Jump to content
IGNORED

Akvaristika i aquascaping


Recommended Posts

  • 2 months later...

Ove minijature su praktično samo za fotkanje. Nemoguće je uspostaviti biološko-hemijsku ravnotežu da bi to funkcionisalo duže od nekoliko dana.Čak i ove ribe u ovom od 10ml su neke bebe.

Link to comment

Појавио се скоро Јувел од 30л, одмах би га пазнуо за радни сто и правио биљни са два-три шримпа - да нисам усред акције набавке једног од 300-400л.DV_8_8431333_03_4c_DE_20120822153131.jpg

Link to comment

Имам већ другара, тиграсти оскар који је прерастао тренутног 100-литраша. Уз њега још панаква, а планирам да убацим џека демпсија (узећу мањег, обезбедићу му неке штекове, па ако се сложи са Вајлдом, сложио се, а ако не вратићу га човеку од кога га и узимам). Ако буде 400л можда убацим још неког циклида, да ли чоколадног, да ли неког северума видећу већ, то ми је мања брига од набавке и припреме акваријума. Годинама сам има рејнбоуе, дивне рибе, извртео сам све што је било код нас на тржишту али сам се - наравно - истриповао на већи акваријум па ми је куповина оскара била фора да себе натерам на промену. Узео сам га када ми је прошла тура рејнбоуа групно рикнула док се неко други бринуо за њих а ја са породицом био на годишњем. Преживела само та панаква и једна јо-јо ботија.

Link to comment

Видео сам на једном сајту код нас да праве акваријуме за 0,3-0,5 еура по литру.Тале, је ли боље имати спољни или унутрашњи филтер?

Link to comment

@Праслин: Da, nevolja je kad ostaviš ribe drugome na čuvanje. Nadam se da imaš proverenog prodavca za ribe. Javi se ako ti treba preporuka (i zbog cene). Ne reče ništa za šrimpove (kozice)?@kapetanm: cene akvarijuma mogu dosta da variraju od toga gde se kupuju, odnosno ko ih pravi. Pa čak i za ove industrijske (Juwel i ostali). Zemunce mogu da preporučim u obe varijante. Imam i odličnog majstora u Smederevu.Filter se bira prema tipu akvarijuma i prema živom svetu u njemu. Ne znam da li misliš na klasične staklene filtere gde je unutrašnji samo pregrađeni akvarijum sa komorama i zazorom ili mrežicom, a spoljni isto stakleni ali sa prelivnim cevima. Ako misliš na te, ja ti iz iskustva mogu reći da je bolji unutrašnji iz samo jednog razloga - ne može doći do zapušavanja cevi i do poplave. Efekat filtracije im je isti ako ih poredimo po broju komora, zapremini i filter materijalu.Postoje još i posebni unutrašnji filteri koji se prosto ubace u akvarijum. Ti filteri su obično skromnih mogućnosti i teže ih je održavati.Spoljni filteri u formi kanistera su dosta bolji od ovih unutrašnjih, ali i više koštaju. Opet, nisu dovoljni za održavanje sistema u kome bi držao velike ribe poput Oskara koje Praslin pominje.

Link to comment

Нисам се озбиљно бавио том идејом са нано акваријумом и козицама, вероватно бих узимао амано али, рекох, отишао сам у потпуно другом правцу. Имам супер продавца, а јавићу се ако он не буде имао рибе које хоћу онда када ми затребају. Имам те на уму откад си на форуму, само нисам нешто писао на овој теми.Мене су канистери одлично послужили, само сам се водио правилом да узимам бар два или три пута јаче него што препоручује. Сада имам Атмана четворку и врло сам задовољан, са све оскаром.

Link to comment

А ваљају ли ови, рецимо?Ух, досадан сам са овим појединачним питањима. Кад и ако будем нешто склапао слаћу ти на пп, мада, интересује ме тема

Link to comment

Dobar je ovaj, kao što rekoh - ovakvim unutrašnjim je mana malo teže održavanje.Filter masu treba nekad i očistiti, a pošto u ovakve unutrašnje staje srazmerno manje mase, onda je svako čišćenje jedan mali "reset" za akvarijum. Gube se korisne bakterije i sistem se destabilizuje. Kod malih akvarijuma je ovaj problem mnogo izraženiji nego kod velikih.Ukoliko se odlučiš za ovaj treba najpre da paziš da ne menjaš deo vode i da pereš filter u isto vreme.

Link to comment

После синоћњег постовања читао мало топик и провалио да сам се пржио на већи акваријум пре више од годину дана, а једино што се до данас променило је што сада хоћу дупло већи акваријум него тада. :isuse:Праштајте, људи, ко зна како овај хоби функционише разумеће муку око набавке таквих чудовишта и зашто код неких од нас то толико дуго траје. :blush:

Link to comment

:D Ja imam sreće - nema dovoljno prostora u stanu za sve moje želje oko akvaristike. Primetićeš da sam tražio da iznajmim podrum, sobicu ili garažu sa strujom i vodom ;) Ni to mi se nije ukazalo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...