ok, mozda je nekome malo nategnutije, ali taj sme da radi koliko - 20 sati nedeljno na kampusu? - pored te stipendije. e sad, ako si posle neke takve varijante uronio na trziste rada, onda mozes da nam kazes koliko je zaista nebitno da li je covek zavrsio biologiju ili hemiju, i za kakve poslove je nebitno.
ja sam "uronila" i mogu da ti kazem da je u mojoj oblasti (finansije) zaista nebitno. radila sam na 2 najveca finansijska trzista (ny i london) i moje kolege u firmi su bile zavrsavale biologiju, tehnologiju, knjizevnost, umetnost, psihologiju, istoriju, modni dizajn....skoro da nikog nije bilo u firmi ko je zavrsio neki business studies, economics ili finance. da ne poverujes; ali je velika vecina bila sa prestiznih fakulteta.naravno za pravo ili medicinu je skroz druga prica.edit: ja sam se uvek pitala kako je njima izgledao prvi intervju za posao u finansijama. mislim, kako objasnis da nakon 5 godina rada u modnoj industriji te odjednom bas strasno interesuju finansije, ili posle studija biologije trazis posao u investicijskoj banci. kako objasniti tu novopronadjenu motivacaiju, a da izgleda credible?! Edited by rajka
Link to comment
ja sam "uronila" i mogu da ti kazem da je u mojoj oblasti (finansije) zaista nebitno. radila sam na 2 najveca finansijska trzista (ny i london) i moje kolege u firmi su bile zavrsavale biologiju, tehnologiju, knizevnost, umetnost, psihologiju, istoriju, modni dizajn....skoro da nikog nije bilo u firmi ko je zavrsio neki business studies, economics ili finance. da ne poverujes. ali je velika vecina bila sa prestiznih fakulteta.naravno za pravo ili medicinu je skroz druga prica.
ok, razumem da se te stvari razlikuju od oblasti do oblasti i da je trgovina (bilo koje vrste) u tom smislu najliberalnija,a licencirane profesije tipa pravo i medicina najmanje liberalne ... Edited by gagorder
Link to comment
tvoje iskustvo *sa studiranjem* u usa ne moze da ti kaze mnogo o tome sta poslodavci u usa traze.o tome bi, eventualno, mogao da govoris na osnovu trazenja (i dobijanja) posla u nekoj zemlji.to je neko moje iskustvo ;)inace, studiranje u usa (vidim, pomenuo si nekoga ko je posle BK tamo zavrsio neki MBA program, a na osnovu ovog poslednjeg tvog odgovora cini se da si i sam studirao u amerikama) govori jako malo o stvarnom zivotu u usa, iako nasi studenti koji se odande vrate imaju taj poriv da autoritativno pricaju o otkrivenoj americi.a kada si u americi na stipendiji za neki MBA ili LLM, realno kaplje ti lova "prvog u mesecu", tvoje je da ucis (i malo pijes vikendom) i da uzivas pod staklenim zvonom. ok, mozda je nekome malo nategnutije, ali taj sme da radi koliko - 20 sati nedeljno na kampusu? - pored te stipendije. e sad, ako si posle neke takve varijante uronio na trziste rada, onda mozes da nam kazes koliko je zaista nebitno da li je covek zavrsio biologiju ili hemiju, i za kakve poslove je nebitno.
Priznajem da manje poznajem tržište rada tamo nego fakultete i studiranje. I ovo što si rekao za studiranje tamo je potpuno tačno. Ono što sam hteo da kažem je upravo ovo što je rajka napisala da njih više interesuje ime fakulteta jer je to za njih znak nekog filtera, po meni. Ono što si studirao im je manje bitnio jer posao ćeš naučiti kada počneš da radiš. Naravno, to se odnosi na oblast ekonomije koje je po meni najrelevantnije za ovu priču jer su privatni fakulteti kod nas mahom ekonomski. Svakako da je kod medicine drugačije. :) Taj momenat primećujem sada i ovde. Jedna od Big4 je dosta vremena uložila da privuče ljude sa tehničkih fakulteta jer kako je govorio jedan od partnera "nama trebaju klikerasi".Drugar koji je završio MBA je bio na Berkleyu. Najnebitnije mesto u njegovoj aplikaciji za MBA je bilo koji fakultet je završio. Radno iskustvo, eseji i sve ostalo je bilo daleko važnije.Takođe, mislim da je ovo što je mary napisala oko pisanja eseja vrlo važno. Mi iz sistema školovanja izbacujemo ljude koji su suštinski nepismeni. Ne znaju da sastave pismo, CV itd.
Link to comment
ok, razumem da se te stvari razlikuju od oblasti do oblasti i da je trgovina (bilo koje vrste) u tom smislu najliberalnija,a licencirane profesije tipa pravo i medicina najmanje liberalne ...
u sustini da. ovo o cemu ja govorim nije trgovina, nego vrlo tehnicka oblast, ali trgovci imaju ono sto se zove transferable skills, i najbrze nadju novi posao od svih vrsta profesionalaca, jer se najlaske preorjentisu na nesto novo. to je statisticka cinjenica. najbolje od svega je biti dobar trgovac. :)
Link to comment
jedna od mana našeg (visoko)školskog sistema, bez obzira na vlasničku strukturu, je što studenti ne umeju da pišu. čak i kada imaju dovoljno znanja i informacija, prosto ne umeju da uobliče to u smislenu celinu u pisanoj formi. mislim da bi na većini fakulteta trebalo da se uvede kao obavezni predmet pisanje eseja, što bi im znatno pomoglo što tokom studija da pišu seminarske i završen radove, što kasnije u životu, tj. radu.
Ovo je tako tacno, bar sto se tice drzavnih fakulteta. Znam da je moja drugarica koja je studirala na privatnom fakultetu stalno pisala radove i mislila sam da je to jedna od retkih prednosti privatnih fakulteta. Opet, ne znam koliko su kriterijumi ocenjivanja bili visoki odnosno niski, i ne znam kakvog je kvaliteta to sto je ona pisala jer nisam citala. A ja sam zavrsila drzavni faks bez ijednog napisanog rada (osim diplomskog) i posle, kada sam pocela da pisem, mi je bilo prilicno tesko. Ustvari sam tek tada pocela analiticki da razmisljam o tome o cemu pisem. Tako da mislim da je insistiranje na pisanju radova presudno za kvalitet studiranja, bar kada je o social sciences rec. Ne znam da li su se drzavni fakulteti u Srbiji pomerili sa mrtve tacke po tom pitanju, predpostavljam da moraju zbog bolonje.
Link to comment
Dok sam radio na BU, jedan od renomiranih profesora koji je tezgario na privatnom fakultetu mi je rekao, parafraziram - "kako da oborim nekoga tamo kad je dao tolike pare?" i dodao da im je i sam dekan tako nešto u startu natuknuo.
Osim dela price koja se tice dekana, u principu smo onda sigurno vec dosli na isto, kad su skolarine i na drzavnim fakultetima astronomske.Ova dalja prica sto se tice pisanja, odnosno nemogucnosti pisanja, je vrlo lako objasnjiva. U nasem skolstvu naime ne postoji nikakva svest o tome da se u skoli uci nesto sto se koristi u konkretnim situacijama u zivotu. Pa je tako i logicno da neko nije u stanju da znanje koje poseduje pretvori u tekst, jer je to konkretan zadatak. Edited by Venom
Link to comment
Ova dalja prica sto se tice pisanja, odnosno nemogucnosti pisanja, je vrlo lako objasnjiva. U nasem skolstvu naime ne postoji nikakva svest o tome da se u skoli uci nesto sto se koristi u konkretnim situacijama u zivotu. Pa je tako i logicno da neko nije u stanju da znanje koje poseduje pretvori u tekst, jer je to konkretan zadatak.
pa sta ja znam. ja umem bez problema da pretvorim tekst u konkretnu matematicku formulu, i onda se taj moj rad koristi konkretno u stvarnosti. kada treba obrnuto, jebote, ko nokte neko da mi cupa, mucenje!
Link to comment
o da, to primecujem i kod sebe, i mnogo mi smeta sto ne znam da pisem i sto mi pisanje pada tesko. istina.
U germansko-ruskom modelu obrazovanja to se uci u gimnaziji.
Link to comment
U germansko-ruskom modelu obrazovanja to se uci u gimnaziji.
pa "ucila" sam i ja. na srpskom smo stalno pisali one pismene radove, i to sam jos isla na drustveni smer. vise od mene su "ucili" jedino u onim spec. jezickim gimnazijama, i ne samo da sam pisala, nego sam dobijala i dobre ocene. mogu tek misliti kako je onima koji nisu toliko "ucili" :lol:salim se, uopste nismo ucili kako da pisemo. samo su nam zadali temu i mi smo pisali!dobro, dosta zavisi i od afiniteta, posto mi sada definitivno mnogo teze pada da pisem, nego kad sam bila u skoli.
Link to comment
za klince, čiji roditelji mogu kako tako da priušte finansiranje priv faxa, ova opcija je linija manjeg otpora. lako se polaže prijemni, lako se upada na fax i prilično lako se završava. šta i kako posle toga znaš, jebga to je druga priča. naravno, kao što su već ljudi rekli, fakultet (ni jedan) te ne osposobi da radiš u struci, ali ipak treba da ti omogući da stekneš dovoljno teorijskog znanja i informacija, koje ćeš kasnije primeniti na poslu u nekoj meri. i donekle uobličiti tvoj pristup radu kao takvom, ukoliko se od tebe traži da uložiš vreme i napor da nešto postigneš - položiš ispit, napišeš rad, etc. jedna od mana našeg (visoko)školskog sistema, bez obzira na vlasničku strukturu, je što studenti ne umeju da pišu. čak i kada imaju dovoljno znanja i informacija, prosto ne umeju da uobliče to u smislenu celinu u pisanoj formi. mislim da bi na većini fakulteta trebalo da se uvede kao obavezni predmet pisanje eseja, što bi im znatno pomoglo što tokom studija da pišu seminarske i završen radove, što kasnije u životu, tj. radu.
Da li ovo znaci da nasi fakulteti proizvode VKV majstore sa diplomom umesto visokoobrazovanih ljudi i moze li se onda reci za nekoga, ko poseduje diplomu da time poseduje i visoko obrazovanje?
Link to comment
Opšte obrazovanje je jako, jako značajno za kvalitetan rad u struci i nauci, obzirom da sa sobom donosi i širi pogled na stvari, mogućnost sagledavanja opštih principa po kojim struka funkcioniše, pravilnu procenu vanstručnih elemenata koji utiču na predmet rada i lakše i brže prilagođavanje na nepoznate i neočekivane situacije u poslu. Iz mog iskustva, ljudi sa dobrim opštim obrazovanjem su znatno kvalitetniji, kreativniji i lucidniji u poslu, dok oni sa slabijim opštim obrazovanjem dobro funkcionišu samo na šablonskim zadacima, i kada se šablon poremeti, oni pokazuju slabu ili nikakvu mogućnost prilagođavanja, i odmah traže pomoć sa strane. Doduše, na ovo utiču i opšta inteligencija i iskustvo, ali je, po meni, uticaj obrazovanja ključan. Stoga, kod mene nema nikakve dileme - ja nikada ne bih zaposlio čoveka koji ne zna da se pravilno izražava, meša padeže ili ne zna ko je Kristofer Kolumbo, Isak Njutn ili Pablo Pikaso, pa makar imao i diplomu Kembridža ili Harvarda. Međutim, ja se tu ništa ne pitam, a oni koji se pitaju uglavnom favorizuju polufabrikate, jer ne razmišljaju svojom glavom i ne postavljaju nezgodna kritička pitanja, već slepo slušaju i odrađuju svoju rutinu.
Slazem se sa tobom.U drustvu,dobar radnik sa visokim obrazovanjem mora da se razlikuje od dobrog radnika sa visim ili srednjim obrazovanjem.
Link to comment
Da li ovo znaci da nasi fakulteti proizvode VKV majstore sa diplomom umesto visokoobrazovanih ljudi i moze li se onda reci za nekoga, ko poseduje diplomu da time poseduje i visoko obrazovanje?
Kamo srece da iko u ovoj zemlji proizvodi VKV radnike.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...