Jump to content
IGNORED

Tenis radi tenisa


harper

Recommended Posts

U svakom slučaju je prošlo vreme kad je klinac od 17 godina mogao da osvoji Vimbldon ili RG u prvom pokušaju, danas je jedan Ferer u svojoj 30. godini nepremostiva prepreka za celu novu generaciju, top 3 da ne pominjem :) Ne znam da li je Fedov fan, ali Federer uglavnom i sad ima pouzdaniji prvi servis, Novak često zna da izgubi svoj servis jedan ili dvaput i protiv nekih koji nisu ni blizu po kvalitetu (npr. Haase, Gimeno-Traver od najsvežijih primera), a 2010. je sa najgorim servisom u top 50 (jedini sa više duplih grešaka nego asova) bez problema držao 3. mesto. Mada ne vidim to kao nešto negativno, toliko je dobar da ne mora ni da servira :P

Link to comment
  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper

    147

  • Afterburner

    76

  • freakns

    42

  • anantaram

    36

proverila sam inace, lik je ni manje ni vise mod na podforumu fed express, skenirala sam ga odlicno cool.gif preskace on mnogo mentalnu komponentu i bavi se samo statistikom koja moze dosta da kaze ali i navede na pogresne zakljuckemeni je i drago sto su prosla ta vremena :)

Link to comment
  • 2 months later...

Pisala sam ranije nesto kratko o jednoj studiji koju je radio institut koji se bavi poboljsanjem performansi u sportista pa sam sad nasla malo vremena da joj se posvetim u vidu retrospektive.U pitanju je institut koji je saradjivao sa mnogim sportistima, pretezno plivacima, ali i ostalim i uz pomoc njihovog istrazivanja i implementcije, postizani su vrhunski, olimpijski rezultati i to na desetine medalja su donosili samo plivaci koji su sa njima saradjivali. Fokus je na fleksibilnosti, tj povecavanju iste.Sada sledi jedna komparacija izmedju Djokovica i Federera koja je radjena pre nekoliko godina, tako da se neki od parametara jesu promenili, ali ne sustinski.U pitanju su dva igraca veoma slicne gradje, visine, tezine.Studija se bavi njihovom fleksibilnoscu pri odredjenim pokretima u tenisu, uglovima i rotacijama. Pvecavanjem navedenih uglova i rotacija postozi se zavidni rezultati u jacini udaraca, kao i u brzini kretanja tj pokrivanja terena.Analizirani su osnovni udarci, dakle, servis bh i fh, kao i kretanje.Kada je u pitanju kretanje (a analiza je radjena kada je Djokovic bio 4. igrac planete i imao samo 4 pobede nad Federerom) doslo se do saznanja da je Novakov stride angle (ugao izmedju donjih ekstremiteta u trku i stretchu) veci za cak nekih 15 stepeni sto govori da pokriva vec deo terena, sa vecom brzinom i manjim umorom.

FeddererStrideAngle.jpgdjkovic-SA2.jpg

ServisObojica serviraju oko 130mphPo njihovom istrazizanju, a imajuci u vidu tehniku kojom se navedeni igraci sluze, a koja je razlicita, Djokovic bi trebalo da ima 40mph brzi servis! Novakov eksterni ugao rotacije ruke je ogroman.Jos samo Rodik ima takav. Ali Novaku nesto nedostaje da bi tako i servirao. Nauka kaze da sa povecanjem ugla za jedan stepen, brzina se povecava za 1mph.Novakov ugao

djokovic-serve-EAR.jpgarticle-1351566-0CEFB237000005DC-56_306x423.jpg315-2009_06_11_djokovic2.jpg

Rogerov ugao, on je ispunio svoj maksimum sa tom tehnikom.

FeddererEARserve.jpg

Sada dolazimo do razloga zasto Novak ne moze da ispuni potencijal na servi, a on je tako trivijalan. U pitanju je rotacija kukova. Ona generise u velikom delu jacinu udaraca.Kod federera, rotacija kukova od servisa iznosi 50 stepeni. Kod novaka, 0! A dobra rrotacija u kombinaciji sa gore pomenutim stride uglom bi trebalo da proizvede bombu!Ali nije u mogucnosti jer prakticno pri servi angazuje samo gornji deo tela, ne i noge. Noge su mu tu samo za skok.Forhendfederer je mnogo efikasniji u ovom delu. Rotacija kukova im je skoro ista, ali rotacija u ramenom delu kod fekija je veca. Otuda imamo utisak baletskih pokreta, rotacija sve zavrsava. I zato deluje kao da se i ne trudi.BekhendObrnuta situacija u odnosu a servu. federer ne koristi kukove uoste. Nula. Kod novaka je rotacija 75 stepeni! yato je kod federera taj udarac nazvan baletskim, lep za gledanje, ali potpuno neefikasan kada je u pitanju generisanje brzine.zato se i doslo do zakljucka da svaki od ovih igraca zapravo ima puno prostora za napredak. Roger bi zaradio mnogo vise na bh vinerima, djokovic na servisu.Sto je naijnteresantnije, clanak je star nekoliko godina, ali nepogresivo opisuje ovo sto se desava nadalu danas. kako nastaje oziljno tkivo, kako se javljaju zadebljanja koja onemogucuju funkcionisanje i fleksibilnost, a sve zbog jakog pritiska na durabilitet u ovom sportu, nezaobilazno ucesce teretane i sl.

Link to comment

:Hail:you were missed ! :) a sada se vidi i zasto...glede ovoga navedenog, jos kada se pojavio za NJoleta se pricalo da su mu mogucnosti za napredak neverovatne(secamo se i onog Bodovog clanka, ti si ovde sada naucno objasnila sve :) ), upravo zbog neverovatne gibkosti koje njegovo telo ima. to se vidi bas kod prvog primera, jer je i Federerov stride poprilican a NJole ga sije! a sto se tice servisa, jbg, ne moze covek sve imati... pokusao je Martin upravo da mu promeni samo izvodjenje servisa, i secamo se kako se to neslavno zavrsilo... Federer inace ne servira maksimalno jako, ali mu upravo ta ogromna rotacija kukova omocugava da u svaki servis udje isto, cime je njegov servis jedan od najboljih na svetu, ali ne zbog brzine vec zbog necitljivosti istoh i velikih rotacija koje loptica dobija prilikom izvodjenja istog... najbolji primer za to bi bio da se pogleda Federerov kick servis dok ga ledja nisu pocela muciti, takvu rotaciju se secam da sam video samo jos kod Edberga(koji zasluzuje jedan post koji cu iskucati ovih dana nadam se jer je sada 20 godina od kada je uzeo US Open dobivsi 3 meca za redom u 5 setova :) )

Link to comment
  • 1 month later...
  • 9 months later...

gde je afterburner, sto ne pise vise?? :(ajde nek mi neko objasni sto sestre williams koriste glavu od 104, nikad mi nije bilo jasno, ako nekom ne treba oversize glava da generise snagu to su onene znam ko jos u profi svetu koristi glavu >100edit: + 27,5 duzinu. pa gde je tu kontrola?

Link to comment
  • 1 month later...
U subotu poražen u polufinalu mastersa ovde u naselju. Većina stanara je saglasna da je u pitanju veliki problem u glavi i znaju da ja to mogu da uzmem, samo kada bih hteo :fantom:
Opet si jeo hranu sa glutenom, nesreco. :fantom:
Link to comment
  • 11 months later...
  • 5 months later...

Žil Simon priča o tome šta je za njega talenat. Nekom može biti interesantno, neke od ovih smo baš pominjali skoro u diskusijama..

 

 

What is "talent"? Gilles Simon talks about its nature in l'Équipe via Frédéric Bernès.

(In the piece, read talent as "talent" - me)

"Talent, no one knows what it is. They talked about it with me enormously until I was twenty-one, then when I got stronger I went over to the other side. When I qualified for the Australian Open and I'd beaten Berdych(2006), I was a genius. That's what Équipe wrote: 'Genius'. Me, I said: 'I'm 130th. in the world, I'm no genius.' In France, the word talent is associated with three things: having good hands - and as I have zero hands, I have no talent - technique - the impression of fluidity - and attacking. Basically, "flamboyance" is confused with talent. I often hear that Feliciano Lopez has talent and I piss on that. Ah Lopez the attacker ... No, Lopez is a defender. Everyone knows he's a baseliner who serves more than he volleys. He has the image of a gifted serve-and-volleyer. But I find the serve-and-volleyer is very often un-gifted. They guy hits a hard serve and moves up to volley because, for him, it's the easiest way to win a point.

"Me, I have zero hands but I have enormous talent. There are simply different talents, some more obvious than others. What's talent? When Richard (Gasquet) sends a backhand ten miles from the corner of the stands, they say talent. They're right. But when Rafa (Nadal) does the same with a forehand, they say it's strength, it's physical. Everyone agrees on Federer's talent, but Djokovic, pffft, they have trouble ... He has no great shot. Except you serve at him 275 kph and he takes it every time in the middle of the racquet. That's an incredible talent. If you ask Jan (De Witt, his coach) who has the most talent, Roger or Novak, he'll hesitate.

"Television distorts perceptions. People don't see what's so special about Kei Nishikori. He has the best two-handed backhand I've ever seen. He finds incredible angles but that doesn't make an impression. I often use the example of Mika (Llodra). He has an amazing volley and touch but he can't hit a correct forehand. Is he gifted? Safin had a patent on talent all his career, but when it came to hands, he was like me ... Ernests Gulbis, the same. He's talented, full stop. If he loses, it's because he doesn't feel like playing.

"In France, in the beginning, I had the impression that it was better to be less good, but with talent, that a Gulbis who's number 50 is more esteemed than a Ferrer who's 3. Now, I couldn't care less whether people see if I have talent or not ... I usually answer that my talent is my timing. It's weighing 70 kg. and hitting 50 winners against Rafa in Rome (last year). I hope he doesn't take this the wrong way, but when I see that they think that I have less talent than Jo (Tsonga), it's impressive. Jo hammers every shot. It's very forceful. Between us four, the one who has the most talent, it's Gaël (Monfils),"

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...