Jump to content
IGNORED

Socijalistički koreni fašizma, da ili ne


Anduril

Recommended Posts

Pa nije ideoloska, vec politicka. To je bazirano prema tome kako bi oni odgovorili na pitanja, bez obzira da li su bili na vlasti ili ne (i ti mozes da se nadjes u tom koordinatnom sistemu ako zelis).
Pa mislim, ili ne valjaju pitanja ili nisu dobro ekstrapolirali odgovore ili nije trebalo "da ih pitaju" pitanja "šta mislite" nego "šta biste radili" :)
Nego, zar nisu Pistolsi pevali bas za vreme Thatcherke, God save the Queen, and her fascist regime? :D
Nisu :D Edited by MancMellow
Link to comment
  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    33

  • MancMellow

    22

  • noskich

    15

  • kim_philby

    15

Pa mislim, ili ne valjaju pitanja ili nisu dobro ekstrapolirali odgovore ili nije trebalo "da ih pitaju" pitanja "šta mislite" nego "šta biste radili" :)
Postoji jos jedna varijanta, a to je da mozda nisi bas razumeo o cemu se tu radi. Link. Edited by Indy
Link to comment
Postoji jos jedna varijanta, a to je da mozda nisi bas razumeo o cemu se tu radi. Link.
Hmm, dobro, sad mi je jasnije šta su uradili. Ukratko, pošto u kompasu itekako postoje ličnosti koje nisu bili političari ili državnici, odvojili su na ovom političkom kompasu političku praksu od političkih ideja/uverenja i onda na osnovu ovih potonjih tih ljudi (ili bilo koga ko uradi test) stavili ove u ovaj koordinarni sistem. Može i tako, naravno i tako ima smisla. Meni su jedino, šta da radim, politička praksa i uverenja 1 celina i tu je, tako da kažem, nesporazum.
Link to comment
Hm, ovo najviše važi kad govoriš o italijanskom, dakle klasičnom, fašizmu. Za nacizam...onako. Ne znam gde bih tu stavio frankovu Španiju, ili neke klerofašističke pokrete koji se nisu razvili do te mere da preuzmu vlast. Moderacio, aj prebacite ovo na Istoriju i Filozofiju pod nekim lepim nazivom :)
Pa Franko je prilicno dobar primer teze da pravi fasisticki pokret moze nastati samo u sklopu socijalizma. Tokom gradjanskog rata je Franko preuzeo Falangiste koji su i nastali kao socijalisticka revolucionarna frakcija bliska fasizmu ali se to brzo izgubilo. Sam Franko bio autoritarni konzervativac/nacionalista a ne revolucionar poput socijalista i fasista pa ne cudi da je dalji razvoj Spanije posle 2. Svetskog rata prvo izgubio pravac (posto nacionalisti/konzervativci nemaju kompletnu ideolosku viziju - posebno sto se tice ekonomskih odnosa) a zatim cak krenuo i u postepenu ekonomsku liberalizaciju koja je nezamisliva u fasistickom sistemu kontrole proizvodnje i cena.
Link to comment
Falangiste koji su i nastali kao socijalisticka revolucionarna frakcija bliska fasizmu
Nazvati falangiste socijalistima je otprilike kao da nazoves burek tortom. Ima testo, pece se u rerni, torta je.Falangisti su se zalagali ne za zajednicko upravljanje sredstvima za rad, nego za misticno jedinstvo poslodavaca i radnika pod okriljem majke Crkve
Link to comment
Tokom gradjanskog rata je Franko preuzeo Falangiste koji su i nastali kao socijalisticka revolucionarna frakcija bliska fasizmu ali se to brzo izgubilo.
Aj prepravi inace ode na bisere...Nije svakih pet ljudi na okupu socijalizam. Znam da se iza ove tvoje odvale krije zla liboska ideja o kolektivu i ljudskoj solidarnosti i udruzivanju kao ultimativnom zlu ali ipak nije lepo, izginuse toliki ljudi...Ako cemo da mudrujemo, Falanga je nacional-sindikalisticki pokret. Ovo sindakalisticki znaci samo to da okuplja radnike (u cilju slamanja njihove klasne svesti i stavljanja istih pod kvalitetniju i jacu kontrolu nacije i crkve).
Link to comment
Pa Franko je prilicno dobar primer teze da pravi fasisticki pokret moze nastati samo u sklopu socijalizma. Tokom gradjanskog rata je Franko preuzeo Falangiste koji su i nastali kao socijalisticka revolucionarna frakcija bliska fasizmu ali se to brzo izgubilo. Sam Franko bio autoritarni konzervativac/nacionalista a ne revolucionar poput socijalista i fasista pa ne cudi da je dalji razvoj Spanije posle 2. Svetskog rata prvo izgubio pravac (posto nacionalisti/konzervativci nemaju kompletnu ideolosku viziju - posebno sto se tice ekonomskih odnosa) a zatim cak krenuo i u postepenu ekonomsku liberalizaciju koja je nezamisliva u fasistickom sistemu kontrole proizvodnje i cena.
Pa znam da ni to nije baš bez veze (ali ne baš tako), vidiš da sam pomenuo dvojicu de Rivera ranije - na to sam mislio, naravno. Ali kad sam napisao "Frankovu Španiju", mislio sam baš na to - Frankovu Španiju. Dakle, svestan sam korena, ili, bolje reći, nasleđenih korena, hteo sam samo da kažem da rezultanta uopšte ne izgleda tako. Ne znam, iako mi se čini da si delom u pravu, ipak mislim da je malo kompleksnija stvar od socijalizma + nacionalizam/klerikalizam/rasizam i u smislu ideologije i u smislu konkretnog političkog delovanja tj. da su koreni fašizma u ta dva smisla, kao i u filozofskom, umetničkom, etc. i smislu pogleda na svet uopšte, prilično raznovrsni. Plus, mislim da tu treba razlikovati sredstvo od cilja i da je taj cilj, i po genezi, prilično različit od onog kod, da tako kažem, socijalista. Kao i da treba voditi računa i razlikovati lične ideološke istorije i istorije političkih ideja ili pokreta. U Nemačkoj je prevagom Hitlera socijalistički element nakalemljen na rasistički, a ne obratno. Plus, nemački rasizam jeste ponudio verziju, kako god ova bila horor, jedne celokupnije organizacije života od samog nacionalizma. Edited by MancMellow
Link to comment

Liberali ce se uvek vatati za to kako je Musolini bio socijalista... jeste, pa ga izbacili jer je i tad bio fash!A, da im dodam jos malo, kad je kao razmatrao uslove predaje - trazio je da posle njega i raspale fasisticke stranke vlast privremeno preuzme Italijanska Socijalisticka Partija...A o tome koliko socijalizma ima u nacionalsocijalizmu mozes videti u raznim Gebelsovim "radovima" ima jedan bas tako nekog naziva "nas socijalizam je nacionalni". NSDAP je u prvim danim cesto trazila sastanke i "akciono jedinstvo" sa socijalistickom strankom a posle rata su se cak neki nacisti dosetili da registruju Socijalisticku partiju rajha (Zabranjena 1952 ili 4)...Zapravo svi nude socijalizam u svojim politickim idejama! Samo socijalisti ga nude svima a ostali pojedinim nacijama, rasama, klasama (neoliberalizam je bas lep socijalizam bogatih)... kad istrebe i porobe ostale.

Link to comment
E da. A nije sve što je "sindikalističko" automatski i "socijalističko".
Ne znam zasto se primate, pa valjda znate da je Anduril americki djak, a tamo je socijalizam sve ono sto oni ne vole. :D
Link to comment
Nazvati falangiste socijalistima je otprilike kao da nazoves burek tortom. Ima testo, pece se u rerni, torta je.Falangisti su se zalagali ne za zajednicko upravljanje sredstvima za rad, nego za misticno jedinstvo poslodavaca i radnika pod okriljem majke Crkve
bas vam hvala. sada sam uprkos sebi, kao neki lik iz ballardovog crash-a, pogledao sve sto je anduril pisao i ipak nisam mogao ici dalje od onoga da je antisemitizam posledica licne hitlerove opsesije. naravno to je potpuno u skladu sa fasistickim ejn rendovskim vidjenjem istorije kao polja delovanja mocnih individualaca. dakle u celoj toj njegovoj simplifikovanoj verziji odnosa fasizam vs. komunizam, esencijalizacije klasnog pitanja kao prvenstveno rasnog, uzasnog antisemitizma koji je bio kulminacija jednog procesa koji je poceo kao reakcija na francusku revoluciju (za koju su takodje bili kao sto se zna odgovorni jevreji i masoni) ne postoji ni kraljevski kameloti, sarl moras, afera drajfus, julijus evola, gvozdena garda, antisemitski zakoni u gotovo svim zemljama evrope, republika di salo, antisemitizam belih koji je permetirao razlicite desne i antikomunisticke pokrete u evropi, moderni anti-modernizam kao odgovor na 'prakticnu transcedenciju' sto bi rekao ludjak nolte, celokupna istorija je totalitarno smestena u polje ciste apstrakcije. a od hegela znamo jos ko misli apstraktno. iz ugla te apstrakcije onda i staljin i ruzvelt pomalo lice a korifej slobode je 1 glen bek.nemam bas vise snage za ovakvu priucenost.
Link to comment
Nazvati falangiste socijalistima je otprilike kao da nazoves burek tortom. Ima testo, pece se u rerni, torta je.Falangisti su se zalagali ne za zajednicko upravljanje sredstvima za rad, nego za misticno jedinstvo poslodavaca i radnika pod okriljem majke Crkve
Nemam vremena, kasnije cu preciznije obrazloziti, ali, koliko je meni poznato, socializam moze postojati u okviru trzisne privrede (social-demokratija), planskog i centralizovanog (drzavnog/partijskog) okvira i kao trece sindikalistickog okvira koji moze a ne mora da ukljucuje drzavu. @ M16Ja smatram da veliki znacaj ne treba davati samo viziji nego u putu dotle. Mislim da su to najbolje (u negativnom smislu) demonstrirali komunisti na putu u drustvo bez klasnih razlika i bez drzave sa socijalizmom kao prelaznim periodom. Pokazalo se da je taj prelazni period susta suprotnost idejama/viziji komunizma pa zato i kazem da je vazan put a ne samo odrediste.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...