Jump to content
IGNORED

digitalne arhive


hattori

Recommended Posts

super je "politika", ali je mene najvise obradovalo skeniranje svih brojeva "zenita" :Hail:
I mene, ali sam se odmah i rastuzio, pazi u prvom broju (valjda 1921.) pise, za rat, posle havarije koju su prosli, "nikad vise, Nikad, Nikad, Nikad, NIKAD!" Jbt, tuge. Ispada stvarno jedino smisleno verovati u perpetualni rat. :isuse:
Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Digitalna arhiva SK - od 1998 napred.http://www.sk.rs/indexes/issues/sk199801indx.htmlNešto više od decenije je jako puno vremena u digitalnom svetu, mnogo stvari se promenilo, bilo je fantastičnih proboja ali i neviđenih promašaja. A SK je sve ispratio, nekada bolje a nekada i ne. 4/1999 i par napred mi je posebno interesantno...

Link to comment

bio bih veoma zahvalan, ako bi neko iskopao arhivu dnevnih novina koje su izlazile na ovdasnjim prostorima za vreme okupacije.sifra: balkan ekspres:D

Link to comment

hattori, ovo je jedino sta sam ja do sada (a trazio sam namenski bas to sto i ti) iskopao. pojavilo se kao omaz 20. oktobru. nesto brojeva listova 'srpski narod', nesto naslovnih strana, ali i poneki celi broj lista 'bodljikavo prase' i par brojeva listova koji su izlazili odmah po oslobodjenju - '20. oktobar', 'mladi borac' i 'omladina'.http://www.unilib.bg.ac.rs/20oktobar/index.php

Link to comment

zanimljivo. hvala puno!pretpostavljam da je bilo slucajeva poput onog u pomenutom 'balkan expressu',da su neki srpski gradjani odlikovani od strane nemacke komande i da je o tome bio clanak u novinama,pa bi bilo vrlo zanimljivo procitati detalje.:)

Link to comment

Srpski narod je klasicno propagandno djubre koje je uredjivao Velibor Jonic svojevremeno i ministar u Nedicevoj vladi. Nema tu mnogo vesti, ima dosta tekstova namenjenih iole obrazovanijem delu stanovnistva, ali ima i dosta reportaza i tekstova o SDK i sl. Bodljikavo prase je ratni Jez.

Link to comment
Šta je uopšte tada postojalo od novina?
Novo vreme dnevni list, Obnova dnevni list, Nasa borba fasisticki nedeljnik koju je forsirao ZBOR...ps. Politika nije izlazila, a partizani su parcijalno stampali Borbu kad su imali gde i jos kojekakve partizanske listove mahom bez sireg znacaja. U NDH je izlazio Hrvatski narod koji je pred rat bio nedeljnik, a za vreme rata glavni dnevni list u NDH. Edited by Bane5
Link to comment

hvala bane. ja sam bio potpuno ubeđen da je politika bez problema izlazila i tada. još se mislim "pa što ne stave u arhivu i ono posle 41. sad našli da se prave pošteni" kad ono međutim...hvala hatori što si iskopao.

Edited by McCabe
Link to comment

mislim da je 2006. olivera milosavljevic objavila knjigu 'potisnuta istina' u kojoj se bavila analizom stampe i propagande za vreme rata i ima dosta citata raznih vesti. ne ulazim u samu ideju autorke i njene zakljucke. btw. pozivanje na stampu iz tog perioda u raznim strucnim tekstovima (istorijskim ili uopste o bilo kom segmentu zivota iz tog perioda) je nezaobilazno.evo je 'potisnuta istina'http://www.znaci.net/00001/21.pdf

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...