Jump to content
noskich

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate

Recommended Posts

miki.bg

Čitao sam da je jedan viralni™ par stavio pola milke u indeksni fond i ima 30-40k i od toga putuje svetom.

Mislim da je ranije u temi neko spomenio cifru za medijanu u AUS od oko $75k.  Ako je on na sadašnjoj poziciji na 150k i ako može bar pola od toga da uštedi, to je izvodljivo već za nekih 5 godina, ne računajući ono što je ranije štedeo (ako je).

ObiW
Posted (edited)
16 minutes ago, miki.bg said:

Čitao sam da je jedan viralni™ par stavio pola milke u indeksni fond i ima 30-40k i od toga putuje svetom.

Malo je to previse optimisticno. Rule of thumb je podizati 4% godisnje od vrednosti fonda, jer dugorocno gledano fondovi rastu 4%; prosle godine su imali negativan rast, ali je pre toga bilo 8%, itd. U tom smislu, 4% of 500 hiljada je 20 hiljada. Od tih para mozes lepo da putujes po Bosni, Makedoniji i unutrasnjosti Srbije; Hrvatska i Slovenija su vec problematicni.

Edited by ObiW

miki.bg

Ovo je bilo tamo negde 2014-15. čini mi se. Možda su oni malo naduvali priču radi viralnosti, nije ta cifra koja su stavili nego veća i sl.

Sa 25-35k bi noskich mogao fino da živi na Tajlandu leti i na sprskim planinama zimi recimo.

ObiW
4 hours ago, miki.bg said:

Sa 25-35k bi noskich mogao fino da živi na Tajlandu leti i na sprskim planinama zimi recimo.

Mogao je to vec i da uradi, al' ga sjebali bitkoin i zlato. 

braca

Sjebala ga pohlepa, u poslednjim postovima je u fazonu da "naplati svoje muke", tj uzme australijancima što više love, sad kad je u mogućnosti... a pošto će verovatno sve više i više "biti u mogućnosti", plata će rasti i eto njega "naplaćuje" do penzije...

miki.bg
1 hour ago, ObiW said:

Mogao je to vec i da uradi, al' ga sjebali bitkoin i zlato. 

Otkud znaš dok ne obelodani? Možda još nema dovoljno.

Bilo bi dobro videti ceo račun na kraju ako želi da podeli.

roksi

miki ti si bas romantik. noskic se svojevoljno & dobrovoljno ususkao u blagodeti ljute plutokratije i nema nameru nigde ni da makne. fino je njemu tu gde jeste.  a ovo ovde na pppu mu dodje nesto kao poligon za idejne akrobacije i pljuckanje po ruci koja ga hrani + koja mu omogucava vreme i luksuz da to radi.

ObiW
1 hour ago, miki.bg said:

Otkud znaš dok ne obelodani? Možda još nema dovoljno.

Bilo bi dobro videti ceo račun na kraju ako želi da podeli.

Ma zezam se bre, bole me ona stvar (kurac) kakav mu je racun. Ako je njemu dobar, i meni je dobar. 

miki.bg
11 hours ago, roksi said:

miki ti si bas romantik. noskic se svojevoljno & dobrovoljno ususkao u blagodeti ljute plutokratije i nema nameru nigde ni da makne. fino je njemu tu gde jeste.  a ovo ovde na pppu mu dodje nesto kao poligon za idejne akrobacije i pljuckanje po ruci koja ga hrani + koja mu omogucava vreme i luksuz da to radi.

Bilo bi ludo da ne iskoristi priliku kad je već u njoj.

Nije mu država, bilo koja, ni rod ni pomoz bog pa da joj duguje neku lojalnost. Pitanje je samo da li ima muda da to odradi do kraja kako je pričao.

10 hours ago, ObiW said:

Ma zezam se bre, bole me ona stvar (kurac) kakav mu je racun. Ako je njemu dobar, i meni je dobar. 

Naravno, samo kažem bilo bi pošteno prema ostalim učesnicima teme videti konačnu računicu nakon svih ovih godina. U šta je i kad investirao i koliko godina sa kojim troškovima mu to donosi.

magi

Ma zezam se bre, bole me ona stvar (kurac) kakav mu je racun. 

Bas hvala što si precizirao koja te stvar zabole

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

ObiW
5 hours ago, magi said:

Bas hvala što si precizirao koja te stvar zabole emoji16.png

Ama nisam ja to izmislio, to se provlaci kroz forum godinama. Interna sala, i muskarci i zene to pisu. 

Bujodrag

+1

ObiW
7 hours ago, miki.bg said:

Naravno, samo kažem bilo bi pošteno prema ostalim učesnicima teme videti konačnu računicu nakon svih ovih godina. U šta je i kad investirao i koliko godina sa kojim troškovima mu to donosi.

Noskich uglavnom prica ono sto bi i bilo koji financial advisor rekao. Otprilike to ide ovako: za penziju ti treba 2 miliona dolara, pod uslovom da svake godine podizes 4%. Dok radis, jedini dug koji treba da imas je otplata za kucu, sve ostalo (ukljucujuci i auto) treba placati u gotovini, odmah. 25-30% treba da imas u kesu (koje mozes da stavis na orocenu stednju, cisto da dobijes koji procenat), ostalo treba da bude stocks & bonds. Mozes uz stock & bonds da ubacis i nekretninu koju posedujes, ali samo ako se koristi za izdavanje ili za odmor; nekretnina u kojoj zivis se ne racuna u ustedjevinu. Ako hoces da u penziji zivis u Burundiju, ne treba ti 2 miliona dolara, uporedi troskove zivota u Americi i Burundiju, nadji scaling factor i dobices cifru za Burundi. I to je uglavnom to.

Razlika izmedju noskicha i financial advisora je upravo u zlatu i bitkoinu, koje FA ne preporucuju jer idu gore dole mnogo vise nego stock market. Ja licno smatram da zlato vredi kupovati ako si u zemlji kao sto je na primer Venecuela, pa ne znas sta nosi dan a sta noc. U stabilnim zemljama to nije nesto sto ima prednost u odnosu na ovo prethodno sto sam naveo. Daklem, ja cu zlato da kupujem ako vidim da se sprema gradjanski rat u Americi izmedju belih i sarenih. :happy:

ObiW

E to je pravi Australijanac, a ne ko ovaj naš, što bi u S. Koreju, al da mu je plata ko u Sidneju.