Jump to content
IGNORED

Istorijske i naučnopopularne knjige


Аврам Гојић

Recommended Posts

10 minutes ago, namenski said:

Ima naravno, ali se svode na mantru 'mi, lepi, pametni...'

Pogledaj uostalom, seti se, a imas i naslova na tu temu, proslave 100 godina WW1...

 

Necu da te opterecujem naslovima, ali ako nadjes, naletis na nesto sto iskace iz obrasca koji sam pomenuo - pozdravljam i primam preporuke :) 

 

ali ja ne polemisem postoji li ili ne evropski identitet nego postoji li knjiga koja o tome polemise :) sa kakvim god zakljuckom.

 

ako naidjem na nesto ok, svakako javljam. pronalazim desetak naslova ali pojma nemam kakav im je kvalitet, zato sam i pitala za preporuku. 

Link to comment
1 minute ago, morgana said:

ali ja ne polemisem postoji li ili ne evropski identitet nego postoji li knjiga koja o tome polemise :) sa kakvim god zakljuckom.

Ja jos manje, izvini ako je tako izgledalo, nije mi nikako bila namera :) 

Problem je u tome, da se samo nadovezem, sto je moderna Evropa dovela sebe, dosla u situaciju da svoj identitet gradi na negaciji kao narativu, umesto na pokusajima trazenja i nalazenjima bitnih, kako se nekada smatralo, odrednica sopstvenog identiteta.

Imam pre svega u vidu antifasizam kao jednu od bitnih, mozda najbitnijih odrednica tog identiteta: kad kazem negacija mislim na sliku danasnje Evrope koju listom, bez izuzetka cine drzave koje nemaju sopstvenu autenticnu antifasisticku tradiciju.

I kojima ne preostaje nista drugo nego da za identitetom tragaju i grade ga na sopstvenim istorijskim balastima, dakle na negaciji osnovnih kako se mislilo evropskih vrednosti: uvaljuje nam se deklarativni, salonski :D antifasizam, sa sve inflacijom samog pojma, a bogami i povampirenja koji izmedju ostalog vode u sve ekstremniji revizionizam ali i u ubijanje istinski vredne ideje o pravom, autenticnom evropskom identitetu.

Previse toga je, kao sto rekoh, zarad prividnog mira u kuci gurnuto pod tepih, zakljucano u ormare...

A bice da znamo kako se ta vrsta delatnosti zavrsava.

  • +1 1
Link to comment
On 14.11.2021. at 1:55, namenski said:

Ne ide to sa dijagnozama bas tako pravolinijski, vizijama jos manje, ali za zainteresovane:

ISAAC-DEUTSCHER-STALJIN-POLITICKA-BIOGRA

 

Verovatno najbolja do sada politicka biografija, pisana doduse za zivota glavnog junaka, ali od strane majstora i poznavaoca materije....

ovo sam citao sa 10-ak godina.

americki spijun.

ne bi se to objavilo kod nas da ista valja.

Link to comment

@morgana izvini, necu dalje, samo da (se) dopunim :D: deo, znacajan, problema o kojem pricam lezi u cinjenici da se danasnja Evropa jos nije suocila sa cinjenicom da su, recimo, okosnicu, glavnu snagu prakticno skoro svih evropskih pokreta otpora, antifasistickih naravno, cinile комуњаре iste one cije se комуњарство danas bez rezerve i nekriticki stavlja uz bok sa fasizmom/nacizmom...

Francusko izbegavanje, guranje pod tepih cinjenice da je vise ljudskih i materijalnih resursa satrla tokom ratova u Indokini i Alziru nego juna 1940. kada se trebalo suprotstaviti nacistickoj Nemackoj, kolonijalno nasledje raznih Belgija, Holandija, Portugalija da ne pominjem...

Tesko ce se tragati za evropskim identitetom bez uvazavanja (i) tih cinjenica...

 

Izvini jos jednom :) 

  • +1 1
Link to comment

Ja sam 2011 bio u Briselu na nekom evropskom studijskom putovanju, vezanom za ekologiju na lokalnom nivou. Još tada su nam pričali kako postoji veliki problem da se evropski teme nametnu na nivou država članica i da je ideja da se evropske teme i identitet promovišu preko lokalne samouprave jer se smatra da će se tako doći neposredno do građana. 

Meni se čini da je to još jedna od birokratsko-akademskih priča koja nema nikakve uporište u realnosti...

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, morgana said:

 

ako naidjem na nesto ok, svakako javljam. pronalazim desetak naslova ali pojma nemam kakav im je kvalitet, zato sam i pitala za preporuku. 

 

Daj da vidimo sta je i mene zanima

  • +1 1
Link to comment
On 26.7.2022. at 12:14, morgana said:

 

npr, objavljene u prethodnih 12-13 godina (cini mi se da je prije 20 tema bila cesce obradjivana)

 

European Identity

Euroclash: The EU, European Identity, and the Future of Europe

Becoming Europeans

Identitet Evrope - jedinstvena duša Evropske unije?

 

Prekopah, a ove na srpski prevedene i dokopah se: sve u svemu, tanko, pretanko.

Naslonjeno, zasnovano pre svega na ekonomskoj racionalnosti, interesima sto je - bez sumnje jak argument glede jedinstva, ali bojim se nikako ili vrlo malo u traganju za identitetom.

Tuzna je cinjenica da su ekonomski argumenti - BTW argumenti koji su uskraceni nestaloj Jugoslaviji kao hoces-neces anticipaciji EU - argumenti kojih se najlakse i najbrze ratosilja u sukobu nacionalizama, politickih i drugih marifetluka: govaramo, identitet, bilo nacionalni, bilo nadnacionalni je pre svega identitet, prozimanje kulturnih prostora, tradicija i uticaja, jedina vezivna materija koja - dugorocno - moze da stvori drustvo zasnovano na vrednostima koje, barem deklarativno zagovaramo.

Uostalom i najozloglasenije kriminalne bande nikada nisu imale problema da ekonomski racionalno saradjuju, a ono sto je ostalo od Jugoslavije jos uvek ponajpre prepoznajemo kroz najrazlicitije uzajamne kulturne uticaje i medjusobna prozimanja.

Daleko od toga da poricem znacaj ekonomije, naprotiv, ali, sve u svemu, bice da moderni istrazivaci, dajuci joj primarni vezivni znacaj u formiranju i prepoznavanju evropskog identiteta gledaju na pogresnu stranu.

Ovo narocito i zbog toga sto je Evropa kao jedinstveni kulturni prostor poprilicno stara ideja: zato bi se mozda, za pocetak, trebalo osvrnuti na jedan Cvajgov esej (Cvajga sam namerno izabrao kao predstavnika Evropskog i najboljem smislu te reci) i to onaj o Erazmu koji je:

Quote

 

...svaki oblik intolerancije prema tuđim nazorima (smatrao) hereditarnim zlom našega svijeta.

 

I koji je:

Quote

mrzio sve, tvrdokorne i jednostrane fanatike, bez obzira na to, jesu li bili obučeni u svećeničko odijelo ili u profesorski talar, mrzio je zaguljenike i zelote svih, klasa i rasa, koji uvijek za svoje vlastito mišljenje traže ropsku poslušnost i svaki drugi nazor prezirno nazivaju herezom ili lakrdijaštvom.

Dok mu je samostalnost misljenja bila nesto sto se samo po sebi razume...

 

Quote

Duh i doba vremena veoma su pogodovali njegovoj ideji da se Evropa ujedini u duhu humanizma. Velika otkrića i izumi, izvršeni na prijelomu XV. i XVI. vijeka, preporod nauka i umjetnosti putem renesanse, postali su ponovo poslije dugog vremena usrećiteljskim, nadnarodnim doživljajem cijele Evrope.
Po prvi put je opet poslije nebrojenih godina pritiska duh zapadnoga svijeta oživio povjerenjem u vlastitu misiju, pa su iz svih zemalja najbolje idealističke snage pritjecale humanizmu. Svaki je htio da postane građanin, svjetski građanin u ovom carstvu kulture duha. Carevi i pape, knezovi i svećenici, umjetnici i državnici, mladići i žene natjecali su se u tom, tko će prisvojiti više znanja i tko će više umjeti. Latinski jezik bio je njihov zajednički bratski jezik, prvi esperanto duha: po prvi put - istaknimo tu činjenicu s priznanjem - poslije pada rimske civilizacije počelo je klijati u republici učenjaka Erazma Rotterdamskog zrno opće evropske kulture.

I zato, ma koliko danas idealisticki i naivno zvucali navodi iz poslednjeg citata, nema sumnje da poredjenje Renesanse i velikih proboja u svim oblastima, od tehnologije, preko umetnosti itekako ima slicnosti - kao prelom - sa danasnjim trenutkom.

Ono cega nema, to je volja pa i sposobnost da se ti kvaliteti sintetizuju i pretoce, artikulisu u politicke ciljeve, zarobljene jos uvek u kategorijama nasilja, nicim sputane eksploatacije, nacionalnog i svakog drugog egoizma...

Naprotiv, prisustvujemo bujanju nacionalizama, evo nas i u jednom ratu koji svakim danom postaje sve manje lokalan, podredjeni silama na koje nemamo nikakav uticaj, od subjekata postali smo ili samo sto nismo objekti nekih politika i nekih projekata cije ciljeve ne znamo niti nam je, masovno anestetizovanima, dato da znamo.

Tesko da ce na tom terenu da se pronadje bilo kakav evropski, toliko zeljen - identitet...

  • +1 2
Link to comment

Ја сам читао есеје неког Пољака о европском идентитету. Имам и књигу. Немам појма шта пише…

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, ultra plasticni said:

 

super, hvala ti puno, bas si drugar :)

 

 

 

11 hours ago, Hamlet Strašni said:

Ја сам читао есеје неког Пољака о европском идентитету. Имам и књигу. Немам појма шта пише…

 

ako nekad naidjes na nju na policama, napisi naslov :) tenks.

Link to comment
7 minutes ago, morgana said:

 

super, hvala ti puno, bas si drugar :)

 

 

 

 

ako nekad naidjes na nju na policama, napisi naslov :) tenks.

Hoću, kad se vratim :-)

  • Hvala 1
Link to comment

Omladinske-Akcije-Jugoslavija.jpg

 

Prvi prevod na s/h The Railway: An Adventure in Construction, urednika i (glavnog) autora po imenu Edward Palmer Thompson, inace komandanta Britanske omladinske radne brigade na izgradnji pruge Samac-Sarajevo u leto 1947, izdate u Londonu 1948. godine.

Uz pridodat zbornik radova koji izuzetno korektno i neostrasceno pokusavaju da provale neke od fenomena vezanih za dobrovoljni drustveni rad...

 

Izdanje beogradska Fabrika knjiga, 2020....

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...