Jump to content
IGNORED

Porezi će biti i četiri puta veći


Tale

Recommended Posts

hvala.zašto tresko kaže da će nekretnine koje imaju katastarsku vrednost ovde biti retkost? u objašnjenju s tvog linka, pominju se "javne isprave". da li su to katastarske knjige? ako su upisi ažurni, to jest ako je neko u katastru upisan kao vlasnik, da li to znači da njegova nekretnina ima katastarsku vrednost pa će da mu rebnu obilat porez, a stan mojih roditelja, na primer, gde se cela zgrada s devet ulaza vodi na boktepita kogasvene, nije poreski atraktivan pa će ti bogataši i dalje da se baškare u njemu simbolično oporezovani?poz
Nisam ja rekao da će nekretnine koje imaju katastarsku vrednost biti retkost, nego sam rekao da će nekretnine koje imaju visoku katastarsku vrednost(približno tržišnoj), biti jako retke. Dakle, da bi neka nekretnina imala katastarsku vrednost od 200.000 eura, kao što to navodi neznalica koja je pisala onaj članak, to mora da bude neka viletina od 800-1000 kvm.Katastarska vrednost je mnogo niža od stvarne tržišne vrednosti, a porez na nepokretnost se obračunava na osnovu katastarske, a ne tržišne vrednosti.
Link to comment
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hamlet Strašni

    22

  • hazard

    13

  • Tresko

    12

  • gospa buba

    10

to znaci da ce vrednost stana da procenjuju bitange iz opstine, pa koliko im poreza treba, toliko odvale? sve lepse od lepseg.
Jel su ti se polomile naočare, pa ne vidiš, ili ne znaš da čitaš?
Link to comment

zasto su mi onda u poreskom trazili da donesem ugovor o kupovini stana kad su porez mogli da mi odrede na osnovu katastarske vrednosti? ako ti je latinica problem napisacu ti cirilicom.

Edited by najgori
Link to comment
To nema nikakve veze sa EU standardima.
Dobro, oprosti, bilo je u kurzivu. Mislim na situaciju gdje većina europskih zemalja ima taj porez, a ex-Yuje nemaju ili ga tek uvode.
Link to comment
zasto su mi onda u poreskom trazili da donesem ugovor o kupovini stana kad su porez mogli da mi odrede na osnovu katastarske vrednosti? ako ti je latinica problem napisacu ti cirilicom.
Porez na promet nepokretnosti i porez na nepokretnost su dve različite stvari.Inače, Poreska uprava nije lokalni, opštinski organ nego državni.Porez na nepokretnosti je lokalni, a ne državni porez. Porez na promet nepokretnosti je državni, a ne lokalni porez.Kad ti neko stariji ovo pročita i objasni možemo da nastavimo.Inače, rečenica počinje velikim slovom, bilo da pišeš latinicom ili ćirilicom.
Link to comment
Postoji i lokalna i republicka poreska uprava. Lokalna se bavi porezom na imovinu a republicka porezom na prenos apsolutnih prava.
To je ista Poreska uprava, samo što jedno odeljenje radi jedno, a drugo radi drugo. Tačnije, državna služba obavlja usluge za lokalnu upravu.Uostalom, do sada je taj porez prikupljala država, pa je spuštala lokalnim samoupravama, koje su direktno prikupljale samo naknadu za korišćenje gradjevinskog zemljišta i taksu na isticanje firme.
Link to comment
Nisam ja rekao da će nekretnine koje imaju katastarsku vrednost biti retkost, nego sam rekao da će nekretnine koje imaju visoku katastarsku vrednost(približno tržišnoj), biti jako retke.
sad razumem. tnx.poz
Link to comment

da li postoji neki link gde se moze saznati tacno kako se izracunava porez na stan na vracaru iz 1938 godine sa uknjizenih 80m2 u kome zive 2 osobe u bracnom statusu starosti 47 godina. znam da je 0.6% ali ne znam sta se uzima za vrednost stana (trzisna je mislim oko 2000e u ovom trenutku) kao i sto ne znam koji je kriterijum za olaksicu na starost stana koja moze da ide i do 70%. sem ako to nije bila starost vlasnika:)

Link to comment

Zar nije bilo da ove godine porez ne moze da bude veci od za 100% vise u odnosu na prethodnu godinu? Dakle bez obzira koliko se proracuna porez, placas ove godine max. duplo vise nego sto si platio prethodne.

Link to comment
Porez se obracunaca na katastarsku vrednost stana. Niko ne zna da objasni sta je to.
Ne pretendujem da znam odgovor, stavise pojma nemam (samo pravim analogiju sa ovim sto placam ovde). Moze biti da se radi o vrednosti zemlje (na kojoj se nalazi kuca/zgrada).
Link to comment

Pa to bi valjda bilo kada bi famozna katastarsk vrednost bila jendaka trzisnoj, zar ne? A to, koliko nam objasnise neki forumasi, bas i nije cest slucaj, a i porez nece moci da ide navise vise od 60%. Komentare obozavam, narocito ove o iseljavanju iz otetog 1945. kao i ove sto su prisutni vec 10 pokolenja, i koje niko nece iseliti. Ali mi se cini da to sa ovim veze nema.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...