Jump to content
IGNORED

Padobranstvo


nesha taxista

Da li biste izveli padobranski skok?  

44 members have voted

  1. 1. ...

    • Već jesam
      9
    • Bih, ali nisam imao/imala prilike
      25
    • Nikako!
      10


Recommended Posts

Kako je sve počelo? Poznato je da je Leonardo Da Vinči prvi nacrtao padobran. Ovo je taj crtež:leonardo2.jpgMalo kasnije, Faust Vrančić (1551. - 1617.) je nacrtao ovakav padobran:vrancic.jpgJasno se tu vidi da to mnogo više liči na padobrane kakvi se stvarno prave i danas. E sad, na jednom mestu sam našao da je to on stvarno i isprobao, što bi značilo da je ustvari prvi padobranac u istoriji, a na drugom mestu piše da nema dokaza. Ko će ga znati. Kako bilo, do 20 veka je već bilo skokova sa visokih zdanja i iz balona. Ipak, početak izrade pravih padobrana se vezuje za 1910. godinu kad su Rus Koteljnikov i Amerikanac Irvin nezavisno jedan od drugog konstruisali padobrane. Nažalost, to je bilo kasno da u 1. svetskom ratu uđe u praktičnu upotrebu, pa tada oborenim pilotima uglavnom nije bilo spasa. Masovnija proizvodnja je krenula tek pred 2. svetski rat. Danas je padobranstvo široko rasprostranjen sport, kojim se bave mnogi, među kojima i slavne ličnosti kao što su recimo bivši američki predsednik Buš (stariji), a kod nas predsednik LSV Nenad Čanak. šta mislite o svemu tome?

Link to comment

2 puta. Visina 800 m skakalo se sa mislim, Pš-03, (nastao iz vojnog desantnog padobrana, okrugle kupole), naravno na gurtnu.Oba puta doskok jači i grublji nego što sam očekivao, prvog se baš i ne sećam u celosti, valjda adrenalin učini svoje.Slobodnog pada je relativno malo jer gurtna aktivira padobran, a i brzo prođe jer nastojiš zauzet dobar položaj za punjenje kupole, pratiš kako se otvorio glavni padobran...Kako već dugo nisam u ovim vodama, vrlo moguće da se dosta toga promenilo pa moje "iskstvo" ne treba uzeti kao 100% validno. :)

Link to comment

Kada mi stigne CV od nekoga za posao, prvo sto gledam je - hobi.Nikad nisam pogresio kad sam zaposlio nekoga ko se namerno stavlja u neprirodne situacije (surferi, padobranci, kayakashi, alpinisti, amateri piloti) - to je prvo sto gledam.Njima niko nikada nije kriv. Oni i priroda. Ako nesto krene na lose, shvataju da su sami krivi. Nema optuzivanja drugih.I odlicno rade sa ljutim korisnicima, ne sakrivaju se iza nekoga. Sve sami srede. Being a surfer myself, mogu da kazem da princip radi.

Link to comment
Kada mi stigne CV od nekoga za posao, prvo sto gledam je - hobi.Nikad nisam pogresio kad sam zaposlio nekoga ko se namerno stavlja u neprirodne situacije (surferi, padobranci, kayakashi, alpinisti, amateri piloti) - to je prvo sto gledam.Njima niko nikada nije kriv. Oni i priroda. Ako nesto krene na lose, shvataju da su sami krivi. Nema optuzivanja drugih.I odlicno rade sa ljutim korisnicima, ne sakrivaju se iza nekoga. Sve sami srede. Being a surfer myself, mogu da kazem da princip radi.
Možda je i off ali ono što sam ja primetio kod istih je i, uglavnom, dobar smisao za šalu, šegu i pošalicu... Nekada malo radikalniji i bolesniji ali dobar...edit: u Edited by wall
Link to comment
Kada mi stigne CV od nekoga za posao, prvo sto gledam je - hobi.Nikad nisam pogresio kad sam zaposlio nekoga ko se namerno stavlja u neprirodne situacije (surferi, padobranci, kayakashi, alpinisti, amateri piloti) - to je prvo sto gledam.Njima niko nikada nije kriv. Oni i priroda. Ako nesto krene na lose, shvataju da su sami krivi. Nema optuzivanja drugih.I odlicno rade sa ljutim korisnicima, ne sakrivaju se iza nekoga. Sve sami srede. Being a surfer myself, mogu da kazem da princip radi.
Nisam još čuo da neko ima ovakav kriterijum pri odabiru zaposlenih, ali rezon ti je zaista odličan.
Link to comment
Nisam još čuo da neko ima ovakav kriterijum pri odabiru zaposlenih, ali rezon ti je zaista odličan.
Naravno, strucne stvari treba da budu priblizne. Kad je takva situacija, padobranac pobedjuje kolekcionara salveta ili inline dancera.
Link to comment

2 puta. prvi put sa 1000 metara, na gurtnu, ali sa krilom, pa je doskok bio mekan. priznajem, momenat kad je trebalo odvojiti se od aviona... nesto najstrasnije u zivotu :blush: posle bilo kul :rolleyes: a onda morao da probam i slobodan pad, ali nisam hteo da se smaram sa daljom obukom, pa sam skocio u tandemu... e, to je vec bilo nesto :D

Link to comment
2 puta. prvi put sa 1000 metara, na gurtnu, ali sa krilom, pa je doskok bio mekan. priznajem, momenat kad je trebalo odvojiti se od aviona... nesto najstrasnije u zivotu :blush: posle bilo kul :rolleyes: a onda morao da probam i slobodan pad, ali nisam hteo da se smaram sa daljom obukom, pa sam skocio u tandemu... e, to je vec bilo nesto :D
Krilom?U moje vreme to bilo zabranjeno za početnike.... :mellow: Sa koliko si išao u tandemu?Da vidim jel vredi ili...?
Link to comment
Krilom?U moje vreme to bilo zabranjeno za početnike.... :mellow: Sa koliko si išao u tandemu?Da vidim jel vredi ili...?
danas moze sve, pa i da se dodje na aerodrom u 10 na "obuku", a da se vec oko podneva bude u avionu :lol: tandemom sam skakao sa 3000 metara, tj. tako su nam rekli. meni se cinilo da je taj slobodni pad trajao mnogo krace nego sto su mi obecali... doduse, adrenalin radi svoje, sasvim je moguce da moja predstava o vremenu tamo gore, nije bas najpreciznija :P
Link to comment
danas moze sve, pa i da se dodje na aerodrom u 10 na "obuku", a da se vec oko podneva bude u avionu :lol: tandemom sam skakao sa 3000 metara, tj. tako su nam rekli. meni se cinilo da je taj slobodni pad trajao mnogo krace nego sto su mi obecali... doduse, adrenalin radi svoje, sasvim je moguce da moja predstava o vremenu tamo gore, nije bas najpreciznija :P
3000 m.... Lepa cifra za slobodni pad... Moraću da vidim ko organizuje tandem skokove. :)
Link to comment
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...