Jump to content
noskich

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate

Recommended Posts

Moracikus

Jel 37% sa superom ili bez njega?

Ako je ovo prvo, onda si ti prvi koji obracunava porez na taj nacin u AU.

noskich

Ne moram bas do poslednjeg dolara da preciziram koja su mi tacno primanja.

Sutina je u tome da bih ja veoma rado placao jos tih 13% pa da dobacim do Danske ili Finske, a da ne moram da se hvatam za glavu za stambeno pitanje, zdravstvo, skolstvo, socijalu... 

Ili da na Tajlandu ili u Singapuru placam 10-15% pa da se samoorganizujem.

Ovo je najgora varijanta ubedljivo, debeo porez uzmu, a nemas nikakve koristi od njega.

U ozbiljnim drzavama kada se nesto ovakvo desi;

1fc5f031-e292-4358-adb0-53425ff3a70a

...onda se javno raspise vanredno stanje, deca ne idu u skole, ljudi ne idu na posao, i naravno budu placeni za to. Jer se vodi racuna o zdravlju i zivotima svojih ljudi. Ovde ne samo sto se ne placa ljudima koji ne mogu da idu na posao, vec najveci heroji ove plutokraije vatrogasci dobrovoljci nisu jednog pisljivog cvonjka dobili za to sto su rizikovali zivote svakog dana mesecima.

Edited by noskich

Moracikus

Ako je sa superom to znaci da ti je ukupni godisnji prihod 160k+15ksupera od cega placas 50k poreza. Ostaje ti 110k u dzepu tj $9200 mjesecno. Sasvim dovoljno da placas mortgage od 5k mjesecno.

Zasto ne prodas kucu u Briziju i kupis nesto blizu posla ja zaista ne razumijem..

noskich

Zato sto je blizu posla stan +1 milion, a kuca oko 2.5 miliona.

Moracikus

Pa sta.

Mozes to da priustis ako placas 37% poreza i  imas 20% depozita

noskich

Mogu da posvetim narednih 30 godina zivota otplati te nekretnine. Pod uslovom da se ne razbolim, ne povredim, ne izgubim posao, nekome drugome u porodici se to desi, radim losije placeni posao i sve ostalo sto bi se moglo desiti...

Ceteris paribus mogu.

Edited by noskich

Moracikus

Uvijek mozes da prodas i bices sigurno u plusu.

A Azija je sada jeftina ali nece biti za 10god. Sve ces pare potrositi i vratiti se u Auburn da nosis gajbice.

Mada sumnjam da ces se ti odreci 110k godisnje u dzepu. A to ti nidje osim u Sydney nece ponudit

beta kentauri
13 hours ago, Ayela said:

Ima li neko ovde da moze da podeli utiske o zivotu u Adelaidi?

zavisi od očekivanja.

ukoliko voliš miran porodičan život i imaš dobar posao onda je odličan.

ukoliko imaš specifično zanimanje i imaš malo veća očekivanja onda bolje biraj nešto drugo.

meni je sjajan za odmor, posebno letnji.

dragance

Zar nije tamo prevruće leti? Žalim što nisam nikad bio, čuo sam da je super.

Ayela, biraj Perth 😃

beta kentauri

ume da bude veoma toplo ali je niska vlaga pa je podnošljivo a i svuda radi hlađenje.

posle posla se i onako ide po plažama.

uostalom, tu i tamo dune južni pol pa očas posla rashladi.

ok je adelaid.

noskich
8 hours ago, Moracikus said:

Uvijek mozes da prodas i bices sigurno u plusu.

A Azija je sada jeftina ali nece biti za 10god. Sve ces pare potrositi i vratiti se u Auburn da nosis gajbice.

Mada sumnjam da ces se ti odreci 110k godisnje u dzepu. A to ti nidje osim u Sydney nece ponudit

Nikad ne reci nikad. Sto je vrednost veca veci je i rizk. Ako je vrednost recimo 1,3 miliona vec 10% pad ce te ukopati, da ne pricamo o vecem padu.

A meni trampa trideset godina zivota za dvosoban stan ne izgleda bas kao dobar deal. Zato sam, izmedju ostalog, i pokrenuo ovu temu da se raspitam ima li negde da se moze ziveti bolje...

Edited by noskich

noskich
4 hours ago, beta kentauri said:

ukoliko voliš miran porodičan život i imaš dobar posao onda je odličan.

ukoliko imaš specifično zanimanje i imaš malo veća očekivanja onda bolje biraj nešto drugo.

Bas tako, u principu van Sidneja i donekle Melburna nema leba. Mozes da budes lekar, ucitelj ili tako nesto sto bas nije za imigrante.

Naravno da radis u supermarketu mozes bilo gde, samo bi to bilo ziveti (skoro) kao u Srbiji na 15 hiljada kilometara od Srbije.

Edited by noskich

noskich

Evo bas za Adelejd, na prethodnom poslu sam upoznao predstavnika jedne firme iz Adelejda koja je bila zastupnik jednog IT sistema koji smo koristili. I to je prica radis za njih i gotovo, nema tu da se menja posao, da se gleda nesto drugo, da se napreduje. Ne, cena toga sto zivi u Adelejdu za tog lika je sto ce tu na istoj poziciji provesti radni vek. Ono 100% zavisi od te jedne firme jer da nadje neki drugi posao jako tesko. Ne daj boze da se firma zatvori ili da mu naidje sef koji ga maltretira ili da izgubi posao. Zaguljeno. Mala bara, puno krokodila.

beta kentauri

potpuno se slažem što se tiče Adl.

mala bara.

kao visoko obrazovan imigrant u SA možeš lako da nađeš odlično plaćen posao ukoliko si geolog ili još bolje geohidrolog. 

druga opcija su razni majstori  vodoinstalateri, oni što rade popravku klima uređaja, automehaničari i slično.

Ayela
9 hours ago, dragance said:

Zar nije tamo prevruće leti? Žalim što nisam nikad bio, čuo sam da je super.

Ayela, biraj Perth 😃

A je l dobro u Pertu? Nisam tamo nikad bila. U Adelaidi sam bila par puta i svidelo mi se sto nema guzve i sve mirnije nego u Sidneju.

4 hours ago, beta kentauri said:

potpuno se slažem što se tiče Adl.

mala bara.

kao visoko obrazovan imigrant u SA možeš lako da nađeš odlično plaćen posao ukoliko si geolog ili još bolje geohidrolog. 

druga opcija su razni majstori  vodoinstalateri, oni što rade popravku klima uređaja, automehaničari i slično.

Majstori svuda mogu. Hvala na savetima.