Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

1 hour ago, pacey defender said:

Da li dobro razumem da u ovom postu porediš bruto zaradu u Hanoju i neto zaradu u Sidneju?

 

 

Ne, neto-neto.

 

1 hour ago, Indy said:

Neko ko ima platu kakvu on (izgleda) ima uopšte nema pravo da govori o ovim stvarima. Njegovo postovanje ovde podseća me na tragikomični "CEO sleepout" ivenat, gde se CEOs jednu noć druže u vrećama za spavanje da bi tako bolje razumeli™ beskućnike.

 

Neko ko ima platu preko 100K ozi dolara može da dođe ovde i napiše šta ima lepo u Sidneju i sl (kao što to lepo radi Gojko & Stojko), i u čemu sve uživa. Rado ću čitati, nisam zavidan. Ali da mi ovde trubi o nekoj ekstremnoj štednji, jedenju iz kontejnera, snalaženju, pa onda industrijski kros-postuje pseudokomunističke meme kombinovane sa get-rich-quick šemama (WTF?! Ludačka kombinacija!)...

 

Nemam pristojan izraz za to. I ne čitam više njegove postove.

 

Pa bas to i jeste reper realnosti ovde. Ako 3% najplacenijim treba 30 godina da otplacuje solidan dvosoban stan i da se moli da tokom tog vremena nista ne podje po zlu, kako onda zivi porodica na medijana primanjima 49K neto? Vidim ja to svaki dan, zivim u najsiromasnijem predgradju Sidneja, a vikendom radim rame uz rame sa takvim ljudima. Nisam kao moj stojko koji zivi u svom salonsko-komunjarskom getu i nece da vidi dalje od svog nosa.

 

Zato i jesam pokrenuo ovu temu davne 2011, stavio sam cifre na papir i video da ne ide i da nesto mora drugacije. 

Link to comment

100k ti u Sidneju dodje mozda kao onih cuvenih 1000 eura u Srbiji. Prvi prag da neko moze da kaze da ima "ok" platu. Kako se tacno zivi sa tim to je druga prica i bas to jeste poenta. To sto ogromna vecina nema takvu platu ne govori ama bas nista o tome kako se zivi sa njom. Iliti ako je 100K/1000 eura u Srbiji/Australija kao druga zemlja na svetu po kvalitetu zivota Wow, a u stvari nista specijalno, onda nam to govori vise o tome koliko je jadna i bedna ona ogromna vecina, nego o tome kako smo mi dobri...

 

A porediti 100K (74k neto) sa CEO-ima koji primaju milione je bizarnost tvoje vrste.

Medijana renta u Sidneju je 540 dolara, znaci sa rezijama blizu polovine te plate.

 

Da se podsetimo kako zivi ta ogromna vecina u najrazvijenijem/bogatom/prvom svetu:

 

https://www.ipsos.com/en-ca/news-polls/Canadians-and-Bankruptcy-Oct-2019

 

Nearly Half of Canadians (48%) Are $200 or Less Away from Financial Insolvency
On Average Have $557 Left Each Month After Paying Bills (-$142); Lowest Since 2016

 

https://abcnews.go.com/US/10-americans-struggle-cover-400-emergency-expense-federal/story?id=63253846

 

40% of Americans don’t have $400 in the bank for emergency expenses: Federal Reserve
The numbers are pretty similar to 2017.

 

https://www.abc.net.au/news/2019-10-18/household-debt-leaves-australians-working-longer-spending-less/11608016

 

On an individual level, 37 per cent are struggling to pay off their own debts, with almost half of millennials reporting that debt is a problem for them personally.

Edited by noskich
Link to comment
On 22.2.2020. at 4:33, noskich said:

Ovi "matematicari" iznad su se bas proslavili. 

 

ti si vise puta napisao da placas 37% poreza na platu.

e da bi uopste dosao do 37% poreza na platu, kao sto vec rekoh: ti moras da imas platu od ~334000 dolara. 

 

tako da

ili masno lazes kako ti je tezak zivot, posto zaradjujes neverovatno dobro

ili masno lazes koliki ti je porez

ili si finansijski nepismen i ne znas sta je porez / ne umes da sracunas procente.

Link to comment
16 hours ago, Ayela said:

A je l dobro u Pertu? Nisam tamo nikad bila. U Adelaidi sam bila par puta i svidelo mi se sto nema guzve i sve mirnije nego u Sidneju.

 

 

Majstori svuda mogu. Hvala na savetima.

 


bio sam 4 puta sa poslom, ali sam ostao malo duže da razgledam. Moja bivša firma je takodje kupljena od jedne poveće Aus IT firme čije je sedište u Perthu. Meni je fantastičan grad, ima sve što ti srce zaželi, ali nije gužva kao u Sidneju ili Melburnu. Freemantle je fenomenalan, kao i South Beach. Rotnest Island je obavezan. Ekonomija im zavisi od rudarstva, ali to je naravno stvorilo čitan jedan ekosistem. Znam da je u Perthu sve malo skuplje zbog poreza/taksi, ali zato su svačija primanja veća. Margareth River sa vinarijama je :heart:

Link to comment
16 hours ago, dragance said:


bio sam 4 puta sa poslom, ali sam ostao malo duže da razgledam. Moja bivša firma je takodje kupljena od jedne poveće Aus IT firme čije je sedište u Perthu. Meni je fantastičan grad, ima sve što ti srce zaželi, ali nije gužva kao u Sidneju ili Melburnu. Freemantle je fenomenalan, kao i South Beach. Rotnest Island je obavezan. Ekonomija im zavisi od rudarstva, ali to je naravno stvorilo čitan jedan ekosistem. Znam da je u Perthu sve malo skuplje zbog poreza/taksi, ali zato su svačija primanja veća. Margareth River sa vinarijama je :heart:

 Hvala Dragance, zvuci stvarno super!

Link to comment
18 hours ago, Zverilla said:

ti si vise puta napisao da placas 37% poreza na platu.

e da bi uopste dosao do 37% poreza na platu, kao sto vec rekoh: ti moras da imas platu od ~334000 dolara. 

 

tako da

ili masno lazes kako ti je tezak zivot, posto zaradjujes neverovatno dobro

ili masno lazes koliki ti je porez

ili si finansijski nepismen i ne znas sta je porez / ne umes da sracunas procente.

On tvrdi da mu država uzima (tj. da on ne vidi) 37% teško zarađenih para.

 

U tvojoj računici si zaboravio da dodaš 2% od oporezivog dohotka za zdravstveno osiguranje (2% za Medicare Levy) što svi mi ovde plaćamo, i plus 1.5% Medicare Levy surcharge (kojim država udara po džepu ljude/porodice koji zarađuju preko nekog iznosa a da pritom nemaju privatno zdravstveno osiguranje) koji noskich plaća jer ne želi da plaća privatno zdravstveno osiguranje.

 

Međutim, sa tim bi došao do 37% koje on pominje sa nekom dvostruko većom zaradom od njegove, ne sa onim što on kaže da zarađuje. magi je u pravu kada kaže da noskich u onih 37% koje on ne vidi (država mu uzme) uračunava pare koje mu firma uplaćuje u njegov lični penzioni fond. Radi se o 9.5% na bruto platu (kada je država poslodavac ona nekad ume da uplaćuje i 15% na bruto platu) a to noskicha ne interesuje jer ne namerava da živi u penziji ovde, pa se kada se i to uračuna dođe od brojke od 37% na neku bruto platu od 110-120K godišnje koje noskich pominje.

 

Usput, i taj novac koji poslodavac uplaćuje u penzioni fond se oporezuje, po stopi od 15%, što je dosta manje od marginalnog poreza koji prosečan zaposleni plaća, pa je zbog toga pametno uplaćivati dodatno (do limita od 25K godišnje za taj koncesioni porez od 15%) od svoje bruto plate - čime se smanjuje poreska osnovica i državi daje manje para nego bez toga. Ali već smo rekli da to našeg junaka ne zanima, on je zajebao sistem.

 

On 23.2.2020. at 10:28, Indy said:

Neko ko ima platu kakvu on (izgleda) ima uopšte nema pravo da govori o ovim stvarima. Njegovo postovanje ovde podseća me na tragikomični "CEO sleepout" ivenat, gde se CEOs jednu noć druže u vrećama za spavanje da bi tako bolje razumeli™ beskućnike.

 

Neko ko ima platu preko 100K ozi dolara može da dođe ovde i napiše šta ima lepo u Sidneju i sl (kao što to lepo radi Gojko & Stojko), i u čemu sve uživa. Rado ću čitati, nisam zavidan. Ali da mi ovde trubi o nekoj ekstremnoj štednji, jedenju iz kontejnera, snalaženju, pa onda industrijski kros-postuje pseudokomunističke meme kombinovane sa get-rich-quick šemama (WTF?! Ludačka kombinacija!)...

 

Nemam pristojan izraz za to. I ne čitam više njegove postove.

On ljude koji ovde žive ne može da ubedi ni u šta, jer svi znaju da mogu da pristojno žive i sa dosta manje para. Donekle ima smisla to što govori o nemogućnosti kupovine nekretnina, ali ni to nije tako veliki problem ako se ne radi o centru Sidneja ili Melburna. Što se tiče ostatka vajba, ja sam ga pre par godina u majčici slučajno pomenuo ljudima za koje se ispostavilo da ga poznaju, i iz njihovog opisa situacije sam ukapirao zašto on ima osobine koje izbijaju iz njegovog pisanja ovde - recimo da za njih nije on kriv. Uzmi u obzir da njemu zbog toga nije lako, da on živi kao pas i da to na neki način pokušava samom sebi da racionalizuje.

 

SaE

Link to comment

Moj stojko, plutokratija ti isplatila oko milionceta za poslednju deceniju. Bez nje ne bi bilo moguce da stan koji si kupio za 570k pre desetak godina danas vredi oko milion i po.

I onda nastavi da se setkas i slikas po svom salonsko-komunjarskom getu gde su kuce oko 2.5 miliona.

 

Svi znaju da mogu da zive pristojno i za mnogo manje para, a svi = oni kojima je plutokratija tako isplatila dodatnih 150-200% vrednosti nekretnine za poslednjih 10 godina. Oni ostali koji placaju pola i vise plate za rentu, koji nikada nece moci da ustede za depozit ili ce 30 godina se muciti da ga otplate prebacivajuci balanse kreditnih kartica sa jedne na drugu... oni ne znaju...

 

Edited by noskich
Link to comment
On 23.2.2020. at 2:16, noskich said:

 

Bas tako, u principu van Sidneja i donekle Melburna nema leba. Mozes da budes lekar, ucitelj ili tako nesto sto bas nije za imigrante.

Naravno da radis u supermarketu mozes bilo gde, samo bi to bilo ziveti (skoro) kao u Srbiji na 15 hiljada kilometara od Srbije.

 

 

Link to comment

Sta kaze moj stojko, nije problem van centra. Pa da, na severu i istoku kuce su oko 2 miliona, na jugu milion i po, na zapadu oko milion.

Ima stracara u poluraspadu na dva sata od centra za 700k fakat. 

Link to comment
 Neka, zato si ti otišao tamo gde je mesečna zarada oko $200 za običan radni narod, da seiriš medju njima kako si uspešan čovek jer jedeš samo iz najboljih kontejnera.
Noskich se preselio na Tajland ili vratio u postojbinu [emoji50]

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...