Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

ma dobro to...pa sta da rade? niko ne zna da vozi avion, komunikacije prekinute.

 

Šta znam, bilo šta osim da grickaju kikiriki.

:ph34r:

 

Ono, u ovoj nesreći sve je moguće ali...

Link to comment

a šta je sa satelitskim telefonima ?

mogu li oni tu nešto da pripomognu ?

 

ed.

vidim, x500 se već isto to zapitao

 

pa satelitski telfoni nisu više neka retkost

Edited by duda
Link to comment

iskreno, ako u zrakoplovu nema bas nikoga ko blagog pojma ima o upravljanju istim, sve i da su se javili i da im je neko odgovorio ne znam sta moze da se uradi...

Edited by MancMellow
Link to comment

iskreno, ako u zrakoplovu nema bas nikoga ko blagog pojma ima o upravljanju istom, sve i da su se javili i da im je neko odgovorio ne znam sta moze da se uradi...

e vidi se da si ti slabo gledao holivudske uratke da tu temu 

Link to comment

iskreno, ako u zrakoplovu nema bas nikoga ko blagog pojma ima o upravljanju istom, sve i da su se javili i da im je neko odgovorio ne znam sta moze da se uradi...

Ma jasno.

Teoretski™ bi mogli uz pomoć nekog od posade da preusmere avion... Što dalje od kopna...

Link to comment

да су имали и прилике да проследе гпс податке значило би нешто... овако све и да су неки преживели пад није имао ко да их спаси

Link to comment

Ma jasno.

Teoretski™ bi mogli uz pomoć nekog od posade da preusmere avion... Što dalje od kopna...

 

Pitanje za one koji se razumeju - da li neletačku posadu putničkih aviona obučavaju da mogu da preduzmu neke osnovne radnje u slučaju opasnosti (očitaju kurs, isključe ili uključe autopilota, pozovu radiom kontrolu leta) ? Čini mi se da sam ranije na topiku pročitao da kada ili kapetan ili kopilot izađu iz kokpita, neko od posade mora da uđe unutra. Ako je to tako, bilo bi krajnje glupo da taj koji ulazi ne zna baš ništa da uradi, čak ni da radiom pozove kontrolu leta. Tako bi mogao da uđe i neko od putnika.

 

Takođe, u ovom slučaju je u avionu bilo 200 ljudi (od kojih četrdesetak inženjera iz američke kompanije za proizvodnju poluprovodnika), tu bi barem neko morao da zna da uključi radio komunikaciju, a možda bi se našao i neki zaluđenik za Flight Simulator (što nije mnogo, ali je opet bolje od ničega). Ako ništa drugo, barem bi obavestili druge šta im se događa, a verovatno bi mogli da usmere avion u pravcu nekog kopna - veće su im šanse da se sruše tu, nego na pola puta između Australije i Kergelena.

Link to comment

Mislim da ne, mada to možda zavisi od kompanije... (Opet nagađam, ne zamerite)

No, verujem, vremenom "osoblje" nauči neke elementarne stvari... Mene bi sigurno izbacivali iz kabine.

 

 

Ali smo zastranili ovom pričom... :)

Edited by wall
Link to comment

Pitanje za one koji se razumeju - da li neletačku posadu putničkih aviona obučavaju da mogu da preduzmu neke osnovne radnje u slučaju opasnosti (očitaju kurs, isključe ili uključe autopilota, pozovu radiom kontrolu leta) ? Čini mi se da sam ranije na topiku pročitao da kada ili kapetan ili kopilot izađu iz kokpita, neko od posade mora da uđe unutra. Ako je to tako, bilo bi krajnje glupo da taj koji ulazi ne zna baš ništa da uradi, čak ni da radiom pozove kontrolu leta. Tako bi mogao da uđe i neko od putnika.

 

Takođe, u ovom slučaju je u avionu bilo 200 ljudi (od kojih četrdesetak inženjera iz američke kompanije za proizvodnju poluprovodnika), tu bi barem neko morao da zna da uključi radio komunikaciju, a možda bi se našao i neki zaluđenik za Flight Simulator (što nije mnogo, ali je opet bolje od ničega). Ako ništa drugo, barem bi obavestili druge šta im se događa, a verovatno bi mogli da usmere avion u pravcu nekog kopna - veće su im šanse da se sruše tu, nego na pola puta između Australije i Kergelena.

 

Svrha ulaska nekog od kabinskog osoblja u kokpit kada jedan od pilota napušta isti nije da asistira ovom drugom u upravljanju avionom već samo i isključivo da taj drugi ne bude sam unutra. Razlog za ovo je jednostavan: u sva tri udesa za koja se do danas ispostavilo ili osnovano sumnjalo da su namerno izazvani od strane (jednog od) pilota, desilo se da je taj jedan pilot iskoristio trenutak kada je drugi pilot napustio kokpit kako bi isključio autopilota i survao avion. Računica je da ako je neko od kabinskog osoblja prisutan, moći će na vreme da uoči ako pilot podilkani i eventualno preduzme nešto. Mislim da se kabinsko osoblje ne obučava za osnovne pilotske radnje jer to u slučaju gubitka oba pilota praktično ne čini nikakvu razliku - avion na zemlju može da spusti samo kvalifikovan pilot. Na zlosrećnom Heliosu 522, jedan od stjuarda je imao komercijalnu letačku dozvolu i nakon što je nekim čudom preživeo hipoksiju koja je komirala sve ostale u avionu uspeo je da se dočepa kokpita i sedne u kapetanovo sedište. Međutim bilo je kasno za bilo šta, avion je ostao bez goriva posle nekoliko minuta i srušio se. Istraga je utvrdila da njegovo letačko iskustvo (oko 250 sati) ne bi bilo od pomoći jer nije bio kvalifikovan za B737.

 

U svakom slučaju treba da sačekamo i vidimo da li ovaj krš kod Australije uopšte ima veze sa MH370 ili je opet neki otpad koji pluta svetskim morima. Posle toga proći će mnogo vremena pre nego što se sazna (ako se ikada sazna) šta se dešavalo u kokpitu. Teorija da se obojici pilota nešto desilo a putnici ostali prepušteni sudbini zvuči filmski ali ipak vredi isto koliko i teorija da su obojica do samog kraja leta bili živi, zdravi i za komandama. 

Link to comment

Pitanje za one koji se razumeju - da li neletačku posadu putničkih aviona obučavaju da mogu da preduzmu neke osnovne radnje u slučaju opasnosti (očitaju kurs, isključe ili uključe autopilota, pozovu radiom kontrolu leta) ? Čini mi se da sam ranije na topiku pročitao da kada ili kapetan ili kopilot izađu iz kokpita, neko od posade mora da uđe unutra. Ako je to tako, bilo bi krajnje glupo da taj koji ulazi ne zna baš ništa da uradi, čak ni da radiom pozove kontrolu leta. Tako bi mogao da uđe i neko od putnika.

 

Takođe, u ovom slučaju je u avionu bilo 200 ljudi (od kojih četrdesetak inženjera iz američke kompanije za proizvodnju poluprovodnika), tu bi barem neko morao da zna da uključi radio komunikaciju, a možda bi se našao i neki zaluđenik za Flight Simulator (što nije mnogo, ali je opet bolje od ničega). Ako ništa drugo, barem bi obavestili druge šta im se događa, a verovatno bi mogli da usmere avion u pravcu nekog kopna - veće su im šanse da se sruše tu, nego na pola puta između Australije i Kergelena.

Nema profesionalnog odgovora na ovo pitanje: iza neke granice, koju je nemoguce utvrditi bilo kakvom praksom i urediti procedurama. Njegovo velicanstvo Slucaj i Veliki vezir Marfi, Gremline da ne racunam (ne zezam se, nimalo) su okrutni vladari i nije se zezati s njima.

Obaska sto coveku moze da se zalomi zapovednik Kosta Konkordije, a moze i onaj Poljak koji je na stomak spustio onog cini mi se takodje Boinga, valjda prosle godine...

Link to comment

 

 

Ali smo zastranili ovom pričom... :)

Priča je zastranjena jer pouzdanih podataka ima skoro 0. Ali, ako su (kako se pretpostavljalo barem jedno vreme) putnici bili komirani skokom aviona na 15 km visine (a možda i mrtvi ako je bio manjak kiseonika/višak CO), onda ništa nije ni moglo biti učinjeno (što mi nekako i najlepše zvuči sa stanovišta pretpostavljene sudbine putnika).

Link to comment

Ово ме подсети - да ли се сећате, бар старији, некадашњег мистериозног нестанка супербродова Берге-Истра, и неку годину касније, Берге - Ванга, у том неком региону. Иако су спадали међу највеће у оно време, никад нису нађени, нити један шрафчић

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...