Jump to content
IGNORED

Bankrot drzave


Verterdegete

Recommended Posts

Jedno pitanje, zašto Grčka ne bankrotira? Mislim, onako zdravorazumski, bez onog da ovi u stvari spasavaju svoje banke a ne Grčku, što Grci ne proglase bankrot i ćao?
Mnogo razloga, Grcka sama je najmanje bitna. Pre neki vikend spalise Grci pola Atine i nista, vec se oguglalo a prosle godine se pratilo sta izolovane huliganske bande rade.Ako jedna od najmanjih i najbeznacajnijih zemalja moze da obori celu ideju o zajednickoj valuti, sta su mislili oni koji su to oformili i pustili Grcku unutra? Ne samo Grcku, nego temelj ideje uopste.(Japansko razmisljanje: sta sve drugo nisu predvideli?)Cisto politicko, ne ekonomsko pitanje. Cela EU je konstituisana tako da je bude sve vise, da bude sve vise integrisana, nisu mislili da ce neko hteti ili morati napolje. Tako su i zakone napravili. Politicari to vode, ne ekonomisti.
Link to comment
  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    15

  • dekss

    6

  • spettacollo

    6

  • sickness

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa OK, kapiram da im je privreda u najmanju ruku u qrcu. Tako je i sa € i sa drahmom. Dakle, ne gine im žešće prilagođavanje i prestrukturiranje komplet privrede, tj otpuštanja i pad standarda (to imaju već sada). Sa € im ostaje da vraćaju ogromne dugove, ako bankrotiraju i pređu na drahmu u značajnoj meri će to izbeći. Zar takva privreda nema veće šanse za razvoj od ove i ovakve, koju drže kao taoca što Vlade velikih EU zemalja što finansijski tajkuni celog sveta?Ukoliko je razlog čisto politički, onda OK, sve mi je manje-više jasno.

Link to comment
Pa OK, kapiram da im je privreda u najmanju ruku u qrcu. Tako je i sa € i sa drahmom. Dakle, ne gine im žešće prilagođavanje i prestrukturiranje komplet privrede, tj otpuštanja i pad standarda (to imaju već sada). Sa € im ostaje da vraćaju ogromne dugove, ako bankrotiraju i pređu na drahmu u značajnoj meri će to izbeći. Zar takva privreda nema veće šanse za razvoj od ove i ovakve, koju drže kao taoca što Vlade velikih EU zemalja što finansijski tajkuni celog sveta?Ukoliko je razlog čisto politički, onda OK, sve mi je manje-više jasno.
Politicki razlog, pre svega.Evropa ne moze da hendluje jednu tako minornu privredu kao Grcka. Iz tog se vrtloga Evropa pokusava da izvadi - a ne moze.Sami Grci, da izadju iz EUR (valute), bili bi kao Srbija danas.Koliko je ta "ujedinjena Evropa" impotentna, samo zamisli da, recimo, Alabama u Americi, dodje u tu (grcku) situaciju. Moguce, kao Kalifornija ali to ne obara celu Ameriku sa nogu i ne bi bilo ovolike frke.
Link to comment

Stičem utisak da bi Grci, sa ovakvim "austerity" merama EU, bolje prošli da se sami srozaju na nivo Srbije nego da čekaju puni efekat "pomoći" koju dobijaju. Što bi rekao Radovan III, da li me utisak vara?

Link to comment

Trebao bi neko kvalifikovan na topiku da napravi komparaciju irskih i grčkih mera za preživljavanje da bi shvatio da su najveći problem u Grčkoj sami Grci. Ne zbog standardnih optužbi da su neradnici i nezahvalnici, već zbog ideje o ispravljanju nepravdi u bankarskim dilovima.Ukratko, Irci su stisli zube, odrekli se svega do 2016., ne talasaju i nadaju se da će ubuduće biti pametniji kad se budu zaduživali. Ipak je to samo četiri godine, nije ceo život. Grci će na dno povući i svoj unuke.

Link to comment
Island je odjebao banke, pa ...
Island izašao iz krize štiteći svoje građane, a ne bankeORGANIZACIJA za ekonomsku suradnju i razvoj procjenjuje kako će islandska ekonomija ove godine prerasti područje eurozone, a mjere koje je Island proveo kako bi se oporavio od duboke financijske krize u kojoj se našao 2008. godine pokazale su se uspješnima, piše Bloomberg.
Link to comment
nespasavanje kojih banaka? urusavanje koje ekonomije?
To moze jednostavno da se objasni (a inace je komplikovano).Nije Obama spasavao US banke sto voli bankare nego sto bi americka pa i svetska ekonomija stala.Evo kako: za bilo koji posao, narudzbu, treba "Letter of Guarantee" koji izdaje banka porucioca, da ce roba biti placena.Kada je zabranjeno da se onaj "toxic waste" papira baziranih na puklim nekretninama koristi kao podloga (imovina) koja garantuje likvidnost banaka, one nisu imale cime vise da garantuju firmama koje sa njima posluju.To je zaustavilo sve. Spasavanje banake je bilo upumpavanje para da se to pokrene sa mrtve tacke.Nagoya, najprometnija japanska luka, u svakom trenutku ima stotine velikih brodova sa po 10-12-20 spratova kontejnera koji ulaze i izlaze. U martu 2009. nije bilo ni jednog jedinog. Singapurska luka je imala na stotine zaludnih brodova koji su ukotvljeni jer niko nije imao to kreditno pismo od banke da uradi bilo koji posao.Da se to odmrzne, to je bilo "spasavanje banaka".
Link to comment

mislim da su USofA i obama izuzetak jer imaju jedinstvenu mogućnost da štampaju pare.no, ono što bi ovde trebalo da se uradi je ono što je uradio ustavni sud islanda. "valutna klauzula je protivustavna".

Link to comment
mislim da su USofA i obama izuzetak jer imaju jedinstvenu mogućnost da štampaju pare.no, ono što bi ovde trebalo da se uradi je ono što je uradio ustavni sud islanda. "valutna klauzula je protivustavna".
To i kazem, treba da promene zakon samo i sama promena zakona je ilegalna. I , koliko bi trebalo Briselu da skine zabranu stampanja para? 10 godina mozda.Bilo je ismevanje EU birokrata koji sastance po celu noc i dan debatujuci 7-godisnji budzet a nisu sigurni koju ce valutu imati za 7 dana.
Link to comment
To moze jednostavno da se objasni (a inace je komplikovano).Nije Obama spasavao US banke sto voli bankare nego sto bi americka pa i svetska ekonomija stala.Evo kako: za bilo koji posao, narudzbu, treba "Letter of Guarantee" koji izdaje banka porucioca, da ce roba biti placena.Kada je zabranjeno da se onaj "toxic waste" papira baziranih na puklim nekretninama koristi kao podloga (imovina) koja garantuje likvidnost banaka, one nisu imale cime vise da garantuju firmama koje sa njima posluju.To je zaustavilo sve. Spasavanje banake je bilo upumpavanje para da se to pokrene sa mrtve tacke.Nagoya, najprometnija japanska luka, u svakom trenutku ima stotine velikih brodova sa po 10-12-20 spratova kontejnera koji ulaze i izlaze. U martu 2009. nije bilo ni jednog jedinog. Singapurska luka je imala na stotine zaludnih brodova koji su ukotvljeni jer niko nije imao to kreditno pismo od banke da uradi bilo koji posao.Da se to odmrzne, to je bilo "spasavanje banaka".
ma znam ja to, ali svejedno hvala jer si ovako slikovito objasnio.pitao sam Shan Jana, jer je "malčice" generalizovao, pa da raščistimo...
To i kazem, treba da promene zakon samo i sama promena zakona je ilegalna. I , koliko bi trebalo Briselu da skine zabranu stampanja para? 10 godina mozda.Bilo je ismevanje EU birokrata koji sastance po celu noc i dan debatujuci 7-godisnji budzet a nisu sigurni koju ce valutu imati za 7 dana.
kako bre ne štampaju? znam da sam već dva puta pitao i da si mi dva puta (isto) odgovario (glup sam, nisam ukapirao): pa šta onda povećava ECB balance sheet ako ne (praktično) štampanje.
Link to comment
Trebao bi neko kvalifikovan na topiku da napravi komparaciju irskih i grčkih mera za preživljavanje da bi shvatio da su najveći problem u Grčkoj sami Grci. Ne zbog standardnih optužbi da su neradnici i nezahvalnici, već zbog ideje o ispravljanju nepravdi u bankarskim dilovima.Ukratko, Irci su stisli zube, odrekli se svega do 2016., ne talasaju i nadaju se da će ubuduće biti pametniji kad se budu zaduživali. Ipak je to samo četiri godine, nije ceo život. Grci će na dno povući i svoj unuke.
Ircima je realno uvaljena zesca koska, oni (tj. drzava) sada grcaju jer su pod pritiskom spolja preuzeli sve obaveze bankarskog sektora (naravno privatnog), a ne zato sto su imali raspad-crna-rupa drzavni aparat. Naprotiv.Samo upravo u tome je i razlika izmedju Irske i Grcke.Irska je 2008. imala javni dug 44% BDPa; 2009. 65%; a 2010. 95% (ovo je uglavnom rast nastao zbog preuzimanje obaveza bankarskog sektora).Pogledajmo sad Grcku: 2008. 110%; 2009. 127%; 2010. 142%.Irci ce da grcaju do 2016. ali znaju da ce im dug otici ispod 100%, mozda se cak vratiti na predkrizni nivo, imaju ekonomiju koja nesto i proizvodi i uslove za rast, nakon te 2016. ce verovatno biti OK.Grci treba da grcaju ko blesavi (jos gore nego Irci) da bi do 2020. imali dug 120% BDPa.
Link to comment
kako bre ne štampaju? znam da sam već dva puta pitao i da si mi dva puta (isto) odgovario (glup sam, nisam ukapirao): pa šta onda povećava ECB balance sheet ako ne (praktično) štampanje.
Pa opet da ti kazem, nemam niti mislim da postoji drugo objasnjenje: naredjeno je da banke imaju depozite (cash, nista toxic waste) kod ECB u nekom vecem % nego pre. Kao da se naredi NIS da sme da prodaje gorivo koje ima ali ne svo, nego da, umesto 3%, drzi rezerve od 10%.Taj skok na tvom grafiku je upravo to, za ECB. Nisu novonastampane pare nego povucene iz banaka u % GDP koji ECB drzi.Obama to nije morao da radi, odstampao je pare i dao ih bankama da popune tu razliku u novoustanovljenom pravilu o rezervama.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...