Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

11 hours ago, Tsai said:

Ali uvek iste misli. Zakacice repom pistu pri poletanju, srusice se kad se ono naginje i skrece levo desno, hiljadu puta sam sedeou avionu kad skrece i svaki put pomislim, pasce, nece se ispraviti. Onda kad ga majstor ispravi sve ok. Isto tako ko ozeblo sunce cekam da se ugase one lampice za pojas jer psiholoski tad pomislim ok uspostavio je visinu, cim je ugasio lampicu nema razloga za brigu (do prve promene zvuka :lolol:)

 

Zanimljivo je kako ljudi nikad ne razmisljaju na ovaj nacin dok se voze autobusom, vozom, taxijem. Tipa, majstor ce da zaspi, proklizace, odosmo u provaliju, voz ispada iz sina, sudaricemo se, itd. Tu i tamo podjednake su sanse da se desi nesto od ovih i neko sranje sa avionom, samo mi "strasljivci" smo posveceni avionskim strahovima, a ove druge kontrolisemo sa lakocom.

 

Siguran sam da postoje ozbiljne psiholoske studije na ovu temu.

Link to comment
Imao sam bas dugo strah od letenja a onda se povukao na par godina. Medjutim u poslednjih 10 dana sam leteo i opet mi se vratio. Bas me nervira jako. Od misli nekoliko sati pre leta kako sigurno padamo, do strecanja na svaku promenu zvuka motora, treskanje, poniranje, itd
Onda pocnem da razmisljam kako mi cela ta sklopocija deluje ko da jedna sitna rupa precnika 0,1mm moze da prodje neprimetno a onda da se raspadne tokom leta. Pa onda razmisljam kako je moguce da nema vise ljudskih gresaka i udesa dnevno, kako nema vise gresaka u kontroli leta pa da se sudare npr u vazduhu, kako se cesce ne desava da im crkne ili otpadne motor u vazduhu itditd. Glupave misli. Jel ima pomoci? Neka knjiga, film o tome, kao ono Alen Kar protiv pusenja?
Uzmeš lepo Microsoft flight simulator i kreneš od cesne, poletanja-sletanja-manevri pa kreneš ka većim avionima dok ne dobiješ sliku šta i kako radi u avionima i gde se greške dešavaju i kako se ispravljaju. Poslednji verzija igre je odlično urađena i daje ti skoro sve što možeš da znaš o avionima i letenjem a kad sve to znaš verovatno će i strah da se smanji. Što bi rekli psiholozi: bolje se suočiti sa strahom nego ga izbegavati. (I ja sam dok sam se vozio često jedva čekao da uđem u avion, a vozio se svakakvim kantama dok se letovi nisu proredili poslednjih godina. Zadnja par leta, da bi ubio anksioznost poletanja/sletanja palim štopericu na telefonu i proveravam teoriju da se 99% avionskim nesreća dogadja prva 3 minuta i poslednjih 8 te sam zaključio da pilot posle manje više 3 minuta daje posadi znak da mogu da ustanu, te manje više 8 minuta od "crew, prepare for landing" je već sleteo. Naravno, skrećem misli jer se zanimam plus uz brojanje vrtim po glavi postupke poletanja i sletanja iz MS flight simulatora: 100, 50, 40, 30, 20, 10, roll, flaps...) :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment

Ja imam strah od letenja taman koliko sam ranije imao strah od voznje odnosno drzanja volana i soferisanja - udjes u automobil, obican put, ibarska ili po gradu, vozis 60km/sat, tebi u susret idu tone metala istom brzinom... ako se zakucate, to je to. A sansa da se zakucas je u proseku tri ili vise puta za minut. Medjutim - sto duze vozis to vise oglupavis da bi bio svestan istine da si u projektilu u kojem razgovaras, slusas muziku, UZIVAS jednom recju.

 

Sto se letenja tice to redje radim pa ne mogu da se naviknem - onomad sam jednom starijem inzinjeru pricao da ne mogu da se osecam sigurno u poluvakuumu na 10 000 metara, u konzervi koja nije monolitna nego je napravljena od recimo 100 000 delova, zavrtanja, cevi pod pritiskom, izmorenog materijala, stalno pod ogromnim mehanickim stresom (narocito onaj spoj trupa i krila za koji sam bio ubedjen da je mnogo cvrsci a zapravo su krila pricvrscena srafovima...)

 

covek mi rece "eh, pa ne smes tako da razmisljas" :D dan danas mi je smesno. Bolje da mi je rekao da ne smem da razmisljam uopste.

 

 

@goofs

Quote

 

Zanimljivo je kako ljudi nikad ne razmisljaju na ovaj nacin dok se voze autobusom, vozom, taxijem. Tipa, majstor ce da zaspi, proklizace, odosmo u provaliju, voz ispada iz sina, sudaricemo se, itd. Tu i tamo podjednake su sanse da se desi nesto od ovih i neko sranje sa avionom, samo mi "strasljivci" smo posveceni avionskim strahovima, a ove druge kontrolisemo sa lakocom.

 

Siguran sam da postoje ozbiljne psiholoske studije na ovu temu.

 

 

postoji bitna razlika - na zemlji si, sto je prirodno stanje za sisara. Dalje, imas vise kontrole u slucaju udesa - u avionu nemas kontrole ni malo.

Edited by Caligula
  • +1 1
Link to comment

Ja imam nekad tripove i u voznji kolima, ide kamion ili dzip i zagledam se misleci da moze da odluta i skrene u moju traku, daleko bilo. Ali opet bi postojao promil sanse da se nekim cudom izbegne bas najgore a u avionu tvrda prica bas. Jedno dve decenije pokusavam da se nateram na jedan let i jok, frka. Cuo negde onu foru kao, od xxx putnika dovoljno je da je jedan maler... Valjda cu otici nekad bar do ujaka i brata u Svajcarsku ili do kumica na Maltu, to su letovi od dva sata, ustondiram se nekim sedativima i pomozi Boze[emoji3]

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, namenski said:

Uostalom kada je za obican svet sigurno sa motora komada 2:

A330-200

Zasto se onda President de la Republique francaise vozi u prakticno isto takvom ali sa motora komada 4:

A340-600

:tongue:

 

Imas li neki info za ovo?

 

Danas je tacno 11 godina kako je registrovan F-RARF, koji sluzi kao COTAM 001

 

z6zIncs.jpg

 

I koji je, upravo A330-200

 

Imali su u tom ETEC 65 squadron-u i dva stara A340-200 (oba po 25 god), ali su prodati prosle godine nekim letecim doktorima u Keniji.

Link to comment
26 minutes ago, jms_uk said:

Imas li neki info za ovo?

 

Danas je tacno 11 godina kako je registrovan F-RARF, koji sluzi kao COTAM 001

A340-01-French-VIP.jpg

 

A340-01-French-VIP-02.jpg

 

Nemam, osim secanja na 1 fotografiju na kojoj iz A340 izlazi tadasnji francuski predsednik, pa sam se zezao na temu 2 motora/4 motora...

Nisam pojma imao da su u Escadron de transport, d'entraînement et de calibration 00.065 (ETEC 65), oznaka pod kojom se 'krije' vazduhoplovni servis francuske vlade uveli A330 i da su EPIRB odredbe pocela da vaze i za VIP felu, a ne samo obicne smrtnike :D 

Znam, secam se, da su komada 2 A340 pazarili polovne i to cini mi se od Austrije, negde pocetkom 2000-ih i da su korisceni za vojne ali i VIP prevoze...

U svakom slucaju hvala za info... :) 

 

Dakle, jos se samo Amerikanac vozi na 4 motora?

 

 

Edit: tek sada videh da si napisao i da su A340 prodati...

Hvala jos jednom. :) 

Edited by namenski
Link to comment
22 minutes ago, jms_uk said:

Nije samo Amerikanac, ima ih jos

Necu na Wikipediju! :mad:

 

:D 

 

Pa dobro, Ruse, Putina sam preskocio, oni moraju, ne racunaju se, ostali k'o sav normalan svet iznajme, taj rad...

Bliskoistocne skorojevice ne racunam...

 

Meni ponajvise zao 1 em veterana, em simbola 1 tradicije, em mocne i verovatno u istoriji najinovativnije vazduhoplovne industrije, koja je - kao i toliko toga kada je GB u pitanju - mrtva:

9k.jpg

 

VC10-RAF.jpg

 

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...