Jump to content
IGNORED

Akvaristika i aquascaping


Recommended Posts

To je premali akvarijum za toliku skupinu, tu mogu ili samo te male ili jedna japanka.

Cikldi su još ozbiljniji zalogaj što se prostora tiče.

 

Taj mali akvarijum je pogodan samo za kozice.

  • +1 1
Link to comment

Jebote, nisam ni znao da postoji ova tema. 

 

:smiley_hail:

 

Treba mi savet - pazario sam onaj minijaturni Aquael akvarijum od 6L sa grejačem i onom malom pumpom sa sundjerom. Nisam ga još postavio ni napunio. 

Koje ribice su najoptimalnije za držanje u ovakvom akvarijumu? I koliko njih? 

I drugo, kupio sam neke plave kapi za koje su mi u prodavnici rekli da su obavezne prilikom svake zamene vode - zna li neko o čemu se radi? 

Link to comment

Taj minijaturni je dovoljan za jednu ribu Borca ili za kozice. Dakle, ne planiraj da možeš da održiš zdrav eko sistem sa više riba u njemu. Jednoj ribi je potrebno makar 5l vode za zdrav život i razvoj.

 

Te plave kapi su kultura bakterija koje treba da razlažu amonijak koji nastaje zbog fizioloških potreba riba. Nikada ih nisam koristio zato što postoje pravila kada se startuje jedan akvarijum.

 

Naime, akvarijum mora da se "ciklira". To znači da se pre kupovine živog sveta (riba i slično) akvarijum prvo pripremi - postavlja se podloga (pesak odgovarajuće granulacije a prema zamisli nekog konačnog izgleda formiranog akvarijuma - najčešće 2-4mm). Pre peska može da ide jedan tanki sloj hranjive podloge ukoliko će se saditi neke biljke.

Nakon toga, ali i postavljanja nekih objekata (grana, panj, kamen...) u akvarijum se naliva voda i uključuje pumpa. I tako prazan akvarijum radi 2-4 nedelje, u zavisnosti od zapremine. 

U akvarijum se povremeno ubaci malo riblje hrane (listići ili granule) da bi se pokrenuo bakterijski proces.

Za sve to vreme akvarijum doživljava razne promene (mutna voda, alge i drugo) zbog čega se menja samo deo vode (nikako i nikada sva!) - do 1/3 se menja na 3-4 dana, alge sa stakla se uklone brisanjem ili magnetnim brisačem. Tek nakon ovog perioda cikliranja voda u akvarijumu i sam sistem je spreman da primi živi svet.

 

Plave kapi ovaj proces ubrzavaju malo ali ne smatram da su neophodne.

 

Živi svet se ubacuje postepeno: male grupe ili pojedinačno i to uz obaveznu aklimatizaciju koja se može obaviti na nekoliko načina. Obično se zatvorena kesica u kojoj se nalazi riba spusti u akvarijum da bi se izjednačila temperatura vode. Nakon toga se kesica otvori da se vode (iz kesice i akvarijuma) polako izmešaju i da riba sama izađe iz kesice.

 

Srećan početak!

  • +1 2
Link to comment

@Tale je l može preporuka za neki gotov akvarijum (da u sebi sadrži sve - grejač, svetlo, filter) do 20l (mislim da komoda, tj polica ne bi izdržala veću težinu)? to ukoliko se odlučim da ovim ribicama obezbedim neki pristojniji život. donete su u kuću na prepad i iako sam rekla da me ne interesuju i da nisu moja briga, sad kako u poslednje vreme vodim računa o njihovim ribljim potrebama, postale su mu drage i volela bih da im kupim lepšu kuću nekad. ovaj akvarijum, kao i filter, je neki najjeftiniji mogući, i voda nikada nije bistra. uzela sam i te neke fensi kapi, međutim ništa. i jedno možda glupo pitanje - ukoliko im se stavi pesak u akvarijum, kako se onda očisti riblja kaka, pretpostavljam da se onda zavuče svuda u taj pesak. inače, velikoj zlatnoj ribici se često vuče končić kaka, nadam se da se nije i ona razbolela. 

Link to comment

Ja kontam da je 6l malo za bilo sta, osim mozda onu zlatnu ribicu i sl. Ipak u akvarijum treba da stane i neki kamen, malo bilja, mozda pumpa.. Ali borac npr u malom akvarijumu moze da izgleda zaista impresivno. Npr Ja imam 120l, sa barbusima pa sam osakacen da dodajem raznih ribica, borca narocito, ali cim se penzionisem bice jedan mini akvaskejping fazon sa borcem. Inace, to cikliranje i pronaci savrsen balans koliko izmjena koliko vode je obavezan, jer sto je manji akvarijum veci su problemi (bar za nas pocetnike). Ovo je odlican video za pocetnike. Nema nikakve potrebe za tim plavim kapima.

Link to comment

20l (ako sam dobro protumačio) i dalje nije dovoljno za veći broj riba, naročito za japanke. Evo na linku nešto od ponuda:

 

https://www.akvarijum-centar.com/akvarijumi/fabricki-akvarijumi/tetra-akvarijumi.html

 

Da, kaka se zadržava i pravi problem ukoliko nema biološke ravnoteže. Pesak zapravo pomaže da voda bude kvalitetna a mulj se povremeno izvlači takozvanim  "usisivačem" (ima na ovom sajtu i to).

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

@Tale izgleda da sam dobro čuvala ribice! jedna zebra d nešto neonka je noseća! mislila sam da sam je samo nagojila i da je stomačić od toga, kad ono proveri dete na netu i trudna je :) sad moram da kupujem i mrestilište, pored akvarijuma :) 

  • +1 1
Link to comment
  • 6 months later...

@Tale, treba mi savet kako da se ponašam sa svojim novim akvarijumom. Da li postoji neki konsultant koji će da mi dođe kući i da napravimo populacionu politiku jer ja ovaj emotivni šok kao jutros više ne mogu da podnosim? 

 

Dakle, akvarijum je 280x80x25cm. Do jutros su tu živele 4 neke šarene ribice, japanka, ovaj som sa slike i jedan čistač. Som je generalno smrdara koji je em najveći, em skuplja sve viškove i otpade. E sad, japanka mi se već dve nedelje krije u ćošku akvarijuma, gore desno. Kad ih hranim, dodje ona i bude po nekoliko sati sa ostatkom ribica da pliva i da se jurcaju levo desno, ali to je sve vrlo pitomo. Sinoć pred spavanje ja vidim njoj na levoj strani stomaka oštećenu krljušt i kao da joj ranjeno meso. ALi nema krvi. I onda sam bacila hranu da vidim da li će jesti i ona je baš jela. Jutros se probudim i nađem kako se smrdara gosti na njenim ostacima. 

 

Umrla sam. Ja umem sa psima, a ovde ne znam šta da radim. Niti mogu da ga istučem, da ga kaznim, niti sam njoj mogla da pomognem. Mozgam da li se ona povredila negde drugo, pa uginula, a smrdara da se samo ponašao kao strvinar ili ju je smrdara povredio i ubio na kraju. Ako je ovo drugo, on mora da leti. On i čistača maltretira. Čistač se uvek krije iza ovih amforica i oslobodi se samo kad som jede. 

 

Je l som predator? Ne dira ove male šarene. 

 

Ako me bude iznervirao, ubaciću mu neke one sinister ružne ribe. Jedino što ja ne želim ružne ribe. Hoću šarene ribice i hoću japanke i zato mi treba konsultant da mi pomogne šta je tu kompatibilno i održivo. 

akvarijum1.jpg

smrdara1.jpg

Edited by MayDay
Link to comment

Uh. Ovaj som će da poraste i poraste, ne znam kako ti se uopšte našao u akvarijumu?

On bi, po meni, morao da leti ako ćeš tu da držiš druge miroljubive ribe kakve su Japanke.

A ako ćeš da čuvaš Japanke onda čuvaj samo njih ili sa njima da združiš samo neke druge ribe koje vole malo hladniju vodu. "Čistač" može da ostane, samo imaj na umu da su i oni kao mali vredni i vole da jedu alge a kasnije se ulenje pa jedu sve što jedu i ostale ribe.

Za kućne konsultacije može da se organizuje nešto mada je bolje da odeš u radnju kod par stručnjaka i entuzijasta (javi mi na PM gde si da te uputim kod najbližeg a najboljeg) da odmah vidiš te ribe koje mogu zajedno.

 

Toj tvojoj Japanki nešto nije odgovaralo u toj zajednici a moguće je da je bila bolesna ili povređena, to ne mogu da znam ovako. Nadam se da si njene ostatke izbacila iz akvarijuma.

Link to comment

Ovako na neviđeno, a sa skromnim iskustvom...
Ovo što si opisala može da bude i gljivično oboljenje.
E sad problem može da bude da se to "širi" po akvarijumu. Možda bude potrebna "dezinfekcija" celog akvarijuma.
To kombinovanje[emoji769] je mnogo zajebano.
Ja sam tako jednu vrstu upario sa skalrima i skroz su ih "počupali"
Vremenom shvatiš da je ekosistem[emoji769] vrlo zajeban da se napravi.








... Shiit has hit the fan

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...