Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

Cene fotoaparata su bas paprene, pretpostavljam da je pandemija zakomplikovala stvari i da je velikim delom krivac? (gledam cene Panasonic Lumixa u ps klasi, moj je 2012. kostao 400 dolara a uzeh ga na nekoj akciji za 250)

Moj mali Lumix LX5 sve vise trokira, pocelo je i da utice na kvalitet fotografija :sad: ali mi se cini da je sada bas los momenat za kupovinu novog?

 

//I mobitel mi prsava, a kamera mu je totalno otisla (vala, koliko je on puta pao dole na beton tokom ovih pet godina, dobro se drzao), tako da cu najverovatnije uzeti Pixel 4a jer bi trebalo da radi i fotke dobro, te mozda odlozim malo kupovinu pravog aparata.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
  • 1 year later...

Hteo sam da se malo vratim hobiju, samo za svoj ćef i živce. I pošto imam par nekih jeftinih stakala za soni alfe reko aj da vidim da uzimem nešto ponovo tu, imao sam A55 i bio presrećan. Ima na oglasima par iznađalih A57, A58, A68 gde vidiš da su iz djubreta nekog izvađeni, i par neozbiljnih A77II (skupi, hoće i neku optiku da uvale što im ne treba, brisanje oglasa i slično)...

 

I onda se setim drugih, koje sam gledao sa čežnjom ranije, i stvarno, ima na oglasima sve i svašta, za, po mom mišljenju, vrlo vrlo pristojne pare.

 

Pobegao mi je jedan nikon P900, a već sam zamislio i rig za astrofotografiju, bio 30k dinara, što je ok skroz.

Gledao sam neke jeftine sonije HX400V i na kraju uzeo Lumix FZ300, za 22k..

 

Jeste mali senzor ali šta su oni napakovali u taj aparat, weather sealed, wifi, gps, nfc, imam kontrolu na telefonu koja radi odlično, touch screen koji je i full articulated, odličan oled viewfinder, dobra stabilizacija, pristojno parče stakla koje je f2.8 all the way the range.

 

Danas sam se zezao sa njim, i osim priličnog kiksa sa HDR (bogami razmazao ih je sve koje sam slika) mogu reći da je skroz skroz OK igračka koju ću rado vukljati.

 

Video sam na oglasima svašta, ako želite malo da se pomerite od mobilnih telefona i poigrate, zaista se može svašta pronaći.

 

 

Evo jedan crop zeze sa HDRom, for fun :D

 


_1060121c.thumb.jpg.dc2c63f20cedd5517d50277982feb133.jpg
 

Link to comment
26 minutes ago, Frank Pembleton said:

Jel su joj objektivi izmenjivi?
Sad vidim da nisu?


....shiit has hit the fan.

 

Nije sa izmenjivim ovaj. Ali ma i toga :)

Link to comment

Ja gledam da uzmem neki aparat, ne mogu da se zadovoljim slikanjem sa mobilnim telefonom.
Hteo bih svašta, navikao sam na apatate sa izmenjivim objektivom, a opet vidim da ima i dobrih sa "neizmenjivim"...



....shiit has hit the fan.

Link to comment
23 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ja gledam da uzmem neki aparat, ne mogu da se zadovoljim slikanjem sa mobilnim telefonom.
Hteo bih svašta, navikao sam na apatate sa izmenjivim objektivom, a opet vidim da ima i dobrih sa "neizmenjivim"...



....shiit has hit the fan.

 

Pa, pitanje je koliko novca, što reče Lena, ali i šta ti treba, da li ti je dovoljno 18-55mm ili bi nešto više probao, kakav senzor ti treba?

 

Zaista sam prezadovoljan bio sa sonijevim rešenjem u A5x seriji, polupropusno ogledalo, live view ali i DSLR sa APS-C i relativno jeftina optika za igranje, skroz ok video, pa sam se bio častio sa Minolta AF 28mm, koji je lagan i mali a nije bio preskup i posle sa beercane (koji sam na kraju koristio tačno jednom i slikao mesec i to je to :D), ali sam najviše šetao sa 18-55.

Imao sam kratko i Samsung NX10, koji ima izmenjivu optiku, ali mu je sam feel korišćenja, meniji i sve, bilo dosta upitno.

 

Nije loše ako možeš od nekoga pozajmiti i probati nešto, jer su dosta različita očekivanja i kako nekome nešto leži.

 

Btw, ako bi nešto veći senzor, ima bridž aparata sa senzorom od 1" ili neki mikro 3/4 aparat čak, mislim da ima i toga fino, sa izmenjivim. A evo i jedne ideje koju sam isto vrteo po glavi, i da je bilo ovde dostupno možda bi i to izabrao, iako nije dobar za low light situacije, Olimpus evolt E-620, bilo ga je na ebayu za 150-200-300USD, ima dobre optike, koje nisu previše skupe jer je stabilizacija u telu (kao kod sonija), ima dobre boje i vrlo sam se ložio da uzmem i taj... da imam malo više keša sa strane verovatno bi i njega i A77II uzeo :D

 

 

 

Link to comment

Prednost kompaktnih fotoaparata je i što manje tegliš. Ovako imaš objektiv za ovo, za ono, pa nisi poneo baš onaj koji bi rado upotrebio, a ako vučeš sve onda je ranac pretežak i eto muke.

Edited by Lena
Link to comment
5 hours ago, Frank Pembleton said:

Ja gledam da uzmem neki aparat, ne mogu da se zadovoljim slikanjem sa mobilnim telefonom.
Hteo bih svašta, navikao sam na apatate sa izmenjivim objektivom, a opet vidim da ima i dobrih sa "neizmenjivim"...



....shiit has hit the fan.

 

Fuji mirorless. Izbacuje fenomenalan jpg, ne moraš ni da se mučiš sa postprodukcijom.

 

Imam Xt-20 i 18-55mm fujinon, i malo je reći da ga obožavam. 

  • Wub 1
Link to comment
23 hours ago, Frank Pembleton said:

Ja gledam da uzmem neki aparat, ne mogu da se zadovoljim slikanjem sa mobilnim telefonom.
Hteo bih svašta, navikao sam na apatate sa izmenjivim objektivom, a opet vidim da ima i dobrih sa "neizmenjivim"...

 

Ja bih pogledao kako se ponaša na visokom ISO i da li pokazuje zrnastu strukturu, sve drugo je manje bitno. 

 

Ako sam dobro razumeo koristićeš ga umesto kamere na mobilnom, dakle treba ti neki za brzo reagovanje, bez mnogo komplikacija i pripreme. 

Probaj ovaj link:

 

https://bestoflens.com/best-cheap-camera-for-night-photography/

 

p.s.  Ovaj test mi je bio zanimljiv:  

 

Edited by April
Link to comment

Idealan aparat za mene bio bi što manji compact sa APS-C ili FF senzorom, fiksnim i što manjim objektivom. Nažalost, digitalno fotografsko tržište, koje je ionako u neviđenom qrcu, odlučilo je da takav pristup nema šta da traži u 202+, te je od nekoliko aparata koji odgovaraju opisu ostao samo Ricoh GR u trećoj, najnovijoj generaciji koja je sada već 4 godina stara. A danas je i on bukvalno duplo skuplji nego pre covid-krize, kada je koštao do 500$.

Link to comment

brt moi napaćeni, ceo život vukljaš kamere, stative, rančeve, pičke lepe materine(da prosti ovaj forum)

 

uzmi mobilni sa najboljim aparatom, a imaš i one dodatke za tele objektive(ne baš kineza) i imaš pravu stvar


što kaže vladika danilo, u rukama @Frank Pembletona svaka puška biće ubojita

Link to comment
brt moi napaćeni, ceo život vukljaš kamere, stative, rančeve, pičke lepe materine(da prosti ovaj forum)
 
uzmi mobilni sa najboljim aparatom, a imaš i one dodatke za tele objektive(ne baš kineza) i imaš pravu stvar

što kaže vladika danilo, u rukama [mention=295]Frank Pembleton[/mention]a svaka puška biće ubojita

Ma u pravu si sve ali...
Nekako se nisam navikao, nikakav sam Mandušić Vuk izgleda..



....shiit has hit the fan.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...