Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

16 minutes ago, palikaris said:

@ObiW pa to samo dodatno govori u prilog kvaliteta zivota u Srbiji :D imas stan, imas vikendicu, kad ces to da imas na zapadu... 

 

Bez zezanja, ok, nasledili smo stanove, ali to igra samo ako si nasledio stan u Beogradu. Šta ti znači što si nasledio stan u nekoj varošici kad se preselis u Beograd? 

Ne, to govori samo o tome da, ako ti je glavna briga gde ćeš da živiš, onda je Srbija bolji izbor ako imaš šta da naslediš. 

 

A šta ako je stan u unutrašnjosti? Prodaš ga, pa taj novac uložiš u stan na Miljakovcu, Rakovici, Železniku, pa ti kredit bude manji pa se manje sekiraš kako ćeš to da odplatiš.

 

Link to comment
14 minutes ago, palikaris said:

@ObiW pa to samo dodatno govori u prilog kvaliteta zivota u Srbiji :D imas stan, imas vikendicu, kad ces to da imas na zapadu... 

 

Bez zezanja, ok, nasledili smo stanove, ali to igra samo ako si nasledio stan u Beogradu. Šta ti znači što si nasledio stan u nekoj varošici kad se preselis u Beograd? A jedino u Beogradu još i ima nekog posla da se nadje, tako da većina mora da se preseli. Da prodaš taj stan koji si nasledio, u bg ne možeš ni šupu da kupiš. Znači, startna pozicija ti je ista kao imigrantu u AUS. 

ne, nije ista. nije bas sve u beogradu. mnogi imaju mogucnost da se uhlebe u svojoj varosici, ipak se ne sele svi u beograd kako god to raznima izgledalo. a i ako bi se selio u beograd, mozda ne mozes nista da kupis za tu kintu koju dobijes kad prodas nasledstvo al mozes da platis ucesce za kredit. malo li je? a znas i jezik. a imas i neku diplomu koja je priznata, ne moras da polazes razliku ispita, ne moras da dokazujes da znas jezik, ne moras da objasnjavas da nema razlike u mentalitetu, da ces se ponasati na poslu, neces se ludesati. a mnogi i imaju nekog svog, makar daljeg rodjaka, druga iz razreda, bivseg komsiju - nekog od koga bi pocli da sire krug prijatelja. a i ako nema, jebiga - isti si, ne strcis, svoj na svom, ljudi ti veruju na prvu. nije bas da je isto kad neko dodje u london iz notingema i kursumlije, sa istim znanjem i diplomom. kao sto nije isto ni kad neko dodje u boston iz jute i iz bilece. daleko je to od istog. 

 

 

Link to comment
1 hour ago, Leia said:

To i ja kazem, ko uopste u Srbiji uzima kredit za stan ako je prosecna plata 300-400€

 

Velik procenat pliva u sivoj zoni, vecina pomenutih kamiondzija, automehanicara i ostalih kv radnika lagano izlazi sa 1000+ mesecno. U privatnom sektoru je cest slucaj prijava na minimalac + kes na ruke. Popularan je odlazak na 3 meseca u DE/AT/CH - cuvanje starijih osoba 1000-1500, gradjevinski radnici 1500-2500... U vecim gradovima je tesko pronaci/angazovati nekvalifikovanog radnika za iznos manji od 400-500 evra.

Link to comment
55 minutes ago, jovanovic said:

 

Velik procenat pliva u sivoj zoni, vecina pomenutih kamiondzija, automehanicara i ostalih kv radnika lagano izlazi sa 1000+ mesecno. U privatnom sektoru je cest slucaj prijava na minimalac + kes na ruke. Popularan je odlazak na 3 meseca u DE/AT/CH - cuvanje starijih osoba 1000-1500, gradjevinski radnici 1500-2500... U vecim gradovima je tesko pronaci/angazovati nekvalifikovanog radnika za iznos manji od 400-500 evra.

 

Zar banke ne traze potvrdu o (legalnim) prihodima kad se aplicira za kredit, ne daju valjda na casnu rec da ce gazda nekom platiti na ruke? 

Link to comment
1 hour ago, renne said:

Naravno da traže. Traže i administrativnu zabranu koju mora da potpiše firma.
Kao i 20% učešća

 

Pa to, ne moze kamiondzija da dobije kredit za stan ako mu je plata u sivoj zoni ma kolika bila

Link to comment

Digovore se sa gazdom da 3-4 meseca dobiju full, pa se posle vrati...

 

Ima dosta mogućnosti i kreativnosti ako su poslodavci voljni...

 

Sa druge strane kreditni limit je zbir plata u porodici, dakle za ratu od 400e mesećno, treba 800e ukupno muž i žena...

 

Apropo bg i ostatka, u stvari gro privrede je neki trougao bg-ns-sm, ako se dobro sećam analiza... 

Link to comment
12 hours ago, palikaris said:

Zivim u Beogradu, ziveo sam 4-5 godina napolju, shvatio ovo sto sada pisem, imao dobru opciju da se vratim i vratio se. Ne znaci da necu opet da odem negde, zapravo nadam se da cu uskoro, ali sada sa predznanjem, i definitivno u drugacijim aranzmanima i u skroz drugacije zemlje, nikakav Zapad ne dolazi u obzir, a pogotovo ne taj fazon da ja prvo odem negde, drndam se sa imigracijom, pa da trazim posao, pa se uklapam u nekakav sistemtm koji zapravo kurcu ne valja, trosim decenije da bi dosao do nekog osnovnog kvaliteta zivota (imam stan i vozim auto, a ostane mi i nesto da pojedem, sve potrebe zadovoljene, yeeey), to su price za naivcine i za ljude koji stvarno nemaju izbora, tesku sirotinju, ali to ipak nije prosek.

 

Možda grešim, ali meni iz tvog pisanja deluje da ti nije uzelo 4-5 godina već od prvog dana nisi želeo da se uklapaš u "nekakav sistemtm koji zapravo kurcu ne valja" pa si u skladu sa tim trpeo dok ti se nije pojavila dobra opcija da se vratiš. Što je sasvim u redu, svaka emigrantska priča je specifična, ali, slično Noskiču, čemu toliko pljuvanje? Zapad je daleko od toga da je beo, ali dajebeoca nije vala crn kako ga vas dvojica predstavljate.

 

Primer realnog opisa sive situacije je @adamov post na prethodnoj strani o UK. Sve je manje više isto u Australiji.

Link to comment

Ne znam Adamovu priču, mislio sam na generalne opaske o mortgage insurance, stanju na tržištu rada, razvojnom put lokalaca glede nekretnina posle srednje škole i slično. 

 

Većina emigranata iz kategorije "professionals" koje poznajem ovde (a upoznao sam ih mnogo tokom godina) su uspeli da kupe kuću/stan na kredit relativno brzo, recimo za 5 godina, neki i brže. Najbrže parovi gde su oboje fuckin' professionals, ali ima puno primera gde jedno radi "ozbiljan" posao, drugo nešto povremeno, a i parova gde samo jedno radi.

 

Najlakše je kukati kako je teško, kriviti sistem i ne znam ja šta i koga. Najgore prolaze emigranti koji su u fazonu "počeo sam sebe ozbiljno da shvatam" pa od prvog dana osećaju da im se nanosi neko poniženje, nepravda, svuda vide zavere, pričaju "Bože ovi Australci..." priče i slično. Najbolje prolaze oni koji se po sletanju resetuju, kažu sebi krećem od nule, nema nazad pa makar spavao ispod mosta, daj da vidim kako stvari ovde funkcionišu i kako to da iskoristim na najbolji mogući način po sebe. I naravno, the only way is up. Ovo zadnje je bar nepobitna činjenica down under :)

Link to comment
8 hours ago, radisa said:

Digovore se sa gazdom da 3-4 meseca dobiju full, pa se posle vrati...

 

Ima dosta mogućnosti i kreativnosti ako su poslodavci voljni...

 

I onda zasto su nepovoljni uslovi za kredit i nenormalne  kamate, pa eto bankarima se barem moze da se osiguraju u zemlji gde se ne zna sta ce biti sutra i gde svako hvata krivinu gde god moze :ph34r:

Link to comment

Peralozac i Adam, mislim da ste vi malo starija generacija i da ste se kucili u malo bolja vremena... ovo sto palikaris prica pogadja itekako i lokalce a kamoli sveze emigrante, mozda u poredjenju sa Srbijom sve drugo izgleda kao Eldorado ali kad prodje inicijalno odusevljenje sto nema rupa po ulicama i fasade ti se ne krune na glavu na kraju krajeva prvenstveno brines kako ces poplacati racune i sta uopste ti licno imas od cele te price 

Link to comment

Ne znam, evo kolega elektroinženjer došao iz Indije pre šest godina, jedva skupio da plati vizu i kartu, znači krenuo od nule, pre par meseci kupio kuću na kredit. Žena ne radi, ali je uzela onu potvrdu od policije da može da čuva decu, gazda i opština im odobrili da otvore privatni vrtić u kući koju su rentali pa je uz svoje dvoje čuvala i tuđu decu. Uglavnom godišnji odmor provode u Indiji, ali prošle godine su napravili izuzetak i išli na Bali. Kao i svi ostali razvoze decu na bazene, karatee i ostale gluposti. Šalju kintu staramajkama i tajkama u zavičaju. On vozi ona neka velika kola u koja može sedam da stane ako zatreba. Uvek nasmejan i spreman na zajebanciju, ali i da ti ozbiljno objasni zašto nešto nije bilo moguće završiti na vreme, u tome je velemajstor :)Koliko ja mogu da vidim skroz normalna porodica koja od cele te šestogodišnje priče, čak i da ništa nisu uštedeli i kupili kuću, ima šest godina normalnog života. I australijske pasoše.

 

Nego nešto kontam, pametan je u stvari Noskič što pljuje, a ja glup što spruikišem Australiju. Bolje mi je da udarim u terciranu vrisku - daleko, kraj sveta, ubijaju otrovne životinje čim izađeš na ulicu ako te pre toga ne ubije hladnoća ili posle rad za mrske plutokrate... Poplašimo sve pa onda pravac kod šefova da tražimo povećanje plate preteći prelaskom u druge firme. Onda na plažu, a na plaži muk - zato što nema nikog, plaža samo za nas. U eskiju ladno pivo, zagrljeni Noskič i ja pevamo moj galebe i smejemo se, a sunce lagano zalazi...

Link to comment

To je to, svako je kovac svoje srece, sve ima svoje... I sve je stvar perspektive :D Neko ko dodje iz neke zabiti u Indiji u svakom slucaju ce se shutati u dupe i sto ima kanalizaciju a ne potocic fekalija pod prozorom, za njega je i to jedva dosanjani upgrade. A ocigledno i u Srbiji covek moze da se uvali u hiljadugodisnji kredit i kupi stan, polovan auto, da vodi decu na bazen ili na piknik na Adu itd.

 

Znaci neko ko ima stan i ok placen posao zaista ne mora da se otima da ode negde po svaku cenu, mislim da palikaris pise o tome i meni to zvuci ok.

A opet nekom i promena scenografije znaci pa makar se i krpio da prezivi, eto bar je u normalnoj zemlji, ne vristi mu vucic iz tv 24/7...

Odlazak vs ostanak je licna odluka, prema licnim preferencijama i ocekivanjima, pa se onda i licna iskustva vrednuju u skladu sa tim. Ne vidim zasto bezveze lepiti etikete citavim zemljama. 

 

 

 

Link to comment
5 hours ago, peralozac said:

 

Možda grešim, ali meni iz tvog pisanja deluje da ti nije uzelo 4-5 godina već od prvog dana nisi želeo da se uklapaš u "nekakav sistemtm koji zapravo kurcu ne valja" pa si u skladu sa tim trpeo dok ti se nije pojavila dobra opcija da se vratiš. Što je sasvim u redu, svaka emigrantska priča je specifična, ali, slično Noskiču, čemu toliko pljuvanje? Zapad je daleko od toga da je beo, ali dajebeoca nije vala crn kako ga vas dvojica predstavljate.

 

Primer realnog opisa sive situacije je @adamov post na prethodnoj strani o UK. Sve je manje više isto u Australiji.

Pa da, nisam isao kao klasican imigrant, nit sam bio u fazonu da ostanem tamo zauvek. Nego sam isao sa nekom konkretnom svrhom, i sa idejom da sam otvoren za sve opcije, i da idem negde dalje, i da se vratim, i da ostanem ako se ukaze neka dobra prilika, sta se prvo otvori. Pojavio mi se bas dobar posao ovde, i to tako sto sam dosao odmor, i za tih mesec dana mi se otvorile neke kombinacije, tako da je i povratak bio neplanira. A znao sam o UK vec dosta posto sam puno puta bio tamo, imao prijatelje koji zive ili su ziveli tamo, pa sam imao predstavu sta me ceka, ali opet, potpuno je drugacije kad pocnes negde da zivis, znas i sam.

 

44 minutes ago, peralozac said:

Ne znam, evo kolega elektroinženjer došao iz Indije pre šest godina, jedva skupio da plati vizu i kartu, znači krenuo od nule, pre par meseci kupio kuću na kredit. Žena ne radi, ali je uzela onu potvrdu od policije da može da čuva decu, gazda i opština im odobrili da otvore privatni vrtić u kući koju su rentali pa je uz svoje dvoje čuvala i tuđu decu. Uglavnom godišnji odmor provode u Indiji, ali prošle godine su napravili izuzetak i išli na Bali. Kao i svi ostali razvoze decu na bazene, karatee i ostale gluposti. Šalju kintu staramajkama i tajkama u zavičaju. On vozi ona neka velika kola u koja može sedam da stane ako zatreba. Uvek nasmejan i spreman na zajebanciju, ali i da ti ozbiljno objasni zašto nešto nije bilo moguće završiti na vreme, u tome je velemajstor :)Koliko ja mogu da vidim skroz normalna porodica koja od cele te šestogodišnje priče, čak i da ništa nisu uštedeli i kupili kuću, ima šest godina normalnog života. I australijske pasoše.

 

Nego nešto kontam, pametan je u stvari Noskič što pljuje, a ja glup što spruikišem Australiju. Bolje mi je da udarim u terciranu vrisku - daleko, kraj sveta, ubijaju otrovne životinje čim izađeš na ulicu ako te pre toga ne ubije hladnoća ili posle rad za mrske plutokrate... Poplašimo sve pa onda pravac kod šefova da tražimo povećanje plate preteći prelaskom u druge firme. Onda na plažu, a na plaži muk - zato što nema nikog, plaža samo za nas. U eskiju ladno pivo, zagrljeni Noskič i ja pevamo moj galebe i smejemo se, a sunce lagano zalazi...

Pricas kao da je samim uzimanjem kredita vec zavrsio posao. A u stvari igranka tek pocinje, ima 15-20-25 godina sada da gilja da ga otplati. Nije on jos nista kupio u sustini, zar ne?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...