Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

aman bre ljudi, pisalo se o tome naširoko i nadugačko

neko je čak ostavljao šemu te brave i tri moda u kojima može da bude (mod se podešava iznutra)

vratite se malo unazad

 

ed.

iznutra = iz kokpita

Edited by dùda
Link to comment

Jedno pitanje za malo bolje informisane..

 

Stalno se poredi sigurnost raznih vidova saobraćaja, avionski je u vrhu.. negde sam čuo tvrdnju koja može biti i tačna.. kada se poredi samo autobuski saobraćaj, dakle ne kompletan drumski, broj izgubljenih života je manji u poredjenju sa avionskim..

Link to comment

Avion: 0.003 pogibije na 100 miliona milja.

Autobus: 0.05 na 100 miliona milja.

 

e sad, glup sam da protumačim ove brojke u svetlu činjenice da je prosečna dužina putovanja autobusom mnogo kraća nego avionom.

Link to comment

zar ta statistika ne bi bila bolja prema broju preveženih putnika ?

to poređenje prema miljama nikako ne stoji

tj. ako imamo u vidu prosečnu dužinu puta autobusa i aviona

Link to comment

Avion: 0.003 pogibije na 100 miliona milja.

Autobus: 0.05 na 100 miliona milja.

 

e sad, glup sam da protumačim ove brojke u svetlu činjenice da je prosečna dužina putovanja autobusom mnogo kraća nego avionom.

 

Statistika ništa ne znači onima koji se nađu u onom promilu ... 

 

Činjenica je ipak da u svakom trenutku iznad vaših glavica leti na stotine aviončića ... I da iz tih aviona širom sveta svaki dan izlazi mnogo hiljada zadovoljnih i nasmejanih putnika ... 

Edited by stoka
Link to comment

Bilo kakvo ubacivanje dodatnih parametara bi uništilo i ovu minimalnu objektivnost poređenja i prebacilo ga u kategoriju "babe i žabe". Jedini koliko-toliko uporediv parametar je ukupan pređeni put po putniku između dve pogibije. Ne znam za koji deo sveta je ova Vasina statistika, ali recimo ovako (pokušaću da napravim primer, verovatno ću zeznuti nešto, ko ima znanja i volje neka pomogne):

 

- u Srbiji je u nekom periodu avionima prevezeno 10 000 ljudi i ti avioni su prevozeći taj broj ljudi prešli 500 000 km. To znači da je ukupno ostvareno 10 000 x 500 000 = 5 000 000 000 putnika-kilometara. U tom periodu je poginulo 7 ljudi u helikopteru, znači 7 putnika/5 000 000 000 putnika-kilometara = 0.0014 pogibija na milion kilometara, odnosno pašće vam avion kad preletite nešto preko 714 miliona kilometara. Na isti način je dobijena cifra i za autobuski prevoz. Prosečna dužina puta ne igra ulogu u ovoj statistici, nego ukupan broj putnika i ukupan broj kilometara koji su oni prešli.

 

Ono putnik-kilometar je teže shvatljiva veličina, recimo ovako: ako za kopanje nekog kanala jedan radnik treba da radi tri dana, znači da je za taj kanal potrebno tri radnika-dana, odnosno tri dnevnice treba da se pripreme za to. Tri radnika za jedan dan ili jedan radnik za tri dana. Tako i ovo - jedan putnik 5 milijardi kilometara ili 10 000 putnika po 500 000 km. Za statistiku.

Link to comment

Avion: 0.003 pogibije na 100 miliona milja.

Autobus: 0.05 na 100 miliona milja.

 

e sad, glup sam da protumačim ove brojke u svetlu činjenice da je prosečna dužina putovanja autobusom mnogo kraća nego avionom.

 

Da li su to svetske brojke.. pretpostavljam..

Zanimljivo bi bilo uporediti statistiku po kontinentima, verovatno je u Aziji lakše poginuti u autobusu nego u avionu, dok se to u Evropi pomera u korist autobusa.. šta hoću da kažem, sigurnost aviona mnogo je uniformnija nego autobusa, vozova takodje..

Link to comment

Statistika ništa ne znači onima koji se nađu u onom promilu ... 

 

Činjenica je ipak da u svakom trenutku iznad vaših glavica leti na stotine aviončića ... I da iz tih aviona širom sveta svaki dan izlazi mnogo hiljada zadovoljnih i nasmejanih putnika ... 

 

ajde

Link to comment

Jedno laicko razmisljanje, malocas mi pade na pamet (mada nisam siguran da li je ta hipoteza negde vec razmatrana)... Hajde da kazemo da dokazi nedvosmisleno ukazuju na to da je pilot namerno sprecen da se vrati u kabinu i da je avion potom svesno usmeren prema zemlji, u jednom (samo)ubilackom aktu. Koji su, pak, dokazi za to da neko drugi nije istovremeno USAO u kabinu (ako je to bio neko od letackog osoblja, verujem da niko u tome ne bi video nista neobicno... stavise, nove procedure, je li, upravo to nalazu), tiho onesposobio kopilota, zakljucao vrata, srusio avion...? S obzirom na slike sa mesta nesrece, cini mi se da je potpuno nemoguce pouzdano utvrditi gde se koja osoba iz aviona nalazila u trenutku udara. Mozda jeste malo verovatan scenario, ali ne vidim ni kako bi mogao biti potpuno odbacen, pogotovo u ovoj fazi istrage?

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...