Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Just now, Bambula said:

Prvo sto je bitno,nema svaka letelica sistem za ispustanje goriva.

 

A opet i one letelice koje je imaju ne rade to bas cesto,po propisima je odluka ostavljena pilotu,da li ce da ispusta ili ce da ide na sletanje bez korigovanja tezine.

 

Dal ce da ispusta gorivo ili ne zavisi od vise faktora,da li je kvar ili pozar na nekom motoru pod kontrolom ili ne.Onda na kojoj se visini nalazi sama letelica i naravno iznad cega prelece.Zato su na ovom letu kruzili iznad otvorenog mora,jer je zabranjeno vrsiti ispustanje ispod minimalne visine i iznad naseljenih mesta ili ako bi se ispustanjem goriva ugrozio zivi svet.Kad je na propisanoj visini svo ispusteno gorivo ispari na visini tako da nema kontakta sa tlom.

 

Sa tehnicke starne ventil za ispustanje se nalazi na krilu.Ispustanje se vrsi brzinom 1% ukupne tezine u minutu,u suprotnom bilo bi nemoguce kontrolisati letelicu,da naglo gubi tezinu.Isto tako zakrilca i stajni trap moraju da budu podignuti,da ne bi doslo do eventualnog kontakta goriva sa njima jer to kasnije pri trenju moze da dovede do pozara.Ima tu jos tehnikalija,pri kojoj brzini sme da se obavlja,pod kojim opterecenjem preostalih motora i u kojim manevevrima,a sve to da bi se sprecilo povratno prskanje po samoj letelici.

 

Nema tu bojazni od pozara samim ispustanjem goriva jer da bi nesto gorelo treba mu obezbediti odredjene uslove.

 

Naravno postoji i ispustanje u kontrolisanim uslovima,kada nema kvara na letelici ali ona ipak ne moze da sleti zbog tezine.To se uglavnom desava Ako se menja plan leta pa se ne ostvari ocekivana razlika u tezini,jer svaka letelica ima tacno propisanu razliku u tezini pri poletanju i sletanju.

 

 

Link to comment

 

 

On 27.1.2022. at 13:07, namenski said:

E, Vememahe, Vememahe...

:lolol:

9 minutes ago, vememah said:

Odjebi u troskocima, zlobna dosado od čoveka.

 

 

Odjebi u troskocima, zlobna dosado od čoveka.  

 

  

Odjebi u troskocima, zlobna dosado od čoveka.

 

  

Odjebi u troskocima, zlobna dosado od čoveka.

 

 

Odjebi u troskocima, zlobna dosado od čoveka.

 

 

Odjebi u troskocima, zlobna dosado od čoveka.

 

Link to comment

A319 nema mogucnost ispustanja goriva (u stvari nemaju uopste komercijalni uskotrupni avioni), I generalno mogu da slete i overweight (uz sve kontrole koje posle toga slede). Sirokotrupci neki imaju, a neki ne (pa onda oni kruze okolo i sagorevaju/trose gorivo).

Da je bilo ikakve vatre u ovom slucaju, ne bi nigde kruzili vec bi se sto pre spustili.


Sent from my iTelephone using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, jms_uk said:
Quote

 

Aj' svratih i ja da pogledam taj TangoSix, da me ne razumes pogresno, vise imam poverenja u tove iskustvo i znanje, nego u pisanija ovog lika kojeg si linkovao:

Procedura za nastavak leta nakon gubitka snage ili gašenja jednog motora je nedramatična. Avion može bez problema leteti i sa jednim motorom do adekvatne alternacije ili radi povratka na aerodrom poletanja što se ovde dogodilo.

 

Ja ne znam koje su mu kvalifikacije, ali, s oprostenjem nemoj da jede govna: svaki gubitak snage ili gasenje jednog motora, narocito kada se radi o dvomotornom avionu jeste itekako dramaticno, spada u vanredne situacije, i uz svu rutinu, dobrano oznoji posadu.

Ostatak teksta, onaj da nije lepo mogao je da sacuva za piarovanje neke vazduhoplovne kompanije.

OK je, naravno, objasniti, razjasniti kako stvari funkcionisu, ali spustati loptu na nacin kako je to u tekstu uradjeno - nije OK., obaska sto je vise vremena posveceno besplatnim vaucerima i ostalim za sam incident nevaznim detaljima.

Link to comment
26 minutes ago, namenski said:

Ja ne znam koje su mu kvalifikacije, ali, s oprostenjem nemoj da jede govna: svaki gubitak snage ili gasenje jednog motora, narocito kada se radi o dvomotornom avionu jeste itekako dramaticno, spada u vanredne situacije, i uz svu rutinu, dobrano oznoji posadu.

Ostatak teksta, onaj da nije lepo mogao je da sacuva za piarovanje neke vazduhoplovne kompanije.

OK je, naravno, objasniti, razjasniti kako stvari funkcionisu, ali spustati loptu na nacin kako je to u tekstu uradjeno - nije OK., obaska sto je vise vremena posveceno besplatnim vaucerima i ostalim za sam incident nevaznim detaljima.

 

Stoji da je dogadjaj dramatican, ali on je napisao da procedura za nastavak leta nije - mada ne znam kako se meri (ne)dramaticnost procedure.

 

Pretpostavljam da je hteo da kaze postoji rutina sta se radi posle takvih dogadjaja, i da je to nesto sto piloti stalno vezbaju i da (oni, piloti) ne drame.

 

Prvenstveno sam linkovao clanak jer je na srpskom pisano - meni malo slabije ide ta neka avionska terminologija koju uglavnom znam na engleskom.

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, jms_uk said:

 

Stoji da je dogadjaj dramatican, ali on je napisao da procedura za nastavak leta nije - mada ne znam kako se meri (ne)dramaticnost procedure.

 

Pretpostavljam da je hteo da kaze postoji rutina sta se radi posle takvih dogadjaja, i da je to nesto sto piloti stalno vezbaju i da (oni, piloti) ne drame.

 

Prvenstveno sam linkovao clanak jer je na srpskom pisano - meni malo slabije ide ta neka avionska terminologija koju uglavnom znam na engleskom.

Ma OK, nisam ja tebe spopadao, terminologija na stranu... :) 

Naravno da ne drame, sta god to znacilo, naravno da je dramaticnost pojam kojem ovde nema mesta, ali - otkaz motora ne spada u NEdramaticne stvari,, sve rutine na stranu: radi se o ekstremno ozbiljnoj stvari, incidentu, koji posada naravno resava u skladu sa procedurama, ali tesko - rutinski....

Ili, ne toliko rutinski da im, ma koliko se autor clanka trudio da prikaze, da im je broj otkucaja u minutu ostao 'ladan k'o spricer.

Nema takve rutine kada jedan od 2 motora stane...

Link to comment

Nedramaticnost se meri u tome da ne dodje do otkaza motora.Jedno je kad kompresorski deo motora stane,postoje procedure koje se preimenuju da se ponovo pokrene,a znatno je dramaticnija situacija kad motor izgubis potpuno.Sto je ovde bio slucaj.

 

Prosecan putnik ne mora da poznaje princip rada motora,pa da mu backfire na motoru deluje kao normalna stvar,a isto tako i novinar koji odgledaj snimak.

 

Sto se tice terminologije do eksplozije je doslo,ako se vec Tangosix gadja terminima.Motor nije samo usao u stall vec je i doslo do otkaza istog tako da moze se pamet prosipati I drugacije i sa manje nadmenosti,ali nista cudno za Tangosix.

 

Link to comment

Vezano za rutinu.

Igrom slucaja i posla koji sam tada radio, ja sam u vremenu pre 11.IX imao 20tak letova na pomocnom sedistu u pilotskoj kabini. 

 

Nista nije rutina. Svako poletanje, i pogotovo sletanje, je uvek ozbiljan posao. Graske znoja koje izbijaju na pilotima, bilo da je kapetan ili kopilot, su mi uvek bile indikator napora i stresa.

 

A319 sa jednim motorom moze normalno da leti sa tehnicke strane. Jedan motor ima dovoljno potiska.

Procedura je sigurno uvezbana.

Ali sa ljudske strane sigurno nije uobicajena i/ili rutinska.

 

Sto se tice senzacionalizma u originalnom novinarskom clanku - papir trpi sve :( Hvala T6 sto je ukazao na to.

  • +1 1
Link to comment

Uglavnom je sve rečeno,  naravno da nije redovna situacija ali nije ni drama.

Odavno već avioni s dva motora mogu da rade prekookeanske letove tako da gubitak jednog motora jeste problem ali ne baš drama. 

U ovom slučaju sve određeno by the book, avion otišao u holding pattern ili sl. verovatno da bi piloti odradili svoj deo opet by the book,  spremili sletanje i sve 5.

I da,  ispuštanje goriva je gotovo uvek rezervisano za teške i super teške avione, masa,  dužina piste, uslovi na pisti i sl. 

Edited by Zaboravan
Typo
  • Hvala 1
Link to comment
On 18.8.2022. at 23:25, namenski said:

@Tsai sapatnice moj :cry: pusti ove price: otkaz motora nije tralalala...

Znam sta pricam jebiga, jebes TangoSix ili kako se vec zove...  :D

 

cuti, moram da letim u oktobru na dosta duze destinacije, vec se spremam mentalno za to :isuse:

 

nego, pretpostavljam da se secate ovog dogadjaja? jel zaista taj avion leteo 100 metara iznad beograda satima? ja se ne secam toga uopste, sto je zapravo cudno jer jako dobro pamtim te bizarstine iz 90ih

 

https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-62597371

 

Edited by Tsai
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...