Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Sad ce da ti kaze...pa on jos misli da se depozit "otplacuje", veze to nema kako kredit radi.
Cekaj, sam si rekao da ti je trebalo 6 godina da sakupis novac za depozit. Depozit je takodje deo otplacivanja celokupne vrednosti stana pa time si stan oplacivao 11 godina (6 ti je trebalo da sakupis za depozit, 5 za otplacivanje ostatka koliko ti kazes).E sad kako to da ti je 6 godina trebalo da ustedis 10-25% cene stana, a onda si za 5 godina uspeo da ustedis za ostalih 90-75% (9 do 3 puta visa suma za period koji je jednu godinu kraci)?Ipak izgleda da si ti ziveo tih 5 godina standardom prosecnog gradjanina Severne Koreje. Edited by noskich
Link to comment
Cekaj, sam si rekao da ti je trebalo 6 godina da sakupis novac za depozit. Depozit je takodje deo otplacivanja celokupne vrednosti stana pa time si stan oplacivao 11 godina (6 ti je trebalo da sakupis za depozit, 5 za otplacivanje ostatka koliko ti kazes).E sad kako to da ti je 6 godina trebalo da ustedis 10-25% cene stana, a onda si za 5 godina uspeo da ustedis za ostalih 90-75% (9 do 3 puta visa suma za period koji je jednu godinu kraci)?Ipak izgleda da si ti ziveo tih 5 godina standardom prosecnog gradjanina Severne Koreje.
Mama mi slala pare a posle ja njoj kakd sam se opario u drvari.
Link to comment
Cekaj, sam si rekao da ti je trebalo 6 godina da sakupis novac za depozit. Depozit je takodje deo otplacivanja celokupne vrednosti stana pa time si stan oplacivao 11 godina (6 ti je trebalo da sakupis za depozit, 5 za otplacivanje ostatka koliko ti kazes).E sad kako to da ti je 6 godina trebalo da ustedis 10-25% cene stana, a onda si za 5 godina uspeo da ustedis za ostalih 90-75% (9 do 3 puta visa suma za period koji je jednu godinu kraci)?Ipak izgleda da si ti ziveo tih 5 godina standardom prosecnog gradjanina Severne Koreje.
polako. idemo po redu: koliko je tebi trebalo da skupiš depozit?a koliko da otplatiš kredit?
Link to comment
polako. idemo po redu: koliko je tebi trebalo da skupiš depozit?a koliko da otplatiš kredit?
Umes li ti da citas? Ja da sam otplatio stan ne bih ni postavljao temu.
Link to comment
Umes li ti da citas? Ja da sam otplatio stan ne bih ni postavljao temu.
Umem naravno. Zato je i čudno tvoje popovanje nekom: da otplatiti kredit za stan za 11 godina i nije neka fora. Za koliko bi po tvojoj proceni bila fora?
Link to comment
polako. idemo po redu: koliko je tebi trebalo da skupiš depozit?a koliko da otplatiš kredit?
Cek deksse, ima tu jos: da ustedis 60 hiljada za depozit, treba da zaradis prakticno 120 hiljada. Nekome na OK poslu ustedeti 20,000$ godisnje bez odricanja nije stednja nego preostatak od normalnog zivota.Kada se uzme kredit, daju ti do iznosa 1/3 plate na broj godina preostalih da radis. I onda to ispadne 2000$ mesecno. Za te 2000 treba da zaradis 4,000. Izadje negde da za 220 hiljada kredita treba ukupno da vratis 750 hiljada dolara. Pa za taj kuluk i primaju migrante. Kako se banke razocaraju pa ih zayebes da otplatis cim pre i da vise nemas posla sa njima. Sta su dobili od mene? mozda 50 hiljada kamate umesto preko pola miliona.
Link to comment
Umem naravno. Zato je i čudno tvoje popovanje nekom: da otplatiti kredit za stan za 11 godina i nije neka fora. Za koliko bi po tvojoj proceni bila fora?
Ni pet godina. Manje, 4.5. Kredit otvoren Jula 1997. zatvoren Januara 2002. A trag iza njega - ostaje. Pogled sa balkona:q4.jpgPosle mozemo jos o temi, samo da nam mladac ne padne sa prozora pa da mu se dole ne pokvase gace.
Link to comment
lepo pogled. nego, jesi li ti razmišljao da prodaš ovo. to bi ti bilo pametno - sad otprilike na vrhu balona.
Ma tu s ene menja, uspori se rast ili prestane da se prodaje, saceka se nekoliko meseci pa onda opet krene. Australija je sa 22 miliona stanovnika daleko iza Kanade (sa 35) i priliv novih mora da se odrzava da bi se zivotni standard odrzao. Jedna analiza The Economista kaze da balon nece puci nego ce mu trebati 17 godina da se korektuje i dodje na normalu. Korekcija bi bila da raste manje nego ostale zemlje pa da se negde u buducnosti unormali. To sam zadnji put cuo 2006. a ne pokazuje znake nikakve korekcije, cak je i gore danas.Neka pukne nek se korektuje, ja sam to kupio da tamo lepo zivim. Cena je porasla skoro 300% za 14 godina. Nada neka pukne i 90% bas me briga.Da prodam, sta bih i kupio? Neciji drugi balon. Tesko ima bolje (mesto) od toga a na drugim mestima gde mi treba vec imam. Edited by Yoyogi
Link to comment
Ma tu s ene menja, uspori se rast ili prestane da se prodaje, saceka se nekoliko meseci pa onda opet krene. Australija je sa 22 miliona stanovnika daleko iza Kanade (sa 35) i priliv novih mora da se odrzava da bi se zivotni standard odrzao. Jedna analiza The Economista kaze da balon nece puci nego ce mu trebati 17 godina da se korektuje i dodje na normalu. Korekcija bi bila da raste manje nego ostale zemlje pa da se negde u buducnosti unormali. To sam zadnji put cuo 2006. a ne pokazuje znake nikakve korekcije, cak je i gore danas.Neka pukne nek se korektuje, ja sam to kupio da tamo lepo zivim. Cena je porasla skoro 300% za 14 godina. Nada neka pukne i 90% bas me briga.Da prodam, sta bih i kupio? Neciji drugi balon. Tesko ima bolje (mesto) od toga a na drugim mestima gde mi treba vec imam.
ma to ja onako. bzvze. ne shvataj me ozbiljno - ovo je forum, nije za ozbiljne priče.ali, svejedno, obzirom da trenutno živiš u japanu, ovo ne služi da se u njemu živi, nego kao investicija. ono gore sam napisao iz tog ugla. ali rekoh već - ne obaziri se mnogo.
Link to comment
ma to ja onako. bzvze. ne shvataj me ozbiljno - ovo je forum, nije za ozbiljne priče.ali, svejedno, obzirom da trenutno živiš u japanu, ovo ne služi da se u njemu živi, nego kao investicija. ono gore sam napisao iz tog ugla. ali rekoh već - ne obaziri se mnogo.
Tu i nema neke priche. Negde moras da zivis. Ako kupis i skuplje na boljem mestu pa tu lepo uzivas, i sa svim tim otplatama kada se na kraju otplati, cena na taj dan ispadne u tvoju korist. Prakticno, da si dzabe stanovao (nije bilo kirije, ona je otisla na kamatu).Banke su u Oz dobro regulisane (drzava) i nisu lako moguce stvari kao US housing bubble. Kanada je slicna.I taj moj stan je kostao 10 godina ranije, kada je zgrada izgradjena, 120K. Znam, video sam u knjigama, vlasnik je bio pilot Cathay Pacific. Kupio za 120, prodao za 288 posle 10 godina, nikad nije krocio u stan, izdavao ga.
Link to comment

Evo da se i ja malo glasnem povodom problema u kupovini prve nekretnine u AU.Cijene su u ovom trenutku zaista zastrasujuce. Odnos prosjecne plate i cijene nekretnine u Melbourne-u je preko 7, sto je valjda vise od Londona i ostalih EU prestonica,zatim LA, NY… Tako da stvari po tom parametru zaista ne izgledaju dobro. Zasto je to tako? 1.Prije svega odnos ponude i potraznje. Svake godine ovdje dodje cca 200k novih ljudi sto predstavlja 1% populacije. Veliki broj njih donosi i dosta novca sa sobom. Sa druge strane, izgradnja je dosta spora i skupa tako da ne postoji visak slobodnog stambenog prostora. Developer ovdje mora da ima mnogo para, a za najobicniji objekat od 5 jedinica ti treba minimum godina. Osmi toga, Aussies ne vole zurbu i ne trche za parama, tako da je i to jedan veoma bitan razlog manjka prostora. 2.‘’Investment property’’ zakonodavstvo dje mozes da trazis povracaj poreza ako ti je renta manja od mortgage-a. Na primjer, ja kupim stancic od 300 k blizu nekog UNI-a izdam ga za 300 $/w ovim Noskichevim studentima, dok mortgage placam 500 $/w. Jedan dio ove razlike mogu da nadoknadim od povracaja poreza. Za 10 godina dodjem na pozitvnu nulu. Ljudi koji imaju para, i nemaju bolje ideje za umnozavanje istih, rade ovo masovno. To ti dodje kao neka penzija. Osim domacih investitora, veliki broj njih je sa strane, posebno Kine. Njima je ovo sad omiljena destinacija. Kupe stan u centru grada za 700k, posalju dijete da studira tamo 4 godine, a ka zavrsi studije proda ga svom mladjem kineskom kolegi za milion3.I naravno odlichan zivotan standard sa progresijom da se josh popravi u narednih 5 godina, a posebno kada Liberali dodju na vlast. Meni izgleda da ljudi koji su ovdje rodjeni mogu ladno da ne rade nista. Imaju nasljedjenu nekretninu, studije su im pa skoro dzabe, malo socijale, malo ovo ,malo ono.Da li ce cijene padati ili rasti?To je zaista pitanje od million dolara. Moje misljenje je da nece rasti intezitetom zadnjih 10 godina ali da nece ni drasticno padati. Posebno mi se cini da nece padati cijene nekretnina srednje vrijednosti., one koje mene najvishe i intresuju. Ono sto kosta danas 500 k kostace za par godina isto ili cak malo vishe. Osim, ako emigranti I studenti iz nekog razloga prestanu da dolaze. Tako da u Australiji dolazimo u jednu poprilicno glupu situaciju da mi dosljaci bi trebali da navijamo da se imigracija smanji (veca potraznja za radnom snagom, vece plate, manje cijene nekretnina) dok ovi domaci sto posjeduju zemlju bi trebali da navijaju bash suprotno jer im se svaki dan bogatstvo povecava za hiljade $$$Sto se tiche odselejnja negdje drugo, sigurno je po pitanju nekretnina mnogo lakse u EU ili US ali kako tamo doci i raditi za dobru kintu je josh jedno pitanje od million $. Azija mi nije privlacna, jer se bash najbolje ne razumijem sa tim zutachima. Osim toga tek sam poceo da pricham normalno Engleski( a da mi sagovornik ne odgovori kontra pitanjem: odakle si ti) i ne bih da kvarim tesko stecenu kvalifikaciju. Takodje, totalna su suprotnost od Ausssija, previshe napregnuti i teski sa saradnju. Imam jednu drugarica sto je radila godinu dana u firmi, dje je svakodnevno imala komunikaciju sa Koreancima . Krvi su se njeni napili dok nije pobjegla odatle. Ono jes da mi mozemo da se prosvercujemo tamo kod njih kao neki Zapadnjaci, i uzivamo u blagodetima Azijske majke prirode, ali za nas ozenjene to vishe nije ni vazno.

Link to comment

Moracikus, sve se uglavnom slazem, jedino nisam siguran ovo oko imigracije. Ako bi se zaista smanjila (ukljucujem tu i strane studente, ciji broj se vec smanjio) ne bi to na duze staze znacilo "vecu potraznju za radnom snagom i vece plate". Imigranti nisu samo radna snaga na trzistu, imigranti (kao sto si i sam napisao) donose novac, sto znaci stimulisu ekonomiju, imigranti su pored toga i poslodavci ili uposljivaci. Za razliku od panike koju pojedini ksenofobi pokusavaju da stvore, imigranata (posebno iz Azije) prakticno nema na birou rada, svi rade i stvaraju poslovnu aktivnost. Sasecanje imigracije bi bilo veoma losa ideja za Australiju. (Mislim da smo vec o ovome pricali negde).

Link to comment
... Azija mi nije privlacna, jer se bash najbolje ne razumijem sa tim zutachima. Osim toga tek sam poceo da pricham normalno Engleski...
Vazno je da znas za "zutache". Ostalo dodje posle.
Link to comment
Umem naravno. Zato je i čudno tvoje popovanje nekom: da otplatiti kredit za stan za 11 godina i nije neka fora. Za koliko bi po tvojoj proceni bila fora?
Sta je cudno? On je otplacivao kada je odnos plata/cena stana bio povoljniji, sam je ovde pisao da je fizikalisao uvece i vikendima pa mu je trebalo 11 godina.Po mojoj racunici da se nista ne promeni u mom trenutnom odnosu prihodi/rashodi i da cena stana ostane ista mogao bih ga otplatiti za sveukupno 3 godine od kako sam poceo da radim stalno radno vreme u struci ovde.Pri tom treba da bude jasno da je rec o dvosobnom stanu u predgradju, 14 kilometara od centra.
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...