Jump to content
IGNORED

Akvaristika i aquascaping


Recommended Posts

Таман када сам исхвалио екстерне филтере, десио ми се пех који само случајем није прерастао у катастрофу: црево које доводи воду у филтер је почело да спада и пушта воду, полица на којој акваријум стоји се натапала данима и набубрила, а ја приметио тек када је вода почела толико да цури да се прелило из полице на паркет. Екстерни сам одмах размонтирао и вратио сам у функцију много слабији унутрашњи филтер (900 био спољни, а унутрашњи је 400л/сат). Од сада оберучке прихватам искључиво Јувелов принцип: вода би требало да остаје у акваријуму.

Link to comment

Da, to je uvek problem sa spoljnim filterima, nikada nisi miran... Slično može da se desi i kad su creva na svom mestu, ali dođe do zagušenja protoka iz akvarijuma u filter: tada pumpa izbaci svu dostupnu vodu iz filtera u akvarijum, a ako je akvarijum već pun neminovno dolazi do prelivanja.Za isti princip (voda u akvarijumu, a ne u posudi pored) sam se i sam odlučio kod ovog drugog, većeg, akvarijuma te sam izabrao unutrašnji pregradni sa zazorom.Kod prvog akvarijuma sam isto koristio unutrašnji motorni filter, ali je taj baš gnjavaža zbog kvaliteta filtracije.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

Mau, vidi ovo:PtNspJZ.jpgOvo je Panda (Corydoras panda), i sinoć primetim bebe Pande:vQk1njc.gif Posle nekoliko godina NE truda, sa samo 3 odrasla primerka, desio se spontani mrest Pandi u zajedničkom akvarijumu (sa kozicama, Helenama, Ancistrusima i MTS-ovima). Voda poslednji put promenjena prošlog petka (tada je i počeo mrest), temperatura 25 stepeni, bez dodavanja sredstva protiv plesni i bilo kakve druge hemije.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Eво могу ја да попуним време лаганом конверзацијом док не дође Тале, прави стручњак. Шта те занима?

Link to comment

Немам шта да ти препоручим да читаш, ја сам све учио кроз праксу и савете од искуснијих хобиста.Кораци који те чекају на старту су релативно једноставни: прво мораш да се одлучиш да ли ћеш да оформљујеш морски акваријум или слатководни. Наравно, можеш и овај акваскејпинг о коме пише Тале, али то ти је као да имаш подводну саксију са цвећем, само 100 пута лепше. Ту су козице и биље, а о томе не бих ни да почињем јер сам сам отишао у другом правцу. Дакле, акваријуми са рибицама:Морски су дуго година били врло зајебани за одржавање, али сада је цео хоби толико напредовао да није баш немогуће чак ни почетнику да их оформљује и одржава, али ти ја ипак не бих препоручио да баш од тога кренеш, ако ни због чега другог а оно због ипак нешто већих трошкова.Ако изабереш слатководни, онда бираш биотоп (изабереш неку реку или језеро или континент и акваријум правиш да личи на природну средину, водиш рачуна да и биљке и животиње буду из истог подручја) или за веселу сељану (трпаш у акваријум ковчежиће са благом који пуштају кисеоник, ананас Сунђер Боба, ма шта ти се свиди, само пазиш да рибице буду компатибилне јер неке врсте хоће да се кољу са неким другим). Популарни избори су и Тангањика и Малави - два језера са потпуно блесавим и различитим рибицама, за апсолутну препоруку под условом да имаш довољно места јер захтевају велике акваријуме, нарочито Тангањика чије су рибице на први поглед мање лепе јер су мање шарене али су далеко занимљивије за гледање јер су активније.Ја сам изабрао прву варијанту и имам јужноамерички биотоп, са циклидима па немам биљке јер их циклиди њупају.Што се акваријума тиче, видиш већ на врху стране да мислим да је Јувел једини избор за разумне људе од стила. То су немачки акваријуми којих има у понуди и у Србији, а чија је предност висок квалитет израде (добра стакла, квалитетан силикон, прецизни спојеви, одлична светла која могу и у воду да се порину а да нико не рикне, изузетно поуздана пумпа која врти воду, одличан грејач - све у комплету). Постоје и одговарајуће Јувелове полице, ако пожелиш комплет. Ипак, најважнија ствар је - и то не могу да нагласим превише - КУПИ НАЈВЕЋИ МОГУЋИ АКВАРИЈУМ КОЈИ МОЖЕШ пошто ће ти ионако бити недовољно велики за годину-две.едит: Јувел у Србији (цене су око 10 посто ниже од наведених, нека је акција која траје до 14. јануара)

Edited by Праслин
Link to comment

Само да додам зашто је важно узети велики акваријум: стабилнији је, што значи да је лакше одржавати квалитет воде од чега зависи здравље риба и биљака, а већи акваријум значи и далеко већи избор риба које могу да се узму за љубимце: постоје различита правила која рачунају колико риба може да стане у један акваријум, али мени су све те мере обична генерализација пошто - на пример - инч Оскара није исто што и и инч Рејнбоуа пошто Оскар има далеко већу запремину и самим тим више прља воду.

Link to comment

Da nastavim gde Praslin stade:kada se budeš odlučio da kupiš/napraviš po meri akvarijum po sopstvenim prohtevima stvarno gledaj da bude najveći (po zapremini) koji možeš da priuštiš.Za početak je dobar izbor kupovina gotovog, fabričkog akvarijuma: iz svih razloga koje je Praslin naveo, a to smanjuje potencijalne početne glavobolje oko izrade haube, izbora tipa filtera, osvetljenja i drugih stvari koje se na početku ne razumeju. Juwel je izbor bez premca na ovom tržištu, a sada je i na akciji.Ribe ne kupuj odmah.Prvo donesi akvarijum kući. Onda ga malo operi i dezinfikuj od mogućih hemijskih nečistoća. Najbolje mlakom vodom i sirćetom. Unutrašnju stranu obriši, spoljnu stranu stakla kasnije možeš da uglancaš i sredstvom za pranje prozora.Akvarijum treba smestiti na dovoljno jaku policu/komodu. Obično se rade metalne ili ojačane drvene/univer varijante. Polica mora da bude nivelisana. Ispod nekih akvarijuma (ne kod Juwelovih) ide i stiropor/stirodur između akvarijuma i police.Pretpostavimo da si izabrao neki biotop: prvi korak je da naspeš odgovarajuću podlogu. Ukoliko planiraš da to bude podvodna baštica računaj da će ti biti potrebne i hranjiva i završna podloga. Opet, neke biljke sasvim lepo uspevaju i bez hranjive podloge, prihrane i dodavanja CO2, ali to je već drugi korak. Završna podloga treba da bude kvarcni pesak, odgovarajuće granulacije. Obično je to od 2-4mm, izuzev kod ciklidnih akvarijuma gde je to onaj najsitniji pesak. Podlogu treba da naspeš tako da je ne bude manje od 4-5cm. Možeš se poigrati sa perspektivom pa nazad nasuti 10cm i obarati visinu dijagonalno ili ka prednjem staklu.Posle podloge treba dodati i neki hard (hardscape - koren, grana, kamen). Kod ciklidnih akvarijuma ide uglavnom samo kamen (takva su jezera Malavi i Tanganjika). Na hard možeš vezati neke biljke za koje si se odlučio (a i tu ti može pomoći gore pomenuti prodavac).Ovo je sada trenutak kada treba da naliješ vode dovoljno da se prekrije podloga. Česmovača će biti ok za početak, mada je bolje da ti neko da 20, 30, 50 litara vode iz svog (zdravog) akvarijuma. Vodu nalivaš preko neke posude (tako da mlaz vode ne razbuca tek postavljenu podlogu). Sada i eventualne ostale biljke sadiš u podlogu. Biljke koje rastu visoko idu pozadi, niske biljke idu bliže prednjem staklu.Vodu sada nalivaš do vrha vidljivog dela akvarijuma (hauba prekriva deo gornje ivice stakla). Uključuješ pumpu, uključuješ grejač podešen na 24 stepena (nije ti potreban samo ukoliko budeš izabrao Japanke (ili Zlatne ribice, Goldfish) jer su one hladnovodne ribe i generalno nisu za akvarijum već za vrtna jezerca), uključuješ svetlo i posmatraš početak nečega što će te prilično... odvojiti ;)Akvarijum sada mora da se "ciklira". To znači da je potrebno da prođe neko vreme da se u filteru stvore bakterije koje će ti dalje pomagati da imaš što manje posla oko akvarijuma, i da ti živi svet bude zdrav i dugovečan. Akvarijum se ciklira tako što radi prazan ne manje od 2 nedelje, pri tome ne isključuješ pumpu ni grejač dok svetlo možeš. Povremeno ćeš ubacivati po malo hrane za ribe. Ovaj proces se ubrzava tako što od nekoga uzmeš akvarijumsku vodu i/ili malo "prljavog" filter materijala. Postoji i kultura bakterija koja se može kupiti, ali ja sam protiv svake hemije. Ovo čekanje treba da te nauči i strpljenju pošto u akvaristici nema brzih dešavanja i promena.U toku cikliranja vodu treba menjati na bar 5 dana, oko 30-50%. Nikako nemoj prazniti akvarijum potpuno. Pojaviće se i alge i svaštanešto, ali to je normalna pojava kod svežih akvarijuma.Posle ove 2 nedelje možeš ubaciti prve ribe - pilote. To su ribe po izboru i one treba da ti pokažu da li je akvarijum spreman da primi ribe koje će biti stalni stanovnici. Ribe koje ubacuješ nikako nemoj kupiti odjednom: najviše po 6 komada (ukoliko uzimaš jatne ribe). Veliki broj riba odjednom će napraviti disbalans i ribe bi mogle da uginu.Ovo bi bili neki važni prvi koraci i osnova za dalje. Reci šta si zamislio pa da detaljišemo.Inače, evo kako su moje kozice "okitile" nanu:WlNoW4Rl.jpg

Link to comment

Нема фрке, слободно питај шта те занима.Рибе последње купујеш, али прво њих бираш. Није правило, али се код мене добро показало: све их узимај (ако можеш) преко истог добављача, тако ћеш бити сигуран да су здраве и да ће лакше да се прилагоде акваријуму. Ово су неки моји фаворити, ни по каквом реду већ онако збрда-здола да видиш шта све има:ОскарРасте брзо и много, има неких које можеш да мазиш као пса. Мој или није такав или је питбул пошто гризе, агресиван према другим рибама али прилично занимљив и издржљив. Има их у више боја: албино, тиграсти (на слици), црвени...red-oscar-fish-250x250.jpgЏек ДемпсиКад риба добије име по боксеру, све ти је јасно.jack-dempsey-cichlid.jpgПанакваБиће ти потребан бар један "чистач" у акваријуму. То су рибе које једу храну која падне на дно и на тај начин спречавају стварање отрова у води. Има разних, сви су врло ружни осим овог ванземаљца кога и ја имам:panaquenigrolineatus02.jpgБотија, тиграста (зову је и "кловн" ботија)Врло забавна риба, ја сам могао да је гледам по сат времена док сам је имао у акваријуму. Уме и она да порасте, а кажу и да је ваља узимати по пар комада јер је дружељубива. Код мене је била сама у акваријуму где су доминирали Рејнбоу и чистачи и временом је почела да се понаша прво као једна група, а онда као друга (ваљда се истриповала да ће тако да се уклопи у друштво).clown_loach_110112a4_w0480.jpgРејнбоуВрло занимљиве рибе, најтоплија препорука. Већина је откривена у 20. веку. Слатководна а изузетно живих боја. Није агресивна, издржљива је и има их доста врста (док сам их ја скупљао било их је 5-6 у сваком тренутку). Ево неких од тих врста:775_Boesemani_Rainbowfish_Melanotaenia_boesemani.e.jpgrainbow-fish.jpg4eb298ba7ecae477_Rainbow_fish.xxxlarge_2.jpgШто се тиче оних које нисам имао, а желео сам предњаче Малави и Тангањика:malawi-poster2.jpgtanganyika-poster2.jpg

Edited by Праслин
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...