Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

^ altimetar na ap je programiran ručno na 100ft, a prema ads parametrima na 96ft (jer podešavanje ide na 16ft minimum).

 

drugo, ličnošću pilota se bave nemački istražni organi, francuska b.e.a. još radi posao prikupljanja materijalnih dokaza (rekoše da se raspao na oko 2 miliona delova). dakle do preliminarnog izveštaja o nesreći za koji je nadležna b.e.a. ćemo još sačekati, a policija/tužilaštvo neka rade svoj posao.

 

via TT

Link to comment

Ne brinem ja da ce nadlezne institucije (u ozbiljnim zemljama) svoj posao uraditi do kraja strpljivo, pedantno i ne obaziruci se na preovladavajuci senzacionalizam. Jedino mi smeta to sto je javnost donela svoju presudu u roku od 24h i sto se ne ostavlja ni najmanja mogucnost da je kopilot, ciji se privatni zivot sada nemilosrdno cereci, mozda mogao da ima i drugaciju ulogu od one koja mu se stavlja na teret. Mada se i kod nas istraga, takoreci, zavrsava onda kada ti preko cela, na naslovnoj strani tabloida, zalepe etiketu "monstrum" ili "lopov". Sta sud kasnije odluci (ako vise uopste bude u stanju da nezavisno procenjuje), gotovo da postaje nebitno, jednom kad je zuc prosuta, a citava familija stigmatizovana.

Link to comment

Samo da ponovim pitanje, posto vidim da ovde ima poznavalaca materije, a odgovor me stvarno zanima:

 

Je l' zna neko zasto se u modernim avionima i dalje svi podaci pohranjuju u crnim kutijama, pa posle moraju da ih traze, izranjaju, spasavaju podatke... Zar je tehnicki nemoguce sve te informacije (pa i video snimak iz kabine) u realnom vremenu, satelitskim putem, slati na neku bezbednu, udaljenu lokaciju?

Link to comment

Ne brinem ja da ce nadlezne institucije (u ozbiljnim zemljama) svoj posao uraditi do kraja strpljivo, pedantno i ne obaziruci se na preovladavajuci senzacionalizam. Jedino mi smeta to sto je javnost donela svoju presudu u roku od 24h i sto se ne ostavlja ni najmanja mogucnost da je kopilot, ciji se privatni zivot sada nemilosrdno cereci, mozda mogao da ima i drugaciju ulogu od one koja mu se stavlja na teret. Mada se i kod nas istraga, takoreci, zavrsava onda kada ti preko cela, na naslovnoj strani tabloida, zalepe etiketu "monstrum" ili "lopov". Sta sud kasnije odluci (ako vise uopste bude u stanju da nezavisno procenjuje), gotovo da postaje nebitno, jednom kad je zuc prosuta, a citava familija stigmatizovana.

 

 

Ok, koliko prostora ima za neku verziju koja je drugacija od zvanicne? Naravno, pod uslovom da tonski zapis nije podmetnula CIA ili KGB odnosno da je verodostojan.

 

Unapred hvala na odgovoru.

Link to comment

Samo da ponovim pitanje, posto vidim da ovde ima poznavalaca materije, a odgovor me stvarno zanima:

Pa verovatno, morao bi se obezbediti siguran i kvalitetan link, neki backup, cena...

Jbg još uvek imaš delove planete koji nisu ni radarski pokriveni (AF447, ML370).

Link to comment

Samo da ponovim pitanje, posto vidim da ovde ima poznavalaca materije, a odgovor me stvarno zanima:

 

 

naravno da moze, ali je skupo

(satelitski link koji treba da uploaduje netrivijalnu kolicinu podataka sa netrivijalnog broja letova)

Link to comment

Ok, koliko prostora ima za neku verziju koja je drugacija od zvanicne? Naravno, pod uslovom da tonski zapis nije podmetnula CIA ili KGB odnosno da je verodostojan.

 

Unapred hvala na odgovoru.

Ti si, dakle, sasvim ubedjen - ono, da je kopilot kojim cudom preziveo, sutra bi ga bez pitanja poslao na dozivotnu robiju? Na osnovu audio snimka kog, pritom, nisi imao priliku da cujes? Jos jednom: da, ogromne su sanse da Lubic jeste (samo)ubica, na uzas njegove porodice i svih drugih ljudi, profesionalaca i kolega, koji nisu prepoznali tu klicu u njemu. Ali zaista ne vidim kako bi, na osnovu skromnih dokaza kojima raspolazemo, bilo POTPUNO iskljuceno da je npr. neko ostao sa njim u kokpitu. Prosto bi trebalo uciniti napor i uloziti vreme svakako duze od 48h da bi se takve i slicne mogucnosti otpisale

Link to comment

Wall, Zverilla, hvala na odgovorima. Huh, dakle opet su samo pare u pitanju? Zar je to i dalje skuplje od npr. potrage za MH370, ili za ostacima Air France-a (a slicni slucajevi se, nazalost, cesto ponavljaju - crna kutija na dnu okeana, unistena do neprepoznavanja i sl.)?

Link to comment

Wall, Zverilla, hvala na odgovorima. Huh, dakle opet su samo pare u pitanju? Zar je to i dalje skuplje od npr. potrage za MH370, ili za ostacima Air France-a (a slicni slucajevi se, nazalost, cesto ponavljaju - crna kutija na dnu okeana, unistena do neprepoznavanja i sl.)?

Verovatno da.

Stotine hiljada letova dnevno vs tu i tamo neka potraga za crnim kutijama.

Link to comment

Ti si, dakle, sasvim ubedjen - ono, da je kopilot kojim cudom preziveo, sutra bi ga bez pitanja poslao na dozivotnu robiju? Na osnovu audio snimka kog, pritom, nisi imao priliku da cujes?

 

Ok. meni dosta.

 

Sad mi je sve jasno.

Link to comment

Ok, koliko prostora ima za neku verziju koja je drugacija od zvanicne? Naravno, pod uslovom da tonski zapis nije podmetnula CIA ili KGB odnosno da je verodostojan.

 

Unapred hvala na odgovoru.

 

U odsustvu  pristupa zapisima iz kabine i forenzičkim dokazima sa lica mesta (da ne ulazim u to da laici ne bi umeli da rastumače te podatke), nema nimalo. Isto kao i za 9/11.

Link to comment

Pa dobro, mozda bi se ta ogromna cifra mogla malo svesti ogranicavanjem na prekookeanske letove i/ili one koji prevoze vise od xy putnika... Mada i dalje moram priznati da veze nemam o kom redu velicine letova, a kamoli novca, pricamo :D I da, svaki avion bi automatski bio jeftiniji za cenu dve crne kutije :)

Link to comment

U odsustvu  pristupa zapisima iz kabine i forenzičkim dokazima sa lica mesta (da ne ulazim u to da laici ne bi umeli da rastumače te podatke), nema nimalo. Isto kao i za 9/11.

 

Naravno, s tim sto ako ukljucimo mastu mozemo lako da ukalkulisemo visemesecno miniranje kula bliznakinja i dobijemo pantagon amneziju. Ili u konkretnom slucaju da zamislimo teroriste bez objave teroristickog akta, sto je u sustini nesto kao nastup Marine/koja/sedi u domu kulture u Bujanovcu.

Edited by Caligula
Link to comment

Pa dobro, mozda bi se ta ogromna cifra mogla malo svesti ogranicavanjem na prekookeanske letove i/ili one koji prevoze vise od xy putnika... Mada i dalje moram priznati da veze nemam o kom redu velicine letova, a kamoli novca, pricamo :D I da, svaki avion bi automatski bio jeftiniji za cenu dve crne kutije :)

Ne znam ni ja o kojim ciframa pričamo :D ali da je jeftinije, verujem da bi bilo implementirano.

Opet kažem, imaš delove planete gde nema signala™ pa sve to dodatno komplikuje stvar.

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...