Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

GettyImages-1219430752.jpg

 

THE COSTS OF COVID: AUSTRALIA'S ECONOMIC PROSPECTS IN A WOUNDED WORLD

 

Zanimljiva poduža analiza sa dosta informacija i gomilom dodatnih linkova na kraju, minimum sat vremena zabave garantovano. Na momente u prilično pozitivnom tonu, ali to je sad popularan narativ na svijet i u Beograd - Zašto je baš moja zemlja u unikatnoj poziciji da se iz ovog kanala izvuče čista kao ruža. Mislim, ne žalim se, ovako izmrcvarenom na tek pola odrađenog lockdowna samo mi još treba da čitam (realistična) ekonomska mračenja pa da se obesim o najbliži eukaliptus. Umesto trailera, evo jedne teze:

 

While the Australian economy is recovering, many countries — including the United Kingdom, Brazil, much of Europe, and the United States — have suffered far worse damage and face more daunting problems. For Australia, which sells a quarter of its output to other countries, the impact of slower growth elsewhere is mitigated by the high proportion of goods it exports to East Asia, the region that has shown most progress in beating the virus. On the data so far, Australian goods exports have fallen much less than goods imports. Australia’s trade surplus widened during the pandemic, helping support GDP and employment.

 

 

Link to comment

Pričaju i da je budžet planiran na osnovu cene gvozdene rude od $55 a da je trenutno cena mnogo veća, u fazonu $100 što bi trebalo da nas održi na površini duže nego ostale.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Kad odlazis za Australiju, svi pricaju horror price o ajkulama, zmijama i paucima. Posle par decenija, nisi video ni jednu ajkulu, video si 1 zgazenu zmiju i samo one bezopasne huntsman pauke... S druge strane, za samo jedno jedino vetrovito vece u Melburnu (u odvojenim nesrecama) troje (3) ljudi ubije padajuce drvece tj. grane. Ukljucujuci, ovaj put, i jednog cetvorogodisnjaka. :sad:

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Moj bilans:
Brown snake - komada 1
Redback - 1
Ray - 1 (verovatno nije ona vrsta koja je roknula Steve Irvine-a)
Huntsman smo videli sto puta i s njima imamo sporazum o nenapadanju, čuli smo da jedu druge paukove što je po nama ok.

I ajkula bila u Mordialloc a ja se kupao u Chelsea [emoji846]

Ali što se tiče drveća, stvarno nenormalno mnogo padaju, možda ima veze sa sastavom tla - glina je relativno plitko u Melburnu pa drveće ima plitak koren i samim tim je podložno prevrtanju.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
9 hours ago, magi said:

Moj bilans:
Brown snake - komada 1
Redback - 1
Ray - 1 (verovatno nije ona vrsta koja je roknula Steve Irvine-a)
Huntsman smo videli sto puta i s njima imamo sporazum o nenapadanju, čuli smo da jedu druge paukove što je po nama ok.

I ajkula bila u Mordialloc a ja se kupao u Chelsea emoji846.png

Ali što se tiče drveća, stvarno nenormalno mnogo padaju, možda ima veze sa sastavom tla - glina je relativno plitko u Melburnu pa drveće ima plitak koren i samim tim je podložno prevrtanju.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

 

Redback - u ramu spoljnih vrata na 'londriju' - prestao da brojim posle prvih 10-15 komada. 

Zmije nista, ajkule nista, kenguri pod i pred kola - jedno 3-4 vrlo vrlo ozbiljno - al' su bili brzi a preko jedno 2 sam preshao 'frontalno' - nisam ih ni video vec pregazene na putu po nekoj pomrcini... Ditto jedan vombat. Kazu - s njima treba pazljivo jer su vrlo vrlo koshcati - to kad krene da ulazi - ulazi do glave motora... Mom kolegi je upalo u grtalicu za sneg (industrijsku, Snowy) - ostala je parkirana do proleca. 

Padanje drveca (rece mi 1 arborist) je nezgodno jer drvo moze da izgleda (posebno neukim civilima i neprofesionalcima) kao da je top odlicno™ a da sutra padne jer je padu bilo sklono - ovde prvenstveno mislim na razne gum-trees i slicne familije. Licno iskustvo - komshijino drugo - oko koga smo pravili 'zastitni' pojas - da 'ne strada korenje' etc palo kad ga samo malo rokn;o grom- prvo puklo po pola vertikalno pa palo preko jedno 2 dvorista (cca 15-18 metara) a onda dosao SES da ga 'uradi' - jedva komsijin krov pretek'o... Ne znam koliko je ovo jako za generalizaciju i koliko mi je pismen bio arborist.

Link to comment
6 minutes ago, iDemo said:

 

Redback - u ramu spoljnih vrata na 'londriju' - prestao da brojim posle prvih 10-15 komada. 

Zmije nista, ajkule nista, kenguri pod i pred kola - jedno 3-4 vrlo vrlo ozbiljno - al' su bili brzi a preko jedno 2 sam preshao 'frontalno' - nisam ih ni video vec pregazene na putu po nekoj pomrcini... Ditto jedan vombat. Kazu - s njima treba pazljivo jer su vrlo vrlo koshcati - to kad krene da ulazi - ulazi do glave motora... Mom kolegi je upalo u grtalicu za sneg (industrijsku, Snowy) - ostala je parkirana do proleca. 

Padanje drveca (rece mi 1 arborist) je nezgodno jer drvo moze da izgleda (posebno neukim civilima i neprofesionalcima) kao da je top odlicno™ a da sutra padne jer je padu bilo sklono - ovde prvenstveno mislim na razne gum-trees i slicne familije. Licno iskustvo - komshijino drugo - oko koga smo pravili 'zastitni' pojas - da 'ne strada korenje' etc palo kad ga samo malo rokn;o grom- prvo puklo po pola vertikalno pa palo preko jedno 2 dvorista (cca 15-18 metara) a onda dosao SES da ga 'uradi' - jedva komsijin krov pretek'o... Ne znam koliko je ovo jako za generalizaciju i koliko mi je pismen bio arborist.

mrzim te paukove iz dna duše.

treba da isprskaš oko kuće.

 

zmije njet.

ajkula da.

raža da.

padajuće drveće da. pao gum I pošupao kablove ali promašio krov.

Link to comment
40 minutes ago, dragance said:

Zato je NZ zakon. Nema opasnih buba, zmija, itd. Dobro, imaju zemljotresi i vulkani.

100% osim kad naletish na sandflies pa te izujedaju a sve kao "nema opasnih buba" - ujedi posle dva dana izgledaju (samo visual, srecom ne boli) - kao da ce noga da krene da ti se raspada... :)

Inace je super.

  • Haha 1
Link to comment

Kenguri vole ispred kola da istrče više nego da piju rosu s trave u smiraj dana [emoji846] izleteo mi lično samo jedan na Otway ali je on bio brži.

Jednom prilikom sam vozio do Sidneja i brojao usput pregažene kengure, posle 30og sam prestao da brojim.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

 

Raža ima na plaži u zalivu Peršuna (Parsley Bay) u gradu baš puno, a ima i na drugim mestima po gradu, ova moja slika je sa Gordon's Bay, isto u gradu (kod Kloveli plaže).

 

6qBSd9V.jpg

 

Ajkula (Port Jackson shark) sa Šeli plaže (Shelly Beach) kod Menlija, sa par metara dubine, isto ih ima koliko hoćeš (bezopasne su za ljude), tako da iako ih niste videli vrlo je verovatno da ste plivali malo iznad ...

 

f8eha6c.jpg

 

SaE

  • -1 1
Link to comment
11 hours ago, Gojko & Stojko said:

bezopasne su za ljude

 

Tako nama rekli da su sve ajkule u vodama oko ostrva Heron (Veliki koralni greben) bezopasne za ljude. Ja se mic po mic okuražio družeći se sa malešnom epoletom i simpatičnom wobbegong (čupava brada na aboridžinskom), da bi zadnji dan boravka mlatarao perajama kao lud jureći poveću crnovrhu. Strah od ove zadnje je stigao čim sam prvi put pregledao fotke, a posebno kada sam pročitao da umeju ponekad da gricnu iako su generalno miroljubive. Mislim da ću ih ostaviti na miru sledeći put.

 

Epoleta (Hemiscyllum ocellatum)

20200830001.JPG.b53577f5a91bef043cf4413b1bd2e5ef.JPG

 

Wobbegong (Eucrossorhinus dasypogon)

20200830002.JPG.dc3e74e92c7fb61a574aa5559fdb7e75.JPG

 

Crnovrha (Carcharhinus melanopterus)

20200830003.JPG.306353311c47ac8883bda1a9ee80737e.JPG

Link to comment
On 20.8.2020. at 15:07, Moracikus said:

U prosjeku se trosi znatno manje nego obicno i to je rezultat lockdowna. Prevedi to kako hoces ali direktnom odlukom vlade smo smanjili potrosnju.

Zivimo svi kao Noskich sada, neko skuplja pare kao on, ja i ti, neko je na nuli, a neko u gubitku.

 

Evo svežih podataka iz Commonwealth Bank. Deluje da si u pravu što se tiče proseka: 

 

The average total balance of Commonwealth Bank savings accounts and term deposits, which accounts for a large portion of the market, is up 5 per cent over the January-July period. That would be boosted by the $33.3 billion in superannuation withdrawals under the federal government's emergency early-access scheme.

 

No, kao što sam već pisao, videćemo šta će biti kada se ukine JobKeeper i ostale pomoći, ljudi potroše $10k sopstvene buduće penzije što im je država dozvolila da podignu, a posla i dalje nema. Još je rano za analizu, trenutno ispada kao da je prosečan Aussie ove godine dobio masno povećanje plate:

 

Before the coronavirus pandemic, total household income grew 4 per cent a year according to the Commonwealth Bank's figures. It has grown 11 per cent a year between January and August 21, 2020. Low growth in salaries and wages, including the JobKeeper payment, was offset by increased government benefits.

 

Potrošnja:

 

20200830004.JPG.cf4cac1071311fcdbb84b7283b16fb7d.JPG

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...