Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

11 minutes ago, x500 said:

Tu ima previse i saobracaja i radara da bi "muvanje" ostalo bez reakcije.

 

Pa nema baš toliko nadzora, zato svi kažemo da pročitaš tekst. Lepo su nabrojani kontorlori / vojni radari koji su bili dužni da ga prate ili primete, i zašto nekima od njih ništa nije bilo čutdno.
 

Otprilike, postoje samo dva faktora zbog kojih se neprimećeno iskrao:

- kašnjenje/oklevanje malezijske kontrole leta, od trenutka kad im je vijetnamski kolega javio da se MH370 nije prijavio, pa dok nisu ukapirali da nemaju pojma gde je avion

- spavanje na radnom mestu kod malezijskog vojnog radara koji nije ništa ispratio

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Frile said:

zna se kuda je leteo, piše u tektsu, ipak je bilo automatske satelitske komunikacije sa avionom i na osnovu kašnjenja signala i doplerovog efekta su utvrdili moguću putanju 

E, pa jebiga :), tek sad mi nista nije jasno: zna se kuda je leteo, a utvrdjena je moguca putanja?

 

Quote

Što se tiče načina na koji bi sa Chagosa moglo da se detektuje avion, ne verujem da postoje "tajne tehnologija" o kojima niko ne zna ništa.
To što ja ne znam puno o tome ne znači ništa.

Ne secam se ko je, ja ne sigurno, pomenuo tajne ili 'tajne' tehnologije, obaska sto radar, tacnije njegovo postojanje nikako ne spada u tajne.

Osim ako ne radi uopste.

Onog momenta kada ga se ukljuci na izvol'te je svakom da se cese po glavi o kakvom se radaru radi.

 

Quote

Edit, disclaimer: Mogući višak informacija ovde nije tu sa namerom da ja tebi otkrivam vruću vodu, nego da sa ostalim forumašima podelim neke detalje koji mi deluju bitno i zanimljivo.

Ne znam zasto petljas mene licno i ostale: jednostavno sam nabacio (jos) par spekulacija na vec postojece.

Ni manje, ni vise.

 

Quote

Ne znam na koje načine bi satelit ili nešto drugo osim radara moglo da detektuje cilj koji ne zrači ništa (osim gore spomenute komunikacije preko Inmarsata). Mogu da razumem ako mi se objasni u par reči.

Satelit ne otkriva radarom ovu vrsu objekata, zlo i naopako: detektuje raznim nacinima i pomagalima, na primer jednim itekako pouzdanim i preciznim, razvijenim za rano otkrivanje lansiranja ICBM, dakle svakog izvora toplote, a motori velikog putnickog aviona to jesu - zrace enormno...

 

 

Quote

Običan radar ne može da vidi tako daleko, zbog zakrivljenosti zemlje.

 

Quote

OTH (over the horizon radar) bi mogao da vidi avion. Pitanje je da ga uopšte ima na Chagosu (nema ih puno na svetu, to nisu prenosni radari nego velike građevine), a ako ga ima - da li je bio usmeren na tu stranu, da li je uopšte uključen, itd. Jedan od Australijskih OTH radara koji je pokrivao prostor kuga je MH370 leteo, je u to vreme bio navodno usmeren na drugu stranu (sever) da lovi ilegalne imigrante...

Ne kopa mi se po inventaru americke baze na Dijego Garsiji, ali blizu je pameti da vrhunska baza koja radi i sa B-2 na primer, ima sto-sta.

Na stranu cinjenica da se ne radi/nije radilo o 'cilju' koji se namerno ili nenamerno krije leteci recimo nisko, nego o ogromnom putnickom avionu koji je - sva je prilika - i ako je stvarno odleteo onoliko daleko koliko se tvrdi da je odleteo, leteo najmanje na 10,000 ili vise metara visine.

Quote

Na internetu ovako na brzinu ne mogu da nađem puno pitanja na temu "da li je OTH radar na Chagosu mogao da vidi MH370", moguće da niko ne pita zato što je poznato da tamo nema takvog radara?

:D 

Ja pogotovo nemam nameru da kopam po Internetu ovim povodom: Dijego Garsija radar sam pomenuo samo kao jednu od mogucnosti u masi drugih.

 

Quote

U svakom slučaju eventualno ćutanje je sasvim očekivano, zašto bi neko širio okolo kakav radar ima, koliki je domet i kojim danom je redovno održavanje.

Rekoh vec: radar(i) nisu naprave koje se - ako je do toga da rade posao kome su namenjene - kriju i cije osobine dugo ostaju nepoznate.

 

 

BTW, cudi me da niko ne reaguje na naznacenu mogucnost da je neka od 3 umesane drzave reagovao na neuobicajeno ponasanje putnickog aviona.
Ili smo ubedjeni da je tako nesto u danasnjem svetu nemoguce...

  • Hvala 1
Link to comment

 

1 hour ago, namenski said:

E, pa jebiga :), tek sad mi nista nije jasno: zna se kuda je leteo, a utvrdjena je moguca putanja?

 

Ajd da preformulišem: vrlo verovatno je ovo putanja leta...
 

 

1 hour ago, namenski said:

Ne secam se ko je, ja ne sigurno, pomenuo tajne ili 'tajne' tehnologije, obaska sto radar, tacnije njegovo postojanje nikako ne spada u tajne.

Osim ako ne radi uopste.

Onog momenta kada ga se ukljuci na izvol'te je svakom da se cese po glavi o kakvom se radaru radi.


Da ne filozofiram više, postaviću konkretno pitanje: na kakav radar si mislio kada si spomenuo radar sa dometom od 1000 km?
 

1 hour ago, namenski said:

 

Quote

Edit, disclaimer: Mogući višak informacija ovde nije tu sa namerom da ja tebi otkrivam vruću vodu, nego da sa ostalim forumašima podelim neke detalje koji mi deluju bitno i zanimljivo.

Ne znam zasto petljas mene licno i ostale: jednostavno sam nabacio (jos) par spekulacija na vec postojece.


To sam napisao zato što sam se raspisao o OTH radaru, o kom sam davno samo čuo, a detalje pročitao pre pet minuta na wikipediji. Pa mi glupo ako ispadne da ja tebi pametujem o tome. Ovako u pisanoj formi imam utisak da se lako može steći slika da glumim nekog stručnjaka, a to hoću da izbegnem, pošto kao što rekoh, znam samo najosnovnije stvari. 
 

 

1 hour ago, namenski said:
Quote

Ne znam na koje načine bi satelit ili nešto drugo osim radara moglo da detektuje cilj koji ne zrači ništa (osim gore spomenute komunikacije preko Inmarsata). Mogu da razumem ako mi se objasni u par reči.

Satelit ne otkriva radarom ovu vrsu objekata, zlo i naopako: detektuje raznim nacinima i pomagalima, na primer jednim itekako pouzdanim i preciznim, razvijenim za rano otkrivanje lansiranja ICBM, dakle svakog izvora toplote, a motori velikog putnickog aviona to jesu - zrace enormno...


Naravno, podrazumevao sam da je radar na zemlji, a uvrteo sam u glavu da jedino preostaju da se prate emisije u radio spektru.
Ali eto, nije mi palo na pamet da je moguće satelitom otkrivati i pratiti IC izvore...  To jeste novost za mene.

  • Hvala 1
Link to comment

@Frile nisam mislio/imao u vidu bilo kakav radar, jednostavno sam smatrao da - u moru informacija ovde podeljenih - ima smisla pomenuti i bazu na Dijego Garsiji i njenu uslovnu blizinu nekim putanjama koje sam ovde video.

Radara dometa 1,000 km i jace ima, nisu bas tolika retkost sa sve mogucnoscu da ga baza reda znacaja Dijega Garsije poseduje u inventaru.

Zlo i naopako da impliciram neku njihovu akciju glede ukletog aviona, ali sam mislio i mislim da je vredno pomena ukoliko avion zaista jeste leteo nad Indijskim okeanom.

 

Da ne bude zabune: ni na kraj pameti mi nije da osporavam ovde predoceno, jos manje da osporavam bilo cije pravo da se interesuje, izvodi zakljucke, naprosto sam dodao jos 1 spekulaciju.

Jos manje da osporavam bilo cije razmisljanje na zadatu temu... :D 

 

Ali i sa sve mozda na mestu zapitanoscu, pored toliko drugih, da li je i kako moguce da avion - sve da se pilot zakatancio u kabini - u kome sedi 200+ ljudi leti toliko dugo i to toliko ocigledno u pogresnomtm pravcu kada je i poslednji putnik mogao da zakljuci da nesto debelo nije u redu, leti uredno do samog kraja i bukvalno - kako sam ovde procitao - skoro do mekog sletanja na vodu ne bi li uredno potonuo sto dublje.

Sto nas ipak i samo mozda vraca na (moju) pretpostavku da ima smisla da je neko na osnovu neuobicajenog ponasanja doneo Odluku...

I - presek'o stvar.

I da sada, sto je vec razumljivo - mudro cuti, ko god da je u pitanju...

  • +1 1
Link to comment

Koga je mrzelo da cita veliki tekst, ovde sam sumirao 5 glavnih kontroverzi na srpskom:

 

First, the theory would need to explain how all of the automated communications and broadcasting equipment, such as the transponder, ACARS, and ADS-B, all switched off within a very short period, but did not do so completely simultaneously. It would also need to explain why the pilots did not make any kind of distress call.

1. Svi komunikacioni uredjaji na avionu iskljuceni su u veoma kratkom roku ali ne istovremeno. Piloti nisu javili kontroli o nekom problemu

Second, any explanation would need to account for the fact that the turn back to the left toward the Malay peninsula could only have been flown manually by a pilot. Malaysian investigators tried to recreate the turn in a simulator and found that to complete it in 130 seconds, as MH370 did, the autopilot had to be switched off. Even using its tightest allowable bank angle, the autopilot could only complete the turn in 180 seconds or more. While flying manually, investigators managed to make the turn in as little as 148 seconds, though none were able to do it quite as quickly as MH370. Even while making the turn in 148 seconds, the plane was being pushed near its limit: bank angles of up to 35 degrees had to be used, which in the thin air at 35,000 feet is incredibly dangerous. In the simulator, the maneuver set off bank angle warnings and the stick shaker stall warning as the plane threatened to lose lift and fall from the sky. Thus, only a skilled pilot could have accomplished the initial turn.

2. Ostar zaokret na levo u vremenu od 130 s je mogao napraviti samo jako iskusan pilot. Na flajt simulatoru nisu uspeli da naprave takav zaokret za krace od 148 s uz, na toj visini, jako opasan nagib aviona od 35 stepeni

Third, it was found that the first officer’s cell phone was in range of a cell tower as the plane passed near Penang, yet no one on board attempted to place a call. More generally, there was no evidence that anyone on board made any attempt to contact anyone outside the plane or otherwise interfere with its flight path as it tracked farther and farther from its proper course.

3. Mobilni telefon kopilota prilikom prolaska Penanga je bio u dometu signala sa tornja, ali niko iz aviona nije ni pokusao da pozove iz aviona

Fourth, an explanation would be needed for why there was a power interruption to the satellite communication unit, only for it to come back online at 02:25.

4. Bio je prekid komunikacija sa satelitom u jednom periodu da bi se kontakt povratio u 2.:25

And fifth, any theory would need to explain why the plane seemingly took up a published airway after passing Penang, then followed it until it was out of radar range before turning south into the Indian Ocean, heading toward an area without any landing sites. It would also need to explain why the flight path remained almost perfectly straight from this point onward.

5. Posle prolaska Penanga avion naizgled uzima poznati kurs i sledi ga sve do izlaska iz dometa radara a onda okrece na jug prema Indijskom okeanu i leti skoro idealno pravolinijski koridorom bez aerodroma

 

 

 
Edited by 3opge
  • +1 2
Link to comment
12 minutes ago, mlatko said:

potrebno je do 4 sekunde da se sistem ejakulacije aktivira

Звезда sediste, zaostatak i doba CCCP se do sada smatra nenadjebivim, sa u praksi potvrdjene 2.5 sekunde.

Na tradicionalnu sovjetsku opsednutost tajnama, otkrilo se sasvim slucajno... :D 

 

 

  • +1 1
Link to comment
41 minutes ago, mlatko said:

potrebno je do 4 sekunde da se sistem ejakulacije aktivira


4 sekunde od pritiska na dugme, pa do raketnog izletanja iz kabine???
Gde to piše, to je ogromno vreme (osim ako je neki kvar u pitanju)

Link to comment
4 minutes ago, Frile said:

Gde to piše, to je ogromno vreme (osim ako je neki kvar u pitanju)

Onako, zavisi - mozda ce neko da bolje objasni: VTOL avioni poput ovog Amerikanca su malo posebniji slucaj buduci da se kod njih em barata sa nesto vise promenljivih parametara, em jos uvek znaju da budu neposlusni.

Inace, vecina obicnihtm aviona je setovana na akciju izbacivanja bez ucesca pilota: elektronikatm procenjuje i proracunava parametre i u slucaju da oni odstupaju od normalnihtm - postupa optimalno, vodeci racuna i o - na primer - slucaju/mogucnosti da je avion okrenut naopacke u kom slucaju bi coveka 'ispalila' u zemlju...

Problem je jos uvek napola resen kada se ukaze, reativno retko doduse, potreba ispaljivanja pri nadzvucnim brzinama, ali je - jos od prvih nemackih WW2 pokusaja - do kraja 50-ih godina proslog veka pilot mogao sa sigurnoscu da racuna sa gubitkom obe noge u slucaju katapultiranja, narocito u skucenim kabinama lovackih aviona sve dok se nisu razvila takozvana Zero-Zero sedista koja radetm na 0 brzini i 0 visini mada su doduse i avioni 'porasli'...

Nisam siguran da i u slucaju gornjeg F-35B nije elektronika odradila svoje.

 

Inace, u doba 'rucnog' iskakanja bilo je zajebano u svakom pogledu, cak dotle da je kod nekih tipova pilot duzio pistolj kojim je trebalo da razbije pokrov kabine buduci da se cesto desavalo da se klizni poklopac zaglavi...

Ipak, sampion je bio:

air-airacobra4.jpg

U kojem je pilot prvo morao da otvori automobilska vrata, izadje na krilo ili se stumba i skotrlja sa njega...

Specijalitete kod nekih tipova poput potrebe da pre iskakanja ne sme da se zaboravi po neka radnja poput, recimo, smotavanja antena, itd, itd....

Ili cinjenicu da je padobran repnog strelca na Lancaster-u bio, zbog skucenog prostora u kupoli - okacen na zid dobra 2 metra daleko od njega...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...