Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

1 hour ago, peralozac said:

 

Izvini, nisam se precizno izrazio. Pod bankrotom sam mislio samo na nemogućnost izvršavanja obaveza prema banci. Ovo o čemu pišeš je "pravi" bankrot tj. kad skroz pukneš pa se zvanično objaviš i brišu ti se svi dugovi. 

Ne brisu se svi. Ostaje ti dug koji si uzeo od drzave da platis skolarinu za studije. To ostaje do groba, i tu te drzava ceka na krivini:  ako ima nekih para od poreza koji si platio da drzava treba da ti vrati, te pare komplet idu na otplatu tog duga. I tako dok ne vratis poslednji dolar koji si im uzeo. Daklem lihvari govna da jedu, al' caru moras da das ono sto je carevo.

Link to comment
2 hours ago, Peter Fan said:

Ja licno nikad nisam cuo za slucaj da je banka trazila deficiency judgment, dijelom iz razloga koji sam naveo, dijelom jer uglavnom kod prodaju na "doboshu" naplate svo dugovanje.

Naplate, osim kad pukne balon. Tad traze onoliko koliko im se duguje, plus koji procenat vise za troskove. I to tako stoji 6 meseci ili koliko vec, a ako se kuca do tada ne proda, onda polako cena krene nanize. 

Link to comment
2 hours ago, palikaris said:

Osim ako se ne desi opet neka 2008. pa ljudi masovno ostaju bez poslova, a ko mi garantuje da ja necu biti medju njima...

 

Znas sta je interesantno kad pukne balon? Cene kuca krenu nanize a renta krene navise, jer niko nece da kupuje kuce. Adam ti je objasnio sta tada radis: iznajmis svoju kucu, a preselis se u nesto mnogo manje. Ne kazem da ces od rente kuce moci da otplacujes stan u kome zivis, to zavisi od lokacije i mnogih drugih stvari, ali eto to je jedno resenje. 

Edited by ObiW
Link to comment
4 minutes ago, jms_uk said:

 

Ja ne mogu da skapiram bas kako, pogotovo u Londonu, ovi sto rade u samom centru. Sigurno ne zive blizu, i onda ako im je kirija manja - trose dosta na prevoz do posla?

 

Mozda imam losu sliku koliko se moze zaraditi od neredovnih poslica po restoranima...

 

onako odoka, verovatno zaradjuju oko 100 funti po smeni, plata + napojnica. u proseku. ako nije neki bas neki dobar restoran gde su napojnice sigurno dosta vece, nego onako, normalan. imam prijateljicu koja je vegan sef pa imam neku okvirnu ideju. pet, sest smena nedeljno pa racunaj. nije kinta tako strasna kao uslovi i radno vreme. tezak posao, radi se vikendom, praznikom, uvek uvece ako zelis da zaradis... ljudi to rade nekoliko godina tokom skolovanja, putovanja i slicno, uglavnom dok su jos mladi. malo ko se zaglavi u kafani na duze. ako se i zaglave, avanzuju do menadzera, nabavljaca i tako to pa i vise zaradjuju i ne rade nocu. pri tom, ti klinci uglavnom dele gajbe i nemaju bas previse troskova, jedu tu gde rade... ne bi toliko njih radilo u kafanama da nije ok na neko vreme u tom zivotnom dobu. 

 

4 minutes ago, ObiW said:

Dobra ti je slika, i to nije fenomen 21. veka. Vladimir Aresenijevic je u predgovoru drugog izdanja romana "U Potpalublju" pisao o svojim londonskim danima, 1985-1989. Radio je proste poslove sve vreme; u pocetku je ziveo na sat vremena od posla, a kako je kirija rasla sve vise se udaljavao  i na kraju je  do posla putovao dva sata u jednom smeru. Zbog toga se i vratio u Srbiju. 

zavisi gde se uvalis. ja sam zgobavao za kikiriki nekoliko godina dok se nisam docepao dobrog restorana u finom kraju s puno bogatih amera i raznih poznatih. znao sam izaci iz restorana sa 500 funti napojnice za vece. ispod 200 sam vrlo retko zaradjivao. a na prethodnom poslu sam zaradjivao 40 funti po smeni i to s platom, sve u par nedelja. i to negde druga polovina devedesetih. ne zajebavam se uopste. da nisam studirao, da sam radio puno radno vreme, mnogo bih se brze skucio. takvo vreme bilo, vesele devedesete, prelivalo na sve strane. sad nisam siguran da je tako al siguran sam da ljudi i dalje mogu vrlo pristojno zaraditi u ozbiljno dobrim restoranima. 

 

Link to comment
2 minutes ago, adam said:

al siguran sam da ljudi i dalje mogu vrlo pristojno zaraditi u ozbiljno dobrim restoranima. 

 

To verujem, ali sta je sa onima sto rade u Starbaksu, McD-ju i sl. u centralnom Londonu (u kome verovatno ne zive)?

 

Link to comment
Just now, jms_uk said:

 

To verujem, ali sta je sa onima sto rade u Starbaksu, McD-ju i sl. u centralnom Londonu (u kome verovatno ne zive)?

 

to je verovatno velika muka. dolaze i odlaze busom, jeftinije je, rade za minimalac, klopaju na poslu, zive u komunama i muce se. valjda. a pretpostavljam da ima i ljudi koji ne zive tako daleko i imaju council stanove koje dele s raznima. ima toga na kilburnu, edgware road-u, dosta i na camdenu, u istocnom i juznom londonu. nije bas da su u tim gajbama svi na socijali. bar pretpostavljam. 

Link to comment
9 hours ago, radisa said:

 

 

Mislim, jbg, ja imam kuću sa dvorištem u gradskoj zoni(od čvrstog materijala :)), koju nisam kupio na kredit, niti nasledio... Posao mi je bukvalno par metrara od kreveta....nemam problem sa prevozom... Idem 2 puta godišnje na odmore(zimi i leti), vikende uglavnom imam slobodne, ali se radnim danima radi dosta...

 

Ako tako pogledaš, Srbija je idealna zemlja, zar ne? 

Verujem da se zezaš ali takođe ima ljudi kojima je Srbija do jaja, sve dok ne krenu u opštinu, sud, dom zdravlja, pešački prelaz... 

Link to comment

Kada pricate o tim situacijama sa kupovinom stana na kredit, pa nemas vise od cega da placas i banka uzme da vrati svoje, pa hipoteticki proda stan za manje nego sto je vredeo..nesto mi nije jasno, da li to znaci da je to tako redovna situacija da u Australijama i Amerikama banka ne uspe da proda nekretninu za onoliko koliko je bio njihov deo? To mi deluje dosta neobicno, gotovo neverovatno, osim ako je u pitanju neki grad koji je propao, moram priznati.

Link to comment

Trenutno u Australiji vrlo realan scenario jer su cene nekretnina pale 10-20% u zadnje dve godine. Još ako uletimo u recesiju, ljudi masovno ostanu bez poslova biće vrlo gadno. Za neke, za neke druge biće divna prilika da uvećaju portfolio nekretnina...

Link to comment
2 hours ago, ObiW said:

Znas sta je interesantno kad pukne balon? Cene kuca krenu nanize a renta krene navise, jer niko nece da kupuje kuce. Adam ti je objasnio sta tada radis: iznajmis svoju kucu, a preselis se u nesto mnogo manje. Ne kazem da ces od rente kuce moci da otplacujes stan u kome zivis, to zavisi od lokacije i mnogih drugih stvari, ali eto to je jedno resenje. 

Ma shvatam ja sve to, nego jel vama jasno o cemu pricate, kakav kredit za kucu, taj one bedroom stan koji sam ja rentao u Londonu je tada kostao oko 500 hiljada evra na trzistu, nista posebno stan, u nista posebno kraju. Danas verovatno isti stan kosta 600-700.000. Samo za ucesce bi morao da imas oko 100 - 150.000 kesa. I to treba nekako da ustedis a da paralelno placas i rentu (jer negde moras da zivis) i sve ostalo. Trebalo bi mi jedno 10 godina onako bas zesce teskog zivota, flatshare-ova, odricanja od raznih stvari, da samo skupim kes za ucesce jbt. I to ako cena za 10 godina bude ista, sto nema sanse, cene stalno rastu tako da ti se cilj koji juris stalno odmice. 

 

Lepo kaze @adam, mnogo su se stvari tamo promenile u poslednjih 20 godina, cene nekretnina nenormalno skacu a plate ih ni blizu ne prate. Ako si otisao sredinom ili krajem 90-ih na primer, mogao si da kupis stan za neke pristojne pare. Taj stan danas neretko vredi 10 puta vise, a prosecna plata je mozda duplo veca, u najboljem slucaju.

Link to comment

Pa jebi ga, zato zivis van Londona, gde mozes vozom na posao. Tako dosta ljudi zivi i ne kukaju. Grad im je na 45 minuta vozom, zive u lepom kraju, itd.

Zasto moras ziveti na par metara od posla u strogom centru grada??

Link to comment

Evo, ja se spremam (tj firma me sprema) da me posalje u UK poslom na duze vreme, a kancelarija nam je u Jorku. Kirija je u pola cene nego sto je u Londonu. Ima sve, lep kraj, proglasen "best place to live in UK" prosle godine...

Link to comment
55 minutes ago, I*m with the pilots said:

Kada pricate o tim situacijama sa kupovinom stana na kredit, pa nemas vise od cega da placas i banka uzme da vrati svoje, pa hipoteticki proda stan za manje nego sto je vredeo..nesto mi nije jasno, da li to znaci da je to tako redovna situacija da u Australijama i Amerikama banka ne uspe da proda nekretninu za onoliko koliko je bio njihov deo? To mi deluje dosta neobicno, gotovo neverovatno, osim ako je u pitanju neki grad koji je propao, moram priznati.

Pa bilo je tako kada je pukao balon 2008. Tek se 2011 opravilo. 

 

Sad je drugo, ako si kupio stan/kucu 2011, nece biti problema da se dobije koliko banci treba.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...