Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Знам једну такву. Стара је 80 година и неусељива. Али зидови држе.
Pa dobro jel' ti zidovi stari 80, 100 ili 120 godina stoje tako otkada su sazidani? Ili možda ipak s vremena na vreme treba i da se unajmi neki majstor zidar da stavi poneku novu ciglu jer sve ima rok trajanja?U stvarnosti, skoro svaki grad na srednjem zapadu ima četvrt blizu centra grada koja je sagrađena pre više od 100 godina i koja ima uglavnom Viktorijanske kuće građene od cigle. Tri sloja podrum, dva sloja prizemlje i sprat. Ti kvartovi su predmet urban renewal-a i gentrifikacije u poslednjih 20 godina, tako da je većina tih kuća, iako stara, u sasvim dobrom stanju. Najpoznatiji primeri takvih četvrti su German Village u Kolumbusu i Capitol Hill u Denveru. Jeste, kuće od cigle su u principu retke u Americi, ali uopšte nema potrebe da mažeš ljude da je sve to "пола цигле (нема потребе да кажем фасадна, јер друге нема".
Link to comment
Netacno, napisao sam da su cene real estate u Australiji previsoke i zapoceo diskusiju o lokacijama gde su nekretnine povoljnije, a gde se moze zaraditi slicno kao u Australiji uz to da ta lokacija ne bude drasticno losija od Sidneja (znaci ne Avganistan, Irak i slicna mesta). Da li Australija valja ili ne nije deo ove teme. Jeftine kuce u Atlanti sam pomenuo ja na osnovu izvestaja ka kome sam postavio link.
A ti bas mislis da si pametniji od drugih :) ?Pazi ovako. Ako i postoji neko takvo mesto gde se dobro zaradjuje, a kuce jeftine, moras biti prvi koji ga je otkrio. Dok se ti raspitujes po forumu, ljudi nalaze poslove, prodaju i kupuju kuce, sele se, i ubrzo je na takvom mestu manjak nekretnina, dakle cene idu gore, a i dobrih poslova sve manje.Ako duze stoji situacija da posla ima, plate odlicne, a kuce u bescenje, treba da se upitas sta nije u redu s tim mestom.
Link to comment

Stvari su zaista otisle predaleko u Australiji (tacnije, u velikim gradovima)... Nije noskich pokrenuo temu bez veze.

Upoznao sam par provincijalnih seniora ovde - imaju 3 sina u 40-tim, svaki u po jednom od mejdzor gradova: Brizbejn, Sidnej i Melburn. Svi (sinovi) rentaju jos uvek. Za ovog iz Sidneja sam bas zapamtio situaciju - Associate Professor na univerzitetu je tamo i (zajedno sa bracom) ceka da se roditelji prestave, pa da pare od kuce podele i uchipi se za neki ofucani stancic u "Velikom Dimu". (Sto ce biti cca $milionche pa navise).Tesko je dobaciti do potrebnog depozita (koji je uglavnom minimum 10%). Vreme potrebno da se to ustedi, za one koji pocnu od nule, je jednako vremenu u kome se tih 10% skoro duplira u apsolutnoj vrednosti. Recimo, ako se postavi cilj da se skupi 30,000 za to ce biti potrebno od 1, prosecne plate da se stedi realno barem 5 godina; za to isto vreme ta kuca od 300,000 bice najverovatnije 500,000 (sto znaci da sad treba 50,000 za depozit).(Ovih 300,000 je uzeto kao primer, inace u velikim Ozi gradovima za to ne moze da se kupi ni shupa na dalekoj periferiji).Australijski "tradicionalni" nacin zivota ne moze da prati nova vremena, suvise je ekspanzivan. Mozda ce neka nova resenja, kao cohousing (poreklom iz Skandinavije), biti resenje za buducnost. Ili zivot u provinciji, sto je za neke neizvodljivo (nema posla), a za druge jednostavno nepozeljno. I to sasvim razumem, jer su country pumpkins, u poredjenju sa npr. melbunskim uber-cool shminkerajem, ili sidnejskim beach lifestyle-om, atraktivni kao... well, pumpkins. :D Edited by Indy
Link to comment

Ne verujem bas u to, pre ce biti kako kaze ovaj. Barem je to ono sto ja pretpostavljam...

That's the slowly deflating hiss of an overpumped air mattress you can hear, not a bubble bursting.
Link to comment
Tesko je dobaciti do potrebnog depozita (koji je uglavnom minimum 10%). Vreme potrebno da se to ustedi, za one koji pocnu od nule, je jednako vremenu u kome se tih 10% skoro duplira u apsolutnoj vrednosti. Recimo, ako se postavi cilj da se skupi 30,000 za to ce biti potrebno od 1, prosecne plate da se stedi realno barem 5 godina; za to isto vreme ta kuca od 300,000 bice najverovatnije 500,000 (sto znaci da sad treba 50,000 za depozit).(Ovih 300,000 je uzeto kao primer, inace u velikim Ozi gradovima za to ne moze da se kupi ni shupa na dalekoj periferiji).
Preterujes.Prvo, koliko je meni poznato za mortgage paket koji je iole pristojan (u smislu kamata i skrivenih troskova) treba ti minimum 20% depozit, a cesto i 25%.Drugo ne znam ko to treba da stedi 5 godina za 30K. Evo ovde statistika (http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/mf/6302.0), ako se prosecno neto dobija 1000 dolara nedeljno (adult full time job, porez neka bude 27%) onda za depozit ne moze da ustedi samo ona/j ko zivi u centru grada ili tik do plaze, ne kuva vec iskljucivo jede van, svaki vikend izlazi, redovno kupuje garderobu itd. Ko se sa tom prosecnom australijskom platom posveti stednji i te kako moze da ustedi i za manje od godine.Trece, ja se slazem da su cene nerealne i preterano visoke, ali ti ga bas pretera. U kraju gde ja zivim koji nije neki kraj, ali je zato samo 14KM od centra moze se kupiti solidan (ne luksuzan, ne renoviran, ne nov) 2BD stan za 250-260K.
Link to comment
Ti po obicaju citiras blogove nekih anonimusa koji imaju misljenje, ali to misljenje ne potkrepljuju nicim. Najbolja varijanta je imati prihode koji su nezavisni od lokacije gde se nalazis i onda koristiti blagodeti zivota u zemljama sa niskim troskovima zivota.
ako cemo o anomimusima, anonimus si ti (i ja), a ovaj tip to nije. ali nebitno je ko je anonimus. bitno je da je taktika "ubi poštara ako ti se ne svidja pismo" potpuno trula. u stvari, ovo "pismo" bi trebalo da ti se svidi, ali ko će "narodu" ugoditi ;)nego, šta si htao da kažeš onim "ne potkrepljuju ničim"? Misliš ako nije uobjavljeno u 2. dnevniku državne televizije sigurno nije tačno? ;) a što se tiče te najbolje varijante, jeste, u pravu si...zato traži, traži, pa ćeš naći :D Edited by dekss
Link to comment
nego, šta si htao da kažeš onim "ne potkrepljuju ničim"? Misliš ako nije uobjavljeno u 2. dnevniku državne televizije sigurno nije tačno? ;)
Hteo sam da kazem da tvoj ne-anonimus tvrdi da nema razlike izmedju trzista nekretnina US i Australije bez argumenata kojima bi trebalo da potkrepi tu tvrdnju.Uporedi nezaposlenost, trgovinski deficit, priliv imigranata, stepen zaduzenosti stanovnistva i stednje, gustinu naseljenosti i procenat urbanog stanovnistva, ekonomski rast... sve je to i jos mnogo toga vrlo razlicito. On jednostavno navodi primer luksuznih nekretnina u najpopularnijoj turistickoj oblasti u Australiji (Gold i Sunshine coast) i to bi mu valjda uz procenu nekog tipa (koja se mora prihvatiti samo zbog toga sto on radi u Morgan Stanley) bio dovoljan dokaz da ce Australiju snaci ista sudbina kao US.Moje je misljenje da su nekretnine ovde definitivno precenjene, i to dosta, ali da u Australiji nema uzroka koji su izazvali krizu nekretnina u Americi. Niti se ovde dele krediti za stanove kapom i sakom niti postoji suficit nekretnina na trzistu.
Link to comment
Hteo sam da kazem da tvoj ne-anonimus tvrdi da nema razlike izmedju trzista nekretnina US i Australije bez argumenata kojima bi trebalo da potkrepi tu tvrdnju.Uporedi nezaposlenost, trgovinski deficit, priliv imigranata, stepen zaduzenosti stanovnistva i stednje, gustinu naseljenosti i procenat urbanog stanovnistva, ekonomski rast... sve je to i jos mnogo toga vrlo razlicito. On jednostavno navodi primer luksuznih nekretnina u najpopularnijoj turistickoj oblasti u Australiji (Gold i Sunshine coast) i to bi mu valjda uz procenu nekog tipa (koja se mora prihvatiti samo zbog toga sto on radi u Morgan Stanley) bio dovoljan dokaz da ce Australiju snaci ista sudbina kao US.Moje je misljenje da su nekretnine ovde definitivno precenjene, i to dosta, ali da u Australiji nema uzroka koji su izazvali krizu nekretnina u Americi. Niti se ovde dele krediti za stanove kapom i sakom niti postoji suficit nekretnina na trzistu.
noskichu ti si stvarno specifican tip. ako ni zbog cega australija je specificna zato sto ti zivis u njoj ;)mani se pisca vise. uostalom vidis i sam da imate slicno misljenje ;)niko ne kaze da australija nije spceficna. bio bi lud onaj ko bi to tvrdio. ali isto tako je suludo tvrditi da za australiju ne vaze univerzalne ekonomske zakonitosti. U ovo slucaju govorimo o cenovom balonu. Ti ga i sam vidis: "Moje je misljenje da su nekretnine ovde definitivno precenjene". Nije mi baš jasno kako ne vidiš da je neizbežno njegovo ispumpavanje ("u Australiji nema uzroka koji su izazvali krizu nekretnina u Americi"). Ne mora i neće se desiti isti scenario. ali ono što je nelogično ("precenjeno"), mpora se vratiti u logične tokove... A nisi u praviu što se tiče uzroka: uzrok svih balona nekretnina širom sveta je jedan isti: kreditna ekspanzija.
Link to comment

Nemaju veze krediti za nekretnine u Australiji sa onima u USA. U USA su krediti davani onima za koje je bilo jasno da nece moci da ih vrate, plus su se davali krediti ne samo za same kuce, vec se ukljucivalo i svasta drugo (kompletno pokucstvo, automobili, itd.) Pa bi, recimo, mortgage za kucu vrednu 300,000 bio 450,000. Kad je bubble pukao, i kad su kuce pocele da se prodaju masovno (zbog nemogucnosti otplate), nisu zrtve bili samo oni koji su izgubili kuce, vec i finansijske organizacije koje prodajom tih kuca nisu mogle da nadoknade svoje gubitke (tipa, da zakrpe rupu od 450,000 sa 300,000).To sve nema nikakve veze sa Australijom, ovde krediti za kuce tako jednostavno ne mogu da se dobiju... Ovde kamatne stope nikada nisu bili blizu 0% kako je bilo u USA, naprotiv (bile su i preko 10%, ne tako davno).Takodje podaci o tome da su kuce prevrednovane 40 ili 50% su bazirani na nekim kriterijumima koji ne uzimaju u obzir specificnosti australijskog poreskog sistema (sto je pomenuto u linku koji sam ja postovao).Pada cena (mozda ni to ne svuda) ce biti, ali to nece biti "pucanje mehura". Tako barem meni izgleda.

(A i neko kupuje taj ozi dolar kao lud)aust.jpg

Edited by Indy
Link to comment
Nemaju veze krediti za nekretnine u Australiji sa onima u USA. U USA su krediti davani onima za koje je bilo jasno da nece moci da ih vrate, plus su se davali krediti ne samo za same kuce, vec se ukljucivalo i svasta drugo (kompletno pokucstvo, automobili, itd.) Pa bi, recimo, mortgage za kucu vrednu 300,000 bio 450,000. Kad je bubble pukao, i kad su kuce pocele da se prodaju masovno (zbog nemogucnosti otplate), nisu zrtve bili samo oni koji su izgubili kuce, vec i finansijske organizacije koje prodajom tih kuca nisu mogle da nadoknade svoje gubitke (tipa, da zakrpe rupu od 450,000 sa 300,000).To sve nema nikakve veze sa Australijom, ovde krediti za kuce tako jednostavno ne mogu da se dobiju na taj nacin... Ovde kamatne stope nikada nisu bili blizu 0% kako je bilo u USA, naprotiv (bile su i preko 10%, ne tako davno).Takodje podaci o tome da su kuce prevrednovane 40 ili 50% su bazirani na nekim kriterijumima koji ne uzimaju u obzir specificnosti australijskog poreskog sistema (sto je pomenuto u linku koji sam ja postovao).Pada cena (mozda ni to ne svuda) ce biti, ali to nece biti "pucanje mehura". Tako barem meni izgleda.

(A i neko kupuje taj ozi dolar kao lud)aust.jpg

mislius davalu su ih razlicite banke i uzimali razliciti ljudi. naravno da postoje specifike. niko to ne spori. ja smao tvrdim da su se baloni naduvali iskljucivo zbog "viska" novca. uopste ne ulazim u specificnosti. da li ce i kad puci, koliko jako i sl. kreditna ekspanzije je stala. nema dalje. u stvari lazem - tu si QEx - sirom sveta vlade i centralne banke pokusavaju da naprave nastavak zurke. mozda im i uspe, mozda ce zatalasati jos malo, jos vise. ali nece dugo. sulude i nerezonske stvari, kao, izmedju ostalog, te vase cene nekretnina nisu odrzivo stanje. mozete se vi s njima pomiriti 100x, ali to jednostavno nije odrzivo stanje. a kako ce se razresiti... videcemo.
Link to comment

U rasponu narednih 2-3 godina (ili duze od toga) spreman sam da se kladim sta ce biti, i to na osnovu ovoga:

England has by far the longest uninterrupted collection of price statistics on land and property compared to any other country on earth. This is because, when the Normans conquered the Saxons in 1066 A.D., they introduced a method of governing England through a unique collection of statistics in every parish.The Doomsday Book, maintained in every parish in England since 1088 a.d., has collected meticulously accurate statistics on every birth, death, marriage and sale of land. Because of this unique and accurate history of land prices, researchers have done much study on property prices in England.The result is that, for 919 years, property prices have raised at a compound rate of increase of 10.2% per annum. The Rule of 72 states that any number which increases at 10% p.a. compound, doubles every 7.2 years. So, for over 900 years, property prices in England have been doubling, on average, every 7 years. In Australia, over some 120 years or so of not quite so accurate statistics, property prices have risen at an average compound rate of 10.4%, very slightly ahead of England. Again, property prices have doubled every 7 years or so despite droughts, wars, changes of government, interstate and overseas migration, interest rate movements, exchange rate movements, changing rates of unemployment, CPI movements, etc etc.
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...