Jump to content
IGNORED

NGO?


nautilus

Recommended Posts

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vilhelmina

    14

  • Indy

    12

  • Аврам Гојић

    11

  • kapetanm

    9

Izgleda da si se ipak ti informisao iz petparacke stampe i hertz romana u kojima ljubav sve leci. Tvoja teorija (ako se tako moze nazvati) je tek malogradjanska. Po njoj se niko iz normalne, funkcionalne porodice ne bi ni navukao na heroin, vec samo oni s debelim razlogom, kao sto je momak iz price. A nije bas tako, znas valjda i sam. Ljubav i razumevanje porodice niti stite od narkomanije, niti je lece. Ovo potonje moze samo ozbiljna medicina, a porodica nastupa tek mnogo kasnije, pod uslovom da je sama ostala zdrava i stabilna. Sto nakon visegodisnjeg zivota s narkomanom cesto nije slucaj. Nazalost.Dakle, niti sam idiot kakvom si me opisao, niti malogradjanka. Samo sam veoma veliki pesimista kad se radi o lecenju ovisnika, posebno narkomana na igli. Naravno da svima treba dati sansu, ali nijedno dete ne treba da prolazi kroz to. Bas nijedno.
vilhemina, vidi ovako: da neko iz tvoje porodice ima takav problem, da li bi vikala da ga uhapse, osude i odvedu u zatvor, spase ti tako porodicu, ili bi pokusala da resis to drugacije? Uopste, ne znam zasto uopste moras da imas misljenje - covek (nautilus) za razliku od velike vecine hoce da mrdne dupe i uradi nesto za nekog drugog. Da vices da bi bilo najbolje da ga odvedu u Crnu Reku, to bih mozda i razumeo; ovako, ispada da je najbolje zakljucati ga negde i baciti kljuc. Ko ga jebe, glupi narkoman.
Link to comment
vilhemina, vidi ovako: da neko iz tvoje porodice ima takav problem, da li bi vikala da ga uhapse, osude i odvedu u zatvor, spase ti tako porodicu, ili bi pokusala da resis to drugacije? Uopste, ne znam zasto uopste moras da imas misljenje - covek (nautilus) za razliku od velike vecine hoce da mrdne dupe i uradi nesto za nekog drugog. Da vices da bi bilo najbolje da ga odvedu u Crnu Reku, to bih mozda i razumeo; ovako, ispada da je najbolje zakljucati ga negde i baciti kljuc. Ko ga jebe, glupi narkoman.
Kad bi moja cerka bila u vezi i imala dete s nekim ko je ovisan o heroinu, svakako bih gledala da ga strpam u zatvor. Ne radi se samo o njegovoj ovisnosti, vec o specificnom nacinu zivota koji takvi ljudi moraju da vode da bi dolazili do dovoljnih kolicina novca. To nuzno znaci kriminalno ponasanje i isto takvo okruzenje; dalje znaci upadanje u dugove i jos gori pritisak i ucene onih koji na narkomanima zaradjuju sulude sume novca; znaci davanje prioriteta sopstvenoj ovisnosti, tako da novac do kojeg se dodje mora da dotekne za drogu, a za ostalo samo ako pretekne... I jos mnogo toga sto cini zivot jednog narkomana, a sto se odrazava na porodicu i neminovno vodi u tragediju.Drugi je aspekt statistika koja kaze da nema uspesnog odvikavanja bez izmestanja iz sredine u kojoj je covek do tada ziveo. Zatvor je jedna od mogucnosti; za one koji nemaju mogucnosti da otputuju na Havaje ili neko slicno fino mesto i tamo provedu par godina, i jedina. Cesto je to i vid prinudnog lecenja, kad dobrovoljno jednostavno ne daje rezultate, vec samo vodi u nove recidive.Vara se svako ko misli da pomaze narkomanu stvarajuci mu uslove za pristojan zivot, pomazuci mu i podrzavajuci ga. Time ne podrzavas njega, vec njegovu ovisnost, koja potpuno vlada licnoscu jednog narkomana. Toliko da to uopste nije on, kojeg si poznavao i voleo. Poslednja osoba koja ce to prihvatiti je majka. Pa ipak, u zivotu sam upoznala dve koje su (obe, naravno nezavisno jedna od druge) nakon dvadesetak godina borbe morale da odustanu i uskrate podrsku sopstvenoj deci, bukvalno im okrenu ledja. Nista tuznije od toga nisam videla. U jednom slucaju je delimicno pomoglo; za drugi ne znam sta je posle bilo.
Link to comment
Kad bi moja cerka bila u vezi i imala dete s nekim ko je ovisan o heroinu, svakako bih gledala da ga strpam u zatvor.
Ni manje ni više nego odmah u zatvor ... Ništa doktor, ništa odvikavanje, ništa pomoć - odmah zatvor. Možda bi bilo efikasnije da odmah streljaš tog čoveka.
Vara se svako ko misli da pomaze narkomanu stvarajuci mu uslove za pristojan zivot, pomazuci mu i podrzavajuci ga. Time ne podrzavas njega, vec njegovu ovisnost, koja potpuno vlada licnoscu jednog narkomana.
:ph34r: :ph34r: :ph34r: Realno, vešanje je jedino rešenje. Edited by Lezilebovich
Link to comment

Nabavim ja brojeve telefona i zovnem ljude. Kazu voljni su pomoci koliko mogu, srediti im zdravstvene, uputiti ih na centar za socijalni rad itd.... Onda zovnem zenu. Kazem trebas otici tu i tu, napraviti zdravstvene, mogu zatrebati i vama i djetetu. Kaze ona moje dijete je dobro. Znam da je dobro, ali moze se prehladiti, razboliti, djeca su osjetljiva. Kaze ona, moje dijete je dobro. ITD..... Upade u loop.Jebemliga....

Link to comment
Kad bi moja cerka bila u vezi i imala dete s nekim ko je ovisan o heroinu, svakako bih gledala da ga strpam u zatvor.
A kad bi tvoja ćerka bila ovisnik o heroinu?Uzgred, napisala si da ne veruješ u odvikavanje narkomana koji su na igli, gde si pročitala da je momak na igli? Rečenica "blage psihicke probleme lijeci heroinom" ne znači da je intravenski narkoman, možda čovek povremeno šmrkne, poznajem i takve.
Link to comment
Nabavim ja brojeve telefona i zovnem ljude. Kazu voljni su pomoci koliko mogu, srediti im zdravstvene, uputiti ih na centar za socijalni rad itd.... Onda zovnem zenu. Kazem trebas otici tu i tu, napraviti zdravstvene, mogu zatrebati i vama i djetetu. Kaze ona moje dijete je dobro. Znam da je dobro, ali moze se prehladiti, razboliti, djeca su osjetljiva. Kaze ona, moje dijete je dobro. ITD..... Upade u loop.Jebemliga....
ovo je baš problem. često radim sa strancima ovde i velika većina onih kojima je podrška zaista potrebna pokazuje ovakav stav- izbegavaju bilo kakvu pomoć od institucija, ugl. socijalnog, jer "socijalno postoji samo da bi ti oduzelo decu/ pooslalo te u zatvor" itd. okej, dešavale su se i te stvari, ali ne u meri u kojoj je pomoć stvarno pružena. baš frustrira kad pričaš čoveku, a ko da pričaš zidu.
Link to comment
Jbt, malo me zagolicalo pa sam guglao razne romske NGO. Fascinantno je kako su, kao i mnoge druge, ustanovljene samo u svoju korist, prema programima i zadacima. Mislim da romima ne ide ni 5% para od onih koje redovno izmuzu. Dakle, imamo monitoring™, borbu za prava kroz medije, evaluacije™, školu za mlade romske lidere, pisanje izveštaja i objavljivanje istih, onda izveštaja o izveštajima, i umrežavanje drugih NGO - ali ničeg konkretnog.Dakle, preostaje stari dobri Crveni krst, narodne kuhinje, Centri za socijalni rad, crkva, i to je to.
Jbt, malo me zagolicalo pa sam guglao teoriju Velikog praska. Fascinantno je kako tu nema nikakve logike ni smisla. Kao cela vasiona nastala iz jednog atoma u kome su kolo igrale gravitacija, neke dve radijacije i još neka sila ne sećam se. I onda se one kao posvađale (niko ne zna zašto) i to je toliko puklo da je od njih četvoro nastalo sve ovo što sad postoji. I pri tome niko ne kaže šta je bilo pre tog atoma i gde se taj atom nalazio ako ničeg oko njega nije bilo. I kako je moguće da su sve ove zvezde, planete, sateliti... mogli da stanu u taj atom. Nemoj se ljutiš, ali debelo precenjuješ Google.
Link to comment

Postoji nekoliko crkvenih centara pri manastirima koji funkcionisu slicno Reto centrima. Fizicki rad i disciplina. Nema lopatanja i fizicke prisile kao kod onog sarlatana iz Crne reke, a i besplatni su. Iguman Kovilja ne vozi Harlija. Koliko pomazu ne znam.

Link to comment

Meni je 1 forumasica koja se bavi necim s tim u vezi rekla da pomaze. Problem koji ja imam s tim je da mi se cini (a nadam se da gresim) da nije u pitanju pomoc koliko misionarenje, a verovatno i etnicki filtriraju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...