Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Evo i ovde da okacim link sa kritikom one informacije o neprekidnom rastu vrednosti nekretnina (sto sam preneo onako kako mi je receno, sto se ono kaze, ako lazu mene, ja lazem vas).I dalje mislim da nece biti eksplozije hauzing mehura u Australiji, mada ce u nekim (precenjenim) opstinama cene verovatno malo pasti (ili stagnirati, sto vec i cine). I dalje mislim da su direktna poredjenja USA i Australije u ovom domenu promasena, jer se priroda stambenih kredita temeljno razlikuje. (EDIT. Da dodam da barem za mene prica o preteranom stampanju novca u Australiji nema nikakve logike posebno obzirom na vrtoglav rast AU$ u skorije vreme... ali, ja nisam ekspert). Edited by Indy
Link to comment

Da je u Oz skupo, jeste, da sada tamo pocinjem tesko bih se upustio u kupovinu. To sam vec u radio i bilo je lakse pre 14-15 godina.1997: stan kupio 288K2002: otplatio, susedni se prodao za 452K2011: sada mislim da je 700+KDa padne cena (kao sto nece) za 50% to je opet vise (cak i kada se doda kamata koju sam platio za kredit dok sam ga imao 5 godina).Juce vidim oglas za neku garsonjeru u kojoj sam proveo prvo vreme u Oz, tada je bila 120K sada traze 320K. Nema ni lift, 4, sprat. Sramota i ludilo.Ima The Economist tu listu cena. Kako se lepo vidi da sam skocio iz najvise overvalued u najvise undervalued. Sa tog gledista, onu garsonjeru odozgo bi trebalo minirati ili nekako srusiti celu zgradu da ne bruka grad. Tako lose smestaj ovde ne postoji niti bi iko uopste to nudio niti kupovao. Mozda, kada se zgrada iseli posle 30 godina pa ostane jos vremena do rusenja, neko bi useo da od tih stanova napravi skladiste za robu, to sto je u Sidneju 320K ne bi bilo podesno za ljudsku upotrebu ovde. Ej, 320K za ono sranje od 30kvm.Oz_house_prices.jpgoz_house_prices2.gif

Link to comment
Da je u Oz skupo, jeste, da sada tamo pocinjem tesko bih se upustio u kupovinu. To sam vec u radio i bilo je lakse pre 14-15 godina.Sa tog gledista, onu garsonjeru odozgo bi trebalo minirati ili nekako srusiti celu zgradu da ne bruka grad. Tako lose smestaj ovde ne postoji niti bi iko uopste to nudio niti kupovao.
Nego sta nego je bilo lakse, u svakom smislu od nekretnina (niske cene), preko posla (lakse naci/promeniti/zadrzati, narocito u IT-ju), sticanja drzavljanstva (pre moglo i samo dve godine, sad cetiri), socijalne pomoci (pre po sletanju, sada nakon dve godine nakon sticanja PR) i jos toga. A ti si do nedavno pricao suprotnu pricu da je kad si ti bio dosao u Australiju bio maltene ekonomski krah.Kakvih rupa i shupa ima u Sidneju i za koje se pare izdaju pod kojim uslovima je posebna prica. U samom gradu je klasika da 9-oro i vise ljudi zive u oronulim dvosobnim stanovima. Van grada neke kuce su prosirene limom i kartonom i takve `sobe` se izdaju. Kada u oglasima pise `sunny room` to je ustvari zagradjena terasa na kojoj se ubaci krevet i to je to, nema mesta ni za sta drugo.
Link to comment
Nego sta nego je bilo lakse, u svakom smislu od nekretnina (niske cene), preko posla (lakse naci/promeniti/zadrzati, narocito u IT-ju), sticanja drzavljanstva (pre moglo i samo dve godine, sad cetiri), socijalne pomoci (pre po sletanju, sada nakon dve godine nakon sticanja PR) i jos toga. A ti si do nedavno pricao suprotnu pricu da je kad si ti bio dosao u Australiju bio maltene ekonomski krah.
Krah, gori od 1932. kada je Hitler u Nemackjoj dosao na vlast. Nekretnine nisu ni tada bile niskih cena. 1995. je jedan poznanik prodao za 235K stan koji je kupio za 80K 1988. Ako se ide tako unazad,, najbolje je bilo 1955. i kriv je svako ko je dosao posle toga.Te stvari - socijalna pomoc - nisam je ni primio ni jednom, drzavljanstvo mi je resetovano 1 godinu zbog zivota na NZ. Edited by Yoyogi
Link to comment
Krah, gori od 1932. kada je Hitler u Nemackjoj dosao na vlast. Nekretnine nisu ni tada bile niskih cena. 1995. je jedan poznanik prodao za 235K stan koji je kupio za 80K 1988.Ako se ide tako unazad,, najbolje je bilo 1955. i kriv je svako ko je dosao posle toga.Te stvari - socijalna pomoc - nisam je ni primio ni jednom, drzavljanstvo mi je resetovano 1 godinu zbog zivota na NZ.
Pogledajder ovde: http://www.treasury.gov.au/documents/198/pdf/round3.pdfnotwithstanding the sharp slowdown in Asia,Australia experienced strong economic growth in 1997-98 with GDP(A)increasing by 4.0 per cent. Robust growth in domestic demand was underpinnedby subdued inflation, low nominal interest rates, modest wages growth andhigh levels of corporate profits. The effect of weaker demand for some categoriesof exports was cushioned to some extent by the depreciation of the Australiandollar over the year and the opportunity this provided for exports to be divertedto the still strongly growing North American and European economies.Nekretnine su bile povoljnije ako se uporedi odnos prosecne plate i prosecne cene nekretnina.To sto je nisi primio i sto se dodeljivala odmah po dolasku u Australiju samo je jos jedan dokaz da je u to vreme za novopridosle imigrante bilo lakse. Sada ti drzavljanstvo ne bi moglo biti resetovano na taj nacin, vec bi cekao cetiri godine plus oko 6 meseci da se odradi citizenship test, papirologija i ceremonija davanja zakletve. Edited by noskich
Link to comment
Pogledajder ovde: http://www.treasury.gov.au/documents/198/pdf/round3.pdfnotwithstanding the sharp slowdown in Asia,Australia experienced strong economic growth in 1997-98 with GDP(A)increasing by 4.0 per cent. Robust growth in domestic demand was underpinnedby subdued inflation, low nominal interest rates, modest wages growth andhigh levels of corporate profits. The effect of weaker demand for some categoriesof exports was cushioned to some extent by the depreciation of the Australiandollar over the year and the opportunity this provided for exports to be divertedto the still strongly growing North American and European economies.
Cek da malo googlam da mi googla kaze kako mi je u stvari bilo.1997. je bila skoro 6 godina od mog dolaska. U godini u kojoj sam ja dosao bilo je "rekordnih" 116 hiljada.U moje vreme su primali one koji imaju izgleda da se zaposle pa je socijalna pomoc smesta bila beznacajna stavka koju je retko ko koristio. Koja je budala htela da iscupa porodicu i dodje u Oz na socijalnu pomoc? Na to se malo ko oslanjao.Onda su dosli nasi ratovi, dodadna imigracija nezaposlivih pa je socijalna pomoc ubrzo ukinuta nekako bas tada, mozda ne direktno vezano. Vec je bila javna tajna da neko sa dvoje dece u Juznoj Australiji (ili tada u Zapadnoj) moze da zivi bolje od socijalne pomoci nego od nekog obicnog kancelarijskog posla.Posle su morali da nastave da primaju sa vecim rizikom nesaposlenosti ali da odrze dinamiku priliva i traznje za uslugama, robom i stanovima + da se ne iznenade kada im bolje krene pa nema ko da radi. Jedne su godine primali i coravo i copavo, 220 hiljada imigranata ukljucujuci desetine hiljada Iracana i Avganistanaca, nezaposljivih. I kad pogledam cene stanova: onaj moj stan je u skoro istom odnosu cena/godisnjih plata kao i danas.
Link to comment
1997. je bila skoro 6 godina od mog dolaska.
Znaci 6 godina si rentao pre kupovine i onda otplacivao 5 godina dvosoban stan. :blink: Prijatelju, nije tebi bilo uopste tako dobro kao sto si predstavljao na forumima.
Link to comment
Znaci 6 godina si rentao pre kupovine i onda otplacivao 5 godina dvosoban stan. :blink: Prijatelju, nije tebi bilo uopste tako dobro kao sto si predstavljao na forumima.
Kitchma trans, Liverpool, Cabramatta...znas kako je. Pa se opet, tamo daleko, po tim shupcima, osetis kao kod kuce kad na radnjama vidis rukom napisano na hameru "Имамо вегету!". Milina, za to sam i dolazio u Australiju, zemlju engleskog govornog podrucja, da i ja budem malo "Dzek" u zivotu.Kako je kitchma trans otplatio dvosoban stan za 5 godina? Hint: imao je i tezgu, radio kao dizajner u drvari vikendom. Popodne je glumeo viljuskar i rukama slagao gajbe po Liquer Land radnji. Pa da vidis kako se moze kad se hoce. Nema sta da se cvili kao stuck pig.
Link to comment
Kako je kitchma trans otplatio dvosoban stan za 5 godina? Pa da vidis kako se moze kad se hoce. Nema sta da se cvili kao stuck pig.
Mozda se nismo razumeli. Prvo, ne smatram da je otplatiti dvosoban stan, pa cak i u centru kao sto je tvoj, za 11 godina neki ultra-mega rekordan period za nekoga sa solidnom platom u IT-ju.Drugo, ako si stvarno to radio, rentao stan u centru pa nakon redovnog posla fizikalisao sat vremena (gubio dva sata u prevozu) od centra u Liverpulu i Kabramati, onda ne vidim to kao nesto cime se treba hvaliti. Da si umesto garsonjere u centru iznajmio nesto vece u predgradju (4-5BD) pa ga delio sa jos par ljudi ne bi morao da radis kao crnac. Ti od zivota u centru grada nisi imao nista posto si tamo samo prespavao. Edited by noskich
Link to comment
Mozda se nismo razumeli. Prvo, ne smatram da je otplatiti dvosoban stan, pa cak i u centru kao sto je tvoj, za 11 godina neki ultra-mega rekordan period za nekoga sa solidnom platom u IT-ju.Drugo, ako si stvarno to radio, rentao stan u centru pa nakon redovnog posla fizikalisao sat vremena od centra u Liverpulu i Kabramati onda ne vidim to kao nesto cime se treba hvaliti. Da si umesto garsonjere u centru iznajmio nesto vece u predgradju (4-5BD) pa ga delio sa jos par ljudi ne bi morao da radis kao crnac. Ti od zivota u centru grada nisi imao nista posto si tamo samo prespavao.
Kada zavrsis sa penzijom pa pocnes da radis (kod tebe je redosled obrnut, ako ti se penzija ikada zavrsi) videces sta znaci otplatiti dvosobam stan za pet godina. Kad zaradis prve pare, vidi kad ces da skupis za depozit. Googlaj za depozit, ako ne mozes da skupis. Ako dovoljno snazno googlas, porasce ti racun u banci.Bre, ni u Srbiji nisam morao da delim krov sa nepoznatim ljudima, taman posla da sam otisao u Australiju za to. Pre bih pod mostom spavao. U toj garsonjeri sam bio samo prvih 10 sati (dnevno svetlo) a posle tu ostavio stvari i otisao u bekpeker 2 dana dok nisam nasao svoj stan. Ni jednu noc delio sa nekim. Navracao sam posle pa znam i tu garsonjeru i zgradu, te se garsonjere uvek prodaje neka svakog meseca.Fino mi je bilo u Rushcutters Bay pa na povratku sa posla kroz zonu premijernih restorana, zato mi je i trebalo 6 godina da promenim dva nova auta i odvajam od usta da bih dobro jeo pa mi na kraju i ostalo za depozit.
Link to comment
Kada zavrsis sa penzijom pa pocnes da radis (kod tebe je redosled obrnut, ako ti se penzija ikada zavrsi) videces sta znaci otplatiti dvosobam stan za pet godina. Kad zaradis prve pare, vidi kad ces da skupis za depozit. Googlaj za depozit, ako ne mozes da skupis. Ako dovoljno snazno googlas, porasce ti racun u banci.Bre, ni u Srbiji nisam morao da delim krov sa nepoznatim ljudima, taman posla da sam otisao u Australiju za to. Pre bih pod mostom spavao. U toj garsonjeri sam bio samo prvih 10 sati (dnevno svetlo) a posle tu ostavio stvari i otisao u bekpeker 2 dana dok nisam nasao svoj stan. Ni jednu noc delio sa nekim. Navracao sam posle pa znam i tu garsonjeru i zgradu, te se garsonjere uvek prodaje neka svakog meseca.Fino mi je bilo u Rushcutters Bay pa na povratku sa posla kroz zonu premijernih restorana, zato mi je i trebalo 6 godina da promenim dva nova auta i odvajam od usta da bih dobro jeo pa mi na kraju i ostalo za depozit.
Ja radim, ali nisam ja sad tema.Nije pet nego 11 (6+5=11 poslednji put kada sam proverio)Pa to ti i kazem, s jedne strane si ziveo komforno, a sa druge ti je trebalo 6 godina da otplatis depozit i da crncis uvece i vikendom nakon redovnog posla.Ne vidim kakva je to logika, dirinciti u Liverpulu i onda se vracati u Rushcutters Bay da se prespava, ali neka ti bude, ti imas drugaciji pristup stvarima.Kupio dva nova auta. :isuse: Jesi li cuo ti za depresijaciju vrednosti ikada? Ja u stanu za koji ne placam nista, nesto malo i zaradim, bukvalno samo prespavam, a cimere gotovo i da ne vidjam, jedino ako se sretnemo u hodniku kad idemo u kupatilo.Da si radio kao ja, plus naucio da kuvas i zaobidjes te restorane i koristis javni prevoz mogao si otplatiti 2BD u predgradju za 3-4 godine. Plus ne bi morao da Kichmatransiras.Kako si radio, odlicno si prosao veruj mi. Edited by noskich
Link to comment
Ja radim, ali nisam ja sad tema.Nije pet nego 11 (6+5=11 poslednji put kada sam proverio)Pa to ti i kazem, s jedne strane si ziveo komforno, a sa druge ti je trebalo 6 godina da otplatis depozit i da crncis uvece i vikendom nakon redovnog posla.Ne vidim kakva je to logika, dirinciti u Liverpulu i onda se vracati u Rushcutters Bay da se prespava, ali neka ti bude, ti imas drugaciji pristup stvarima.Kupio dva nova auta. :isuse: Jesi li cuo ti za depresijaciju vrednosti ikada? Ja u stanu za koji ne placam nista, nesto malo i zaradim, bukvalno samo prespavam, a cimere gotovo i da ne vidjam, jedino ako se sretnemo u hodniku kad idemo u kupatilo.Da si radio kao ja, plus naucio da kuvas i zaobidjes te restorane i koristis javni prevoz mogao si otplatiti 2BD u predgradju za 3-4 godine. Plus ne bi morao da Kichmatransiras.
Haha, Liverpul, nego sta, tamo sam dirincio pa isao u Drazin klub da se druzim i savetujem sa kulovima. Kazu, Djujicevi chetnici sve peder do pedera, zive 50 knm odatle i ne govore sa Drazinim cetnicima. Cak se i mrze.To me je toliko pogodilo da mi je trebalo 11 godina da otplatim stan (za koji mi je ugovor sa bankom bio samo pet godina).U stvari, ako pocnem od dana svog rodjenja, meni su, kao pravom mucheniku, trebale u stvari decenije da otplatim taj stan a ne 5 godina.A tek da sam bio vise kitchma trans a manje IT i da sam spavao na krevetima na sprat u sklonistu za homeless, pa da okrenem mesni dorucak na raznju (stap nad otvorenom vatrom) ili da se kao severnokoreanac napasem ili naglodjem drvene kore, moglo je to i brze.Tek jos da sam naucio da koristim gradski prevoz a ne da kao idiot na posao idem peske (Darling Harbour) usteda u djonovima se nakupi preko godina.Vidis, sad mi dodje da se vratim u to ridiculous place i pocnem otpocetka, tako spektakulatrno kao ti. Pravicu se da nikad nisam bio, da nista nemam i da (osim googlanja) nista ne znam. Pa da nadjem neku dobru dushu sa naglaskom da me odere za sobu u "multinacionalnom smestaju". Edited by Yoyogi
Link to comment
Evo i ovde da okacim link sa kritikom one informacije o neprekidnom rastu vrednosti nekretnina (sto sam preneo onako kako mi je receno, sto se ono kaze, ako lazu mene, ja lazem vas).I dalje mislim da nece biti eksplozije hauzing mehura u Australiji, mada ce u nekim (precenjenim) opstinama cene verovatno malo pasti (ili stagnirati, sto vec i cine). I dalje mislim da su direktna poredjenja USA i Australije u ovom domenu promasena, jer se priroda stambenih kredita temeljno razlikuje. (EDIT. Da dodam da barem za mene prica o preteranom stampanju novca u Australiji nema nikakve logike posebno obzirom na vrtoglav rast AU$ u skorije vreme... ali, ja nisam ekspert).
dobro de, nebitno. ako ce da rastu nek rastu - meni ni iz dzepa ni u dzep ;)
Krah, gori od 1932. kada je Hitler u Nemackjoj dosao na vlast. ...
eh, al ga pretera. gde moze biti gori krah od nemačkog 1932!?
Mozda se nismo razumeli. Prvo, ne smatram da je otplatiti dvosoban stan, pa cak i u centru kao sto je tvoj, za 11 godina neki ultra-mega rekordan period za nekoga sa solidnom platom u IT-ju....
ček da presečemo: za koliko si ga ti otplatio?
Link to comment
eh, al ga pretera. gde moze biti gori krah od nemačkog 1932!?
Bas tako: situacija je u Australiji bila kao te 1932. godine, to je bilo po svoj stampi.Nemacka je uzeta kao paralela koja je to godina bila i sta se tada u svetu desavalo.Krajem 80-ih, kamate su u Oz dostigle 18%, ako tada trziste nekretnina nije krahiralo, kada ce?
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...