Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

cekajte, hocete da kazete da se avion raspadne u vazduhu na temperaturi od -40C i ocekujete da neko prezivi? pa ne lete tuljani nego ljudi. sem ako pilot nece da nas impresionira laznim podacima o spoljnoj temperaturi.

Link to comment

Khm, nisam mislio na prezivljavanje cele nesrece (mislio sam da je jasno), vec samo prezivljavanje raspada & pada(nja) do sasvim sigurne smrti na zemlji/moru... sto mi izgleda sudbina daleko gora od trenutne smrti.

Link to comment
Khm, nisam mislio na prezivljavanje cele nesrece (mislio sam da je jasno), vec samo prezivljavanje raspada & pada(nja) do sasvim sigurne smrti na zemlji/moru... sto mi izgleda sudbina daleko gora od trenutne smrti.
Možda, ali ja bih ipak, ako nekako može da u tom horor slučaju umrem udarcem o zemlju. Jbg, koliko god da je mala i nikakava i skoro sasvim nepostojeća šansa da preživim taj udar ili da se u međuvremenu desi neko čudo(npr. proleti neki nazgul na onoj životinji ili padnem na baš za tu priliku postavljenih 2138 dušeka gradativne mekoće odozgo na dole) ipak je 0,00000000000000000000001% beskrajno puta veće od 0%, pa bih ja ipak preferirao da ne umrem odmah gore na tih -40, ako može. Logika je veoma jednostavna: dok sam živ nisam mrtav :D
Link to comment

Inače da Vas podsetim, avion je naduvan kao balon neprekidnim dovodom vazduha sa motora koji prolazi kroz erkondišn... Unutrašnji pritisak se cinculira ventilima, ali uvek postoji težnja vazduha u avionu da se kroz neku rupu probije napolje i postoji sila koja konstantno deluje od unutra ka spolja... Zbog toga se sva vrata na avionu uglavnom prave da budu tipa čepa, da čak i kada se dobro ne zabrave, ne mogu da se otvore u vazduhu ni na koji način... što znači da teško da postoji sila kojom bi neki poludeli fantom mogao da otvori obična ili emergency vrata na krilu... To je gotovo neizvodljivo... Osim na filmu naravno...Postoje redovni pregledi na koroziju kriznih tačaka aviona različitim rengenskim i drugim metodama... Ali se noviji avioni mnogo ređe kontrolišu od starih...Postoje redovni propisani pregledi posle tvrdog sletanja... Ali pod uslovom da piloti sami prijave tvrdo sletanje...Od poznatih cepanja oplate (uzrokovanih nekontrolisanom korozijom) bio je u Nacionalnoj Geografiji onaj slučaj kada je beše B737 postao kabriolet... Izginulo je samo nekoliko putnika i stjuardesa koji su isisani napolje, dok piloti nisu sišli na malu visinu i nekako kolkotolko sretno sleteli...Naši matori avioni se redovno pregledaju, a limari koji fala bogu imamo dosta, imaju pune ruke posla u podebljavanju limarije i menjanju greda... Nažalost svi ti veći strukturalni radovi izbacuju avion van saobraćaja na mesec dva dana i koštaju kao svetog Petra kajgana...U stvari naš JAT je sigurna kompanija najviše zato što nema presinga da mora baš po svaku cenu da se leti... Avioni će leteti kad posao bude završen... Tačka. Kad god to bude...

Link to comment
U stvari naš JAT je sigurna kompanija najviše zato što nema presinga da mora baš po svaku cenu da se leti... Avioni će leteti kad posao bude završen... Tačka. Kad god to bude...
Mogu da ti kažem da se osećam relativno sigurno kad uđem u jatov avion, dobro to zbog toga što nema presinga, to nisam ni znao, ali najviše zato što još uvek imam u glavi(mit?) da su jatovi piloti ljudi koji će umeti da se snađu i u krajnje zajebanoj situaciji. E sad, ako je mit...
Link to comment
...Od poznatih cepanja oplate (uzrokovanih nekontrolisanom korozijom) bio je u Nacionalnoj Geografiji onaj slučaj kada je beše B737 postao kabriolet... Izginulo je samo nekoliko putnika i stjuardesa koji su isisani napolje, dok piloti nisu sišli na malu visinu i nekako kolkotolko sretno sleteli......
Ako misliš na onaj havajski B737 poginula je samo stjuardesa koja je odmah izletela iz aviona i nikad nije nađena. Svi putnici su preživeli što je ravno čudu.Indy, meni je na jednom letu Oslo-Tromso jedan doktor koji sedeo pored mene rekao da u slučaju raspada aviona na velikoj visini dolazi do gubitka svesti u roku od par sekundi. Možda će se neki forumski doktor potruditi da to obrazloži ili demantuje, deluje prilično utešno.Edit: malo slovo Edited by eoten
Link to comment
Mogu da ti kažem da se osećam relativno sigurno kad uđem u jatov avion, dobro to zbog toga što nema presinga, to nisam ni znao, ali najviše zato što još uvek imam u glavi(mit?) da su jatovi piloti ljudi koji će umeti da se snađu i u krajnje zajebanoj situaciji. E sad, ako je mit...
Uglavnom nije mit. Vršac je uvek bio dobra škola, koja je izbacivala veliki broj pilota uz prilično dugu proceduru... U svetu se mnogo lakše stiže do saobraćajne dozvole... Drugo pilot mora da bude Badža (svejedno koliko je dobar ili loš čovek), a Badža će biti samo ako bude bio jako dobro plaćen i ako bude "uvek u pravu". To je slučaj kod nas. U svetu to baš nije tako. Piloti u belom svetu su mnogo skloniji anksioznosti i depresiji nego ovi naši Balkanci, koji su em uvek u pravu, em izuzetno dobro plaćeni za naše uslove... Znači tu mora da bude para i za ženu i za decu i za ljubavnicu i za više njih sa dobrim njuhom... A i njemu da ostane, da može da glumi Badžu van posla dok drži banak u kafani... Toga naravno ima i u belom svetu, ali priznaćete mnogo ređe... Tamo ti novci mnogo manje vrede... A npr. ako se meni kapetan ovde požali na ćelave gume, a ja mu kažem da to može da tera bar još 20-30 legova... Ovde ja na kraju ipak zamenim točak, jer će u teranju tuk-na-luk preko šefova ovde najebati moja guzica... (uzgred državni novci se uvek manje štede) Međutim ako po istom pitanju radeći u belom svetu dođem u konflikt sa inostranim kapetanom, on će ćutati i leteti, a ako se slučajno požali šefu, šef će mu reći da je dobio napismeno da je letenje bezbedno i da može da ili leti ili traži drugi posao... Avioni imaju listu kvarova sa kojima mogu (još pod nekim uslovima) bezbedno da lete. Kod nas kapetan može, sa razlogom ili bez njega da kaže: "Neću tako da letim, dajte mi drugi avion..." I neće mu dlaka sa glave faliti...U svetu kapetan, takođe ima to pravo... Na papiru... U stvarnosti presing je mnogo veći i ako on izbegava da leti po tkzv Minimum Listi koju je proizvođač (Boing, Airbus) propisao, on čini štetu svojoj kompaniji i kompanija će ozbiljno razmisliti da li je on pravi kadar za nju...Eto ovo je bilo par detalja iz mog iskustva tamo i vamo... Naravno i piloti su ljudi i ima ih naravno svakakvih, kao i u drugim profesijama...
Link to comment
Ako misliš na onaj havajski B737 poginula je samo stjuardesa koja je odmah izletela iz aviona i nikad nije nađena. Svi putnici su preživeli što je ravno čudu.Indy, meni je na jednom letu Oslo-Tromso jedan doktor koji sedeo pored mene rekao da u slučaju raspada aviona na velikoj visini dolazi do gubitka svesti u roku od par sekundi. Možda će se neki forumski doktor potruditi da to obrazloži ili demantuje, deluje prilično utešno.Edit: malo slovo
Jes... Taj havajski... Nego ja generalno ne pamtim detalje... Pa se ne sećam tačno žrtava...U ovom drugom slučaju postoje dve nepoznate... Koliko je to visoko, stvarno visoko... I koliko dugo traju tih par sekundi... ;) šalim se... Nijedan planinar na Himalajima (8000metara - 24000ft), neće umreti u trenutku zbog nedostatka kiseonika... A govorimo otprilike o visinama na kojima se normalno leti u Evropi...U slučaju deprešurizacije pilotima treba oko 20, najviše 30 sekundi (zavisi koliko dugo oni sami stavljaju masku) da obore palicu i spuste se na visinu bezbednu za disanje (par hiljada metara), pod uslovom da baš tog trenutka ne preleću Mon Blan ili Kilimandžaro... Ja sam laik, ali po meni bi to bez ikakvih problema preživeo svaki normalan čovek... Tokom moga staža (20 i kusur godina) bilo je kod nas nekoliko slučaja deprešurizacije , bez ikakvih posledica (mislim da nijedna bubna opna nije stradala, što se inače dešava) i bez članaka u Kuriru. Edited by dare...
Link to comment
cekajte, hocete da kazete da se avion raspadne u vazduhu na temperaturi od -40C i ocekujete da neko prezivi? pa ne lete tuljani nego ljudi. sem ako pilot nece da nas impresionira laznim podacima o spoljnoj temperaturi.
Veći ti je problem kiseonik, barotrauma pluća (neka mi oproste forumske lekari ako lupetam), nego niska temperatura....Uostalom, nećeš se smrznuti za par minuta koliko ti treba da sa 10.000 m dođeš u "toplije krajeve" atmosfere.
Link to comment
U slučaju deprešurizacije pilotima treba oko 20, najviše 30 sekundi (zavisi koliko dugo oni sami stavljaju masku) da obore palicu i spuste se na visinu bezbednu za disanje (par hiljada metara), pod uslovom da baš tog trenutka ne preleću Mon Blan ili Kilimandžaro... Ja sam laik, ali po meni bi to bez ikakvih problema preživeo svaki normalan čovek... Tokom moga staža (20 i kusur godina) bilo je kod nas nekoliko slučaja deprešurizacije , bez ikakvih posledica (mislim da nijedna bubna opna nije stradala, što se inače dešava) i bez članaka u Kuriru.
Stekao sam utisak da su kolege forumaši mislili više na to da dođe do raspadanja aviona, pa da u slobodnom padu (solo ili vezan za neki malo veći deo letelice) osoba krene u jedino mogućem smeru.
Link to comment
Avioni imaju listu kvarova sa kojima mogu (još pod nekim uslovima) bezbedno da lete. Kod nas kapetan može, sa razlogom ili bez njega da kaže: "Neću tako da letim, dajte mi drugi avion..." I neće mu dlaka sa glave faliti...U svetu kapetan, takođe ima to pravo... Na papiru... U stvarnosti presing je mnogo veći i ako on izbegava da leti po tkzv Minimum Listi koju je proizvođač (Boing, Airbus) propisao, on čini štetu svojoj kompaniji i kompanija će ozbiljno razmisliti da li je on pravi kadar za nju...Eto ovo je bilo par detalja iz mog iskustva tamo i vamo... Naravno i piloti su ljudi i ima ih naravno svakakvih, kao i u drugim profesijama...
Kad smo već kod toga, kako stoje stvari po pitanju kašnjenja i sl?Čini mi se da piloti tamo imaju poprilično nezgodan režim i da i sami trpe ukoliko avion kasni.Kako je to kod nas?
Link to comment
U stvarnosti presing je mnogo veći i ako on izbegava da leti po tkzv Minimum Listi koju je proizvođač (Boing, Airbus) propisao, on čini štetu svojoj kompaniji i kompanija će ozbiljno razmisliti da li je on pravi kadar za nju...
Ima jedan fenomenalan argentinski film na ovu temu, "Whiskey Romeo Zulu" (2004), o baš jednom takvom crusaderu.
Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...