Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

19 minutes ago, dragance said:

Haha :isuse:

Sta? Oces nam objasnis kako je ziveti u flatshare u 40-im i 50-im kvalitetan zivot, ili otplacivati kredit pa se svaki mesec tresti dal ces slucajno da ostanes bez posla pa samim tim i na ulici?

Link to comment
26 minutes ago, palikaris said:

 Ja pricam da je sistem sustinski isti u ovom nasem svinjcu i u tim neoliberalnim rajevima na zemlji, jedina razlika je u sminci, ono tamo lepse izgleda jer je bogatije. Za obicnog, prosecnog coveka, nema sustinske razlike.

 

Ovo izvini nema veze s mozgom, da je tako, prosečni obični čovek ne bi hrlio iz Srbije na Zapad i tamo, uglavnom ostajao.

Link to comment
3 minutes ago, palikaris said:

Sta? Oces nam objasnis kako je ziveti u flatshare u 40-im i 50-im kvalitetan zivot, ili otplacivati kredit pa se svaki mesec tresti dal ces slucajno da ostanes bez posla pa samim tim i na ulici?

 

Gde se masovno živi u flatshare aranžmanima u 40im i 50im osim u preskupom Londonu, gde ogroman priliv para iz inostranstva pravi žestoku distorziju na lokalnom tržištu nekretnina? Slažem se da je flatshare katastrofa, ali to sam samo u Londonu video kao masovnu pojave za ljude u zrelim godinama koji imaju solidne plate.

Link to comment
24 minutes ago, hazard said:

 

Pa to je i fizički nemoguće u multimilionskom gradu u kakvom noskich živi. Tj. kada pokušaš da napraviš milionski grad gde svako ima kuću i dvorište, dobiješ američku košmarnu suburbiju, koja je neodrživa i nepoželjna po više parametera...naravno da će u gradu sa milion + većina živeti u stanovima bez dvorišta, i tako treba da bude...kuća sa dvorištem će biti priuštiva na periferiji takvog grada, pa ko želi centralnu lokaciju da menja za komfor, može...kuća sa dvorištem u centralnoj zoni takvog grada biće skupi luksuz.

 

noskich jednostavno hoće zemlju dembeliju i kuka što je nema

 

Mislim da noskich samo poentira da ni sa top 3% platom kucu s bastom u gradskoj zoni ne mozes priustiti.

Sto i jeste tacno, takvo nesto se nigde i ne kupuje od plate ma kolika bila, slazem se s tobom da je to kategorija luksuz a ne fazon “nesto pristojno”

 

Link to comment
Just now, hazard said:

 

Ovo izvini nema veze s mozgom, da je tako, prosečni obični čovek ne bi hrlio iz Srbije na Zapad i tamo, uglavnom ostajao.

Pa tamo moze da nadje kakav takav posao lakse nego ovde, ali jednom kad ga nadje u sustini je u istom kurcu kao i ovaj ovde koji ima posao. Govorimo o proseku, obican covek sa prosecnom platom. A i Zapad je sirok pojam, gomila Srba ipak ide i u pomenute Austriju ili Nemacku, Holandiju, Skandinaviju, a to nije uopste isto kao UK, AUS, USA.

 

A i masa njih se, sto bi noskich rekao, zajebe, slusas ceo zivot kako je tamo super, land of opportunity, sanse mogucnosti ludilo, i kad odes, dok se snadjes, platis desetine hiljada $ na skolovanje, pa gledas kako da vratis taj kes, i kasno ti je. Masa njih ostaje po inerciji, sta ce, da se posle 10-15 godina vratis kuci je jednako tesko kao i kada u pocetku odlazis iz Srbije negde.

Link to comment
39 minutes ago, palikaris said:

Pa svuda od nabrojanog. Na papiru imas i opciju da rentas, ali realno, koliko je to dogirocna opcija, koliko kosta, i da li je odrzivo da sa porodicom decenijama rentas? Sistem je napravljen tako da brzo shvatis da ti se najvise ipak isplati da uzmes kredit i kupis stan i zarobis se na 20-25 godina, prakticno do penzije ili tu negde. Ja pricam da je sistem sustinski isti u ovom nasem svinjcu i u tim neoliberalnim rajevima na zemlji, jedina razlika je u sminci, ono tamo lepse izgleda jer je bogatije. Za obicnog, prosecnog coveka, nema sustinske razlike.

 

U jednom postu kazes da je jedina opcija da kupis nekretninu i dozivotno se zarobis kreditom, u drugom postu pricas o prednostima dugorocnog/dozivotnog/nasledivog rentanja, ne mogu bas da pohvatam sta je poenta

Da probam :D - UK USA Australija pro kupovina, Nemacka Austrija Skandinavija pro rentanje? Ili?...

Edited by Leia
Link to comment
1 minute ago, palikaris said:

Pa tamo moze da nadje kakav takav posao lakse nego ovde, ali jednom kad ga nadje u sustini je u istom kurcu kao i ovaj ovde koji ima posao. Govorimo o proseku, obican covek sa prosecnom platom. A i Zapad je sirok pojam, gomila Srba ipak ide i u pomenute Austriju ili Nemacku, Holandiju, Skandinaviju, a to nije uopste isto kao UK, AUS, USA.

 

A i masa njih se, sto bi noskich rekao, zajebe, slusas ceo zivot kako je tamo super, land of opportunity, sanse mogucnosti ludilo, i kad odes, dok se snadjes, platis desetine hiljada $ na skolovanje, pa gledas kako da vratis taj kes, i kasno ti je. Masa njih ostaje po inerciji, sta ce, da se posle 10-15 godina vratis kuci je jednako tesko kao i kada u pocetku odlazis iz Srbije negde.

 

Gomila Srba ide u AUS, USA, i CAN. Ne znam za UK, ali ima ih i tamo. I kuda se ide se uglavnom bazira na imigracionoj politici tih zemalja, potrebama tržišta rada i sl. Zato će pre kamiondžije i moleri u Nemačku, ali i inženjeri i stručna radna snaga, dok će u Kanadu skoro samo stručna radna snaga recimo. Ja sam živeo u Kanadi i gledao jako veliki broj srpskih doseljenika oko sebe. Jako mali % je upao u probleme koje opisuješ, većina se situirala vrlo lepo, skućila se, otplatila kredite, dala deci za učešće u prvim nekretninama, odškolovala ih...

 

Ovo boldovano što si napisao jednostavno nije tačno. Ne odgovara istini. Evo imam jedan primer u bliskom okruženju, devojka koja je radila u Srbiji posao za koji ti treba fakultetsko obrazovanje i jedva sastavljala kraj sa krajem (plata ispod 40k), otišla u Ameriku gde radi posao za koji nije potrebno fakultetsko obrazovanje i uspeva da pokrije sve svoje troškove i uštedi.

Link to comment
2 minutes ago, Leia said:

 

U jednom postu kazes da je jedina opcija da kupis nekretninu i dozivotno se zarobis kreditom, u drugom postu pricas o prednostima dugorocnog/dozivotnog/nasledivog rentanja, ne mogu bas da pohvatam sta je poenta

Kazem da je u neoliberalnim drzavama, kakva je Australija (a i Srbija), sistem napravljen tako da ti je izbor opcija prakticno suzen na samo jednu, da uzmes kredit i kupis stan.  A da to nit mora da bude tako, nit je najbolje, nit je tacno da vecina ljudi to hoce, i dao sam ti primere gde postoje znacajno drugaciji sistemi i gde eto ispada vecina ljudi nema problem sa time da renta i ne pada im na pamet da kupuju iako im je standard visok, zato sto je rentalni sektor uredjen, cene su na ovaj ili onaj nacin kontrolisane od drzave, imas sigurnost, i covek nema potrebu da se zarobljava kreditima, daje vise od pola plate mesecno na rentu ili ratu za kredit, ili zivi u nekakvom share-u, itd. Ne znam sta ti nije jasno.

Link to comment

@palikaris Ko god kaže da je posao u Srbiji isto što i posao “na zapadu isto samo malo bogatije” je budaletina.

 

Toliko si gluposti napisao da je već prešlo svaku meru. Ne znam gde živiš, nebitno je, ali mogu da zamislim zadriglog gastosa koji seče vene za život u zavičaju dok gleda seriju sa Džordžom iz Čikaga.

Link to comment
2 minutes ago, palikaris said:

Kazem da je u neoliberalnim drzavama, kakva je Australija (a i Srbija), sistem napravljen tako da ti je izbor opcija prakticno suzen na samo jednu, da uzmes kredit i kupis stan.  A da to nit mora da bude tako, nit je najbolje, nit je tacno da vecina ljudi to hoce, i dao sam ti primere gde postoje znacajno drugaciji sistemi i gde eto ispada vecina ljudi nema problem sa time da renta i ne pada im na pamet da kupuju iako im je standard visok, zato sto je rentalni sektor uredjen, cene su na ovaj ili onaj nacin kontrolisane od drzave, imas sigurnost, i covek nema potrebu da se zarobljava kreditima, daje vise od pola plate mesecno na rentu ili ratu za kredit, ili zivi u nekakvom share-u, itd. Ne znam sta ti nije jasno.

 

Pitala sam te ranije o kojoj zemlji pises, ti rece tako je svuda. Kad ovako kazes svakako je jasnije.

Sta znam, u svetu kakav je danas generalno sve je manje sigurnosti i drzavne regulative, trendovi idu pre ka razmahivanju neoliberalizma nego ka nekoj novoj renesansi drzave blagostanja... Ja bih svakome ko to moze da priusti uvek radije preporucila kupovinu nego rentanje.

Link to comment
15 minutes ago, hazard said:

 

 

Ovo boldovano što si napisao jednostavno nije tačno. Ne odgovara istini. Evo imam jedan primer u bliskom okruženju, devojka koja je radila u Srbiji posao za koji ti treba fakultetsko obrazovanje i jedva sastavljala kraj sa krajem (plata ispod 40k), otišla u Ameriku gde radi posao za koji nije potrebno fakultetsko obrazovanje i uspeva da pokrije sve svoje troškove i uštedi.

Moj dobar drugar se ovde patio dugo, radio sve i svašta samo da nekako živi, kako-tako, normalno...

 

Na kraju zapali za Kanadu, da vozi kamion... Nije bilo lako, u početku, pogotovo dok mu žena i ćerkice nisu otišli... Jbg, sad je kupio kuću(da na kredit, pa šta?), ne vozi kamion, ima autolimarsku radionicu, i živi sasvim OK...

 

E sad, ovde je radio kao obezbeđenje novca, obezbeđenje po splavovima/kafićima, automehaničar, preprodavac... Ma sve živo, samo da se uzme neka kinta... A tamo radi jedan lep posao, koji čak i voli... Pa jebem ga, 1/1 je sigurno da mu je tamo bolje...

 

Priče kao Noskicheva se čuju sa vremena na vreme (mislim, mogu i ja da pričam o zlom™ zapadu, ako bih menjao teze i svoj slučaj predstavljao univerzalnim :)), ali prosto za ogromnu većinu ljudi koji odu je to ogroman iskorak u kvalitetu života, pa makar imali i kredite i svakakve druge gluposti... AKo ništa, žive opuštenije i dosta predvidljivije nego u Srbiji...

Link to comment
19 minutes ago, hazard said:

uspeva da pokrije sve svoje troškove i uštedi.

 

Da li je ovo definicija tog pristojnog zivota o kom pricamo? Koji su to troskovi, platis rentu za stan, jedes i obuces se ili jos ponesto?

 

Imam utisak da barem pola svadja na ovom topiku potice od toga sto svako brani ono sto su njegova licna ocekivanja, a realno nekom je pristojan zivot i placena renta za garsonjeru+pun frizider a nekom je standard kuca s bastom

Link to comment

 

13 minutes ago, Host said:

Moja iskustva su ocigledno dosta drugacija od tvojih. Ziveo sam u Nemackoj, radio u Becu i Stokholmu po par meseci i dosta pricao sa lokalcima. Jel mozes da mi posaljes neku studiju gde mogu vise da procitam o tvojoj tezi? 

 

Npr. znam da je u Stokholmu izuzetno tesko dobiti ili iznajmiti stan na dobroj lokaciji, bukvalno se ceka godinama. 

 

Mozemo i u brojevima. Npr. Wiki kaze sledece: (treca kolona je procenat stanova u vlasnistvu)

 

51 16px-Flag_of_Switzerland.svg.png  Switzerland 43.4 2015[2]
50 23px-Flag_of_Hong_Kong.svg.png Hong Kong 51 2014[23]
49 23px-Flag_of_Germany.svg.png Germany 51.9 2015[2]
48 23px-Flag_of_Austria.svg.png Austria 55 2016[2]
47 23px-Flag_of_South_Korea.svg.png South Korea 56.8 2015[22]
46 23px-Flag_of_Japan.svg.png Japan 61.6 2008[21]
45 20px-Flag_of_Denmark.svg.png Denmark 62.7 2015[2]
44 23px-Flag_of_New_Zealand.svg.png New Zealand 63.2 2017[20]
43 23px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.png United Kingdom 63.5 2015[2]
42 United States United States 64.5 2014[19]
41 23px-Flag_of_France.svg.png France 65 2014[2]
40 23px-Flag_of_Australia_%28converted%29.s Australia 65.5 2016[18]
38 21px-Flag_of_Israel.svg.png Israel 67.3 2014[16]
39 23px-Flag_of_Turkey.svg.png Turkey 67.3 2011[17]
37 23px-Flag_of_Canada_%28Pantone%29.svg.pn Canada 67.6 2013[15]
36 23px-Flag_of_the_Netherlands.svg.png Netherlands 67.8 2015[2]
35 23px-Flag_of_Ireland.svg.png Ireland 68.6 2014[14]
34 23px-Flag_of_Sweden.svg.png Sweden 70.6 2015[2]

 

 

 

Da, to su ti brojevi otprilike, na nacionalnom nivou. Kada gledas samo velike gradove, mnogo je manji % homeownership. U Austriji 55%, ali u Becu daleko ispod 50%. Mislim 30-40%.

 

Ima ovde dobar pregled i odlicno objasnjena cela ta mantra sa kupovinom stana kako jedinom pozeljnom opcijom za svakog. Brojevi mogu da budu malo drugaciji danas, iz 2003. je studija: https://unhabitat.org/books/rental-housing-an-essential-option-for-the-urban-poor-in-developing-countries/

 

Link to comment
22 minutes ago, dragance said:

@palikaris Ko god kaže da je posao u Srbiji isto što i posao “na zapadu isto samo malo bogatije” je budaletina.

 

Toliko si gluposti napisao da je već prešlo svaku meru. Ne znam gde živiš, nebitno je, ali mogu da zamislim zadriglog gastosa koji seče vene za život u zavičaju dok gleda seriju sa Džordžom iz Čikaga.

Vazno da ti nisi zadrigla budaletina. Ti ako si se zajebao pa se sad osecas pogodjenim ovim noskichevim pricama jer ti razbija iluziju da super kvalitetno zivis, ko ti kriv, a tako mozes pricas sa svojima kod kuce, ovde odjebi.

 

Zivim u Beogradu, ziveo sam 4-5 godina napolju, shvatio ovo sto sada pisem, imao dobru opciju da se vratim i vratio se. Ne znaci da necu opet da odem negde, zapravo nadam se da cu uskoro, ali sada sa predznanjem, i definitivno u drugacijim aranzmanima i u skroz drugacije zemlje, nikakav Zapad ne dolazi u obzir, a pogotovo ne taj fazon da ja prvo odem negde, drndam se sa imigracijom, pa da trazim posao, pa se uklapam u nekakav sistemtm koji zapravo kurcu ne valja, trosim decenije da bi dosao do nekog osnovnog kvaliteta zivota (imam stan i vozim auto, a ostane mi i nesto da pojedem, sve potrebe zadovoljene, yeeey), to su price za naivcine i za ljude koji stvarno nemaju izbora, tesku sirotinju, ali to ipak nije prosek.

Link to comment
15 minutes ago, palikaris said:

Vazno da ti nisi zadrigla budaletina. Ti ako si se zajebao pa se sad osecas pogodjenim ovim noskichevim pricama jer ti razbija iluziju da super kvalitetno zivis, ko ti kriv, a tako mozes pricas sa svojima kod kuce, ovde odjebi.

 

Zivim u Beogradu, ziveo sam 4-5 godina napolju, shvatio ovo sto sada pisem, imao dobru opciju da se vratim i vratio se. Ne znaci da necu opet da odem negde, zapravo nadam se da cu uskoro, ali sada sa predznanjem, i definitivno u drugacijim aranzmanima i u skroz drugacije zemlje, nikakav Zapad ne dolazi u obzir, a pogotovo ne taj fazon da ja prvo odem negde, drndam se sa imigracijom, pa da trazim posao, pa se uklapam u nekakav sistemtm koji zapravo kurcu ne valja, trosim decenije da bi dosao do nekog osnovnog kvaliteta zivota (imam stan i vozim auto, a ostane mi i nesto da pojedem, sve potrebe zadovoljene, yeeey), to su price za naivcine i za ljude koji stvarno nemaju izbora, tesku sirotinju, ali to ipak nije prosek.


Meni je lepo, hvala na pitanju. Idu mi na ganglije pijavice kao noskich, kojem su Sloba i Kim iz SK modeli kako stvoriti državu, a ne žele u istu da odu (a žive na podlom zapadu).

 

obisao sam svet, imam (za sada) dobar posao, plaža mi je na manje od minut laganog hoda, imam čopor dece...Nisam finansijski bogat, ali imam dovoljno za sve. Sopstvenim radom i izborom u životu se može desiti. Nekad treba rizikovati, a manje kukati da ti se sve da na posluzavniku. A došao sam iz naizgled ocajne situacije nekada davno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...