Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

Uskoro izlazi Nikon D90, tako da je D80 dosta pojefinio i negde je oko 600 evra, sto ce rec da vec za 800-900 mozes da uzmes nesto sto je vec u srednjoj klasi. Sto se tice entry level D40 sa kit objektivom (stariji model - nema stabilizaciju) je nesto malo preko 400 evra, znaci isto kao G9. Medjutim, vodi racuna da ikao su D40, D40X i D60 izuzetno mali, ipak je G9 dosta manji aparat. Bez obzira koji DSLR uzmes, doci ces u situaciju da te ponekad mrzi da ga nosis.I jos jedno DSLR-ovi daju neuporedivo bolju sliku od kompaktnih aparata - pitanje je koliko taj kvalitet uopste u praksi znaci. Ako ces da pravis povecanja na formate A3 i vise, nemoj da ni razmisljas o bilo cemu sto nije DSLR. Ako ces da stavljas na veb i da eventualno radis slike u fotoradnjama do A4 G9, a i mnoge jeftinije masine ce podjednako dobro da ti odrade posao.Posto moj osnovni sistim ima dosta preko 2Kg (D200, 17-35 i 35-70 oba fiskna 1/2.8 i svaka komponenta oko 700-800g), a posto sam prakticno ostao bez kompakta (zeza me unutrasnja beterija na prastarom Oly-u C-740) hitno bih da kupim nesto manje. Izbor je pao na neki od sledecih:- Panasonic TZ-5 - Canon G9- Panasonic FX-35 (jos ga nema u Beogradu, ali izgleda da uskoro stizu Panasonic). Eventualno, ako bude neka pristojna cena, mogao bi da dodje u obzir i njegov predhodnik FX-33 ili FX-100Ovo sa FX-ovima je pomalo reakcija na onih 2Kg Nikona, jako bih voleo da imam aparat koji bih mogao (i zeleo) uvek da nosim sa sobom. Sad o onima koji su otpali:- Canon A serija, odlican odnos kvalitet cena, ne svidja mi se plastika koju koriste, A720 ima uzasan dizajn, A650 je prevelik za ono sto nudi (veci je cak od G9), eventualno bi mogao da dodje u obzir A590- Canon IXUS - mada ima suprotnih misljenja, meni se jednostavno ne svidja njihov dizajn i to toliko da nisam ni razmisljao o njima. - Nikon S serije - sumnjiv kvalitet slike- Nikon L serija - svidja mi se dizajn ili konkurencija je mnogo bolja. Jednostavno, ni jedan model ne moze da se meri sa canonom A590.- Nikon P serija - jednostavno previse prosecni, bas ni u cemu ne odskacu od konkurencije.- Olympus - losa reputacija u pogledu kvaliteta slike, nisam ih razmatrao- Fuji - ultrazumovi nisu losi, ali za mene su preglomazni. Svi imaju hronicne probleme na jako kontrasnim scenama.- Sony - kod nas preskupi. Svidja mi se kako izgledaju.

Link to comment

Opet ja, foto-neznalica...Razmatrao sam, u uslovima ogranicenog budzeta, kupovinu Nikon L16 ili Canon A580. Resio se prvo za nikon (povoljnija cena, pa sam zanemario sto nema opticki viewer), a onda ustanovio da nema ni image stabilization ( ima anti-shake). Canon A580, koliko sam video na internetu, nema image stabilization, ali na sajtu jednog od prodavaca (mislim da je Millhouse computers) pisa da da ima. Canon A590IS, koji po svemu sudeci ima IS, nisam nesto vidjao po niskim radnjama (mozda sam prevideo).Ako ima onih koje ne mrzi da se bakcu sa laicima, par pitanja: Koliko je image stabilization vazna i sta zapravo znaci za jednu foto-neznalicu, koliko je ovo anti-shake delotvorno i sta zapravo znaci za jednu foto-neznalicu, sta mislite o ovoj mojoj dvojbi i da li neko mozda moze da mi predlozi neko bolje resenje u ovom rangu fotoaparata?HVALA UNAPRED! :)

Edited by Nesh
Link to comment

Apsolutno ne razmisljaj, za 10-20 evra koliko je razlika izmedju A580 i 590 isplati se uzeti A590.Anti-shake je delotvoran i jako koristan ne samo za amatere, vec i za profesionalce. Mislim da je u tom rangu cena, A590 najbolja kupovina. Medjutim za malo vise para imas A720IS koji bi trebalo da bude jos bolji - ima zum 6x. Cujem da je trenutno neka nestasica aparata i u Beogradu (kupuju ljudi pred odmore). Mislim da axelfoto ima prodavnicu u Nisu, probaj kod njih, mada ako nemaju drugi, verovatno nemaju ni oni. Budi strpljiv, ne zaleci se sa a580.

Link to comment
Apsolutno ne razmisljaj, za 10-20 evra koliko je razlika izmedju A580 i 590 isplati se uzeti A590.Anti-shake je delotvoran i jako koristan ne samo za amatere, vec i za profesionalce. Mislim da je u tom rangu cena, A590 najbolja kupovina. Medjutim za malo vise para imas A720IS koji bi trebalo da bude jos bolji - ima zum 6x. Cujem da je trenutno neka nestasica aparata i u Beogradu (kupuju ljudi pred odmore). Mislim da axelfoto ima prodavnicu u Nisu, probaj kod njih, mada ako nemaju drugi, verovatno nemaju ni oni. Budi strpljiv, ne zaleci se sa a580.
Hvala na savetu! :) Nikon L16 sam ipak eliminisao, a upravo sam saznao da je A590 "vidjen" u jednoj radnji, pa cu ga jos koliko sutra potraziti i, ukoliko u medjuvremenu nije rasprodat, obavezno kupiti!Jos jednom HVALA! :)
Link to comment
Video sam 590is na akciji u Tempu, za 12990 dingera
Thanks! :) Sutra idem do Tempa! I jos nesto i necu vise da vas davim! Malopre spazih u jednom izlogu canon A570IS! Koliko sam proverio na netu osim razlike u pikselima, nema nekih bitnijih bar meni uocljivih razlika u karakteristikama.Ako ne uspem da nadjem A590IS, da li da kupujem A570IS?Unapred HVALA! :)
Link to comment

Jel taj Canon A590 bolji ili losiji od ovog http://www.cameras.co.uk/camera-reviews/pa...nic-dmc-lz5.cfm ?Evo specifikacije za oba pa ako moze prosvetljenje, posto nemam blage sta predstavlja pola od ovih izraza...http://www.cameras.co.uk/specs/panasonic-dmc-lz5.cfmhttp://www.cameras.co.uk/specs/canon-powershot-a590-is.cfmDrug ima ovaj Panasonicov i meni je do dzadza, samo je problem sto ga nesto i nema po prodavnicama, a ne znam ni koja mu je trenutna cena :unsure: Ako je ovaj A590 slican ili bolji, svakako se isplati dati 13 hiljada dinara.

Link to comment

Ova dva aparata je tesko porediti, za pocetak mislim da je LZ5 znatno skuplji. Drugo, on je 6x zum, nema opticko trazilo i mislim da nema rucne kontrole kakve ima a590. Realno, a590 ima sigurno bolji odnos kvalitet/cena, mozda je i u nekom apsolutnom smislu bolji, medjutim i meni su panasonici do dzadza tako da bih se ja pre opredelio za panasonica, pod uslovom da je ovaj lz5 njihova poslednja generacija. Kod nas u prodaji ima dosta panasonica koji nisu poslednja, a bogami ni pretposlednja generacija njihovih aparata. Pri tome, stariji panasonicovi modeli su imali dosta problema na visim osetljivostima.Ako ti nije previse ruzan mozes da razmotris i canon a720.

Link to comment

Iskreno, nemam pojma sta je opticko trazilo ali ovaj LZ5 ima neki zum 24x, tj. kao ima 6x ali kad se ona kvacica drzi do kraja, dole pise 24x :unsure: Cak sam uslikao i par slika sa tim zumom, jeste nesto mutnije ali sljaka. Koristio sam ga par dana i ima otprilike sve sto mislim da mi treba, mada i ne trazim mnogo i koristio bi' ga cisto iz zezanja, za izlete, eventualna letovanja/zimovanja i slicno.Ono sto me buni je cena. Ovde pise da je 20 000 a drug ga je pre godinu i jace platio nesto tipa 210 evra plus 20-ak za memorijsku karticu. Logicno bi bilo da je sada jeftiniji, ne znam u cemu je fazon...

Link to comment
Iskreno, nemam pojma sta je opticko trazilo ali ovaj LZ5 ima neki zum 24x, tj. kao ima 6x ali kad se ona kvacica drzi do kraja, dole pise 24x
Opticko trzilo je rupica kroz koju gledas sta slikas (zgodno kad displej na suncu postane neupotrebljiv). Ovo 6x je opticki zoom i jedini pravi, 24x puta je digitalni zoom i 4x povecava najvece opticko povecanje. Digitalni zoom je los jer je to softversko povecanje (mada za amatere je vise nego odlican). Edited by Zmitjkoe
Link to comment

Eto, svaki dan naucis nesto novo. Sto se tice tog zuma, vec rekoh da je slika nesto losija nego na tih optickih 6x ali moze da posluzi (nama totalnim amaterima).

Edited by Zli Gli
Link to comment
powershot s30 polako ispušta poslednje znake života izsebe. vidim da slavite g9 i to je verovatno ono što će ga zameniti.ipak, ipak, pre nego što je počela digitalna pomama kupio sam poluautomatik olimpusov slr. sada čami u ladici a pravio je super slike i jako sam se rado igruckao zumom. prokleti tehnološki napredak.elem, ne bih imao ništa protiv da produžite tamo gde ste stali kod gazze, dakle šta preporučate ako eventualno uzmem neki pristupačniji dslr?
prvo sedi i dobro razmisli da li ce te mrzeti da vucaras to cudo naokolo skupa sa kutijom i ostalim kurcima [recimo na 35C i vlaznosti 100%] dok drugi vade mocne pikavce iz dzepca na kosulji i klikcu naokolo jednom rukom. ako imas i najmanje nedoumice oko ovoga moj savet je zajebi DSLR.
Link to comment

Da li se isplati ulagati pare u Canon 650is, a već imam Canon 610? Postoji mogućnost da aparat pribavim iza Amerike gde je oko 300 dolara (oko 200 evra - značajno manje nego ovde). Ili da dam nešto više (ispod 350 dolara) za Canon S5 IS?Treba mi neki koji bi bolje hvatao objekte u pokretu (deca koja trče, skaču i slično), sa što manje blurovanog. Da znam, to je jedino moguće sa onim profi, ali ja nemam pare za to (a i mnogo su teški :)).Dakle, da li ova dva gore bolje hvataju ljude u pokretu i koji to bolje radi :)? I ako je odgovor da, koji je od njih bolji :)? Znam da ovaj S5 ima onaj blic i da mu je to prednost.

Link to comment
Treba mi neki koji bi bolje hvatao objekte u pokretu (deca koja trče, skaču i slično), sa što manje blurovanog. Da znam, to je jedino moguće sa onim profi, ali ja nemam pare za to (a i mnogo su teški :)).
Ako ti je bas to vazno onda bilo koja moderna kamera je ogovarajuca. Konkretno oba navedena Canona imaju min shutter speed od 1/2500 sec sto je vise nego dovoljno da zamrzne Noletovu servu i lopticu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...