Jump to content
IGNORED

Bankrot drzave


Verterdegete

Recommended Posts

Pa opet da ti kazem, nemam niti mislim da postoji drugo objasnjenje: naredjeno je da banke imaju depozite (cash, nista toxic waste) kod ECB u nekom vecem % nego pre. Kao da se naredi NIS da sme da prodaje gorivo koje ima ali ne svo, nego da, umesto 3%, drzi rezerve od 10%.Taj skok na tvom grafiku je upravo to, za ECB. Nisu novonastampane pare nego povucene iz banaka u % GDP koji ECB drzi.Obama to nije morao da radi, odstampao je pare i dao ih bankama da popune tu razliku u novoustanovljenom pravilu o rezervama.
ok, neka za sad bude tako. mrzi me a i nemam vremena da kopam...
Link to comment
  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    15

  • dekss

    6

  • spettacollo

    6

  • sickness

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok, neka za sad bude tako. mrzi me a i nemam vremena da kopam...
To moze da se koristi i kao kazna. Moj korisnik, DBS (Development Bank of Singapore) je imao "outage" 3 sata. Ljudi i institucije nisu mogli da koriste njihove sisteme ni ATM.Vlada (Singapore) je prihvatila objasnjenje (tehnicko) a opet im naredila da povecaju % njihovih depozita kod Nacionalne banke. Teska kazna, mada ne izgleda tako. Pare koje su mogli da muvaju i na njima zaradjuju, mozda 30% para, je zarobljeno tom naredbom. Sledi secha glava u DBS.Taman posla da su upali u neku frku kao americke banke 2008.
Link to comment
Jedno pitanje, zašto Grčka ne bankrotira? Mislim, onako zdravorazumski, bez onog da ovi u stvari spasavaju svoje banke a ne Grčku, što Grci ne proglase bankrot i ćao?
Pa, to ima svoje posledice, npr. Argentina je bankrotirala, odjebala MMF i sama krenula u opravak. Međutim, ona sada ne može da uzima kredite jer je poverioci tuže gde god stignu. Dugovi se moraju regulisati na ovaj ili onaj način. Da Grčka jednostavno bankrotira i prestane da plaća svoje dugove prema inostranstvu ne bi mogla da računa na bilo kakvo zaduživanje dok eventualno te dugove ne izmiri, a kamata ide svake godine.
Link to comment

Aha, razumem. Ja po nekoj logici stvari, pošto su Grci to već jedan put uradili, tamo negde 30-ih godina XX veka.Nekako stičem utisak da bi ipak bolje prošli da otvoreno bankrotiraju, i uz tako ozbiljne reperkusije po buduće zaduživanje, nego što im ovi pomažu ovako kako im pomažu. A da li neko zna, da li Argentina emituje obveznice i da li se kupuju?

Link to comment
Aha, razumem. Ja po nekoj logici stvari, pošto su Grci to već jedan put uradili, tamo negde 30-ih godina XX veka.Nekako stičem utisak da bi ipak bolje prošli da otvoreno bankrotiraju, i uz tako ozbiljne reperkusije po buduće zaduživanje, nego što im ovi pomažu ovako kako im pomažu. A da li neko zna, da li Argentina emituje obveznice i da li se kupuju?
da
Link to comment
Izvini na zakasnelom odgovoru. Hvala!
Da, po kojoj kamati?Sada ide novo kolo. Banke i osteceni gubitkom od 75% na grcke obveznice, traze pravno tumacenje da li je to u stvari bankrot pa da poteraju svoja osiguranja (gde imaju premiju na "bankrot" onih od kojih su kupili obveznice) pa da od njih povrate izgubljene pare. Pa ako dobiju, gde je kraj the grcke crne rupe? Pri cemu glavna rupa je daleko od toga da skoro (ako ikada) bude zatrpana.
Link to comment

Samo sam pitanjem o prodaji obveznica hteo da utvrdim ima li života posle bankrota. I izgleda da ga ima. Naravno da nije lagodan, ali postoji i može se polako napredovati. Sad, ako to vratimo na teren Grčke, mislite li da će lakše da vrate dugove i skinu administratore iz Brisela sa grbače i krenu barem malo unapred ili da odmah proglase bankrot i nakon toga krenu napred? Doduše, ako su sposobni za to, sa sistemom kakav su stvorili.

Link to comment

"Ко живи на кредит, тај умире на рате..."Враћајте дугове и живите у складу са својим примањима, све остало је коцка која ће већину да кошта главе...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...