Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Evo, da pokušam odgovoriti/pogoditi umesto @noskich: ne samo da je povećavao kiriju stanarima, već je i natrpao svaku sobu sa po barem jednom osobom i sve zajedno izadje kao paprena kirija. Ko da ne znamo kakav je. Verovatno im ni vodokotlić ne menja.

Link to comment
13 hours ago, Gojko & Stojko said:

Terminologija o kreditima je tvoja - ja se ne žalim, kuću (tj. taunhaus) u istom kraju gde i stan sam kupio pre nekoliko godina kad su pale cene, izdavao je i onda prodao stan kad mi je to odgovaralo i preselio se u kuću, i kupio deci psa. Ništa posebno, kuća je mnogo jeftinija od tvoje špekulacije, krov nad glavom. Ti si taj koji izdaje kuću a nije zauzdan kreditom.

 

Ja b' rek'o da je razlog tvog neodlaska na skup na tvom bivšem univerzitetu cena ulaznica a ne statizam, ima tamo decentralizacije ako te to interesuje.

 

SaE

U programu konferencije maltene svaka druga rec je marksizam. Lepo je Bakunjin predvideo jos 1882 da takozvana "diktatura proletarijata" moze da zavrsi samo kao diktatura nad proletarijatom. 

 

17 hours ago, dragance said:

@noskichnestade ti, po običaju, kao alien baloni ili svemirski brodovi iz SKoreje sa virusom?

Nemam bas vremena kao ti da se bavim samo sa ovim forumom. Imam pametnija posla.

 

9 hours ago, dragance said:

Evo, da pokušam odgovoriti/pogoditi umesto @noskich: ne samo da je povećavao kiriju stanarima, već je i natrpao svaku sobu sa po barem jednom osobom i sve zajedno izadje kao paprena kirija. Ko da ne znamo kakav je. Verovatno im ni vodokotlić ne menja.

Prvo to moze ako posedujes nekretninu koja je blizu tvog mesta prebivalista sto sa mnom nije slucaj. Drugo, nemam vise vremena za takve stvari...

  • Haha 1
Link to comment
12 hours ago, dragance said:

Ali zato imaš vremena za propagandu lazljivog i ubilackog rezima kada treba da ih promovises.

Moj fokus je raskrinkavanje plutokratske propagande, a DPRK je najbolja studija slucaja za analizu. 

Link to comment
6 hours ago, noskich said:

Moj fokus je raskrinkavanje plutokratske propagande, a DPRK je najbolja studija slucaja za analizu. 


Kako ideš na svom primeru, plutokrato?

 

Link to comment
6 hours ago, papapavle said:

Raskrinkavanje sistema iznutra, do konačne pobede (državne penzije).

Ovde drzavna penzija (za sada) postoji samo za socijalne slucajeve. Cisto da ne lipshu od gladi. 

A po mom skromnom misljenju sasvim je izvesno da cak ni kao takva nece posojati kada se budem godinama kvalifikovao za nju (sto se pomera, i jos ce se pomerati...). 

Tako da mashish duplo golo sa tom tvrdnjom.  

 

Evo pogledaj: https://www.servicesaustralia.gov.au/who-can-get-age-pension?context=22526#:~:text=To be eligible for Age,wait until you turn 67.

 

If your birthdate is on or after 1 January 1957, you’ll have to wait until you turn 67. 

 

https://www.servicesaustralia.gov.au/income-test-for-pensions?context=22526

 

Mozes da primas do 95 dolara nedeljno, ako primas vise krecu da ti smanjuju penziju. 95 je jedna vecera u restoranu za dve osobe bez alkohola, mogu po jedan sokic da popiju. Moze i da se jede kod kuce za 95 dolara nedeljno, pirinac i sardina...

 

https://www.servicesaustralia.gov.au/assets-test-for-pensions?context=22526

 

E sad ako ne iznajmljujes stan, vec ga imas ili otplacujes kredit za stan, dozvoljeno je da imas ustedjevinu od 280k za samca. Preko toga ne mozes da primas penziju. 

Ovde imamo procenu da penzioner samac koji zivi skromno mora trositi makar 30k godisnje: https://moneysmart.gov.au/grow-your-super/how-much-super-you-need#:~:text=ASFA estimates that the lump,met by the Age Pension. Znaci mozes imati u steku za maksimum 9 godina i nesto malo vise ako hoces da primas penziju.

 

Situacija je mnogo mnogo gora za one koji nemaju svoj stan. Najbukvalnije im preti beskucnistvo svaki dan, ako zavise od te drzavne penzije. 

 

https://www.sbs.com.au/news/insight/article/400-000-women-over-45-are-at-risk-of-homelessness-in-australia/hiaghq5n5

 

400,000 women over 45 are at risk of homelessness in Australia

Edited by noskich
Link to comment
1 hour ago, dragance said:

Samo što si zaboravio pomenuti obaveznu štednju za svoju ličnu penziju. Nego, de bolan ne bio, odgovori na ono pitanje oko tvog izdavanja kuće?

Covek je iznad pomenuo drzavnu penziju i na to je dobio komentar.

 

Hocu, nakon sto mi ti prvo objasnis kako tajis porez u offshore tax havens?

Link to comment

Ja verovatno ne umem da tumacim one tabele, ali mi nista tu nije jasno:

 

Odakle "income" kad si u penziji, zar se tu ne podrazumeva da ne radis vise? Jel to bruto ili neto cifra? Matori samac koji ima taj income od $1140 mesecno nema drzavnu penziju, vec income od $285 nedeljno, ne zvuci mi da sa tim parama moze da se prezivi pa ga drzava skida sa sise - koliki je minimalac u AUS?

 

Sta su ovi "assets", zbir vrednosti imovine i ustedjevine?

- Ako je zbir, da li to znaci da samac koji ima kucu koja je procenjena na $610k (a iz tvojih pisanija sam ja zakljucio da u AUS ni ne postoje jeftinije kuce) uopste ne dobija penziju (s idejom da moze da je proda pa da od toga zivi, ali gde ce da zivi ako je proda)?

- A ako su assets samo ustekane pare, ovaj sa preko 280k u steku ne gubi odmah pravo na penziju, nego tek na 610k - sto mu omogucava lepih 20 godina po 30k.

 

Ako je ta drzavna penzija toliko beskorisna, pretpostavljam da su i davanja od plate minimalna? U USA je 6.2% zaposleni + 6.2% poslodavac (capped na 18k USD godisnje), u Srbiji 14% zaposleni i 11% poslodavac (capped na ~11.2k EUR godisnje), ali koliko ja kapiram, ni u jednoj ni u drugoj nema ovih smanjivanja zbog assets i income.

Link to comment
14 hours ago, noskich said:

Covek je iznad pomenuo drzavnu penziju i na to je dobio komentar.

 

Hocu, nakon sto mi ti prvo objasnis kako tajis porez u offshore tax havens?


Slagao si opet.

 

Ja ne tajim porez nigde, štaviše bavim se lovom na utajivače i perače novca.

 

Aj sad ti.

Link to comment
7 hours ago, papapavle said:

Ja verovatno ne umem da tumacim one tabele, ali mi nista tu nije jasno:

 

Odakle "income" kad si u penziji, zar se tu ne podrazumeva da ne radis vise? Jel to bruto ili neto cifra? Matori samac koji ima taj income od $1140 mesecno nema drzavnu penziju, vec income od $285 nedeljno, ne zvuci mi da sa tim parama moze da se prezivi pa ga drzava skida sa sise - koliki je minimalac u AUS?

 

Sta su ovi "assets", zbir vrednosti imovine i ustedjevine?

- Ako je zbir, da li to znaci da samac koji ima kucu koja je procenjena na $610k (a iz tvojih pisanija sam ja zakljucio da u AUS ni ne postoje jeftinije kuce) uopste ne dobija penziju (s idejom da moze da je proda pa da od toga zivi, ali gde ce da zivi ako je proda)?

- A ako su assets samo ustekane pare, ovaj sa preko 280k u steku ne gubi odmah pravo na penziju, nego tek na 610k - sto mu omogucava lepih 20 godina po 30k.

 

Ako je ta drzavna penzija toliko beskorisna, pretpostavljam da su i davanja od plate minimalna? U USA je 6.2% zaposleni + 6.2% poslodavac (capped na 18k USD godisnje), u Srbiji 14% zaposleni i 11% poslodavac (capped na ~11.2k EUR godisnje), ali koliko ja kapiram, ni u jednoj ni u drugoj nema ovih smanjivanja zbog assets i income.


Ma laže te. Svako ima obaveznu (zakonom) štednju, gde i poslodavac da neki % i to na kraju dobiješ kad se penzionišeš. 

Link to comment
2 hours ago, dragance said:


Ma laže te. Svako ima obaveznu (zakonom) štednju, gde i poslodavac da neki % i to na kraju dobiješ kad se penzionišeš. 

Prije bih to nazvao obaveznom investicijom nego štednjom.

Ja kako sam to razumio, država ti apsolutno ne garantuje ništa, novac možeš da izgubiš preko noći kao što su mnogi izgubili tokom globalne krize 2008. i bili primorani da se odlože penzionisanje i vrate se na posao.

 

 

Link to comment

Teško da ćeš “izgubiti sve”. Dugorocno sasvim sigurno ne, a radi se miks investicija od drzavnih obveznica, do šarolikih i bolje stojećih obveznica (utilities, itd). 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...