Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

@indy: stavio sam tm zato sto mi nije bilo jasno na kakvu kulturu se tacno misli, i zato sto je prica odmah posle tvog posta skrenula na pozorista i slicno sto mislim da je totalno banalno. mislim, banalno je u zemlji kao sto je aus, gde je stvarno patnja doci do osnovnih uslova za normalan zivot, tipa jebeni stan i hrana, uzimati uopste u obzir kulturu. kakva kultura ako nemas ni krov nad glavom. nisam mislio da podjebavam tebe.

 

ziveo sam u jednom takvom svetskom centru kulture u kome ti je kao sve sto mozes uopste da zamislis od sadrzaja dostupno, politicke slobode, subkulture, nocnog zivota, koncerata, mode, umetnosti, trte mrte al su ti osnovne stvari nedostupne i svi se pate da dodju do njih. zato i stvaljam tm na to, mogu kulturu da nabiju u dupe kad im realno 80-90% populacije jedva prezivljava. a i tu kulturu prosecan covek em moze da priusti jednom u 3 meseca, em nije ni blizu toliko kvalitetna koliko kosta.  

 

(ne radi mi kvot iz nekog razloga, zato moram da odgovaram ovako).

ja sam se tek probudila pa mozda ne kapiram, ali bold je sarkazam, jel da? 

Link to comment

Kad neko vikne 'Ozi kultura' ti pomislis na Nik Kejva, G&S na australijsku verziju Seke Sablic, noskich na cene kuca u Sidneju, a Yarran na Ciju. Sto bi reko Miralem, sto ljudi, sto rakursa.

 

Svako uzme, ili se ugrađuje u, ono što mu treba. Ne znam za druge, ali ja numem da živim "samo o hlebu" (a vala ni o reči Gospodnjoj, osim ako dolazi kroz Sv. Kejva).

Link to comment

Ajoj, pa nisam mislio da je neko inferioran naspram nekog drugog, nego da u BG ima vise predstava koje imaju bogatiju produkciju o odnosu na preko okeana, zato sto drzava Srbija, verovali ili ne, daje vise para za veci broj pozorista. Ono u cemu precani dobijaju Srbe je masovnost manjih pozorista sa skromnijim budzetom. Ja naprosto ne mogu da se setim nekog takvog primera pozorista iz Srbije jer u BG ili imamo ful profi, ili totalne amatere. 

 

Ti sto nisu ful profi putuju po dijaspori zeljnoj "srpskog/beogradskog pozorista" i uvaljuju im ciglu. Ozbiljno.

 

Koliko sam shvatio, sada vec u Srbiji postoji cela mini "industrija" pisanja pozorisnih komada ciji je glavni cilj izvodjenje po dijaspori - bitno je da komad bude sto jeftiniji, da ne treba skupa scenografija, da moze da se odradi sa 3, jos bolje ako moze sa samo 2 glumca. Pa onda nakon svakog izvodjenja, kada se svi troskovi odbiju, da organizator bude dobar recimo jednu-dve hiljade a svaki glumac par stotina dolara. Predstava ima premijeru u Srbiji, i izvede se par puta - vise radi marketinga u dijaspori radi, da moze da se kaze "ovo je predstava iz pozorista X".

 

Ovakav razvoj dogadjaja se desio zbog samih organizatora, koji su danas najcesce ljudi, ovaj, sumnjivog morala i ne bas osobe za koje bi se reklo da se bave, hm, kulturnom delatnoscu. E takvi su cupali kosu kada su par puta doveli profi predstavu sa 6, 5, 7, 8... glumaca ili vise, pa scenografija, pa osvetljenje, pa ne moze u svakoj rupi da se igra jel, a i nezgodno sto moras i radne dozvole da im vadis jer je malo sumnjivo sto ti ljudi s tolkim sanducima dolaze "kao turisti", a onda ce neko i da te zove da te pita da li si prijavio prihod od tih ljudi sto si im vadio dozvole...

Link to comment

 zato i stvaljam tm na to, mogu kulturu da nabiju u dupe kad im realno 80-90% populacije jedva prezivljava. a i tu kulturu prosecan covek em moze da priusti jednom u 3 meseca, em nije ni blizu toliko kvalitetna koliko kosta.  

 

U Australiji 80-90% populacije jedva prezivljava:blink:

 

Pomesao si Australiju sa nekim susedom, tipa Novom Gvinejom?

Link to comment

@indy: stavio sam tm zato sto mi nije bilo jasno na kakvu kulturu se tacno misli, i zato sto je prica odmah posle tvog posta skrenula na pozorista i slicno sto mislim da je totalno banalno. mislim, banalno je u zemlji kao sto je aus, gde je stvarno patnja doci do osnovnih uslova za normalan zivot, tipa jebeni stan i hrana, uzimati uopste u obzir kulturu. kakva kultura ako nemas ni krov nad glavom. nisam mislio da podjebavam tebe.

 

ziveo sam u jednom takvom svetskom centru kulture u kome ti je kao sve sto mozes uopste da zamislis od sadrzaja dostupno, politicke slobode, subkulture, nocnog zivota, koncerata, mode, umetnosti, trte mrte al su ti osnovne stvari nedostupne i svi se pate da dodju do njih. zato i stvaljam tm na to, mogu kulturu da nabiju u dupe kad im realno 80-90% populacije jedva prezivljava. a i tu kulturu prosecan covek em moze da priusti jednom u 3 meseca, em nije ni blizu toliko kvalitetna koliko kosta.  

 

(ne radi mi kvot iz nekog razloga, zato moram da odgovaram ovako).

 

da i meni je ovo prilicno neobican post. (i dodajem jos jedan bold na ainekov).

 

ne pratim tok diskusije od pocetka, pa ne bih bas da ulecem sa zakljuccima ali pretpostavljam da je ovo napisao neko ko nikada nije bio u australiji.

 

palikarise, da nisi mozda mislio na stanje i status aboridzina i komplet problematike ono toga? mada i u tom kontekstu to sto navodis ne oslikava pravo stanje stvari. plus, ako je to u pitanju, tu se stupa na teren koji je daleko kompleksniji i prevazilazi evrocentricni pogled na svet, ukljucujuci i sta se smatra pod ‘kulturom’. al to je tek posebna tema (pandorina kutija, itekako).

 

zapravo, to napisano deluje prilicno proizvoljno i kako neko zamislja australiju iz daleka, odokativno, vodjen iskljucivo svojim parametrima i vrednosnim sistemom, ne uzimajuci u obzir stvarnnu lokaciju i kontekst.

Link to comment

kad vidim ljude koji na papiru imaju vrlo respektabilne pozicije, a u cetrdesetim dele gajbe s nekim cimerima za koje realno ni ne znaju ko su, nasli ih preko oglasa, i to nije nikakav izuzetak nego masa ljudi to radi, to je za mene prezivljavanje. zajebi to. 

Link to comment

kad vidim ljude koji na papiru imaju vrlo respektabilne pozicije, a u cetrdesetim dele gajbe s nekim cimerima za koje realno ni ne znaju ko su, nasli ih preko oglasa, i to nije nikakav izuzetak nego masa ljudi to radi, to je za mene prezivljavanje. zajebi to. 

 

80-90% ljudi dele gajbu s cimerima?

ajde

Link to comment

Ne dele svi, al imaju druge egzistencijalne probleme i masa obicnih stvari im je nedostupna, tipa tih pozorista o kojima se ovde pricalo, pa na dalje. Osim tih 10-20% bas elite, svi ostali se muce da obezbede osnovne uslove za zivot, da nategnu mesec dana bez odricanja od stvarno osnovnih stvari (moja odokativna procena, nemam nikakve statistike da je potkrepim).

 

Sent from my F8132 using Tapatalk

Link to comment

Ne dele svi, al imaju druge egzistencijalne probleme i masa obicnih stvari im je nedostupna, tipa tih pozorista o kojima se ovde pricalo, pa na dalje. Osim tih 10-20% bas elite, svi ostali se muce da obezbede osnovne uslove za zivot, da nategnu mesec dana bez odricanja od stvarno osnovnih stvari (moja odokativna procena, nemam nikakve statistike da je potkrepim).

 

Sent from my F8132 using Tapatalk

Tvoja odokativna procena nema nikakve veze sa realnoscu, ozbiljno. ja znam samo za noskicha da deli gajbu sa cimerima u ovim godinama, a on to radi iz njemu specificnih razloga. Australija je zemlja visokog standarda i odlicnih plata. Ima dosta emigranata a emigrantski zivot je svuda tezak u prve dve,tri godine pa otuda mozes da cujes takve price. uopste mi nije jasno odakle ti ovo da ljudi u AUS imaju egzistencijalnih problema i da im je nedostupna masa obicnih stvari... (stvarno, odakle ti takva slika, bas me interesuje?)

bold je, ono... na granici sam da pomislim da nas malo zajebavas :)

 

edit: da ti pojasnim ovo oko pozorista, posto sam ja pomenula karte - to nije zato sto su plate male, vec zato sto su karte za te produkcije uzasno skupe. to je deo tog kulturnog miljea, a ne ekonomskog standarda.

Edited by Aineko
Link to comment

 

 

Koliko sam shvatio, sada vec u Srbiji postoji cela mini "industrija" pisanja pozorisnih komada ciji je glavni cilj izvodjenje po dijaspori - bitno je da komad bude sto jeftiniji...

 

Recimo, ne znam ništa o pozorištu, ali nekako sam znao da stvari stoje ovako (sa tim predstavama koje dolaze).  Nekako izgledaju baš kao onaj papagaj iz Monti Pajtona, prikucan za prečku. (EDIT. Bez da sam ih gledao, ofkors.)

Edited by Indy
Link to comment

Eh, pa na radiju B92 se godinama vrteo onaj džingl pokojne Tanje Petrović "Kultura je ... privatno vlasništvo".

 

Moja dva centa po pitanju nekih ovdašnjih mesta za slušanje žive muzike:

 

Od prošle godine (mislim da i nije bio nešto mnogo pre toga) idem na Rock'n'roll market koji se održava nedeljom ujutro/popodne jednom u dva meseca (sledeći je prekosutra). Nalazi se u Manning House na Sydney University, na tri nivoa. Atmosfera je kao iz filma "Briljantin", napolju izložba uglancanh oldtajmera, unutra štandovi sa razniim retro stvarčicama tipa odeće, postera i raznih sitnica od kojih obično ne mogu da odvojim klince. Tu su i prikladni frizerski i saloni za tetovažu, na prvom spratu je market ploča i (manje) CD-ova, a na vrhu je bar sa solidnim stejdžom i podijumom za igru, na prvom praše razni majstori (moje favorit je kad Cruisin' Deuces odvale uvodnu stvar iz Tarantinovih "Petparačkih priča"), a na drugom je vesela igranka za uzrast od 4-75 :-) Raj. Da nije ovog marketa ne bih ni znao za taj bar na vrhu u kome se za vikend održavaju koncerti, prošle godine sam uhvatio jedan C.W. Stonekinga za koga stvarno ne znam sa kim bih poredio, prilično je unikatan lik u svetu.

 

Ovde se često održavaju razni koncerti na otvorenom, što kao jednodnevni festivali sa puno izvođača tipa Big Day Out (na stadionu u Houmbušu) ili u Sentenijal Parku ili u parku Domejn u centru (pod raznim imenima tipa Good Vibrations, Homebake, Future Music, itd.), koji su uglavnom za mlađu publiku pa nisam išao. U parku Domejn u centru (ispred AGNSW) se takođe za vreme letnjeg Sidnejskog festivala u januaru tradicionalno održavaju besplatni koncerti, jedan je "Jazz in the Domain", a drugi "Symphony in the Domain", a obično posle festivala i "Opera in the Domain". Sva tri dana park bude pun, obično se dođe sa društvom i ponese piknik na ćebetu na travi, bude skoro 100 hiljada ljudi, a ambijent je spektakularan (koncert klasične muzike se tradicionalno završava Uvertirom 1812. Čajkovskog, pucanjem iz topa i vatrometom). Ja sam išao godinama na džez koncert, između ostalih su posle Katrine bili ubice Dirty Dozen Brass Band, pa onda likovi kao Airto Moreira, Džon Fadis, Fanfare Ćioćarlija ...

 

Jedno fantastično mesto za koncerte/festivale je Cockatoo Island u Sidnejskom zalivu (Sydney Harbour), koje se nalazi dublje uz vodu od centralnog mosta, kod Balmejna. Pre više od sto godina na njemu je bio zatvor, a posle su tu pravili skladišta municije i postrojenja za remont brodova i podmornica, nešto od toga još stoji tamo, velike hale sa ostacima mašina i pomoćne zgrade.Tu je 2005. održan uskršnji dvodnevni festival Great Escape, bilo je baš dorbo prvi put u tim halama, sin Bobija Marlija sa Vejlersima i gomila nekih dens bendova, nažalost sledeće godine su ga prebacili dalje uz vodu u Njuington barutanu (od poznatijih bendova su svirali Black Keys i tadašnja postava Afro Cuban All Stars) i posle se ugasio. Od tada se na ostrvu uredno održava Bijenale savremene umetnosti (pored rdugih muzeja i galerija), a na ostrvu su uredili mesta za kampovanje i može uvek da se dođe i prespava. Tu je 2009. održan jednodenvi festival All Tomorrow Parties, Nik Kejv je bio kurator i glavni akter (sa Bad Seeds, naravno, poslednji, uveče), osim Nik Kejva svirali su i Robert Foster iz Go Betweens, i The Saints u punom sastavu (sa sve Krisom Bejlijem), i The Necks.

 

Tu je naravno i plato ispred zgrade Opere (za razliku od novogodišnjih žurki gradonačelnice koje su sa strane uz vodu) - tu se povremeno održavaju koncerti ili neka snimanja javnih emisija, ranije su tu pravili i veće performanse (cirkuske ili igračke) za vreme Sidnejskog festivala. Ja sam tu bio na koncertu Bjork, jedan od boljih na kojima sam bio.

 

U samoj Operi u velikoj dvorani se održavaju svakakvi koncerti - klasična, džez/world, alt rok i eksperimentalna muzika. Na ovogodišnjem Vivid festiivalu (koji se održava zimi, počeo je kao festival svetla sa osvetljavanjem Opere i okolnih visokih zgrada raznim bojama, i koncertima uglavnom u Operi, ali je prerastao u zimsku varijantu Sidnejskog festivala sa raznim izložbama i instalacijama na velikom broju mesta, i neverovatnim opsegom učesnika - od New Order, Vejn Šortera i Anohni pa sve do Hard-Ons) sam bio na koncertu Esperance Spalding u manjoj (operskoj) dvorani, i pred koncert sam na vrhu zgrade, iza onog staklenog dela koji gleda na vodu video neke krevete, koncertni klavir i još neke instrumente, vrlo čudan prizor. Radilo se o koncertu Maksa Rihtera (kažu da je vodeći kompozitor moderne muzike) koji je i dirigovao orkestrom, koji je počinjao u pola dvanaest uveče i trajao do pola osam ujutru, zato su tu bili i kreveti za publiku. Tako nešto nisam video ranije (kao ni takve cene karata). Inače je svaki večernji odlazak u tu zgradu stvarno pravi doživljaj za sebe. Ja sam imao zadovoljstvo da tamo gledam Orneta Koulmena, Sonija Rolinsa, Ahmada Džamala, Dejva Holanda, Čika Koriju i Gerija Bartona, Džoa Lovana i Džona Skofilda, Ćuća Valdeza, Mingus Big Band, Buena Vista Social Club sa Ibrahimom Fererom, Yo La Tengo, Pixies, Antonija, Gotan Project. Sa par izuzetaka sličan profil muzičara kakav dolazi u Centar "Sava".

 

State Theatre dalje unutar centra grada ima prelepu salu i donekle sličan profil koncerata koji se tamo održavaju - džez, alt rok, world, ali više i pop. Ja sam opet tokom godina tamo išao na Dejvida Birna, Lu Rida, Antonija, Lu Ridov "Berlin", Brenforda Marsalisa, Herbija Henkoka, Dajanu Rivs, Taraf de Haidouks i čak i Džimija Somervila jedne godine na otvaranju Mardi Gra festivala. 

 

Još dalje na jug, u Darling Harbour-u je bila hala Entertainment Centre (tu su Grbići i ekipa osvojili zlato 2000), prošle godine je srušena i sada se tu gradi biblioteka i stambene zgrade. Tu su se održavali standardni koncerti većih bendova u zatvorenom - ja sam tamo gledao AC/DC, The Cure, R.E..M. Sa druge strane tog zaliva se sad završava novi centar (stari je srušen pretprošle godine, imao je tek 30 godina), uskoro se otvara nova koncertna sala sa nekih 8000 mesta, ja sam uspeo da nabavim karte (pre nego što su rasprodate) za koncerte Nik Kejva i P.J Harvey (dan za danom) u januaru sledeće godine na Sidnejskom Festivalu.

 

Ka istoku odatle, blizu Čajnatauna, je Metro Theatre - manja sala gde dolaze popularni manji aktuelni bendovi, od beogradskih sala bih je poredio sa Domom omladine. Nisam tamo puno odlaziio, gledao sam Midnight Oil i Cat Empire.

 

Van centra, u Mur parku kod Foks studija je hala Hordern Pavillion, jednostavna beton hala u koju opet dolaze veći alternativni bendovi, pet-šest hiljada mesta, stajanje. Mene podseća na halu Sajma u Beogradu, tamo sam gledao Nik Kejva sa Bad Seeds, Pixies i White Stripes. Tu u komšiluku je i SFS fudbalski stadion gde u poslednje vreme gostuju veći bendovi za tinejdžere, ja sam tamo samo gledao RHCP. Slična sala kao Hordern Pavillon (prazna, betonska, samo dosta manja) je Big Top u Luna parku sa severne strane mosta, tamo sam samo jednom gledao Pixies, imam utisak da je tamo ranije bilo više koncerata.

 

Verovatno najomiljenija sala za sviirke u gradu je Enmore Theatre u Njutaunu/Enmoru, sala par hiljada mesta sa balkonom, dole uglavnom stajanje, tu dolaze dobri alternativni bendovi, a održavaju se i stand-up večeri. Jedne godine sam sa užitkom gledao prvi sidnejski festival trbušnog plesa sa učesnicama od Albanije do Indonezije, sa čak i par učesnika iz Egipta, opet šteta što festival nije zaživeo. Ja sam tamo gledao Elvisa Kostela, PJ Harvey, Sigur Ros, Manu Čaoa, Taraf de Haidouks sa Kočani orkestrom, Nik Kejva (Grinderman), Dendy Warhols, Franc Ferdinanda, Cat Empire, Henrija Rolinsa (stand up) a žao mi je što nisam uspeo da uzmem karte za Rolingstounse - tom prilikom su im gosti bili Angus i Malkolm Jang :-)

 

Sve ovo je u nekih 10 km u prečniku, van toga je ugllavnom tačno da se (osim pabova i hotela i par mesta popout Paramate gde se održavaju delovi Festivala, kao i Olimpijskog parka u Houmbušu gde su veliki koncerti) stvari zatvaraju u pet-šest. Ja sam samo išao u Houmbuš na velike stadionske koncerte AC/DC i U2 i na koncert Rolingstounsa u velikoj hali (oko 18000) gde je igrano i finale Olimpijade u košarci.

 

Share & Enjoy

Link to comment

Ja sam bio na Gotan projectu i Tori Amos u Operi od moderne muzike. I na par klasicnih stvari. Ako ne pratis Ticketmaster ili druge specijalizovane sajtove nemas pojma sta se desava, nema mnogo informacija o koncertima. Uglavnom imam raznih preokupacija pa i ne cujem za vecinu dogadjanja a nekad kad cujem sam zauzet. A festivale na otvorenom poput Tropfesta i multikulti festivala sam bas cesto posecivao. Imalo se pre vise vremena, studentski dani.

Hteo sam da idem na Dinosaur Jr i Pixies ali nisam imao s kim, to mi je uglavnom najveca prepreka. Ne bih da stojim sam u masi.

A na Sydney uni sam studirao pa onda radio tako da mi ne bi padalo na pamet da izlazim tamo, dosta mi je bilo.

Kokatuu ostrvo sam bio samo da prosetam, bilo je izlozbi ali nisam isao ciljano zbog njih. Mozda najbolji dogadjaj mi je Loy Krathong u Paramati a Thai nova godina se tradicionalno slavi u hramu u Leumeah, dobar dogadjaj za decu prvenstveno.

Edited by noskich
Link to comment

U Australiji 80-90% populacije jedva prezivljava:blink:

 

Pomesao si Australiju sa nekim susedom, tipa Novom Gvinejom?

Nije nego 

U Australiji 80-90% populacije koju/e ja znam jedva prezivljava?  

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...