Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Kokain je opasan zavisno od toga kako ga koristis -_- Varijabilna mesecna kamata je fantasticna ako imas mali privatni biznis. Nisam znao za to u Srbiji, ovi ovde su i dalje prilicno rigidni.

Link to comment
Moracikusu, meni je renta i dalje nula kao sto je i bila na pocetku ove teme, a ja svoje stambene, a bogami i veliki deo prehrambenih potreba, mogu da zadovoljim sa zemljom od recimo 15-40K, nema uopste potrebe da zivim u kuci od pola miliona. Niti me to zanima niti mi odgovara. Lepse mi je da budem u prirodi nego u pregradju.
Ti i dalje svoju pricu iako si svjestan greske koju si napravio zadnje 3 godine.Sa tvojim navikama potrosnje i rentiranjem svih soba (a bogami i garaze) pomenuta nekretnina bi vec bila isplacena a ti mogao prodajom te nekretnine da obezbijedis 'finansijsku nezavisnost'u nekoj vukojebini jugoistocne Aziije.
Dakle, stvar uopste nije u pametnom biznisu vec u velikim primanjima, kao sto sam i mislio.80K u startu, 200K za tri godine plus kamata koja je (da ne racunam sada detaljno, recimo prosek 2milke mesecno), oko 50k za dve godine. Dakle, 250/3 = vise od 80K australijskih dolara.Kolika je prosecna plata u AUS?I to govoris o rentanju i investiranju, dakle, imas drugu kucu koja je vec otplacena a ako se jos placa, onda ne smem ni da zamislim kolika su ti mesecna primanja.Sumnjam da je ovaj primer ikako primenjiv za Noskicha.
Poenta nije u biznisu (naravno da je ulaganje u neki posao investicija No.1 svugdje u svijetu) vec u cinjenici da se kupovina kuce u zadnje 3 godine itakako isplatila. Rentiranje je opet ispalo samo obicno bacanje para. Ali eto, strah od 'pucanja balona'' je nekom stislo mosnjice, A vec je mogao da se sepuri po Tajlandu :lala:
Link to comment

Pa eto, i ti si mogao pre tri godine da kupis bitcoin kad je bio 2 dolara, i da ga sada prodas za 1000 dolara, Da si umesto u kucu ulozio 80k u bitcoin sada bi imao 40 miliona i vec si mogao da se sepuris po Monte Karlu. Ali eto...

Link to comment
Ti i dalje svoju pricu iako si svjestan greske koju si napravio zadnje 3 godine.Sa tvojim navikama potrosnje i rentiranjem svih soba (a bogami i garaze) pomenuta nekretnina bi vec bila isplacena a ti mogao prodajom te nekretnine da obezbijedis 'finansijsku nezavisnost'u nekoj vukojebini jugoistocne Aziije.Poenta nije u biznisu (naravno da je ulaganje u neki posao investicija No.1 svugdje u svijetu) vec u cinjenici da se kupovina kuce u zadnje 3 godine itakako isplatila. Rentiranje je opet ispalo samo obicno bacanje para.Ali eto, strah od 'pucanja balona'' je nekom stislo mosnjice, A vec je mogao da se sepuri po Tajlandu :lala:
Noskich ti je vec odgovorio o prinosu.Ja mogu da kazem da nacin na koji racunas prinos je pogresan jer ne govori nista o investiciji vec strukturi finansiranju investicije.Tako bi ova tvoja investicija da je finansirana 90% zajmom uz dugorocnu otplatu (jer zajmoprimac ne bi imao sredstva da pola kuce otplati u dve godine) izgledala prilicno drugacije.
Link to comment
Lepse mi je da budem u prirodi nego u pregradju.
:thumbsup:Nikako ne razumem stav da je rentiranje bacanje para - zivim gde hocu (trenutno, za mene, na najboljoj lokaciji u M.), bez polamilionskog duga i stress free, za manje pare no sto bi me kostao mortgage. Nek taj neko ciji deo mortgagea otplacujem razmislja sta ce ako izgubi posao, ako mu ne ide biznis, ako mu pukne balon, ako mu se jednostavno vise ne zivi u aus itd. A ja, u krajnjem slucaju, mogu da ostavljam na stranu tu razliku koju bih placala za mortgage pa za 20god, kad mi bude do zivota u prirodi kupim nesto straight out.
Link to comment
:thumbsup:Nikako ne razumem stav da je rentiranje bacanje para - zivim gde hocu (trenutno, za mene, na najboljoj lokaciji u M.), bez polamilionskog duga i stress free, za manje pare no sto bi me kostao mortgage. Nek taj neko ciji deo mortgagea otplacujem razmislja sta ce ako izgubi posao, ako mu ne ide biznis, ako mu pukne balon, ako mu se jednostavno vise ne zivi u aus itd. A ja, u krajnjem slucaju, mogu da ostavljam na stranu tu razliku koju bih placala za mortgage pa za 20god, kad mi bude do zivota u prirodi kupim nesto straight out.
moje iskustvo sa iznajmljivanjem nije bilo bas tako bajkovito. taman bih se usancio, smestio i poceo normalno da zivim kad - stigne pismo od stanodavca da bi on prodao stan te da imam dva meseca da se iselim. u ta dva meseca, naravno, on ce mi kroz kucu provlaciti sto agente za prodaju, sto musterije, naravno uz prethodnu najavu tako da se potrudim da je sve fino sredjeno i na mestu. kiriju mi moze malo smanjiti posto me, eto, uznemirava i to je to. ovo mi se desilo tri puta u pet godina.osim toga, napomenuo bih da su u londonu rate za kredit jeftinije od kirije tako da ne da ne bih imao priliku staviti kintu na stranu vec bih placao vise nego sad uz znanje da mi sut karta moze doci kad god gazdi padne na pamet a i da je ta kinta zauvek izgubljena.sto se tice gubljenja posla i straha oko kredita, to se moze regulisati osiguranjem, bar na neko vreme dok se covek ponovo ne uhlebi a ako je bas frka - uvek mogu da iznajmim jednu sobu i da mi to placa i kredit i rezije (ovo je sasvim realno u londonu) tako da nemam neku frku oko toga, naprotiv, imam vise sigurnosti nego kad sam iznajmljivao. u principu, sto se tice razmisljanja o tome sta ako.... nema nikakve razlike izmedju razmisljanja o tome da li ces imati za kiriju ili za kredit. isti djavo.sto se tice slobode kretanja - ovde cene kuca rastu i to sasvim solidno tako da i kad bih iz bilo kog razloga zeleo/morao da prodam svoju kucu, opet bih bio na dobitku. to se moze promeniti al sumnjam bas da ce se promeniti u londonu. malo prostora, puno ljudi, cene uglavnom idu gore. sto znaci - ako bih zeleo da se penzionisem u prirodi ili da zivim bilo gde drugde, uvek mogu da prodam ovu kucu i da razliku krckam kako god mi padne na pamet.u mom licnom slucaju bi iznajmljivanje i te kako bilo bacanje para.
Link to comment

To vazi za London, i mozda par vecih gradova.U mom selu je rentiranje jos uvek malo jeftinije od rate kredita.A i cene nekretnina se krecu i na dole i na gore, tako da nije bas uvek dobitak...

Link to comment

Dodao bih da nije svejedno ni koja nekretnina je u pitanju. Kuca moze biti veliki izdatak. Stalno nesto ima da se popravlja oko nje, OK mozes nesto i sam, ali mnogo sta ne mozes (a ni po zakonu ne smes, recimo u Australiji, nista da pipas oko elektrike). Takodje, ako se utanji sa prihodima, izdaci tipa "infostana" (tj. opstinski porezi) nisu ni malo naivni (zavisi gde se zivi).Minus iznajmljivanja malog stana je to sto je, da prostite, mali - sto je ne samo tesno za ukucane (gde ne mozes zavitlati poslovicnu macku), vec i za namestaj i stvari (a toga se nakupi tokom decenija, ne moze bas sve ni da se baci).Moj ideal je da prodam sve i kupim mali brodic i na njemu zivim. Sa macorom i buretom vina ispod palube. Kad prematorim i nisam vise ni za qrac, taman se zgodno prevalim preko ivice ladje, te ustedim na zdravstvenim i pogrebnim troskovima.

Link to comment

@adamnisam stavljala u excel da proverim kako bi to tacno bilo da mi uzmemo nesto gde bi mi ziveli ali od svih sa kojima sam pricala ovde sam cula to da je renta manja od rate. plus jos jedna stvar - potpuno mi je protivno zdravom razumu da 12 godina stara trosobna kuca, sagradjena po standardima da ja ne bih zivela u njoj da mi je neko pokloni, u jebenom Claytonu, ide za +500k. apsolutno ne dolazi u obzir da budem deo te price, pre bih kupila studio u Buenos Airesu za deset puta manje para.

Link to comment
To vazi za London, i mozda par vecih gradova.U mom selu je rentiranje jos uvek malo jeftinije od rate kredita.A i cene nekretnina se krecu i na dole i na gore, tako da nije bas uvek dobitak...
jms & estel - znam da su sutuacije razlicite, zato i rekoh da je moj slucaj drugaciji, da meni ne bi odgovaralo da iznajmljujem.da je situacija drugacija, da sam recimo imao sanse da dobijem council flat (gajbu od opstine, drustvenu) te placam prihvatljivu kiriju i imam koliko-toliko proistojna stanarska prava - verovatno ne bih ni ja talasao. ovako - kad vec placam toliko koliko placam, daj da onda iz toga izvucem nazad najvise sto mogu.
Link to comment

U momentima dokolice sam istraživao cene nekretnina u AUS. Čini mi se da je veća cena rate nego rente.Ovo za Clayton (zašto jebeni? pitam) je previše. Ali to su kuće. Kapiram da su stanovi jeftiniji.U Sydneyu su kuće tek preskupe. Ovaj moj prijatelj je prodao 3 bedroom porodičnu nasleđenu kuću u Hornsbyju, i kupio 2 bedroom odlično sređen apartment tik kod wharfa Meadowbank (upola udaljenije od centra), i ostalo mu je para od razlike.Koliko su u AUS opterećujući ti "infostanovi"? To zovete "strata", ako sam dobro razumeo?

Edited by pacey defender
Link to comment
moje iskustvo sa iznajmljivanjem nije bilo bas tako bajkovito. taman bih se usancio, smestio i poceo normalno da zivim kad - stigne pismo od stanodavca da bi on prodao stan te da imam dva meseca da se iselim. u ta dva meseca, naravno, on ce mi kroz kucu provlaciti sto agente za prodaju, sto musterije, naravno uz prethodnu najavu tako da se potrudim da je sve fino sredjeno i na mestu. kiriju mi moze malo smanjiti posto me, eto, uznemirava i to je to. ovo mi se desilo tri puta u pet godina.osim toga, napomenuo bih da su u londonu rate za kredit jeftinije od kirije tako da ne da ne bih imao priliku staviti kintu na stranu vec bih placao vise nego sad uz znanje da mi sut karta moze doci kad god gazdi padne na pamet a i da je ta kinta zauvek izgubljena.sto se tice gubljenja posla i straha oko kredita, to se moze regulisati osiguranjem, bar na neko vreme dok se covek ponovo ne uhlebi a ako je bas frka - uvek mogu da iznajmim jednu sobu i da mi to placa i kredit i rezije (ovo je sasvim realno u londonu) tako da nemam neku frku oko toga, naprotiv, imam vise sigurnosti nego kad sam iznajmljivao. u principu, sto se tice razmisljanja o tome sta ako.... nema nikakve razlike izmedju razmisljanja o tome da li ces imati za kiriju ili za kredit. isti djavo.sto se tice slobode kretanja - ovde cene kuca rastu i to sasvim solidno tako da i kad bih iz bilo kog razloga zeleo/morao da prodam svoju kucu, opet bih bio na dobitku. to se moze promeniti al sumnjam bas da ce se promeniti u londonu. malo prostora, puno ljudi, cene uglavnom idu gore. sto znaci - ako bih zeleo da se penzionisem u prirodi ili da zivim bilo gde drugde, uvek mogu da prodam ovu kucu i da razliku krckam kako god mi padne na pamet.u mom licnom slucaju bi iznajmljivanje i te kako bilo bacanje para.
Ziveo sam i ja u Engleskoj.Nije bilo teorije da dobijem mortgage, a i kad bih ga dobio, rata bi bila skuplja od rente.Prosto, poredjenje nije moguce bez sagledavanja individualnih okolnosti. Nije svejedno da li je depozit 5, 10 ili 20 u odnosu na visinu rate za hipoteku. A opet, ta ustedjevina mora odnekud da dodje.Inace, ja sam takodje bio prislijen da se iselim ali samo zato sto je gazda-spekulant nekretninama te 2010 otisao u bankrot i stan na dobos.
Link to comment
U momentima dokolice sam istraživao cene nekretnina u AUS. Čini mi se da je veća cena rate nego rente.Ovo za Clayton (zašto jebeni? pitam) je previše. Ali to su kuće. Kapiram da su stanovi jeftiniji.U Sydneyu su kuće tek preskupe. Ovaj moj prijatelj je prodao 3 bedroom porodičnu nasleđenu kuću u Hornsbyju, i kupio 2 bedroom odlično sređen apartment tik kod wharfa Meadowbank (upola udaljenije od centra), i ostalo mu je para od razlike.Koliko su u AUS opterećujući ti "infostanovi"? To zovete "strata", ako sam dobro razumeo?
Sinoc sam otkucao pristojan odgovor na ovo, ali je izgleda FR Host pritezao neke forumske srafove, te je forum pojeo taj post.Uglavnom, mislio sam na council rates (to je bukvalno opstinski porez). Moze biti par hiljada godisnje, posebno na boljim lokacijama i ako je veci plac/kuca (placa se na neku procenjenu vrednost placa+kuce, sto je obicno daleko manje od trzisne cene).Stanovi jesu jeftiniji, ali ih ovde ima znatno manje. Posrebno u gradovima u unutrasnjosti moras da ih trazis sa svecom. U Australiji je (na zalost) jos uvek ideal da se ima svoja velika kuca na velikom placu, sto vodi ka tzv. "suburban sprawl"-u (lose iz mnogo razloga, ukratko gusce naseljeni gradovi su, u bogatim zemljama ofkors, prakticniji za zivot i ekoloski odrziviji). Zbog toga grad sa cca 4 mil stanovnika ima velicinu omanje evropske drzave i u njemu mozes provesti neku petinu svog zivota u autu.A, da, to me podseti na JMS-ov post - u principu se ne valja skucivati u unutrasnjosti. Obicno se odatle odlazi kad se izgubi posao, a to je najcesce kad je recesija, a tada su ne samo cene nekretnina u padu, vec je kupca cesto nemoguce naci (u manjim gradovima). Kao i stanara da se kuca izda. Mislim da to sto se cesto prica da kao real estate "stalno raste" (sto je diskutabilno) vazi pre svega za (mnogo) vece gradove, u koje stalno postoji priliv stanovnistva, odasvuda. Edited by Indy
Link to comment

@pejsisve sto je indy rekao o gradovima ovde, plus:u AUS prakticno i nema gradova sem CBD+inner suburbs Melburna i Sidneja (mozda Brisbane, ne znam, nisam bila ali receno mi je da ne ocekujem previse). Mi smo u M dosli 2011 i ja bih smela da se kladim da ovde sada ima bar za trecinu vise stanova nego tada. medjutim, ti stanovi se i dalje niti grade niti predstavljaju kao stanovi za porodice vec kao nesto gde ces provesti taj deo zivota dok nemas decu. pa tako vecina dvosobnih stanova ima dva kupatila (jer se podrazumeva da ces ga deliti s nekim ko ti nije partner). stanovi se ovde i dalje mahom kupuju kao investment property a ne da bi se u njima zivelo, pa onda nemamo ovaj adamov problem (ako se stan proda najverovatnije neces morati da se selis). vrlo malo delova grada gde ima stanova ima i pristojan zivotni prostor za decu (igralista itd).zasto je Clayton jeben - zato sto tamo nema niceg. sem, je li, tog univerziteta koji dize cenu nekretninama. nemas gde da sednes i popijes kafu. pa onda, djubre na sve strane. i tu ne mislim samo na pikavce, koji su bad enough, nego na sve vrste djubreta, od toga da su cele kante istresene na driveway/ulicu do toga da se stari namestaj lepo izbaci na ulicu i sedi tako mesecima. city council se hvali najmanjim porezima u M. - sto se i vidi. nema zelenih povrsina, nema biciklistickih staza. kvalitet hrane koju kupujes u Claytonu i u South Yarra ili Port Melbourne je neuporediv. ali - Clayton je majka mara za suburbs tipa Derrimut ili Hoppers Crossing. molim te pogledaj na mapi gde je ovo drugo. tamo smo jednom bili kod neke poznanice. uzeli su kucu tamo jer su hteli kucu a samo tamo su mogli da priuste. to je tri dana jahanja od civilizacije. prvo ides, ides i ides vozom pa onda sa te stanice hvatas bus jos pola sata do njene kuce. a dok smo cekali bus na zeleznickoj stanici gledali smo jedan neprekidan niz SUVija kojim su mame iz tog kraja dovozile svoje tinejdzere da hvataju voz da idu do grada (posto tamo nema niceg, sem kuca). prakticno glumis sofera svojoj deci, dok ne dobiju dozvolu. problem je sto se takvi suburbs grade bez ikakvog plana, sem pohlepe. pa tako npr. imas bukvalno samo kuce uz poneku malu zelenu povrsinu, da se igraju deca, i shopping mall koji je tako postavljen da ti je neophodan auto da bi do njega stigao. kultirni sadrzaji su nula. to su naselja puna imigrantskoh snova - dodjem u AUS i kupim kucu! i to ne malu, nego kucerinu!meni su pre nego sam dosla svi govorili da je M veliki, ali moj prvi utiska je bio da je grad jako mali. ono sto je veliko su te selendre okolo. (kao dete sa sela - i neko ko slusa narodnjake :D - uopste pod ovim ne mislim da pogrdnu urbano/ruralno podelu. kad kazem selo mislim na nesto sto gde ti obavezno treba bar 40min voznje da bi stigao do neceg interesantnog. mislim, hoppers crossing - pa iz mog sela u srbiji sam za sat vremena u beogradu).

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...