Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Pa eto, tu gde radim ima gomila prodavnica, restorana, pubova. I u njima rade ljudi. Za 35 do 40 hiljada. S tom platom ako hoce da zive blize poslu jedina opcija je da dele sobu sa cimerom. Hranu da kuvaju kod kuce, nista van osim takeaway. Jeftina odeca, higijena i ostale nuzne potrebstine. Znaci zadovoljis nuzne potrebe. Nema godisnjeg odmora, kola, pozorista, koncerata, svaki se dolar gleda. Veoma uporedivo sa nekim ko u Beogradu zivi od 200 eura plate.

Link to comment

 Veoma uporedivo sa nekim ko u Beogradu zivi od 200 eura plate.

 

Života ti, jel' imaš ti kalkulator.

 

Pritisni Win+R i ukucaj calc. Tamo pomnoži tih 200 eu (ajde neka je 300 AUD, mada nije) x 12, pa rezultat uporedi sa gornjih 35-40 hiljada.

Link to comment

brate...kako li sam ja uspela da za 30tak hiljada ne delim sobe, placam privatnog trenera, ne kuvam i jos placam skolarinu za faks od godinu dana... daj ne budite smesni (noskich i palikaris). 

 

ovo je moj poslednji ozbiljan post na temu "90% aus populacije jedva prezivljava i odrice s eosnovnih stvari" - razlog zasto imam takvu knee jerk reakciju na ovo je taj sto mislim da je takav stav (mora da se ima dve spavace sobe po osobi, mora da se ima auto, pa jos da se menja na 5 godina, mora da se kupuje odeca sezonski i to jos skupa - i boze moj, to nije nikakav luksuz, to je tek komfor), e pa takav stav je jedan od uzroka ovog najgoreg potrosackog mindseta i ovog ogavnog kapitalizma koji unistava planetu. mislim, pazi - auto i odela od $400 koja se kupuju svake sezone su ljudsko pravo. ko to nema, taj jedva prezivljava... ma jeste, vama tri planete ne bi bile dovoljne da vas izdrzavaju.

Link to comment

Svi ovde na forumu znaju da ja nemam nista od toga. Ali to je australisko merilo udobnog zivota, I ne samo udobnog vec normalnog, ocekivanog. Evo neka gospoda na forumu potvrde, odelo od 400 dolara je srednja-niza klasa osim ako nije kupljeno na rasprodaji. Zivot ne moze da se zamisli bez kola. Ne moraju da budu dve sobe po coveku, moze da bude single parent u pitanju. Mozda mu treba soba za rodbinu I prijatelje kad ga posecuju. Mozda partner ne radi jer brine o detetu. Ima mnogo mogucih razloga zasto druga soba nije luksuz.

Medjutim to nije poenta da to mora da se radi, ne mora. Poenta su ogromni zivotni troskovi zbog kojih ta naizgled odlicna plata I nije bas toliko odlicna.

Edited by noskich
Link to comment

Usli smo u polemiku uz koju dobro ide necija percepcija a moje iskustvo posle godinu - dve boravka ovde™: zena i ja, stan iznajmljen ($210 p/w) a potpuno nov, kola (jos) nemamo, 5 minuta peshke do posla - oboje radimo u istoj zgradi... Ja sam i tada isao na pijacu - svakako redje - pa si™ kupim pistace tako s vremena na vreme i grickam na poslu. Kinez iz Hong Konga (poreklom) koji je sve skole i doktorat zavrsio u Melburnu a ziveo tada kod ujaka u Pimblu (Pymble) gde su kuce i onda (1996-7) bili malo ispod miliona mi kaze - tebra, ti si bogat covek... Brate, ja ne jedem na valovu™, niti pijem 2-3 gourmet kafe na dan niti izlazim na vecerinke, ne?? Ok, posle sam se pokvario al' to ne menja nista na njegovoj percepciji... 

Note za Dr Arslu - pistaci (ovde) ipak nisu skupi k'o oni pribogu macadamians, jefiniji su...  :s_c:

Link to comment

Svi ovde na forumu znaju da ja nemam nista od toga. Ali to je australisko merilo udobnog zivota, I ne samo udobnog vec normalnog, ocekivanog. Evo neka gospoda na forumu potvrde, odelo od 400 dolara je srednja-niza klasa osim ako nije kupljeno na rasprodaji. Zivot ne moze da se zamisli bez kola. Ne moraju da budu dve sobe po coveku, moze da bude single parent u pitanju. Mozda mu treba soba za rodbinu I prijatelje kad ga posecuju. Mozda partner ne radi jer brine o detetu. Ima mnogo mogucih razloga zasto druga soba nije luksuz.

a mozda su u sumi... moja poenta je bila da to ne bi trebalo da bude nikakav ocekujuci standard za singlu osobu. (soba za rodbinu i prijatelje - pa ako to nije tracenje prostora, ja ne znam sta je, soba koja se koristi jednom u dva meseca ako i toliko. ko voli i hoce ok, ali pusti me sa tim "standard i ocekivano", to i jeste uzrok problema). a to da ako brines za vise ljudi onda ti i troskovi rastu je valjda given.

pa da, ovaj bold je bas dokaz da se u AUS jedva prezivljava i odrice osnovnih stvari i zivi kao u BG sa 200 evra. alo, covece, moja rodjaka na selu zivi sa 200 evra - znas sta bi ona dala za ovu australijsku patnju koju opisujes?... ovo je postalo potpuno shizofreno. 

Link to comment

Inace, pre nekih sat vremena otishla™ za samo 1.475 miliona dorla kucica™ u kraju...

 

http://www.realestate.com.au/property-house-nsw-westmead-124041698

Plac od 500+ kvadrata (znaci ono - nije bas da se ubio™ za duplex), kuca ciglena i tako... 

To je pre 10 godina moglo da se kupi za ondashnjih 550 'iljada. Dorla.

Fakenhel™ sto bi rekli ovi nashi™ iz sela i zaseoka po jugozapadnom Sidneju...

 

main.jpg

Link to comment

Imali smo dva primera, komforni zivot sa top 20% platom kao prvi I ljude koji rade u prodavnici, restoranu I slicno za 35k kao drugi. Drugi primer je uporediv sa 200 eura u Beogradu. Prvi naravno nije. Kad bi citala napisano.

Edited by noskich
Link to comment

I onda pogledaj cene rente, hrane i ostalog. S tim sto se u Australiji govori o bruto ciframa kako bi se valjda osecali bogatiji, a u Srbiji neto.

 

Čekaj malo.

 

Renta - ti si sam pošao od toga da ti ljudi iz tvog primera dele stanove tj. rentu. Ako plaćaju samo sobe, dakle, to je sasvim uporedljivo sa beogradskim kirijama. (Još jednom, ovo je tvoja polazna pozicija, tj. tvoj sopstveni primer. Primer nisam dao ja, naime ja nemam iskustva deljenja smeštaja.)

 

Hrana - tu razlika nije velika koliko možda misliš da jeste - na netu imaš dosta podataka o slavnoj "potrošačkoj korpi" u zemljama ex-YU, pa pogledaj. U najboljem slučaju (po Beograd) tamo je možda do 2x jeftiniji taj osnovni paket računa (oko 60000 din mesečno, tj oko 700 AUD - usput budi rečeno, beogradsko primanje koje si ti pomenuo ne pokriva ni pola toga, pa ti vidi kako je to.)

 

Bruto/neto - na niskim primanjima porezi nisu velika stavka, a takođe se dosta toga može dobiti nazad prilikom povraćaja poreza (i bez trikova i muvanja, pritom).

 

Na kraju, "dokaz je u pudingu". Niko od naših koje ja znam nema zabranu ulaska u Srbiju (štaviše, svi imaju i brižljivo čuvaju svoje državljanstvo tamo: šta će nam, ne znam). Od ljudi sa niskim primanjima, ja zaista ne znam nikog ko se vratio. Po tebi, ispada, u najmanju ruku bilo bi im jednako loše (ako ne i bolje: ipak bi bili "kod kuće"). Nešto tu ne štima, priznaćeš.

 

BTW. tih 35-40 hiljada nisu ni prosečno primanje u AUS, ni blizu (tako da ništa od onih 80-90% koji se zlopate, doduše, to je palikarisov post-truth podatak.)

Link to comment

Imali smo dva primera, komforni zivot sa top 20% platom kao prvi I ljude koji rade u prodavnici, restoranu I slicno za 35k kao drugi. Drugi primer je uporediv sa 200 eura u Beogradu. Prvi naravno nije. Kad bi citala napisano.

kao neko ko je godinu dana (2014-2015) ziveo sa 30k mogu da ti kazem da si skroz izgubio prespektivu. to nije uporedivo sa sa zivotom u BG sa 200evra kesha mesecno (narocito ako taj neko u BG rentuje kao sto sam ja ovde. tek onda nema nikakvog smilsa porediti. mada nema ni ovako, naravno). 

Link to comment

Indy, evo ti, soba u Chatswoodu je 250-300 dolara nedeljno. Koliko bi bila u Beogradu soba u deljenom stanu nedeljno 11 kilometara od centra? Neka pripomogne nedijaspora.

Edited by noskich
Link to comment

Mali problem je sto kad ta ekipa od 35k izgubio posao ona saceka neku nedelju ili mesec i onda ode na Centralink i dobije neku kintu od koje moze da se zivi, ako nezaposlenost potraje pa nemaju para za extra rentiranje onda dobiju pomoc za placanje rente i, ako i to potraje, sacekaju da dobiju 'socijalni' stan. Nece do odma' i nece kol'ko sutra ali moze da se dobije. To kad bude u Beogradu onda - mis'im - onda... Mis'im - bice - al' u kur#u...

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...