Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

BTW, koliko sam video ne zna se kuda je i kako zaista leteo?
Ako ima smisla veza sa Reunion-om, odnosno ostacima tamo (sto jeste indicija, ali nikako stopostotna, buduci da Okean, struje, svasta nesto...) ima donekle smisla i pretpostavka da je mogao/morao da bude i u zahvatu 300 cuda smestenih na Diego Garsiji...

Taj deo nadjen na Reunion-u, upucuje na rusenje u jugoistocni deo okeana (prema AUS) i onda nosenje strujama tokom duzeg vremena.


Sent from my iTelephone using Tapatalk
  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, jms_uk said:

Taj deo nadjen na Reunion-u, upucuje na rusenje u jugoistocni deo okeana (prema AUS) i onda nosenje strujama tokom duzeg vremena.

OK je kao eventualna polazna pretpostavka, ali procene na osnovu nalazenja plutajucih ostataka cije je kretanje uslovljeno delovanjem morskih struja, vetrova, itd, itd... (a sve to dodatno iskomplikovano dobom godine, vremenskim uslovima od prosecnih za neko podrucje do neuobicajenih/izuzetnih) se profesionalnotm uzimaju kao pouzdane sa verovatnocom manjom od 50%.....

Link to comment
3 minutes ago, Tsai said:

Plus ovo (sto se tice putanje). Ima vec u tekstu zapravo

Imati na umu da INMARSAT moze i da cuti/precutkuje ako mu se kazetm...

Ne bi im bilo prvi put, uostalom...

Link to comment
4 hours ago, Redoran said:

...a da Malezija nije ništa preduzela niti je obavestila Tajland i Indoneziju da prema njima ide rogue aircraft. Svi su oni imali spisak najavljenih prolazaka kroz svoje VaP i medjunarodne koridore, i svi su iskulirali putnički avion koji je bez ikakvog objašnjenja prekinuo komunikaciju i napustio svoj kurs.

 

Nije bez slicnosti s onim dronom sto je preleteo iz Ukrajine preko Rumunije i Madjarske i skrkao se u Zagreb, ni za njega nije bilo nikakvih upozorenja koliko se secam a trebalo je biti...

  • +1 3
Link to comment
14 minutes ago, Radoye said:

 

Nije bez slicnosti s onim dronom sto je preleteo iz Ukrajine preko Rumunije i Madjarske i skrkao se u Zagreb, ni za njega nije bilo nikakvih upozorenja koliko se secam a trebalo je biti...

Dron je prilicno mali (radarski odraz) i leti nisko. 

Najveca greska je bila kod Madjara koji ga nisu identifikovali. Hrvati nisu imali vremena da reaguju, cak i ako su ga registrovali.

 

Putnicki avion je ogroman i leti visoko. Deo putanje je bio na prostoru blizu "Zlatnog trougla". Tako velike letilice ne lete bez nadzora na tom prostoru. Ima puno toga vaznog da bi se nesto tek tako propustilo/zanemarilo. 

Ako u jednoj zemlji nadzor vazdusnog prostora ima problem, to sigurno nije slucaj u barem 5 zemalja gde se taj avion muvao.

Zivimo u vremenu nakon 11.IX i takve cudne stvari se nece prepustiti slucaju.

Link to comment
7 minutes ago, x500 said:

Dron je prilicno mali (radarski odraz) i leti nisko. 

Najveca greska je bila kod Madjara koji ga nisu identifikovali. Hrvati nisu imali vremena da reaguju, cak i ako su ga registrovali.

 

Putnicki avion je ogroman i leti visoko. Deo putanje je bio na prostoru blizu "Zlatnog trougla". Tako velike letilice ne lete bez nadzora na tom prostoru. Ima puno toga vaznog da bi se nesto tek tako propustilo/zanemarilo. 

Ako u jednoj zemlji nadzor vazdusnog prostora ima problem, to sigurno nije slucaj u barem 5 zemalja gde se taj avion muvao.

Zivimo u vremenu nakon 11.IX i takve cudne stvari se nece prepustiti slucaju.

 

nije se nista "propustilo" nego je mudzibur iskljucio transponder.

mozda bi bilo zgodno da i ti procitas onaj digacak tekst na linku.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

Nema veze transponder sa radarom koji nadzire nebo.

U tekstu sa tango six portala, a vezano za slučaj drona koji je pao u Zagrebu:
 

Quote

Mađarska i Rumunija su zbog profila leta, prema informacijama koje su nam do sada dostupne, svakako mnogo više odgovornije za propust nego Hrvatska. Imaju izuzetno moderne PVO kapacitete koji evidentno nisu upotrebljeni. Da li zbog njihovog propusta ili zbog namernog propuštanja letelice (kao što se dešavalo prilikom nevoljnosti presretanja putničkih aviona koji će svakako ubrzo da napuste tvoj vazdušni prostor) ostaje da se vidi. Ako se ikada bude saznalo.


Možda se baš u tome krije razlog one putanje po granicama vazdušnog prostora. Očigledno da se avijacija ne diže tek tako, već tu postoji neki period odlučivanja. Najbolje da se propusti da objekat prođe, jer košta, a i možda će komšija da reaguje.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, smooth.Op said:

Nema veze transponder sa radarom koji nadzire nebo.

U tekstu sa tango six portala, a vezano za slučaj drona koji je pao u Zagrebu:
 


Možda se baš u tome krije razlog one putanje po granicama vazdušnog prostora. Očigledno da se avijacija ne diže tek tako, već tu postoji neki period odlučivanja. Najbolje da se propusti da objekat prođe, jer košta, a i možda će komšija da reaguje.

 

ajde?!

nije nista propusteno na radarima koji nadizru nebo.

 

 

Link to comment

Pa ako je isljučio transponder nije nevidljiv. Kako onda radari prepoznaju druge objekte na nebu. Svaki treba da ima transponder da mu javi ej vidi me letim tu sam?
edit: Nije me mrzelo da se proverim. Kaže gugl ima primarni i sekundarni radar. Sekundarni hvata signal transpondera i ima info o id letelice i još neke podatke. Primarni hvata odraz objekta. Ako je radio samo sekundarni radar, nije detektovao letelicu.

Edited by smooth.Op
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

BTW, koliko sam video ne zna se kuda je i kako zaista leteo?


zna se kuda je leteo, piše u tektsu, ipak je bilo automatske satelitske komunikacije sa avionom i na osnovu kašnjenja signala i doplerovog efekta su utvrdili moguću putanju 
(na ovom wikiju je mnogo bolje objašnjena ta komunikacija)

 

link na tekst

 

Quote

 

Meanwhile, Malaysian officials had decided to try to extract more information from the satellite data that had suggested the plane kept flying for seven hours. Routine automatic satellite communications were made approximately every hour, except for the initial period of the flight between 01:21 and 02:25, when some kind of power interruption to the airplane’s satellite data unit had prevented the satellite from making contact. After that, every hour or so a ground station in Perth sent a query (or “handshake”) to the plane via a geostationary satellite located over the Indian Ocean. The purpose was not to transmit information but simply to verify that the plane was still there. All of these “handshakes” were acknowledged by the plane up until the last one at 08:19.

The satellite in question was operated by a British company called Inmarsat. In the days immediately following the crash, engineers at Inmarsat came up with an ingenious way to extract some information about the plane’s position from these routine handshakes. The basic premise was that by measuring the time it took for the signal to travel from the satellite to the plane and back again, it would be possible to derive the distance between the plane and the satellite at that particular moment. Each of the seven handshakes therefore revealed not the exact position of the plane, but a ring of possible locations, all equidistant from the satellite. The data showed that during the first couple of handshakes, the plane was moving closer to the satellite, then began moving farther away. Taking into account the plane’s fuel load, experts were able to rule out all points on the rings west of about 70 degrees east, because they were out of range. This left two wide corridors where MH370 could have traveled while maintaining the time-distance correlation derived from the satellite data: one bending to the northwest, crossing over India and into Central Asia; and another that curved south, deep into the Southern Indian Ocean.

 

 

Što se tiče načina na koji bi sa Chagosa moglo da se detektuje avion, ne verujem da postoje "tajne tehnologija" o kojima niko ne zna ništa.
To što ja ne znam puno o tome ne znači ništa.
Edit, disclaimer: Mogući višak informacija ovde nije tu sa namerom da ja tebi otkrivam vruću vodu, nego da sa ostalim forumašima podelim neke detalje koji mi deluju bitno i zanimljivo.

 

Ne znam na koje načine bi satelit ili nešto drugo osim radara moglo da detektuje cilj koji ne zrači ništa (osim gore spomenute komunikacije preko Inmarsata). Mogu da razumem ako mi se objasni u par reči.

 

Običan radar ne može da vidi tako daleko, zbog zakrivljenosti zemlje.

 

OTH (over the horizon radar) bi mogao da vidi avion. Pitanje je da ga uopšte ima na Chagosu (nema ih puno na svetu, to nisu prenosni radari nego velike građevine), a ako ga ima - da li je bio usmeren na tu stranu, da li je uopšte uključen, itd. Jedan od Australijskih OTH radara koji je pokrivao prostor kuga je MH370 leteo, je u to vreme bio navodno usmeren na drugu stranu (sever) da lovi ilegalne imigrante...
Na internetu ovako na brzinu ne mogu da nađem puno pitanja na temu "da li je OTH radar na Chagosu mogao da vidi MH370", moguće da niko ne pita zato što je poznato da tamo nema takvog radara?
U svakom slučaju eventualno ćutanje je sasvim očekivano, zašto bi neko širio okolo kakav radar ima, koliki je domet i kojim danom je redovno održavanje.

 

 

 

Edited by Frile
  • Hvala 3
Link to comment
54 minutes ago, x500 said:

Ako u jednoj zemlji nadzor vazdusnog prostora ima problem, to sigurno nije slucaj u barem 5 zemalja gde se taj avion muvao.


Pročitaj tekst, piše kada je u čijem vazdušnom  prostoru bio i čiji radar je uopšte mogao da ga vidi u kom trenutku.
Nisu radari svemoćni i nemaju beskonačan domet.

Ako sve ovo pišeš iz zajebancije, i to je OK :)

Link to comment
5 minutes ago, Frile said:


Pročitaj tekst, piše kada je u čijem vazdušnom  prostoru bio i čiji radar je uopšte mogao da ga vidi u kom trenutku.
Nisu radari svemoćni i nemaju beskonačan domet.

Ajde opet da se ponovim. Moze da se desi da u jednoj zemlji nesto nije kako treba u nadzoru vazdusnog prostora. Jako je mala verovatnoca da u vise zemalja stvari ne funcionisu kako treba.

 

Pogotovo sto je to vazdusni prostor u blizini "Zlatnog trougla" i tu se neobelezene letilice itekako prate. 

 

Ovde pre svega mislim na vreme provedeno u vazduhu od prvog skretanja do izlaska na "pucinu". Tu ima previse i saobracaja i radara da bi "muvanje" ostalo bez reakcije. 

 

Link to comment
4 hours ago, Redoran said:

Ima tu još više, vojni radari su samo jedan deo slagalice. Imaš pre svega malezijsku civilnu kontrolu leta koja je u trenutku isključenja transpondera i promene kursa nadležna za MH370. Ako nisu oni, onda je Vijetnam nadležan. Njihovi FIR se dodiruju i jedna oblasna kontrola direktno predaje let drugoj, nema “mrtve zone”. Ako vojska spava za svojim radarom, civilne kontrole leta u Maleziji i Vijetnamu sigurno ne spavaju. Oni u realnom vremenu vide da avion odjednom, umesto da se po proceduri javi Vijetnamu kada ulazi u njihov FIR, drastično menja kurs i isključuje transponder. Kontrola ga je istog trenutka morala pozvati da proveri šta se dešava, i podići uzbunu kada ne stigne odgovor. Meni uopšte ne pije vodu ta priča da su se i jedni i drugi zbunili, pomislili da oni drugi to hendluju, i iskulirali ono što su im ekrani pokazivali. I jedni i drugi su bili dužni da odmah nešto konkretno preduzmu bez da bilo šta pretpostavljaju, a nisu preduzeli ništa.

 

Tajland je takodje bio dužan da nešto preduzme onog trenutka kada je MH370 solidno očešao njihov VaP mimo svake planirane ili očekivane rute. Tu nema: “Ma, rešiće to Malezija”, nego odmah zoveš letelicu koja ti bez ikakve najave ulazi u VaP bez transpondera.

 

Previše je to spavanja i inkompetencije na jednom mestu.


misio sam da sam već odgovorio ali izgleda da nisam

 

 

Elem, moje poznavanje materije (er kraš investigejšn na TV, i tekstovi o avio nezgodama) kaže da kontrolori različitih oblasti ne predaju avion jedan drugom u direktnoj komunikaciji, nego se pilot odjavi jednom kontroloru, promeni frekvenciju radio stanice i javi se drugoj kontroli. Tako se desilo da dok je vijetnamska kontrola čekala da im se MH370 javi, on je već napravio polukružno i leteo u kontra smeru, što je ostalo zabeleženo na vojnom radaru. Dok su i jedni i drugi shvatili da ga nema i pokušavali da ga dozovu, on je već bio odjedrio dalje.
Da ne prepričavam, sve piše u onom tekstu, ko je koga kada zvao, da su iz uprave avio kompanije mislili da je sve OK i kada su na kraju digli uzbunu.

 

Jeste, puno je tu kršenja procedura, inkompetencije i gluposti, ali zamisli koliko bi to bilo teško režirati. Zato mi deluje verovatno da se desilo to što se desilo.

Uosalom, svaki izveštaj o avio nesrećama vrvi od glupih koraka i slučajnosti koje na kraju dovodu do nesreće - pa uglavnom niko ne kaže: nekoguće da se tako desilo, previše je to inkompetencije na jednom mestu.

Ako je pilot zaista bio u samoubilačkoj misiji - verujem da je svo vreme imao i alternativni plan, otprilike ovakav: ako me oktriju, t.j. ako se pored mene pojavi vojni avion navodeći me da ga pratim, menjam plan i zabiću se odmah u more. Zašto bi ga uopšte brinulo šta će biti ako ga prerano otkriju?  Pošto ga nisu otkrili, nastavio je da leti ka jugu Indijskog okeana.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...