Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

ako imas iphone 6 na primer ne treba ti camcoder

 

 

ako imas mek dodje sa iMovie (super lagan je) za montazu

 

ako imas pc ima movie maker 

 

isto ti preporucujem neki dslr, licno volim canon, neki rebel je skroz okej sa manjim-wide objektivom (sirokougaoni mislim da se kaze na nasem :D - ako je prostorija manja, ako nije mozes bilo koji standardni pa izdaleka (zumiras u objektat koji snimas) i time bi postilgla shallow depth of field (jebem li ga pomozite sa nasim izrazima)....tako se detalji pozadine nece bas najbolje videti sto moze da ti odgovara.

 

jedan tripod (volim da ima libelu i hidralicku glavu/malo je skuplji) 

 

i najjeftinij lighting kit koji ima u prodavnici. cesto se online moze kupiti paket zajedno sa tripodom, osvetljenjem, torbicom....

 

cak mislim da youtube sada ima opciju da montiras kada uplodujes video sa sve efektima i filtercicima. 

 

daj nam budzet koji imas i sa kog sajta bi kupovala. bilo bi mi lakse da ti nadjem neki paket. 

Edited by mustang
Link to comment

Nesto ne verujem da su ovi bolji od ajfona ...

Bolje ces proci s nekim entry level DSLR-om ...

 

 

+1

 

 

za pozadinu uvek možeš da se snađeš sa stvarima koje imaš u kući(čaršaf, stolnjak...). stativ svakako. da li će u klipovima biti tona, kako si to smislila?

što se rasvete tiče, u idealnoj varijanti minimum su tri rasvetna tela, mada bi mogla i da se snađeš sa dva uz neke visoko reflektne površine(tabla stiropora, zilberice...)

 

što se tiče programa za montažu ja se služim ediusom, tu su još i adobeov premier i final cut za mac. ni jedan od ovih softvera nije preterano user friendly pa bi im trebala malo više pažnje posvetiti.

 

hvala. samo da razumem o cemu pricamo, ovo su kamere koje wirecutter, preprorucuje kao best (za kucne videos). Da li bi i za njih rekli da su "ne bolje od iphona"?

 

http://thewirecutter.com/reviews/best-video-camera/

 

 

Imam iphone 6, ali ne 6+. Ako bi isla na to, da li da kupim dodatne lenses i koje? 

 

Sto se tona tice, videla sam da pricaju o external mic vs no external mic, mislim da u nekom trenutku cu hteti ton.

 

A koje DSLR kamere preporucujete? Ne bih placala iznad $300, ali mogu da pogledam polovne....

 

Imam i mac sa iMovie, pa cu da pogledam to sto se tice "montaze" (koja ce biti vrlo basic). 

 

Hvala svima!

Edited by rajka
Link to comment

ja na primer, iako ne znam šta bi tačno snimala, ne bih ulagao u kameru/dslr pre bih kupio neki extra lens za mob(videh neki manfroto portret od 70ak$) a budžet bi preusmerio na taj kit rasvete. ukoliko slikaš tkz pak šotove proguglaj malo tabletop shooting kits pa tu strovali lovu koju si planirala za kameru.

 

 

dodatni objektiv bi trebao da bude neki tele, nikako široki pošto je sam objektiv iphonea dovoljno širok

 

http://www.theverge.com/2015/1/28/7925023/sundance-film-festival-2015-tangerine-iphone-5s

ovo je zanimljiv link u kome objašnjavaju kako su snimili dugometražni igrani film tangerine i šta su sve koristili tom prilikom. vrlo je koristan

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

Ali doci ce dan kad ces pozeleti i nesto kvalitetnije da stvaras od yutube snimaka. I zato uzmi dslr sa opcijom videa sad ih ima sirok izbor. Pravices odlicne fotografije i odlicne snimke, po zelji, kvalitetnije nego bilo kojim phonom

Link to comment

pa to, meni su iphone slike uvek ubi boze, ali je istina i da nikad nisam koristila posebnu rasvetu ili tripod. A ako govorimo o jeftinijim DSLR kamerama, je l' sve jedno koja, ili na sta da obratim paznju?

 

I koliko duge snimke moze jedna takva kamera da pravi? Jel moze recimo da se snima pola sata neprekidno? 

 

Snimala bi ljude, uglavnom unutra u sobi, koji nesto rade, u pitanju su edukacioni snimci. Recimo, zamisli da neko pokazuje vezbe za ljude sa bolovima u ledjiima ili tako nesto, iz relativne blizine. I ponekad bi to bili duzi snimci (30 min recimo) koji su sami po sebi dosadni i trebala bi da ih smanjim na recimo 3-5 minuta (otud pitanje o editingu). Znaci nesto sto ne mora (tj nece moci jer nemam ni znanje ni opremu) da izgleda profesionalno, ali da izgleda dovoljno dobro, da prvi utisak ne bude, jbte kako je los snimak, nego da ljudi mogu da se koncentrisu na ono sto je na snimku. Ako uzmem lens za iphone, kakve lenses mi za to trebaju? Ono kao wide angle ili sta? 

 

A da, mislim da je za takve snimke dobro imati mogucnost da zumiras. Jel moze to sa telefonom ili DSLR kamerom?

Edited by rajka
Link to comment

pa iphoneom su snimili i film teško da on pravi loše slike. neuporedive su sa dslr-om al su ok kada su svetlosni uslovi dobri.

 

za početak uradi neki snimak napolju, telefonom, bez svetla bez ikakvih pomagala. eventualno stativ ukoliko imaš gde da ga pozajmiš. vidi kako to izgleda, gde si kiksala i šta je najveći nedostatak snimka. veću pažnju posveti tome kako si snimila, obavezno jedan master kadar u kome se vidi cela figura koja izvodi vežbu u trajanju od min. 5 ponavljanja. posle to raskadriraj tj. fokusiraj se na najbitnije detalje tipa položaj nogu, ruku, glave. pokret koji je krucijalan za vežbu...

vodi računa da snimak kadra traje par sekundi pošto uvidiš da je kraj kadra. isto tako uvek imaj mesa™ u materjalu pre nego krene akcija. svaki kadar bi trebao da sadrži nastavak prošlog i početak sledećeg.

 

ako ćeš snimati tutorijale za vežbe, ja bih odustao od rasvete i fokusirao bih se da snimanje bude u exterijeru. nađi neku lepu lokaciju i udri.

:)

Link to comment

iphone 6 je odlican. i mikrofon takodje. ja sam mic koristila kada nam crkne audio oprema i u stvari iPhone mic mi bolje prija usima nego neki drugi

 

ali ako ces iz ruke da snimas barem uzmi neki monopod i claw (smartphone trripod mount), tako ce manje da ti podrhtava i ne optercujes ruke. da. to ti je dovoljno za pocetak uz neko jeftino osvetljenje ali prvo testiraj bez

 

 

koliko mozes da snimas zavisi koliko slobodnih gb imas na telefonu

Link to comment

ok, ubediste me  :)

 

bice iphone 6, uzecu neki tripod, i probacu sa svetlima koje imam. Mustang, da kvalitet ovog snimka je ok za moje potrebe.

 

nije realisticno za sad da bude napolju, ali cu gledati da maksimizujem prirodno svetlo. Kada kazes da "raskadriram" sta to znaci, da snimam ponovo, samo se fokusiram na delove inicijalnog kadra, ili se to odnosi na kasniju obradu u softveru jednog te istog snimka?

 

znaci onda mi ne trebaju ni dodatne lenses? samo tripod i eventualno osvetljenje?

Link to comment

Ima i mirorrless. Ja, kad bih sad kupovao foto aparat, ne bih ni sekundu razmišljao. Video neki Fuji u Beču na sniženju za 400 evrića, jedva sam se suzdržao.

Link to comment

raskadrirati znači jednu radnju snimiti u više različitih planova(opšti plan - total, krupni kadrovi, detalji...)sa promenom rakursa(visine na kojoj se nalazi kamera) i naravno ne svi kadrovi sa istog mesta. zlatno pravilo jednog poznatog reditelja glasi "više uglova, manje dublova"

-_-

 

ukoliko si u mogućnosti neka ti svetla budu pod uglom od 90°(jedna strana ima više rasvete) telefon između, a prozor iza leđa. druga opcija je prirodno svetlo(prozorsko) bude glavno(najbolje ujutru ili popodne kada ga ima najviše). trudi se da izbegavaš lustere, plafonjere i slično svetlo

Link to comment
  • 9 months later...

viewfinder - tražilo(hr) - zuher(ger)

 

u poslednje vreme sam čuo samo reči hvale za sony alpha. nisam guglao da vidim da li se poklapa sa parametrima koje si postavio, a mislim da se uklapa po najznačajnijem, ceni

 

:)

Link to comment

još jedan glas za sony alpha.

kompaktan, možeš da menjaš objektiv, solidne boje, lepe fotke, mislim da je u tom cenovnom rangu.

ima ga moj drugar i sasvim je zadovoljan kvalitetom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...