Jump to content
yolo

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)

Recommended Posts

slepa_koka
... pa nikada nisam mogao da otkrijem da li je od njega ili onoga sto sam pio pre toga.
Ako visnje imaju neuporedivo manje secera od grozdja pitame se kako je uspeo da nabije 14% alkohola ?Mozda je to prepek :s_d:

banatjanin
vranac.gifdanas probao ovo...vranac vinarije jovic kod knjaževca, selo potrkanje.imaju čak i sajt, vinarijajovic.co.yu, za ne poverovati.interesantno vino. na otvaranju miris maline, na prvo probanje bombona višnje, onda se bombona izgubi, ostane višnja i prijatna kiselina. interesantno vince za oko 500 kinti.za iste pare odvratna chateau demir kapija iz makedonije.
sve se slažem, jedino mi taj candy miris nije jasan odakle ti, ja ga nisam osetio. ali da, gomila crvenog voće, višnja adominira. i nežni, prijatni, ali vrlo primetni parčić vanile. retko pametno barikirano vino u srbiji. probao sam i nebarikiranu verziju (nema je na tržištu) i ova koja ide u flašu je mnogo bolja.vrlo živahno i crispy u ustima, ja ga veoma volim. neko je čini mi se, zamerio više kiseline. medjutim, meni to ne smeta, vrlo su dobro izbalansirane, a uostalom, to je karakteristika sorte, samo što na jugu nakuplja mnogo više i šećera, i ekstrakta, tanina i boje.
Ako visnje imaju neuporedivo manje secera od grozdja pitame se kako je uspeo da nabije 14% alkohola ?Mozda je to prepek :s_d:
i to, zamisli - da ti otkrijem tajnu - od višnje oblačinke (znaš, ona sitna i kisela). ali, ipak nije prepek, a nema ni tajne. ostavi se do krajnjeg prezrevanja i tako bere (oćeš i spisak sela i voćnjaka?). otuda šećer i alkohol. uostalom, pogldedaj sertifikate i nagrade. belosvetske.inače imaju Jovići i rizling, pristojan, pogotovo kad odleži. puno dunje i jabuka, ali malo u ustima iskaču kiseline.probajte da uporedite Ivanovićev rizling sa ovim. interesantno sličan spektar aroma, a i podneblje je blisko. i to upadljivo nerizlingaško. inače, posle prokupca 2003., Ivanoviću je rizling iz 2004. i 2005. najbolje vino. ali baš iz tih godina, jedno od retkih srpskih vina, pogotovo belih, koje tako lepo stari i sazreva u boci. jovići imaju još i roze i šardone. roze Dionizije podseća na Varijantu po mirisu, ali je ne ukusu ispod proseka. previše tanina za jedan roze i to oštrih i grubih. čak gorčina na kraju jezika. inače interesantna boja, skoro da pobegne od rozea. kao bordovski klaret (ne u smislu u kom anglofoni upotrebljavaju reč klaret - da označi sva vina iz bordoa, beć ono što ona znači u samom Bordou: ni roze- ni crveno, nego izmedju)u šardoneu pak previše kiseline, ali tako da stvarno smeta. nedovoljno punoće i eksrtrakta, sav je staklast i vodenast. Edited by banatjanin

Musharaf

okej, dajićev game 2003 nebarikirani će uskoro da se preimenuje u rezervu i poskoči s cenom. kupujte dok još možete i dok je 500 i nešto malo kusur kinti. navodno su i on i tehnolozi šokirani kako je ta partija lepo izdržala itd itsl.banatjanin, dobrodošo...nedostajao si!

yolo

nego banatjanin da se ovde pod hitno ispoveda sta je trazio toliko vremena vo makedonija, oce biti nekih cisterni preko grane, pretakanje pod okriljem noci ili..... nije valjda samo hedonizam, itje i pitje

banatjanin
banatjanin, dobrodošo...nedostajao si!
hvala :)
nego banatjanin da se ovde pod hitno ispoveda sta je trazio toliko vremena vo makedonija, oce biti nekih cisterni preko grane, pretakanje pod okriljem noci ili..... nije valjda samo hedonizam, itje i pitje
oću, čim uvatim vremena, video sam i tvoj post ne belosvetskim restoranima. sva svoja iskustva rado delim sa vama wink.gif sad nemam kad, a i sutra putujem jope. nije, nažalost samo primenjeni hedonizam, ali trudim se da spojim lepo i korisno :)

Host
probajte da uporedite Ivanovićev rizling sa ovim. interesantno sličan spektar aroma, a i podneblje je blisko. i to upadljivo nerizlingaško. inače, posle prokupca 2003., Ivanoviću je rizling iz 2004. i 2005. najbolje vino. ali baš iz tih godina, jedno od retkih srpskih vina, pogotovo belih, koje tako lepo stari i sazreva u boci.
Zanimljivo, deo produkcije rizlinga iz 2004. je propao zbog tehnoloske greske. Problem je bio sto je vino imalo neprijatan miris po otvaranju, koji bi se potpuno izgubio posle pola sata, kada je vino postajalo prilicno dobro. Da nisi ovo napisao, ne bih se ni setio da u podrumu imam jos nekoliko flasa, bas cu da probam sta je ostalo.

Corkscrew
danas probao ovo...vranac vinarije jovic kod knjaževca, selo potrkanje.imaju čak i sajt, vinarijajovic.co.yu, za ne poverovati.interesantno vino. na otvaranju miris maline, na prvo probanje bombona višnje, onda se bombona izgubi, ostane višnja i prijatna kiselina. interesantno vince za oko 500 kinti.za iste pare odvratna chateau demir kapija iz makedonije.
Prvo, pozdrav svima i cestitke za split topika, slazem se da je vino izuzetno ozbiljna prica koja se razlikuje i posmatra po mnogim segmentima, a narocito po poreklu.Drugo, nije neobicno sto imaju sajt, Sasa Jovic je jedan vrlo obrazovan covek, po zanimanju masinski inzenjer. poseduje ne malu fabricku proizvodnju klima uredjaja i projektni biro za sisteme grejanja i hladjenja u prehrambenoj industriji, a po vokaciji vinar, sa jako dobrim porodicnim poreklom. Trece, gotovo svi domaci proizvodjaci, koje izgleda jedino ja preferiram( :) kampanja-kupujmo domace) imaju sajtove.Cetvrto, overio opet neki dan Srpsku kucu vina u Nebojsinoj i bio prijatno iznenadjen finisiranom ponudom (bukvalno) svih domacih proizvodjaca koji na trzistu konstantno ucestvuju sa vinom u buteljiranom obliku, ko voli i prati, treba da ode i vidi veliki broj proizvodjaca koji nisu do sada izlazili iz lokalnih okvira i onih novih koji zele da se bave tim plemenitim poslom ozbiljno.PS ko zeli da pogleda u arhivi na potonjem forumu, jednom sam izbacio sajtove svih domacih proizvodjaca koji ih imaju, pa i ovaj.

banatjanin
Cetvrto, overio opet neki dan Srpsku kucu vina u Nebojsinoj i
... bio si u Braničevskoj. broj 1.

Corkscrew

Da, da pardon, u pitanju je Branicevska, mada sam isao poslom u Nebojsinu, ali zato tebe imamo... :D

slepa_koka
- da ti otkrijem tajnu - od višnje oblačinke (znaš, ona sitna i kisela). ali, ipak nije prepek, a nema ni tajne. ostavi se do krajnjeg prezrevanja i tako bere (oćeš i spisak sela i voćnjaka?). otuda šećer i alkohol. uostalom, pogldedaj sertifikate i nagrade. belosvetske.
Jeli bre banatjanin nadje li ti nisliju da ucis kude je Oblacina i kakao se beru visnje. Visnja moze na nabije 14% alkohol samo ako prezimi tri zime na drvo.

banatjanin
Jeli bre banatjanin nadje li ti nisliju da ucis kude je Oblacina i kakao se beru visnje. Visnja moze na nabije 14% alkohol samo ako prezimi tri zime na drvo.
c.nego je Topličanin našao Nišliju da uči.jbg, svet je pun iznenadjenja.a višnja oblačinka ne raste samo po Oblačini i okolini, kao što znaš.glede višnje, šta da ti kažem. više verujem procesu koji sam sam video, ljudima kao što su braća Jović, kao i briselskom sertifikatu koji sam držao u rukama, nego tebi. žao mi je.

slepa_koka
glede višnje, šta da ti kažem. više verujem procesu koji sam sam video, ljudima kao što su braća Jović, kao i briselskom sertifikatu koji sam držao u rukama, nego tebi. žao mi je.
Verovanje je stvar izbora.Cinjenica je da visnja ima upola manje secera od grozdja.Trikovi koji se primenjuju kod grozdja (zimska berba) ne mogu da se primene za visnju jer visnja kad je zrela pada na zemlju.Nisam bio lenj pa sam malo googlao ali nisam nasao nista uverljivo. Briselske diplome nemaju nista zajednickog sa EU vec od neke privatne asociacije, sto ne umanjuje njhovu vrednost, ali bi malo drugacije zvucalo kad bi smo rekli Frankfurt. Stvarnu tezinu tih diploma nisam mogao da proverim jer je rezolucija na http://www.vinarijajovic.co.yu prilicno losa a i moje poznavanje francuskog.

luba

zaboravih da izvestim kako je proslo ono natkurcavanje vinima sa rodbinom. ulozeno 2.600 dinara u dve flase "despota" vinarske kuce (wtf?) spasic i dve flase "tamnjanike" istih autora.bilo je mmm, mhm, palacanje jezikom i sl. dok sam ja sve vreme razmisljala kako sam za te pare mogla da stucem dve litarske flase wild turkeyja.dobijeno: cabernet sauvignon, ogledno dobro radmilovac, 2004, i colombard chardonnay, wine of australia/southeastern australia, 2006.ko je bolje prosao, ja ili oni?

Host
zaboravih da izvestim kako je proslo ono natkurcavanje vinima sa rodbinom. ulozeno 2.600 dinara u dve flase "despota" vinarske kuce (wtf?) spasic i dve flase "tamnjanike" istih autora.bilo je mmm, mhm, palacanje jezikom i sl. dok sam ja sve vreme razmisljala kako sam za te pare mogla da stucem dve litarske flase wild turkeyja.dobijeno: cabernet sauvignon, ogledno dobro radmilovac, 2004, i colombard chardonnay, wine of australia/southeastern australia, 2006.ko je bolje prosao, ja ili oni?
Prosta racunica kaze da je rodbina dva puta bolje prosla ;-) Pio sam nekoliko puta ta vina Poljoprivrednog fakulteta i na nivou su reputacije njihovog Barda medju forumskom populacijom (posto pretpostavljam da nisi pratila forum u to vreme, reputacija je manje nego laskava). Ako se dobro secam tog caberneta, to je tanko vino preoptereceno ubistvenim kiselinama.Ne znam koji je colombard chardonnay u pitanju, pretpostavljam kupaza dve sorte? Tesko bih se u prodavnici uhvatio za takvu flasu, pretpostavljam da colombard daje slatkast ukus, koji je za bela vina uglavnom no-no ako se ja pitam :-) Cika Indy bi mogao vise o tome da nam kaze, samo ako hoce (ajde Indy, budi drug :-)Kakav je taj "Despot"?

luba
Ne znam koji je colombard chardonnay u pitanju, pretpostavljam kupaza dve sorte? Tesko bih se u prodavnici uhvatio za takvu flasu, pretpostavljam da colombard daje slatkast ukus, koji je za bela vina uglavnom no-no ako se ja pitam :-) Cika Indy bi mogao vise o tome da nam kaze, samo ako hoce (ajde Indy, budi drug :-)Kakav je taj "Despot"?
na to pitanje ne mogu da odgovorim, jer crno vino ne merem uneti u sebe iz nepoznatih razloga koji dovode do surove reakcije. sabili su ga brze nego belo, ako je to neko merilo :D kad ga neki sledeci vinopijuci gost proba, pitacu za utiske.a to australijsko - ne znam gde da gledam za te kupaze, ali pise "questo vino bianco leggero e secco... pieno e morbido" i kaze da se sastoji od erbe i argumi?!ja vec zamisljam da ce Indy da kaze da je to nesto dragoceno i vredno i da cu da budem na nevidjenom dobitku, prodam ga, i aloha havaji!