Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

37 minutes ago, Leia said:

@palikaris

Stvar je izbora naravno hoces li rentirati ili kupovati, ali cenim da bi se svako pre odlucio za nekretninu u vlasnistvu i tzv. reseno stambeno pitanje kada bi isto bilo dostupno pod povoljnijim uslovima i bez robijanja bankama.

Ovako stvarno jeste luksuz biti vlasnik cak i prosecnog stana koji nije bogu iza nogu, a kamoli ovo sto noskich prica, ej kuca s bastom a da nije van grada pa to u Parizu imaju samo likovi tipa Lenny Kravitz, i jeste mu lepo , nije da nije... 

 

Pa nije stvar izbora, nego ti je prakticno jedini izbor da uzmes kredit i kupis stan. To da bi se svako opredelio za nekretninu u vlasnistvu je mantra, propaganda koju slusamo vec decenijama. Ako je tako, zasto se Austrijanci, Nemci ili Holandjani masovno ne opredeljuju, nego imas vise ovih sto rentaju. Uredjen sistem, kontrolisane cene rente, imas sigurnost da mozes ceo zivot da ostanes u tom stanu ako ti odgovara, u Becu cak mogu i tvoja deca da naslede tvoj status i nastave da zive u istom stanu, ne mogu da te izbace na ulicu, i sto bi onda uzimala kredit. Ima mnogo pametnijih stvari na koje moze da se trosi plata.

Link to comment

Ako je sam/a nek se ne širi u 2.5 sobe nego jednosoban stan ili share, znači 540/2 = 270 nedeljno.

Drugo, ako migranti kao što smo mi mogu da žive pristojno onda šta reći za lokalce?!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
 
Sta je normalna stvar? Sto ova zemlja ima offshore i onshore koncentracione logore u kojima azilanti provode godine u stanju polu-ludila? I ako bilo ko progovori o tome, a radio je u jednom od njih preti mu tuzba od strane drzave?
Milijarde dolara pronevereno i dodeljeno pajtaskim firmama sa adresom shupe u nekoj vuko..bini.
Regularno Aboridzini umiru u pritvoru i nikom nista, imamo veci razdor u ocekivanom trajanju zivota i standardu nego sto je bio razdor Afrikanaca i belaca tokom Aparthejda u JAR. Deo NT-ja oko Katherine je region sa najvisom stopom samoubistava na svetu.
Trudna deca (ispod 18 godina) se nedeljama zatvaraju u samice.
Novinarima se pretresaju kancelarije i stanovi od strane federalne policije.
Najvece firme i bogatasi u ovoj zemlji ne placaju porez.
Vise beskucnika po glavi stanovnika od Srbije. Preko milion ljudi koji zive ispod granice siromastva.
Sigurnosne sluzbe imaju ovlascenja da spijuniraju gradjane bilo kada i bilo gde.
Jel treba jos? Ne treba, ne vredi pricati kad neko nece da slusa.
Uh bre mnogo si tema naveo. Kad kažeš konc logori moraš priznati da je to tendenciozno. Nadam se da nemaju gasne komore u njima? Znam za off shore detention I to je u inostranstvu. Gde su ti nehumani smeštaji u Australiji?

I da li su ti ljudi koji su pritvoreni stigli tu legalno?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
6 minutes ago, magi said:

Ako je sam/a nek se ne širi u 2.5 sobe nego jednosoban stan ili share, znači 540/2 = 270 nedeljno.

Drugo, ako migranti kao što smo mi mogu da žive pristojno onda šta reći za lokalce?!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

haha, pa to i pricam, preko 1100 dolara mesecno za share jbt. I to onda neko naziva normalnim zivotom.

Link to comment
On 1.7.2019. at 11:43, radisa said:

Nije nesposoban, no je kukumavka... U svemu vidi loše, sve je nedovoljno dobro, sve je teško...

 

Sitnčav čivek... 

 

+1

 

noskich kuka jer ne može da radi 2 do 4 sata dnevno i živi k'o bog.

Link to comment
6 hours ago, noskich said:

 

Koji centar grada? Nikada nisam pominjao bilo kakav centar. Klasicno podmetanje.

Pola sata do posla. Znaci pricamo o redu 10-15 kilometara od posla.

Na primeru Beograda, recimo Kumodraz, Miljakovac, Zarkovo, Zemun ko radi u centru Beograda...

 

Ja ne znam kako ti zamišljaš da se u špicu stigne od Žarkova ili Kumodraža do centra Beograda za pola sata, od vrata do vrata...

Link to comment
haha, pa to i pricam, preko 1100 dolara mesecno za share jbt. I to onda neko naziva normalnim zivotom.
Ostane mu 3000 mesečno, nek ode na račune 300, na hranu 1000, ostane mu 1700 ojhaaa

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
35 minutes ago, magi said:

Ostane mu 3000 mesečno, nek ode na račune 300, na hranu 1000, ostane mu 1700 ojhaaa

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Ali zivi u shareu ko klosar. I koja je to prosecna aus plata 4000 dolara neto? 

Link to comment
3 hours ago, palikaris said:

 

Pa nije stvar izbora, nego ti je prakticno jedini izbor da uzmes kredit i kupis stan. To da bi se svako opredelio za nekretninu u vlasnistvu je mantra, propaganda koju slusamo vec decenijama. Ako je tako, zasto se Austrijanci, Nemci ili Holandjani masovno ne opredeljuju, nego imas vise ovih sto rentaju. Uredjen sistem, kontrolisane cene rente, imas sigurnost da mozes ceo zivot da ostanes u tom stanu ako ti odgovara, u Becu cak mogu i tvoja deca da naslede tvoj status i nastave da zive u istom stanu, ne mogu da te izbace na ulicu, i sto bi onda uzimala kredit. Ima mnogo pametnijih stvari na koje moze da se trosi plata.

 

Cekaj jel ti pricas o Australiji, Srbiji, necem trecem? Gde je to jedini izbor da uzmes kredit i kupis stan?

Svugde imas i opciju rentanja, sad koliko povoljnu drugo je pitanje. 

Ja samo primecujem jednu po meni ociglednu stvar, da bi se svako radije odlucio za kupovinu kada nekretnine ne bi bile abnormalno skupe.

Mozda gresim, ali ja bar tako razmisljam

Edited by Leia
Link to comment
57 minutes ago, hazard said:

 

+1

 

noskich kuka jer ne može da radi 2 do 4 sata dnevno i živi k'o bog.

 

Pa ne, nego mu nije pravo sto sa top 3% platom u Australiji ne moze da priusti solidnu kucu s bastom u gradskoj zoni.

A ja kazem da to nema nigde, takav lifestyle od plate ne biva...

Link to comment
1 minute ago, Leia said:

 

Pa ne, nego mu nije pravo sto sa top 3% platom u Australiji ne moze da priusti solidnu kucu s bastom u gradskoj zoni.

A ja kazem da to nema nigde, takav lifestyle od plate ne biva...

 

Pa to je i fizički nemoguće u multimilionskom gradu u kakvom noskich živi. Tj. kada pokušaš da napraviš milionski grad gde svako ima kuću i dvorište, dobiješ američku košmarnu suburbiju, koja je neodrživa i nepoželjna po više parametera...naravno da će u gradu sa milion + većina živeti u stanovima bez dvorišta, i tako treba da bude...kuća sa dvorištem će biti priuštiva na periferiji takvog grada, pa ko želi centralnu lokaciju da menja za komfor, može...kuća sa dvorištem u centralnoj zoni takvog grada biće skupi luksuz.

 

noskich jednostavno hoće zemlju dembeliju i kuka što je nema

Link to comment
15 minutes ago, Leia said:

 

Cekaj jel ti pricas o Australiji, Srbiji, necem trecem? Gde je to jedini izbor da uzmes kredit i kupis stan?

Svugde imas i opciju rentanja, sad koliko povoljnu drugo je pitanje. 

Ja samo primecujem jednu po meni ociglednu stvar, da bi se svako radije odlucio za kupovinu kada nekretnine ne bi bile abnormalno skupe.

Mozda gresim, ali ja bar tako razmisljam

Pa svuda od nabrojanog. Na papiru imas i opciju da rentas, ali realno, koliko je to dogirocna opcija, koliko kosta, i da li je odrzivo da sa porodicom decenijama rentas? Sistem je napravljen tako da brzo shvatis da ti se najvise ipak isplati da uzmes kredit i kupis stan i zarobis se na 20-25 godina, prakticno do penzije ili tu negde. Ja pricam da je sistem sustinski isti u ovom nasem svinjcu i u tim neoliberalnim rajevima na zemlji, jedina razlika je u sminci, ono tamo lepse izgleda jer je bogatije. Za obicnog, prosecnog coveka, nema sustinske razlike.

Link to comment
14 minutes ago, Host said:

Slazem se sa tobom 100%, samo mislim da se raspolozenje menja sa prilikama na trzistu. Otkad je kamata niska, sve vise ljudi hoce da poseduje nekretnine i u ovim zemljama. 

 

BTW, kontrola cena nije dovoljan mehanizam zastite. Ja bih uveo ogromne poreze na prazne stanove (npr. min 10% od trenutne vrednosti nekretnine) bez prava na olaksice i od tih para finansirao izgradnju i odrzavanje subvencioniranih stanova. Ni to ne bi resilo neki od problema koji se ovde spominju. Npr. veliki pritisak na centralne delove gradova i koncentraciju stanovnistva u gradove. 

Prilike na trzistu kreira sistem. Ako napravis sistem u kome je besomucno jurcanje za kupovinom stanova radi preprodaje galavni nacin zarade, i pretvoris stan u robu a ne u mesto za zivot, onda imas to kao u Australiji ili Engleskoj, i ceo zivot si em zarobljen u kreditima, em nikad ne mozes da se skrasis, nego stalno spekulises, gledas dal je cena tvog stana skocila pa da prodas pa kupis nesto drugo, seljakas se non stop zapravo, i tako. Ne vidim sta je tu dobar zivot.

 

Ko prica samo o kontrolama cena? Glavni alat za kontrolu cena i kvaliteta u Becu (a i u Holandiji ili Svedskoj) je ogroman sektor javnih neprofitnih stanova, mislim da ih ima oko 50%, plus na to imas razne varijante kooperativa, privatno-javnih partnerstava itd, tako da nekih preko 80% ljudi tamo zivi u renti ceo zivot.

 

Ali, to je prvo vrhunski kvalitet stanova, super pozicionirane zgrade, prostorni standardi fantasticni (broj kvadrata ili soba po osobi itd.), sve je regulisano do detalja, a cene su neprofitne, sto znaci da se odredjuju tako da pokriju troskove gradnje i odrzavanja tih zgrada, bez da neki bilmez trpa profit u dzep. I to nije socijalno stanovanje kako se u vecini sveta shvata, nego za to moze da aplicira prakticno svako (upper limit za plate s kojima se kvalifikujes za to je nesto jako visok, otprilike samo najbogatijih 10% ne moze da se prijavi), i plus sustinski nema razlike od situacije kada si vlasnik stana, zato sto su ugovori dugorocni, mogu da traju i ceo zivot, i mogu i tvoja deca da naslede stanarsko pravo i da nastave da zive u istom stanu. Jedino sto ne mozes je da ga prodas.

 

E sad, imas i tih neih 15-20 % privatnih rentalnih stanova, ali kad je takva situacija, i oni moraju da ispune iste standarde i da ponude priblizno istu cenu, razumno vecu, inace ko bi im uzimao te stanove kad ima ovo kao opciju. I to je nacesce za strance, expate, koji nemaju pravo da apliciraju za ove "gradske" stanove. Zato je Bec broj 1 po kvalitetu zivota na svetu vec 10-15 godina, izmedju ostalog. Ozbiljna drzava prvenstveno vodi racuna o kvalitetu zivota svojih gradjana, a ne o tome koliko ce neki pilicari investitori da zarade na spekulacijama zemljistem i nekretninama, i banke na kreditima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...