Jump to content
IGNORED

Južnoamerički fudbal & copa libertadores


Mark Rothko

Recommended Posts

za 30 godina pracenja evrokupova mogu da se setim 1 slucaja da su obe utakmice zavrsene 0-0 i to sad skoro, Rijeka valjda, ili tako nesto/ Ove sexy latinose mozda drugi put uzivo gledam i vec duplo golo

Link to comment

Junior(Col) - Jaguarea(Mex) 3:3 (Meksikanci izjednacili u 87.min.)Cerro Porteno(Par) - Estudiantes(Arg) 0:0 penali 5:3LDU Quito(Ecu) - Velez Sarsfield(Arg) 0:2U cetvrtfinalu igraju-Santos(Bra) - Once Caldas(Col)Libertad(Par) - Velez Sarsfield(Arg)Univ.Catolica(Chi) - Penarol(Uru)Cerro Porteno(Par) - Jaguares(Mex)Once Caldas je najvece iznenadjenje do sada.Pobedili su Cruzeiro sa 2:0 u Brazilu iako su prvu utakmicu kod kuce izgubili sa 2:1.Ipak,protiv Santosa nemaju mnogo sansi.Santos i America su igrali derbi ovog dela takmicenja.U drugoj utakmici u Meksiku na stadionu Azteca pred 100000 gledalaca bilo je 0:0,a u Brazilu Santos je pobedio 1:0.Najveca zvezda Santosa je Naymar.Decko ima samo 19 godina a vec sada se za njega otimaju najveci evropski klubovi.Skoro je za mladu reprezentaciju Brazila dao 4 gola u pobedi nad Paragvajem od 4:2,jedan je dao Kolumbiji,a po dva Cileu i Urugvaju.Debitovao je za A reprezentaciju u prijateljskoj utakmici protiv Skotske ove godine i u pobedi Brazila od 2:0 dao oba gola.Zver od 175 cm i 54 kg. :P 132948.jpg

Edited by Mark Rothko
Link to comment

Uh kakav topik,sviđa mi se i naslov, gde me nađoste :) Kao veliki fan južnoameričkog fudbala moram se priključiti ali imam jedan predlog: pošto uskoro počinje i prvenstvo Brazila a i argentinska Clausura je u punom zamahu možda ne bi bilo loše da sve ide na isti topik kao Južnoamerički fudbal. Da se vratimo na temu. Znaju me ovi sa kladioničarskog topika,piskaram tamo već dve sezone između ostalog i o južnoameričkom fudbalu. Nisam bio kod kuće pretkodnih par dana pa sam propustio revanš mečeve osmine finala ( što se tiče klađenja i bolje). Dosta šokantnih rezultata, pre svega mislim na katastrofalan učinak brazilskih ekipa. Rekao bih da brazilska liga nikad nije bila jača ( mislim na ove velike klubove), vratilo se dosta internacionalaca, ekonomska situacija je odlična, plate igrača znatno više nego pre par sezona. Zato me i iznenađuje ovo što se dešavalo ovih dana. Cruzeiro je klub iz Belo Horizontea, država Minas Gerais. Ozbiljna ekipa, možda je hendikep nastupanje u Mineiro šampionatu jer nemaju neku ozbiljniju konkurenciju ( osim Atletico Mineira). Ogledao sam prvi susret sa Once Caldasom i izborili su odličan rezultat u Kolumbiji uz dobru igru, zaista mi nije jasno šta se desilo u revanšu ali baš šokantan rezultat. Once Caldas je prosečna ekipa i mislim da je ovo za njih baš veliki uspeh ( iako su 2004. osvojili Copa Libertadores i tada su bili veliko iznenađenje, sećam se da su imali sjajnu odbranu i izrazito defanzivnom taktikom uspeli da osvoje trofej). U narednoj rundi idu na Santos i mislim da je to kraj.Internacional je još jedno negativno iznenađenje. Branilac trofeja, ekipa iz Porto Alegrea ispala je od Peñarola. Ne kažem da su Urugvajci slaba ekipa ali opet nisam očekivao da Inter ovde završi takmičenje. Iako igraju slabije nego prethodne sezone i dalje je to jedna jaka ekipa sa kvalitetnim igračima kao što su Andrés D'Alessandro,Fernando Cavenaghi, Zé Roberto, Rafael Sóbis itd.Fluminense je uspeo da izgubi 3-0 od Libertada i ispadne. I to niko nije očekivao. Ipak je Fluminense prvak Brazila. Iako mi se nisu sviđali ni prošle sezone, ove su nešto slabiji rekao bih, ovo je zaista neočekivano, Paragvajci su prosečna ekipa.Gremio je još jedna brazilska ekipa koja je neprijatno iznenadila. Imaju oni dobrih igrača u svom sastavu ( najviše mi se sviđa Douglas). Gledao sam prvi susret sa Catolicom. Mora se priznati da nisu imali ni sreće na tom susretu, iako su veći deo meča igrali sa igračem manje ( uspeli su da izjednače sa 10 igrača sjajnim pogotkom Douglasa-

negde na 0:20). Revanš nažalost nisam gledao ali vidim da je Catolica pobedila pogotkom Milovana Miroševića, legendarnog igrača Catolice ( jedan od najomiljenijih kod navijača Catolice), očigledno naše gore list. Milovan Petar Mirošević Albornoz je odličan fudbaler, igra na poziciji ofanzivnog veznog, jedan inteligentan igrač i zaista pravi uzor. Nastupao je i u Beitaru iz Jerusalima, evo jednog od lepših golova:
. Imao je uspona i padova u karijeri pa nije napravio bolju internacionalnu karijeru ali vratio se u matični klub gde je legenda i može on još dosta da ponudi. Catolica me prijatno iznenadila i mislim da imaju lepe šanse da se plasiraju u polufinale jer Peñarol je solidna ekipa ali može da se prođe. Moje simpatije u ovom duelu su na strani Čileanaca.Santos je jedina brazilska ekipa koji će braniti čast brazilskog fudbala u četvrtfinalu. Santos je klub iz istoimenog lučkog grada iz države Sao Paolo, moja omiljena brazilska ekipa ( uprkos crno belim klupskim bojama). Ovu generaciju Santosovih fudbalera pratim već dve sezone. Po meni maju možda i najtalentovanije mlade igrače u Brazilu. Prošle godine počeli su sezonu fenomenalnim igrama, pre svega u prvenstvu države Sao Paolo i kup mečevima. Igrali su atraktivan fudbal, na njihovim mečevima padalo je puno golova. Neymar koji je ovde spomenut već prosto je eksplodirao prošle sezone. Sjajni driblinzi, lepi golovi i asistencije, zaista je bilo milina gledati Santos u tom delu sezone. Međutim, počelo je da se priča o njemu, novinari su ga slali u velike evropske klubove a on je počeo da se mangupira. Došao je u sukob sa tadašnjim trenerom Santosa i uprava je smenila trenera i zaštitila Neymara. Mislim da je to još gore uticalo na njega ali i na ekipu. U drugom delu sezone Santos nije igrao toliko lepo, Neymar je bio iznad ekipe, puno simuliranja, soliranja, i nekih glupih kartona, bespotrebne rasprave sa sudijama.I ove sezone počeo je u istom stilu. Igra i dalje dosta dobro ali zna da napravi gluposti. Na pamet mi pada bitam meč sa Colo Colom u grupnoj fazi Libertadoresa. Iako je već imao žuti karton, posle datog gola stavlja nekakvu glupavu masku na lice i sudija mu daje drugi žuti, Colo Colo nakon toga daje dva gola i zamalo da Santos ispusti prednost od 3 gola razlike. Santos je nedavno doveo novog trenera. Muiricy Ramalho je poznati trener, ima veliki ugled u Brazilu. Sa Sao Paolom je vezao tri titule, uspeo je da uzme titulu i sa Fluminenseom prošle godine. Njegove ekipe ne igraju mnogo ozanzivno ali više paznje posvećuje taktici. Nadam se da će uspeti da od Sanotosa napravi ozbiljnu ekipu jer ima puno potencijala. Mislim da je najvažnije što ima autoritet, deluje mi da je uspeo i Neymara da smiri u poslednje vreme. Da bi Santos osvojio neki ozbiljan trofej ( pre svega mislim Libertadores ili prvenstvo Brazila)mislim da im nedostaje jedan iskusan štoper ( možda i golman) i jedan ozbiljan, snažan, centarfor, recimo u rangu Wagner Love. Neymar je fizički inferioran a i nije klasičan špic. U ekipu se posle duže povrede konačno vratio Ganzo koji je jako bitan igrač. Od ostalih igrača istakao bih iskusnog kapitena Edu Dracenu koji je nastupao i u Evropi. Nedavno je stigao i Elano iz Galatasaraja i sa nekoliko sjajnih golova i dobrim partijama pokazao da će dosta značiti ove sezone. Mislim da sam u poslednje dve sezone odgledao bar 50 % mečeva Santosa u svim takmičenjima ( rekao bih da sam jedino Zvezdu češće gledao). Nadam se da je ovo njihova sezona. Imaju lepe šanse za prolaz u polufinale Libertadoresa a onda je sve moguće, ni jedna od preostalih ekipa nije nepobediva.Što se tiče Cerro Portena, mislim da je to ekipa koju je najviše "ukenjalo" da se nađe u ovoj fazi takmičenja. U grupnoj fazi bili su pred ispadanjem, za prolaz im je bila potrebna pobeda nad Colo Colom u gostima. Čileanci su vodili sa 2-0 i sve je delovalo izvesno. Ne znam šta se desilo sa Čileancima ali uspeli su nekako da prime dva gola, uđu u nervoznu završnicu i onda su Paragvajci postigli još jedan pogodak i šokirali sve na stadionu. Nakon što se meč završio nije ni njima bilo jasno kako su uspeli da prođu dalje. Išli su na Estudiantes u narednoj fazi. Odgledao sam prvi meč. Ne samo što sam se nervirao ( jer sam imao pare na Estudiantesu), već je ono bila jedna od gorih utakmica koje sam gledao u poslednje vreme. Paragvajci se branili, mrtvi Estudiantes igrao anemično, raspali Veron bolje da se povukao pre neku sezonu, apslolutno ništa nije uradio na terenu. Poželeo sam da Estudiantes ispadne, iako mi se ni Cerro nikako ne sviđa, tako se i desilo na kraju. Nisam odgledao meč ali vidim da je opet bilo 0-0 pa pretpostavljam da je bio još jedan "sjajan" susret. U narednoj rundi idu ja Jaguares, nisam gledao Meksikance ove sezone ali ne bi me čudilo da se Cerro opet provuče. Navijam za Meksikance u svakom slučaju.I za kraj Velez Sarsfield. Iako mi je omiljena ekipa u Argentini Racing Club ( ne samo što većina mojih argentinskih prijatelja navija za njih već sam se i uživo uverio da imaju najbolje navijače u Argentini), Velez mi je takođe simpatičan. Negde početkom februara imao sam prilike da gledam uživo meč grupne faze: Velez-Caracas. To su bili dani..Dakle, Vélez Sársfield nastupa na stadionu José Amalfitani u delu Buenos Airesa koji se zove Liniers. Pošto sam na utakmicu išao sam autobusom, morao sam da prostudiram ceo kraj i kako doći do tamo. Jedno pola sata vožnje autobusom, relativno pristojan deo grada, interesantno je da se pored stadiona nalazi trg koji se zove Plazoleta Yugoslavia. Dakle, da se vratim na temu, Velez je možda u senci poznatijih klubova iz Buenos Airesa, nema veliki broj navijača niti su nešto posebno vatreni ( mada nisu toliko loši najverniji). Stadion se retko napuni ali je atmosfera zaista lepa, na jednoj tribini se lepo navija a na ostalim ima dosta devojaka, porodica sa decom, prijatna atmosfera zaista. Što se tiče kluba, najveći uspeh je svakako osvajanje Copa Libertadores u 1994. a možda još i više pobeda u Tokiju nad tada moćnim Milanom sa 2-0. I dalje se prodaju majice ispred stadiona sa natpisom 2-0 i trofejom iz Tokija. Što se tiče sadašnjeg igračkog kadra istakao bih nekoliko igrača ( tu sam se konsultovao i sa nekim navijačima Veleza): Emiliano Papa, odlični ofanzivni levi bek (kako bih ga radio video u Zvezdi), Maximiliano Moralez sa visinom od 160 cm jedan od najnižih u Argentini ali vrhunski igrač, prava desetka. Koliko sam uspeo da vidim i omiljen među navijačima. Okušao se i u Evropi ali nije imao nekog uspeha ali ko zna možda mu se ponovo ukaže šansa ako nastavi ovako da igra. U napadu je odlični Urugvajac Santiago Silva u tandemu sa Martinezom su vrlo opasni. Tu je i Meksikanac Guillermo Franco koji je nekad nastupao u Villarealu. Ima tu još dobrih igrača ali izdvojio sam neke. Velez je igra odlično ove sezone na svim frontovima i mislim da imaju šanse da osvoje i Clausuru a i Copa Libertadores. Dosta lako su prošli LDU Quito. Gledao sam prvi susret i zaista je Velez odlično odigrao. Ipak, nisam očekivao da će tako lako slaviti i u Quitu, gde retko ko uzima bodove poslednjih godina. Očigledno je da su u sjajnoj formi. Protiv Libertada su svakako favoriti i navijaću za njih u tom duelu. Što se tiče nekih fotografija okačiću par fotki sa meča Peñarol-Independiente iz grupne faze. Fotke sam pozajmio od drugara iz Engleske koji se upravo vratio sa putovanja iz Južne Amerike ( neće se ljutiti): stadion Peñarola21655020190234380671318.jpgUploaded with ImageShack.usgostujući navijači21956220190308782531318.jpgUploaded with ImageShack.usunošenje najveće "šetalice" na svetu ( ako se ne varam), pokriva 3 tribine22519920190176379221318.jpgkako to izgleda na stadionu22751620190281981861318.jpgUploaded with ImageShack.usŠto se tiče mojih fotki, ima deo na podforumu putovanja pa koga zanima... Edited by NikolaBG
Link to comment
Uh kakav topik,sviđa mi se i naslov, gde me nađoste :) Kao veliki fan južnoameričkog fudbala moram se priključiti ali imam jedan predlog: pošto uskoro počinje i prvenstvo Brazila a i argentinska Clausura je u punom zamahu možda ne bi bilo loše da sve ide na isti topik kao Južnoamerički fudbal.
За болд :Hail: :Hail: :Hail:
Link to comment
Uh kakav topik,sviđa mi se i naslov, gde me nađoste :) Kao veliki fan južnoameričkog fudbala moram se priključiti ali imam jedan predlog: pošto uskoro počinje i prvenstvo Brazila a i argentinska Clausura je u punom zamahu možda ne bi bilo loše da sve ide na isti topik kao Južnoamerički fudbal.
Predlog se jednoglasno prihvata :) Imaš zadatak da otvoriš novi topic,ali moraš malo češće da pišeš.Malo znamo o južnoameričkom fudbalu,pratimo prenose na Sportklubu,ali bi bilo lepo da nam pojasniš prvenstvo Argentine(clasura,apertura),Brazila(njihove lige),klubove i igrače.Od svih brazilskih timova najgluplje je ispao Fluminense koji je prvi meč dobio 3:1,a drugi izgubio 3:0 golovima u 85. i 90.minutu.Cruzeiro se baš raspao u drugoj utakmici iako su,po meni,bili jedni od favorita za Copa Libertadores.Once Caldas ih je razbio,imao više udaraca na gol,veći posed lopte.Vidim da za razliku od domaćeg prvenstva imaš dobar ukus kada je u pitanju navijanje za klub iz Brazila :P Ramlho (Santos)america-santos10-0.jpgNeymaramerica-santos14-0.jpgSantosamerica-santos-0.jpg
Link to comment

Пошто су НиколаБГ и банецаре1 (не)оправдано одсутни, а понајбоље познају фудбал на Зеленом Континенту на коме се провели и извесно време ја се дрзнух да отворим топић јер мислим да по свему клупски и репрезентативни фудбал Јужне Америке то заслужује. Велика ривалства, традиције, урбане легенде који се за исти везују нису ништа мање него када се упореде са ногометом по Јевропи, а нарочито у највећој чланици државе којом столује Краљица баба народу позната као Елизабета II. Успут, бразилска лига захваљујући убрзаном економском развоју државе добија у квалитету из године у годину и уз руску постаје најозбиљнији конкурент најскупљим лигама на западу Јевропе. Фудбал је у Јужну Америку са Британцима, који су са огромним капиталом дошли да граде пруге, отварају руднике, кланице и плантаже каучука,кафе и какаоа. У почетку је то био елитни спорт, али је брзо залудео све слојеве друшта и постао готово друга релогија, на ужасавање католичке цркве.Организационо лиге у Аргентини и Бразилу имају велики број специфичности у односу на оне на које смо ми у Јевропи навикли. Бразил због своје величине једниствену лигу је добио тек 1971 године, а и сада се играју првенства савезних држава која више готов да немају никакав значај. У Аргентини са друге стране свака полусезона је ново првенство,а начин на који се врши промоција и испадање је врло компликован, скоро као рангирање у америчком колеџ рагбију(фудбалу). Већина земаља на континету следи аргентински модел организовања лига.Мени лично у бразилском шампионату из потпуно сентименталних разлога најдражи тим је Коритиба, ове године повратник у друштво најбољих. Зелено-бели из Куритибе били су једном првак државе 1985, а ни пре ни после нису били пласирани изнад 7. места. Градски ривалитет каје са Атлетиком Параниензе тимом из кога је потекао Звездин Маестро. У Аргентини, тко други него Ривер. ;)

Link to comment
У Аргентини, тко други него Ривер. ;)
Pre desetak godina sam video fotku banera na Riverovom stadionu sa natpisom Belgrade i naravno, crvenom dijagonalom. River je i moj izbor.
Link to comment

jedno vrijeme sam pratio argentince prilicno, zadnje 3-4 godine bas i ne. super mi je juznoamericki fudbal, iako cesto dosta divlji, ali ima gomila majstora, uvijek je zadovoljstvo gledati njihove talente. jedva cekam i copa america, trebalo bi da bude jako zabavno.inace, u argentini takodje river. mislim, kakvo je to ime boka?! uzas.

Link to comment

Koje finale igraju večeras Corinthias - Santos?U Brazilu za crno-bele (Santos)U Argentini za Boca JuniorsBoca vodi 2:0,Palermo i Riquelme

Edited by Mark Rothko
Link to comment

Copa America je meni ubedljivo najzanimljiviji turnir. Secam se proslog, kad je Zvezda bila zainteresovana za Cristiana Beniteza, tad je i Kastiljo igrao, mislim da sam tada prvi put opazio Valensiju nakon SP u Nemackoj i cudio se kako on nije u nekom jakom klubu... Najveca misterija tog turnira mi je bio Neri Kastiljo, pokidao je na tom turniru, igrao odlicno u Olimpyakosu i posle toga mrka kapa... Bas steta. Mene Aleksis Sancez najvise podseca na njega sa tog turnira.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...