Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Poslednji put bio 2011. 35k je naravno tu negde blizu minimalca. A mislim da je bolje uzimati median primanja nego prosecna jer dok sa jedne strane imas te studente i boraniju sa druge imas biznismene i kontraktore koji rade za preko 300k. A to I u praksi izgleda realno tih 66k. E sad sta se moze sa 35k I sa 66k to je neka druga diskusija. Ali verujem da bi se ovi nedijasporci razocarali kada bi u praksi videli sta to moze da kupi.

Kuce ne samo da su skupe, vec cesto nemaju nikakvu izolaciju u zidovima I na krovu. Carpet se stavlja direktno na beton. Prozori sa dva okna su nepoznanica. Koriste se drvene ploche I najjeftiniji materijali u izobilju. Sve pravljeno pre 1994 je puno azbestosa.

Iznajmljujuci I trazeci kucu sam se svega nagledao. Neke scene su bile kao iz zemlje treceg sveta.

Edited by noskich
Link to comment

Indy, evo ti, soba u Chatswoodu je 250-300 dolara nedeljno. Koliko bi bila u Beogradu soba u deljenom stanu nedeljno 11 kilometara od centra? Neka pripomogne nedijaspora.

Znam za slucaj iz relativno bliskog okruzenja - trojica studenata dele 3 bedroom stan. Renta je 200 EUR mesecno + racuni, tako da u zbiru za svu trojicu izadje oko 360 EUR. Odnosno, po coveku 120 EUR ili oko 180 AUD mesecno. Dakle, oko 45 AUD nedeljno. 

 

E sad, Zarkovo protiv Chatswooda...... Generalno, sve je uporedivo, ali ne i izjednachivo. 

 

Ukljucujuci i famozne plate od 200 EUR koje, ako se odnose na radnike u pekarama, fast fudovima i restoranima, najcesce podrazumevaju nikakvu radnopravnu zastitu i nikakvu perspektivu u starosti koja proistice iz rada na crno. 

 

Takodje, nije sve u parama, ima nesto i u pravnoj izvesnosti, bezbednosti, pa potezanje primera Tajlanda takodje nema mnogo smisla. Evo, siguran sam da su u Hondurasu vrlo jeftini 2 bedroom apartments na 11km od Tegucigalpe, ali avaj, tamo bas i nije prijatno za mlade zene

Edited by pacey defender
Link to comment

Nisam nikada bio u Hondurasu, ali Tajland je bezbedna zemlja za zene, ukljucujuci I trans zene sto se ne bi moglo reci za neke delove Australije. Kako li bi se trans zena provela u islamskom delu Sidneja kao sto je Lakemba ili Boganville krajevima na krajnjem zapadu?

Na jugu Tajlanda u islamskim pokrajnama bi cenim bila sigurnija.

Edited by noskich
Link to comment

Poslednji put bio 2011. 35k je naravno tu negde blizu minimalca. A mislim da je bolje uzimati median primanja nego prosecna jer dok sa jedne strane imas te studente i boraniju sa druge imas biznismene i kontraktore koji rade za preko 300k. A to I u praksi izgleda realno tih 66k. E sad sta se moze sa 35k I sa 66k to je neka druga diskusija. Ali verujem da bi se ovi nedijasporci razocarali kada bi u praksi videli sta to moze da kupi.

Kuce ne samo da su skupe, vec cesto nemaju nikakvu izolaciju u zidovima I na krovu. Carpet se stavlja direktno na beton. Prozori sa dva okna su nepoznanica. Koriste se drvene ploche I najjeftiniji materijali u izobilju. Sve pravljeno pre 1994 je puno azbestosa.

Iznajmljujuci I trazeci kucu sam se svega nagledao. Neke scene su bile kao iz zemlje treceg sveta.

 

Pa i u Srbiji u prosečna primanja ulaze i plate onih koji imaju preko hiljadu evra, ne računa se prosečna plata drugačije od Australije.

 

To je i dalje 5-7 puta više prihoda nego u Srbiji. I zato se jako malo ljudi ikad vrati da žive u Srbiji, pa iako je u inostranstvu možda razočaravajuće u odnosu na ono što je mali Perica zamišljao da će da ga sačeka, opet je neuporedivo bolje nego u Srbiji.

 

Mislim ti si se totalno fokusirao na housing, koji i u Srbiji ume da izgleda dosta bedno, ne zaboravi to.

A život nije samo da li imaš duplo okno, tu je i hrana, dostupnost zdravstva, opšti izgled okološa i funkcionisanje države itd itd. Sve to se mnogo lakše i opuštenije priušti nego u Srbiji gde se čupa kosa kad ode bojler. Mojoj sestri je npr otišao pomenuti bojler u kuhinji pre nekoliko meseci, neće da i za to traži od roditelja ili mene, nego lepo odvaja od plate i štedi, pa za još par meseci planira da kupi. Pritom radi za natprosečnu platu u Srbiji na šefovskom mestu.

 

Ja opet radim za neku prosečnu platu u inostranstvu kao običan zaposleni, i ako mi ode bojler kupiću ga najopuštenije od ove plate. E da, ja još plaćam preskupu stanarinu svaki mesec koja mi pojede skoro pola plate, ona ne jer koristi porodični stan.

Link to comment

Nisam nikada bio u Hondurasu, ali Tajland je bezbedna zemlja za zene, ukljucujuci I trans zene sto se ne bi moglo reci za neke delove Australije. Kako li bi se trans zena provela u islamskom delu Sidneja kao sto je Lakemba ili Boganville krajevima na krajnjem zapadu?

Na jugu Tajlanda u islamskim pokrajnama bi cenim bila sigurnija.

Ma da, super je Tajland za zene, ukljucujuci child labor i sexual exploatation.

Link to comment

jao, Dagmar, 10 godina ista prica sa istim akterima (da ne kazem akterom): zivot u AUS ustvari uopste nije nesto dobar..ustvari je prakticno isti standard i uslovi kao u Srbiji...na Tajlandu je bolje...

 

mislim, mene sad ovo nervira jer, kao sto sam rekla, osecam da je bezobrazno tvrditi ovakve stvari dok ljudi u Srbiji stvarno zive od 200evra mesecno, ali ne onako kako noskich zamislja. izgubio je prespektivu skroz. privilegije mnogo lako udaraju u glavu.

Link to comment

aman bre, 11km od centra sidneja neko ladno posmatra kao isto sto i 11km od centra bgd-a? pri cemu sidnej ima 4 puta vise stanovnika na minimum 5 puta vecoj povrsini?

 

ovaj topik je neizmerno zabavan :lolol:

Link to comment

jao, Dagmar, 10 godina ista prica sa istim akterima (da ne kazem akterom): zivot u AUS ustvari uopste nije nesto dobar..ustvari je prakticno isti standard i uslovi kao u Srbiji...na Tajlandu je bolje...

 

mislim, mene sad ovo nervira jer, kao sto sam rekla, osecam da je bezobrazno tvrditi ovakve stvari dok ljudi u Srbiji stvarno zive od 200evra mesecno, ali ne onako kako noskich zamislja. izgubio je prespektivu skroz. privilegije mnogo lako udaraju u glavu.

 

Jeste, vrlo je bezobrazno, ja ne verujem ljudima da oni tako gube perspektivu jer vidi šta je, ti da stvarno gubiš perspektivu ti bi ostao da sediš u Srbiji, ne bi išao da se trudiš da nešto napraviš na zapadu jer ionako je isto. Znači kad je za lično dobro perspektiva šljaka bez greške, a kad se priča onda odjednom gubitak perspektive i neuviđanje nekih elementarija... I am not buying that.

Link to comment

ma ja pod gibitkom perspektive mislim na potpunu nesvesnost koliko je nekome dobro tu gde jeste i koliko je privilegovan, nego je to dobro postalo normala pa sad "1300 AUS je uporedivo sa 100 evra u BG"...

Link to comment

ma ja pod gibitkom perspektive mislim na potpunu nesvesnost koliko je nekome dobro tu gde jeste i koliko je privilegovan, nego je to dobro postalo normala pa sad "1300 AUS je uporedivo sa 100 evra u BG"...

 

Da se to zaista misli, otišlo bi se u Srbiju, da radi za iste te pare i još dobije bonus života blizu svoje porodice i da priča na svom jeziku.

Link to comment

ne moze, ne razumes, upandes u sistem... ili tako vec neki razlozi...

 

Aha, u Australiji upadneš u sistem posle par godina na poslu, a u Srbiji ljudi provedu po 20, 30 pa i 40 godina, pa ne upadnu u sistem nego idu kad se pruži prilika. Baš ima neku gravitaciju taj australijski sistem, samo ne znam od čega ako ne od para?

Dakle da se zaista misli kako ti to na isto izađe što se para tiče, ostalo bi se ili vratlo u Srbiju, da se živi od 400 evra kao od australijskih 80 k.

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...