Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

policija iznenadjujuce radi svoj posao, mada ne znam kojim bi kvalitativnim pridevima mogao to da opisem. pisao sam ovde na drugoj temi da su mi kradeni bicikli koji su bili vezani za gelender. jedan dan me zovu iz palate pravde da dodjem da svedocim, OK, ne mogu da mi kazu o cemu se radi preko telefona. mislio sam da je slucaj rebrace posto sam to vec morao da radim, dolazim tamo, ulazim kod nekog istraznog sudije (koji na zidu ima slike svih navijaca iz alkatraza i drugih frakcija tako polepljenih da ne znam ni sam da li mu je to posao ili je clan). ispostavlja se da su uhvatili nekog dzankija koji je dekrao po vracaru i koji je priznao za moj bajk, prodao ga je to jutro za 10e na kalenic pijaci nekome ko je prvi naleteo. mislio sam da ce se na tome zavrsiti, tek pre jedno mesec dana mi je stigla preporucena posiljka iz suda, mislio sam prvo po debljini da je poziv da se javim na izdrzavanje kazne u padinjak zbog nekog saobracajnog prekrsaja kada ono presuda ovom muceniku, godinu i 8 meseci zatvora, vec je na izdrzavanju kazne.a apropo slucaja o kome se pise, prag tolerancije je opasna stvar za potcenjivanje. meni je nakon svih ukradenih bajseva pre par nedelja u zgradi ukradeno sediste. to me je iznerviralo isto koliko i kradja bajsa, ako ne i vise, posto od tada ne mogu da nadjem sedlo koje mi pasuje. iskreno ne znam sta bih uradio da vidim nekog ko pokusava da mi ukrade bajk ponovo, a ne bih voleo ni to da proveravam. ako je nekome obijana gajba a naleti ponovo na lopova koji radi to isto ili pokusava, razumem (ne opravdavam ali razumem) svaku vrstu odmazde na licu mesta.

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

ja mislim da bi bilo zdravo za svakog od nas da uporedi katalog razloga iz kojih je protiv smrtne kazne (ako je protiv) i katalog razloga iz kojih razume (a poneko i opravdava) odmazdu u ovom slučaju.drugo, odmazda, pravo da se ubije pod ovim okolnostima (heeej, pravo?!), to stoji s jedne strane. nesto sasvim drugo je utvrdjivanje krivice, a onda oslobadjanje od kazne ili njeno ublazavanje, zato sto za to postoje specijalni razlozi.to su dve vrlo razlicite platforme i dva bitno različita društva, pa vi vidite.

Edited by gagorder
Link to comment

Ja nijednog trenutka nisam pomislila na odmazdu nego na strah za sopstvenu bezbednost + ukućana.Šta, neko mi je kanda upao usred noći u stan da zalije cveće?Volim ja ljude generalno, i optimista sam generalno, ali toliki baš i nisam.Btw ovi nisu ni pokušali da se brane jer su se upravo nadali da će momci™ prosto da uzmu neke novce i odu svojim putem.

Link to comment

prejake reči o odmazdi i licence 2 kill su možda izliv straha u mozak. ili sekira zbog međe i danas živi u svima nama...događaj, na osnovu pročitanog, razumem ovako: upad u stan noću, porodica prvo zove policiju, a potom se domaćin obračunava sa provalnikom. verujem da mu motivi nisu bili mrtva priroda u stanu, nego živi i potencijalno ugroženi članovi porodice. da li je prekoračio nužnu odbranu ne znam (pročitala aprilovo viđenje vezano za broj uboda i uzimam to u obzir). da li bi mučeni narkoman umro od posledica napada da nije bio narkoman, ni to ne znam.

Link to comment

da li postoji negde neko istraživanje tipa uzrok - posledica na ovu temutj. da li bi zakon koji bi bio potpuno blagonaklon spram domaćina koji upuca uljeza, doveo i do smanjenja broja takvih upada ?protivnici smrtne kazne kažu da postojanje te kazne ne dovodi do smanjenja broja najtežih krivičnih dela.šta li je u ovom slučaju ?skroz se slažem sa onmi što je rekao aprilkako ja pobobu mogu da budem istrenirana za upad mi u stan, te da bih reagovala odmerenotm

Edited by duda
Link to comment
a zeza ga još dodatno što su svi ubodi bili u leđa, dakle kad je bio okrenut od njega što će tužilac tumačiti da je napad prestao i napadač počinjao da beži.
Samo da primetim da nije nuzno da je napadac bio okrenut ledjima. Ako su se dohvatili u kostac, grudi priljubljenih jedan uz drugog, ledja lopuze su bila jedini deo tela koji je bio izlozen za ubadanje.Inace, kada sam pre par godina otisao u stanicu da prijavim da mi buse gume na automobilu (ponovilo se par puta, po dve, i to ne samo meni, vec na nekolicini kola u ulici), pandur koji je primio prijavu mi je rekao doslovce: "najbolje bi bilo da ga sam sacekas i onda, bez svedoka, znas... ;)".
Link to comment
Ja nijednog trenutka nisam pomislila na odmazdu nego na strah za sopstvenu bezbednost + ukućana.
pa nisam tebi kazala, osvrnula sam se na par postova istovremeno.taj strah je, pod odredjenim okolnostima, razlog da se covek koji preterano odgovori na silu drugacije tretira. ali to je izuzetak.sporimo se (ne ti i ja nuzno) sta je osnovno pravilo. bar tako se meni cini.
Link to comment

Cini mi se da nisam mogao na nekom drugom mestu sem u primerku koji cu navesti u spoileru jedan simpatican detalj

Saškova supruga Ira Bogeski, nakon što je uspavala ćerku, izašla je iz sobe i pošla ka kuhinji. U jednom trenutku videla je baterijsku lampu. Uplašena za svoju porodicu, prvo je pozvala supruga, a zatim i policajce, koji su pogrešili zgradu.
Uhapšen jer je u sopstvenom stanu, u samoodbrani, ubio naoružanog provalnika!23. maj 2013. 16:36 | 55 komentara505379-05bogeski2.jpg Provalnika Vladu Manića (36) preksinoć je nožem na smrt izbo Saško Bogeski (38) u svom stanu u Zmajevačkoj ulici u beogradskom naselju Žarkovo jer je Vlada pokušao da ga opljačka.Nastradali Vlada u stan je ušao kroz prozor, a sa sobom je poneo veliki šrafciger. U momentu provale u domu je bila tročlana porodica sa malim detetom.Saškova supruga Ira Bogeski, nakon što je uspavala ćerku, izašla je iz sobe i pošla ka kuhinji. U jednom trenutku videla je baterijsku lampu. Uplašena za svoju porodicu, prvo je pozvala supruga, a zatim i policajce, koji su pogrešili zgradu.Obračun između provalnika i vlasnika stana počeo je u dnevnoj sobi. Posle nekoliko minuta, Saša je uspeo da se dokopa kuhinjskog noža i pet puta ubode Vladu u leđa i jednom u nogu. Jedva svestan, Vlada je uspeo da pobegne iz stana, ali je umro 100 metara dalje, u ulici Dušana Vlajića kod broja 26. Pored njegovog tela pronađena su dva mobilna telefona i šrafciger.Kako saznajemo, Vlada je posle napada jedino uspeo da pozove u pomoć svog brata, ali se veza ubrzo prekinula.- Bilo je strašno. Čuli smo buku u stanu. Zatim smo videli momka koji sav krvav izlazi iz naše zgrade. Nismo znali o čemu se radi, pa smo odmah krenuli za njim. On je pao na ulici. Odmah je došao njegov brat, koji je krenuo da ga traži. Neke komšije htele su da napadnu Vladinog brata jer su bili kivni zbog pljačke, ali je policija sve sredila – pričaju svedoci ove tragedije.S druge strane, u domu porodice Bogeski juče je bila samo supruga Ira, koja je rekla da joj suprug ima povrede po butini ruci i glavi.- Ja sam bila u sobi sa detetom. Kada sam videla razbojnika, odmah sam pozvala policiju. Iz dnevne sobe sam čula tuču i galamu… Nisam smela da ostavim dete, tako da ne znam šta se tačno tamo događalo. Inače, ovo je drugi upad u naš stan u protekla dva meseca – kaže Ira.Prema rečima ljudi koji žive u zgradi u kojoj je izboden provalnik, samo u prethodna dva meseca imali su čak šest provala i zbog toga su živeli u strahu.- Po opisu provalnika, to je sigurno bio Vlada, koji je skoro izašao iz zatvora, a znamo da je bio narkoman. Iako smo više puta policiji prijavljivali krađe, njihove reakcije nije bilo, čak nisu išli ni 300 metara dalje, gde je živeo Vlada sa ocem i bratom – kaže jedan od komšija.Slobodanka Joksimović (67) kaže da je komšija postupio ispravno jer je štitio svoju porodicu.- Šta biste vi uradili da vam neko sa šrafcigerom upadne u kuću?! Za sebe mogu da kažem da bih uradila isto što i komšija. Zbog te nesreće, planiramo da se komšiluk okupi i napiše peticiju kako Saško ne bi bio osuđen – rekla je Slobodanka Joksimović.U domu nastradalog Vlade Manića u ulici Marine Veličković juče je bio njegov otac Ivan, koji je skrhan bolom rekao da je njegov sin ranije bio u zatvoru i da je bio uživalac droga.- Kada je izašao iz zatvora nije mogao da nađe posao. Niko nije hteo da ga zaposli, pa pretpostavljam da je morao da krade da bi preživeo. Sve mogu da razumem, i da se taj čovek uplašio, ali da ga pet puta ubode, to ne mogu. Verujte, ne znam šta se desilo.Verovatno je Vlada bio pod dejstvom narkotika, pa se malo ohrabrio i napao čoveka. Mog drugog sina policija je odvela kako bi on prepoznao brata. Nas nesreća prati od pre deset godina, kada nam je kuća izgorela i od tada se potucamo po kraju, živimo ko slepci i nikakvih primanja nemamo, tako da ne znam kako ću sina sahraniti – jedva je ispričao otac nastradalog provalnika Ivan Manić.Nezvanično, Manić je u dosijeu imao oko 50 prijava za provale.

Link to comment
ja mislim da bi bilo zdravo za svakog od nas da uporedi katalog razloga iz kojih je protiv smrtne kazne (ako je protiv) i katalog razloga iz kojih razume (a poneko i opravdava) odmazdu u ovom slučaju.
Mene uopste ne zanima odmazda, i protiv sam smrtne kazne. Mene zanima da apsolutno, potpuno, bespogovorno onesposobim napadaca za bilo kakvu njegovu dalju akciju u mojoj kuci. Mislim, da se razumemo, ako pucam u provalnika, on padne i ne ustane, a ja onda uvidim da je jos ziv, sigurno ga necu upucati jos dva puta. cisto da bi bio siguran ili da bi se osvetio. U tom momentu zovem policiju, ako je vec nisam bio pozvao. ALI, ako ga tom prilikom ubijem ne mislim da uopste treba da odgovaram za bilo sta, kao ni, a to je strasno bitno, da mi se ime objavi bilo gde.
Link to comment

u toj situaciji ti bi zaglavio robiju zbog nanošenja teških telesnih povreda provalniku, osim ako i on nije upotrebio ili se spremao da upotrebi pištolj

Link to comment

Mislim, cela ova rasprava je meni prilicno besmislena. Da, moze da se desi da teski provalnik upadne u kucu nekom psihopati koji je ceo zivot samo cekao na zadovoljstvo da nekog ubije. Svasta se dogadja u zivotu, pa moze i to. U teoriji. U praksi, sanse su male.Ako neko uopste ima chutzpah da se brani i to uspesno, sada cinculirati da li je trebao da puca jednom ili dvaput moze da bude dokona zabava za nekog sigurno zavaljenog u svojoj fotelji, a jednostavno nema veze sa zivotom. Zakon koji podvrgava maltretmanu zrtve ovakvih teskih provala (pod zrtvom ne mislim na provalnika) je 1 idiotski zakon.Ceo ovaj topik je pocet kao neka prilicno ridikulozna vezba iz moralne panike. A sad jos ima i pogresan naziv za ovo o cemu pricamo, jer niko nije bio "uhvacen."

Link to comment
u toj situaciji ti bi zaglavio robiju zbog nanošenja teških telesnih povreda provalniku, osim ako i on nije upotrebio ili se spremao da upotrebi pištolj
ma znam ja to. i to je tragedija.
Link to comment
Zakon koji podvrgava maltretmanu zrtve ovakvih teskih provala (pod zrtvom ne mislim na provalnika) je 1 idiotski zakon.
ne, taj zakon je zapravo veoma smislen u ovakvom sistemu. jerbo ako se građanstvu odobri da kažnjava kriminalce, može da se desi da ta borba progresivno i ubrzano krene po vertikali, a nikome na vrhu prehrambenog lanca se baš ne mili pomisao na tako užasne stvari u sadašnjem idiličnom statusu kvo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...