Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

14 hours ago, ObiW said:

A šta ako je stan u unutrašnjosti? Prodaš ga, pa taj novac uložiš u stan na Miljakovcu, Rakovici, Železniku, pa ti kredit bude manji pa se manje sekiraš kako ćeš to da odplatiš.

Pa mozes i da prodas stan u Beogradu pa da ti to bude ucesce za kredit u Sidneju npr.

Link to comment
1 hour ago, palikaris said:

Pa mozes i da prodas stan u Beogradu pa da ti to bude ucesce za kredit u Sidneju npr.

 

I mnogi su tako uradili u inostranstvu, uzmu kredit pa kasnije deo otplate kada prodaju nasledjeni stan, kucu, njivu itd. u Srbiji.

Link to comment
1 hour ago, Leia said:

To je to, svako je kovac svoje srece, sve ima svoje... I sve je stvar perspektive :D Neko ko dodje iz neke zabiti u Indiji u svakom slucaju ce se shutati u dupe i sto ima kanalizaciju a ne potocic fekalija pod prozorom, za njega je i to jedva dosanjani upgrade. A ocigledno i u Srbiji covek moze da se uvali u hiljadugodisnji kredit i kupi stan, polovan auto, da vodi decu na bazen ili na piknik na Adu itd.

 

Znaci neko ko ima stan i ok placen posao zaista ne mora da se otima da ode negde po svaku cenu, mislim da palikaris pise o tome i meni to zvuci ok.

A opet nekom i promena scenografije znaci pa makar se i krpio da prezivi, eto bar je u normalnoj zemlji, ne vristi mu vucic iz tv 24/7...

Odlazak vs ostanak je licna odluka, prema licnim preferencijama i ocekivanjima, pa se onda i licna iskustva vrednuju u skladu sa tim. Ne vidim zasto bezveze lepiti etikete citavim zemljama. 

 

 

 

 

Sve se slažem. I Palikarisu sam napisao da je svaka emigrantska priča specifična. Možda zato što se redovno kačim sa Noskičem deluje da nešto lepim "shiny happy people" etiketu Australiji (i Zapadu), ali to je niđe veze. Ono što mene nervira je crno-beli pogled na stvari pa reagujem kad neko počne da se razbacuje katranom.

Link to comment
1 hour ago, palikaris said:

Pricas kao da je samim uzimanjem kredita vec zavrsio posao. A u stvari igranka tek pocinje, ima 15-20-25 godina sada da gilja da ga otplati. Nije on jos nista kupio u sustini, zar ne?

 

Nije, naravno. I u narednih godinu, dve je najranjiviji da bankrotira jer se verovatno nategao da zatvori konstrukciju. Ali onda dolaze stvari iz Adamovog posta, uzeće mortgage insurance, porašće mu plata, imaće sve više lokalnog iskustva pa će lakše moći da se zaposli ako izgubi posao, možda će žena početi da radi neki ozbiljniji posao kad malo porastu deca, uštedeće opet nešto... Ljudi grčevito brane kuću i uglavnom je odbrane, mali je procenat bankrota, posebno što u Australiji ne možeš samo da vratiš ključ, i dalje si dužan banci šta ti je otela :) 

Link to comment

Ma noskich sve gleda iz ličnih primera i onda to generalizuje, a uz to te lične primere ocrnjuje do maksimuma...

 

Jedno vreme sam razmišljao da na sve što napiše kako je u AUS loše, odgovorim kako je u Srbiji super, jer je baš obrnuto... Ali, jbg, nit imam vremena, nit se na trolovanje treba odgovarati trolovanjem...

 

Mislim, jbg, ja imam kuću sa dvorištem u gradskoj zoni(od čvrstog materijala :)), koju nisam kupio na kredit, niti nasledio... Posao mi je bukvalno par metrara od kreveta(jer radim od kuće, osim kad idem kod klijenata, što je opet super, jer razbija monotoniju), pa nemam problem sa prevozom... Idem 2 puta godišnje na odmore(zimi i leti), vikende uglavnom imam slobodne, ali se radnim danima radi dosta...

 

Ako tako pogledaš, Srbija je idealna zemlja, zar ne? Taman koliko Australija ne valja...

Link to comment
13 minutes ago, peralozac said:

u Australiji ne možeš samo da vratiš ključ, i dalje si dužan banci šta ti je otela :) 

 

Kako ovo tacno funkcionise? Zvuci super u svakom slucaju :lolol:

 

A @radisa se razotkrio, maske su pale... Moderator nam je mrski plutokrata :ph34r:

 

Link to comment
7 minutes ago, Leia said:

Kako ovo tacno funkcionise? Zvuci super u svakom slucaju :lolol:

 

Recimo kupiš kuću od milion dolara tako što daš 100k kao učešće i uzmeš 900k kredit od banke. U nekom trenutku nisi u stanju dalje da plaćaš rate i banka ti otme kuću tj. aktivira hipoteku. Ovde mislim da je razlika između USA i Australije. U USA samo predaš ključ i gotovo, neka me isprave Ameri ako grešim. U Australiji banka proda kuću i recimo proda je za 800k. Ti si još uvek dužan banci 100k.

Link to comment
28 minutes ago, Leia said:

 

Kako ovo tacno funkcionise? Zvuci super u svakom slucaju :lolol:

 

A @radisa se razotkrio, maske su pale... Moderator nam je mrski plutokrata :ph34r:

 

Teško da je neko sa 50-60 sati nedeljno rada plutokrata... :(

Link to comment
4 minutes ago, peralozac said:

 

Recimo kupiš kuću od milion dolara tako što daš 100k kao učešće i uzmeš 900k kredit od banke. U nekom trenutku nisi u stanju dalje da plaćaš rate i banka ti otme kuću tj. aktivira hipoteku. Ovde mislim da je razlika između USA i Australije. U USA samo predaš ključ i gotovo, neka me isprave Ameri ako grešim. U Australiji banka proda kuću i recimo proda je za 800k. Ti si još uvek dužan banci 100k.

Isto i u Srbiji...

Link to comment
2 minutes ago, peralozac said:

 

Recimo kupiš kuću od milion dolara tako što daš 100k kao učešće i uzmeš 900k kredit od banke. U nekom trenutku nisi u stanju dalje da plaćaš rate i banka ti otme kuću tj. aktivira hipoteku. Ovde mislim da je razlika između USA i Australije. U USA samo predaš ključ i gotovo, neka me isprave Ameri ako grešim. U Australiji banka proda kuću i recimo proda je za 800k. Ti si još uvek dužan banci 100k.

 

Divno! :lolol: Mozda bi mogli na izlasku da ti lupe shamar gratis, cisto da pokazu dobru volju i da im je stalo do klijenata

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Teško da je neko sa 50-60 sati nedeljno rada plutokrata... :(

 

+ prekovremeno nadnicenje u ovom rudniku punom zmija i narkomana :ph34r:

 

 

 

 

 

Link to comment
2 hours ago, palikaris said:

Pricas kao da je samim uzimanjem kredita vec zavrsio posao. A u stvari igranka tek pocinje, ima 15-20-25 godina sada da gilja da ga otplati. Nije on jos nista kupio u sustini, zar ne?

nisi zavrsio posao ali si u daleko povoljnijoj poziciji od nekog ko zivi u iznajmljenom stanu. kredit moze da se otplati a kirija ide uludo i placa se citav zivot. pritom je rata kredita generalno manja od privatne kirije. a ne moze niko ni da te izbaci iz kuce ako kredit redovno placas. i na kraju, kucu mozes prodati pa se penzionisati negde ruralno i krckati razliku a mozes i ziveti u njoj do kraja i ostaviti je potomcima. kako god - bolje je uleteti u dugorocni kredit koji otplatis i na kraju dobijes nesto svoje nego bacati pare na kiriju bez sanse da ikad ista od tog novca vratis. 

 

5 hours ago, Leia said:

Peralozac i Adam, mislim da ste vi malo starija generacija i da ste se kucili u malo bolja vremena... ovo sto palikaris prica pogadja itekako i lokalce a kamoli sveze emigrante, mozda u poredjenju sa Srbijom sve drugo izgleda kao Eldorado ali kad prodje inicijalno odusevljenje sto nema rupa po ulicama i fasade ti se ne krune na glavu na kraju krajeva prvenstveno brines kako ces poplacati racune i sta uopste ti licno imas od cele te price 

kucili smo se u malo bolja vremena ali kakve su nam bile startne pozicije?

 

ja sam pobegao od mobilizacije kao klinac na pola faksa, jezik skoro nista (ucio ruski u skoli) prao serpe na crno ko trut iz rambove pesme, jedno vreme ziveo u skvotu pa zatim u raznim 'komunama', delio gajbu sa 3-5 ljudi, radio i skolovao se godinama. trebalo mi je pet godina samo da udjem u sistem, da se docepam legalnog posla s normalnim radnim vremenom i redovnom platom. a i tad sam nastavio zivot u komuni, nisam isao na letovanje niti sam posecivao roditelje (ovo nisam ni mogao, nisam imao papire), hranio se i oblacio skromno... i tako jos 5 godina dok nisam nakupio kintu za ucesce za gajbu. znaci trebalo mi je 10 godina da dodjem dotle. pa sam tu gajbu malo sredio, modernizovao, prodao posle tri godine i kupio kucu.

 

tako da nisam bas siguran da sam bolje prosao bez obzira sto su vremena bila bolja. vremena su bila bolja za ljude koji su u startu imali dobre poslove i plate al taj luksuz je mnoge od nas koji smo dosli ranih devedesetih zaobisao. 

Link to comment

Adame ima li jos skvotova u Londonu? Ili dzentrifikacija cepa, cene nekretnina idu u nebo?

Moze li se danas iole ljudski ziveti u gradu tog tipa a da se izdrzavas od neredovnih poslica po restoranima?

Mnogo ljudi deli stan sa cimerima a zaradjuju cak i vrlo iznad proseka, a o kupovini i ne sanjaju.

Ne kazem da je tebi bilo lako, ali mi deluje da je danas teze, eto samo to

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...