Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Korelacija sa materijalnim bogatstvom postoji sve do nivoa na kojem se zadovolje osnovne potrebe. Nakon sto su one podmirene, korelacija prestaje.
Ne. Prvo, zato sto ljudi prilagodjavaju svoje potrebe/aspiracije posle rasta prihoda ("hedonic treadmill"). Neko sa platom od 300 evra misli da bi mu ceo zivot bio sredjen kad bi imao 500. Dobije 500 i posle vrlo kratkog vremena mu cilj postaje 800, itd.Drugo, zato sto se ljudi porede sa ljudima oko sebe i ako u svojoj okolini imaju nekoga za koga misle da je slican njima, a poseduje ili zaradjuje vise, eto ti razloga za nezadovoljstvo ("relative deprivation").
Link to comment
Svako istrazivanje, a bilo ih je mnogo, oznaci neku drugu zemlju kao najsrecniju.
Da ne govorim (a znam toliko cak i kao laik za antropologiju i srodne oblasti) sto jedno "tehnicki" isto pitanje postavljeno razlicitim kulturama nije u stvari jedno te isto pitanje. Pa i medju ljudima iz iste kulture, pojam srece/zadovoljstva ima potpuno razlicit smisao u razlicitim kontekstima njihovih zivota. A kamoli izmedju potpuno medjusobno udaljenih kultura (tipa Svajcarska i npr. neki Afrikanci). Sve u svemu, imam utisak da se ovakve "ankete" potezu u vidu tupog oruzja kada se ima neki drugi cilj, obicno ideoloski (bio on levi ili desni, ili nesto trece).
Link to comment
Ne. Prvo, zato sto ljudi prilagodjavaju svoje potrebe/aspiracije posle rasta prihoda ("hedonic treadmill"). Neko sa platom od 300 evra misli da bi mu ceo zivot bio sredjen kad bi imao 500. Dobije 500 i posle vrlo kratkog vremena mu cilj postaje 800, itd.Drugo, zato sto se ljudi porede sa ljudima oko sebe i ako u svojoj okolini imaju nekoga za koga misle da je slican njima, a poseduje ili zaradjuje vise, eto ti razloga za nezadovoljstvo ("relative deprivation").
Jeste, i tu problem nije materijalno bogatstvo po sebi vec bas taj konzumeristicki pristup jer takvim rezonom nikada nije dosta i nikada ne mozes biti zadovoljan.A opsta klima koja se podgreva svuda (i u marketingu/medijima - kupi, kupi i ideoloski - veciti progres i rast) siri taj rezon gde god moze.Rezon slabije uspeva tamo gde ljudi nisu usamljene zrtve koje je lako pogoditi. Tamo gde znas ko ti je komsija i imas neki odnos sa njima, gde se neguju veze izmedju ljudi i kultura koja se ne svodi na konzumerizam (kao Valentine`s day na primer) tu je teze potkopati i tu se ljudi osecaju zadovoljnijim. Kopaju i tu nego sta, ali sporije ide.
Link to comment
Da ne govorim (a znam toliko cak i kao laik za antropologiju i srodne oblasti) sto jedno "tehnicki" isto pitanje postavljeno razlicitim kulturama nije u stvari jedno te isto pitanje. Pa i medju ljudima iz iste kulture, pojam srece/zadovoljstva ima potpuno razlicit smisao u razlicitim kontekstima njihovih zivota. A kamoli izmedju potpuno medjusobno udaljenih kultura (tipa Svajcarska i npr. neki Afrikanci). Sve u svemu, imam utisak da se ovakve "ankete" potezu u vidu tupog oruzja kada se ima neki drugi cilj, obicno ideoloski (bio on levi ili desni, ili nesto trece).
Apsolutno, kulturne razlike tu nisu male. Meni je recimo utisak da u latinoamerickim zemljama postoji inflacija pojmova sreca i radost, sto u svakodnevnom govoru, sto u popularnoj kulturi (npr. pesmama). Edited by Kampokei
Link to comment
Jeste, i tu problem nije materijalno bogatstvo po sebi vec bas taj konzumeristicki pristup jer takvim rezonom nikada nije dosta i nikada ne mozes biti zadovoljan.
Nije to obavezno konzumeristicki pristup. Ni hedonic treadmill ni relativna deprivacija se ne odnose nuzno na novac ili imovinu, nego cak i na ostvarenje nekih licnih potpuno nematerijalnih ciljeva. I to samo danas nego i 1750. godine i pre toga.
Link to comment
se ne odnose nuzno na novac ili imovinu, nego cak i na ostvarenje nekih licnih potpuno nematerijalnih ciljeva. I to samo danas nego i 1750. godine i pre toga.
Ko mu brani da ostvaruje nematerijalne ciljeve? Mozda to sto provodi 40+ sati na poslu i jos vise na spavanje i oporavak od posla. Onda nema vremena za ostvarenje nematerijalistickih ciljeva.Ovo sto je pomenuto o kulturi, tu treba razlikovati autenticnu kulturu na nekom podrucju i konzumeristicku kvazi-kulturu. Takve stvari se ne mogu porediti uopste.To je kao da poredimo sad u Srbiji trend Valentine`s day, odes i KUPIS nesto da impresioniras osobu i sto je skuplje to je bolje sa recimo matericama.Vezes majku pre nego sto ustane i ona ti da jabuku koju je ubrala u dvoristu. Edited by noskich
Link to comment
Ne. Prvo, zato sto ljudi prilagodjavaju svoje potrebe/aspiracije posle rasta prihoda ("hedonic treadmill"). Neko sa platom od 300 evra misli da bi mu ceo zivot bio sredjen kad bi imao 500. Dobije 500 i posle vrlo kratkog vremena mu cilj postaje 800, itd.Drugo, zato sto se ljudi porede sa ljudima oko sebe i ako u svojoj okolini imaju nekoga za koga misle da je slican njima, a poseduje ili zaradjuje vise, eto ti razloga za nezadovoljstvo ("relative deprivation").
Ja vrlo vidim da nivo zadovoljstva u BGu i ovde na zapadu nisu isti. U tom smislu mi te ankete deluju nategnuto.I plata kao neka relativna stvar - koliko god da imas nezadovoljan si jer bi hteo vise. Smesno, ovde sam realno zadovoljna PhD platom vec 4 godine, jednostavno imam platu s kojom podmirujem sve tekuce potrebe (stan/racuni/hrana po zelji) i ostaje dovoljno da se ustedi, u Srbiji nisam placala ni stan ni racune, pa je opet plata nestajala dok kupim hranu, platim prevoz i kupim patike. E sad ako te anketar pita jel bi hteo vise, pa naravno, sto da ne, ali nije plata relativnost, pa je isto imao 200 ili 2000 evra jer zaboga uvek zelis vise.Evo sad pazljivo procitah Indijev post, apsolutno se slazem, ankete su cista stemacina, nema sanse ali nikakve da su ljudi iz Iraka isto srecni kao u Srbiji, a Srbi definitivno nisu ni blizu nivou srece i zadovoljsva koje vidjam ovde. U fazonu jeste frustrirani danas? i onda Francuz kaze jesam zaglavio sam se u prevozu, a Iracanin kaze jesam eksplodirala mi bomba pred kucom, i onda Galup kaze eto, svi su frustrirani, money can't buy you luck.
Link to comment

Mislim da Maslovljeva skala potreba bolje nego ijedan drugi model objasnjava samoostvarenje - zadovoljstvo zivotom.450px-Maslow%27s_Hierarchy_of_Needs.svg.pngNe treba trositi reci na to da su osnovne potrebe - hrana, skloniste, odeca, medicinska zastita preduslov za sve ostalo.Medjutim sta je ovde problem - konzumeristicka civilizacija se zaglavila na vec na drugom nivou - resursi, zdravlje, imovina, posao.Vlada uverenje da sto se vise zgrne na drugom nivou to ces biti srecniji. Medjutim ne, mislim da treba preci na vise nivoe cim se elementarno zadovolje prvi i drugi nivo. Ta vecita trka za vise i vise je prica bez kraja.Ne da provodis ceo dan na poslu da bi kupovao poklone detetu kojeg vidjas vikendom, vec mu obezbedis neophodno i provodis vise vremena sa njim/njom.

Edited by noskich
Link to comment
Nisam ja nasao. Galup sproveo anketu, Haicani zadovoljniji zivotom od Srba.
Super. Siguran sam da bi Galupovi analitičari radije živeli u tom raju na zemlji, samo na osnovu činjenice da tamošnje stanovništvo manje voli da kuka i nariče u odnosu na Srbe.Srbi spadaju u one retke srećnike koji su iskusili kletvu: "Dabogda imao, pa nemao". Pošto većinom znaju za mnogo bolje dane od sadašnjih, onda su skloni da kukaju za tim danima i izjašnjavaju se kao najveći nesrećnici na planeti. Ako isto pitanje postaviš nekim baksuzima koji čitav život ne znaju za bolje osim ubistava, silovanja i pljački na svakom koraku, onda uopšte nije nemoguće da ćeš dobiti mnogo manje kuknjave i naricanja. To ti govori dovoljno o ozbiljnosti i kredibilnosti istraživanja™ koje se sprovodi tako što neko uzme pa c/p-uje istovetnu anketu u Srbiju, Singapur i Haiti.
Link to comment
To ti govori dovoljno o ozbiljnosti i kredibilnosti istraživanja™ koje se sprovodi tako što neko uzme pa c/p-uje istovetnu anketu u Srbiju, Singapur i Haiti.
U pravu si, kredebilnije bi bilo da su svima postavili razlicita pitanja.
Link to comment

Ja to uopšte nisam rekao već samo izražavam rezervu prema anketi koja može da se protumači kao indikator da je Haiti srećnije mesto za život u poređenju sa Srbijom. Od Singapura pa do Beograda nema tog konzumerizma čiji užasi se mogu porediti sa onim što se dešava na Haitiju, svaka rasprava na tu temu je potpuno izlišna.

Link to comment

svaka anketa koja pokaze da su Haicani subjektivno srecniji od ljudi iz Srbije ili je falsifikovana ili ima neku uzasnu metodolosku gresku, kao sto je recimo prevodjenje pojma "egzistencijalni uzas" kao "tihi spokoj"

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Porodica u predgradju LA prehranjuje sebe plus zaradjuje 20 hiljada godisnje od improvizovane farmice u dvoristu; ukupna povrsina parcele je 400 metara kvadratna.http://www.youtube.com/watch?v=NCmTJkZy0rMhttp://www.youtube.com/watch?v=7IbODJiEM5A

Link to comment

Ko ne veruje istrazivanjima neka se pozabavi malo statistikom samoubistava: http://en.wikipedia....by_suicide_rateSrbija 17-ta, Haiti predzadnji 109-ti.Jeste, za Haiti je iz 2003 godine podatak jer nema svezije.Uglavnom ne vidim korelaciju na listi izmedju broja samoubistava i razvijenosti.

Edited by noskich
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...