Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

na http://www.imaging-resource.com/ ima mogucnost da izaberete dva aparata i da poredite test slike koje su radjene pod identicnim uslovima. Prvo sam se igrao i poredio ova tri aparata izmedju kojih se troumim (Panasonici TZ-5, FX-35 i Canon G9). Onda sam se zeznuo pa uradio kontrolno poredjenje sa sa DSLR-om (izabrao sam vec zastareli Nikon D200) i bio sam sokiran rezultatima, znao sam da je razlika u kvalitetu slike velika, ali ne i kolika je. Posle sam ih poredio sa novim D300 i sad se pitam da li uopste zelim kompaktni aparat.Naravno da preterujem, nisam odustao od kupovine, ali se pocinjem da pitam neke stvari. Mislim da G9 definitivno otpada, aparat je sasvim OK za prvi ili jedini aparat, ali ne vidim mu bas neku ulogu kao drugog aparat. FX-35 ima primetno losiju sliku od TZ-5 sto mi je pomalo cudno, iz specifikacija bi se reklo da imaju isti senzor, pri cemu FX-35 koristi vecu povrsinu (10Mpx prema 9MPx kod TZ5). Medjutim sve vise mi se cini da cu sad, kad mi kvalitet slike nije toliko vazan, mozda dati prednost minijaturizaciji.

Link to comment
(izabrao sam vec zastareli Nikon D200) i bio sam sokiran rezultatima, znao sam da je razlika u kvalitetu slike velika, ali ne i kolika je. Posle sam ih poredio sa novim D300 i sad se pitam da li uopste zelim kompaktni aparat.
Nazvati Nikon D200 "zastaralom" kamerom je vise nego neobicno. To sto postoji noviji model D300 ne znaci da je D200 zastareo. Sta vise D300 sigurno ne pravi bolje slike od D200 samo zbog malo veceg senzora. Uostalom kvalitetnu sliku ne pravi kamera, vec objektiv (i zato su kvalitetni objektivi visestruko skuplji od same kamere). Stavi nekvalitetan objektiv na D300 i dobices qrac.
Mislim da G9 definitivno otpada, aparat je sasvim OK za prvi ili jedini aparat, ali ne vidim mu bas neku ulogu kao drugog aparat.
Ja sam G9 upravo i kupio da bi bio "druga kamera", koja je dovoljno kompaktna&kvalitetna da je mogu uvek nositi sa sobom. Naravno podrazumeva se da "prva kamera" mora da je DSLR. (Priznajem da vrlo cesto "druga" postaje "prva" jer je "prva" sa objektivom teska 1.3 kg.)
Medjutim sve vise mi se cini da cu sad, kad mi kvalitet slike nije toliko vazan, mozda dati prednost minijaturizaciji.
Pa cemu onda ovolika frka?
Link to comment
Nazvati Nikon D200 "zastaralom" kamerom je vise nego neobicno. To sto postoji noviji model D300 ne znaci da je D200 zastareo. Sta vise D300 sigurno ne pravi bolje slike od D200 samo zbog malo veceg senzora. Uostalom kvalitetnu sliku ne pravi kamera, vec objektiv (i zato su kvalitetni objektivi visestruko skuplji od same kamere). Stavi nekvalitetan objektiv na D300 i dobices qrac.
Pa ne slazem se kvalitetni objektivi su u redu velicine sa srednje kvalitetnom kamerom, osim ako se ne radi o snaznim teleobjektivima. Ne mogu da se setim ni jednog nikonovog objektiva do 200mm (osim 200/2) koji je preko 2000$/evra. Cak se cena i najnovijih 14-24/2.8, 24-70/2.8 krece oko 1700. Fenomenalni 17-35/2.8 i kod nas moze da se nadje za 1300evra. 50/1.8 je 100 evra, a to je objektiv koji mozes da nasafis na bilo koje Nikonovo telo i da budes siguran da kvalitet zavisi samo od tela.
Ja sam G9 upravo i kupio da bi bio "druga kamera", koja je dovoljno kompaktna&kvalitetna da je mogu uvek nositi sa sobom. Naravno podrazumeva se da "prva kamera" mora da je DSLR. (Priznajem da vrlo cesto "druga" postaje "prva" jer je "prva" sa objektivom teska 1.3 kg.)
Ovde se apsolutno ne slazemo: G9 jeste dovoljno kvalitetna kamera, ali nisam siguran da je dovoljno kompaktna i univerzalna da bi se uvek nosila sa sobom. Kompaktnost bih i mogao da progutam (TZ-5 nije mnogo kompaktniji), ali mislim da 35mm nije dovoljno siroko za nesto sto bih nosio svaki dan.
Pa cemu onda ovolika frka?
Apsolutno nije frka, tema nosi naziv "koji digitalni aparat da kupim?", posto i mene muci ovo pitanje, zeleo sam da svoje nedoumice podelim sa drugima. U stvari i jeste frka, apsolutno ne mogu da se odlucim izmedju tz-5 i fx-35.
Link to comment
(Priznajem da vrlo cesto "druga" postaje "prva" jer je "prva" sa objektivom teska 1.3 kg.)
Zbog ovoga meni nedostaje moj IXUS [a ne bih se bunio ni G9ci, samo nije trenutno u budzetu :D], jer aparat, 3 objektiva i blic imaju malo preko 3 kg.
Link to comment
Mislim da je mala razlika izmedju ova dva aparata.
8mpx prema 7mpx i digic III prema digic II procesoru. more or less. Eye, ako ti A710IS radi ok, i ja mislim da nije vredno zamene.
Link to comment
Zbog ovoga meni nedostaje moj IXUS [a ne bih se bunio ni G9ci, samo nije trenutno u budzetu :D], jer aparat, 3 objektiva i blic imaju malo preko 3 kg.
A gde je tripod, gde su filteri jedni, filteri drugi, rezervne baterije, flash kartice. U Americi sam vukao i Image Bank 20GB u vreme kada mi je najveca kartica bila 128 MB i bila je skupa kao djavo.
Link to comment

elem, naručio ovaj bundle. slab dolar rula, a vi me ubediste.imam pitanje, dok ne stigne detaljno uputstvo, ako smanjim rezoluciju, a time i pixel count, time se smanjuje i noise na višim iso podeocima?nikada ne pravim slike preko a4, ima li smisla rezolucija preko 6MP, 8 MP max?

Link to comment
elem, naručio ovaj bundle. slab dolar rula, a vi me ubediste.imam pitanje, dok ne stigne detaljno uputstvo, ako smanjim rezoluciju, a time i pixel count, time se smanjuje i noise na višim iso podeocima?nikada ne pravim slike preko a4, ima li smisla rezolucija preko 6MP, 8 MP max?
Kao prvo cestitke, novi vlasnice G9. Videces, neverovatno parce tehnologije, ja je zovem "crna ciglica".Ne smanjuje se noise. Kao prvo G9 je prilicno noiseless kamera, tek posle ISO 400 pocinje da se javlja. Ja do sada nisam nikad furao iznad 400 tako da sam potpuno zaboravio na taj fenomen (koji mi je jeo dusu dok sam imao Minoltu Dimage 7i). Jednostavno forget it, to nije problem (sem ako ne obozavas da slikas u jadnim svetlosnim uslovima).Sto se tice velicine senzora i rezolucije... Size does matter. U principu veci senzor daje bolje detalje na slici i u svakom slucaju bolja je slika od 4MB od slike od 2MB. G9 ima fantasticnu rezoluciu od 4000x3000 pixela=12 megapixela. Meni odgovara ovolika rezolucija (i to je jedan od glavnih razloga za nabavku G9) jer mi olaksava rad u postprodukciji (obrada slike u fotosopu) narocito prilikom retusiranja i uklanjanja delova slike koji mi sjebavaju koncepciju/kompoziciju. Naravno ovo vazi samo za one kojima je fotografija ozbiljni hobi i pasija (ili profesija). Edited by Zmitjkoe
Link to comment

pitao sam zato što je uglavnom lament oko toga da su povećali pikselažu na isti senzor i da to čini kako je na 800 recimo noise manji na 6MP kameri.

Link to comment

ma opusti se, tako i meni opada kosa dok ne kupim nesto, onda shvatim da sam mentol sto mi treba 3 meseca da prelomimjedino sto bi imalo vise rezona od G9 su oni stari fujiji koji slikaju pod losim svetlom ko ludi, ali toga nema nigde vise, mozda na ebayu za slicne pare kao G9 a upola niza rezolucija

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...