Jump to content
IGNORED

Porezi će biti i četiri puta veći


Tale

Recommended Posts

Ovo u Nemačkoj nije wealth tax već porez na nekretnine, tako se i zove. Plaćaju ga, koliko vidim, svi.

 

OK, pomenuh da Francuzi imaju lefteran porez na nekretnine/imovinu, al' zato deru buržoaziju što je, reklo bi se, primerenije našoj ustavnoj odredbi da se porez plaća srazmerno ekonomskoj moći.

 

 

A kod nas je taj porez, ako dobro pamtim tabelu sa poleđine rešenja, progresivan.

 

Jeste, za obveznike koji ne vode knjige (fizička lica i paušalce).

 

 

BTW sva moja poenta je - da se ostali porezi naplaćuju i kontrolišu kako valja, možda ne bi ni bilo potrebe za ovim porezom, ili bi se smanjio na najmanju meru.

Link to comment
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hamlet Strašni

    22

  • hazard

    13

  • Tresko

    12

  • gospa buba

    10

Amerika zemlja velika je daleko i po mnogo čemu nije uporediva sa nama i evrokonti državama (npr. nema PDV).

 

 

 

U koju podvrstu spada američki state sales tax, obično je u oglasima pomenut tek sitnim slovima na dnu stranice? Imaju ga, koliko mi se čini, skoro sve savezne države u okviru SAD i po pravili se da izbeći ako nisi stanovnik savezne države u kojoj se roba kupuje. Bitno je manji od evropskih iznosa PDV, svakako manje od 10% neto cene. 

Link to comment

Porez na promet, u onakvom vidu kakvom ga je imala ex YU i Srbija do 2000-tih. S tim što u USA postoji fiskalna konkurencija u smislu da država članica (state) a potom i lokalna samouprava (city, town, county, šta već, ima ih raznih) određuju svoje stope, pa konačna stopa poreza predstavlja njihov zbir i plaća se samo prilikom maloprodaje (prethodno se u lancu reprodukcije ne plaća, za razliku od PDVa koji plaća svaki nivo - proizvođač/uvoznik, veletrgovac, trgovac na malo, potrošač).

 

Poprilično je nesavršen mehanizam naplate i kontrole i dušu dao za zloupotrebe i utaju, zato ga je cela EU i odbacila.

Link to comment

OK, pomenuh da Francuzi imaju lefteran porez na nekretnine/imovinu, al' zato deru buržoaziju što je, reklo bi se, primerenije našoj ustavnoj odredbi da se porez plaća srazmerno ekonomskoj moći.

 

 

Jeste, za obveznike koji ne vode knjige (fizička lica i paušalce).

 

 

BTW sva moja poenta je - da se ostali porezi naplaćuju i kontrolišu kako valja, možda ne bi ni bilo potrebe za ovim porezom, ili bi se smanjio na najmanju meru.

 

Moja poenta je da bi bilo u nasem slucaju mozda bolje naplacivati vise porez na imovinu, a smanjiti neke druge.

 

Mislim da se mi ovde sporimo oko definicije ko je siromasan. Baba koja zivi u saloncu (koji je njeno vlasnistvo) od 100 kvadrata u centru grada nije siromasna, bez obzira sto joj je mozda penzija 15.000 dinara. Nije siromasna jer ima u vlasnistvu stan koji vredi 200k evra (bar, i dalje).

 

Btw, prica o tome da je porez zapravo uvek bio visok samo su osnovice ostale niske je nija sija nego vrat princip - porez je de fakto bio vrlo nizak, nebitno zbog cega (inace, osim osnovice koja nije tako verno pratila trzisnu cenu ni u vreme divljanja cene nekretnina u Beogradu, tu su isle raznorazne amortizacije, popusti i sta jos sve ne - npr. i dalje ima popust od skoro 50% na ful legalizovanu i uknjizenu imovinu - mojoj majici je tako podignut porez sa 5-6k dinara godisnje na 8k, ali je uveden taj popust, pa je ispalo da na kraju placa par desetina dinara manje nego pre poskupljenja). Takodje, ima poprilican popust za nekretninu u kojoj se stanuje...

 

Btw, pre promena od pre koju godinu su pravna lica valjda placala porez na imovinu na knjigovodstvenu vrednost, koja je zbog amortizacije u mnogim slucajevima bila nula. Ne znam da li je to promenjeno. Valjda jeste...

 

Btw, osim ako opstine po Srbiji ne "divljalju" s tim porezom na imovinu, ne vidim kako on znacajnije opaljuje po dzepu nekoga ko zivi van esktra i I zone u Beogradu (i odgovarajucim zonama u NS, i eventualno, Nisu), s obzirom na to da je vrednost kvadrata izvan Beograda i NS generalno vrlo niska.

Link to comment

Moja poenta je da bi bilo u nasem slucaju mozda bolje naplacivati vise porez na imovinu, a smanjiti neke druge.

 

Pa baš i ne. Treba oporezovati nekome prihod, ono što zarađuje na izvoru odakle pare idu, a ne posledicu (svojinu/time sharing nepokretnosti). Kad zahvatiš od prihoda, onda neka taj neko radi s tim preostalim parama šta hoće, a ne da se tri puta oporezuje.

 

Npr. od nedavno (od prošle godine) po izmenjenom ZPDG preduzetnik koji vodi knjige može da se opredeli da isplaćuje sebi ličnu mesečnu zaradu. Ta se zarada (kao i svaka druga) oporezuje proezom na zarade od 10% na bruto osnovicu i na nju obračunavaju doprinosi za socijalno osiguranje od 37,8%. Kad se završi poslovna godina, preduzetnik podnosi poreski bilans i, ukoliko ima iskazan profit, plaća godišnji porez na prihod od samostalnih delatnosti na taj profit po stopi od 10%.

 

I onda ga još razvališ godišnjim porezom na imovinu na nepokretnostima koje ima u svojini ili koje je dugoročno zakupio, tako što mu se uzme 0,3% tržišne vrednosti nekretnine (opet iz profita). Mnogo je, kume.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...