Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Cek deksse, ima tu jos: da ustedis 60 hiljada za depozit, treba da zaradis prakticno 120 hiljada. Nekome na OK poslu ustedeti 20,000$ godisnje bez odricanja nije stednja nego preostatak od normalnog zivota.Kada se uzme kredit, daju ti do iznosa 1/3 plate na broj godina preostalih da radis. I onda to ispadne 2000$ mesecno. Za te 2000 treba da zaradis 4,000. Izadje negde da za 220 hiljada kredita treba ukupno da vratis 750 hiljada dolara. Pa za taj kuluk i primaju migrante. Kako se banke razocaraju pa ih zayebes da otplatis cim pre i da vise nemas posla sa njima. Sta su dobili od mene? mozda 50 hiljada kamate umesto preko pola miliona.
Prvo nije svako kao ti da mora da ima pogled na operu. Tu sliku si postovao do sada mali milion puta. Ono sto ljudi van Sidneja na forumu ne znaju je da je taj kraj u kome se stan nalazi Wooloomooloo jedan od naj-dodgy krajeva u uzem gradskom podrucju uz Kings Cross. Eto ja uspevam da ustedim 95% plate. Kao sto sam napisao pre renta 0, javni prevoz - imam popust 50%, kuvam svake nedelje i onda nosim rucak na posao.Kuluk je za one koji uzimaju kredite koji prevazilaze njihove mogucnosti na 30 godina pa onda daju bankama 50% vrednosti nekretnine u kamatama. Edited by noskich
Link to comment
...
ja vam se stvarno izvinjavam, ali moram ;)to mi je hobi, a i mirodjija mi je omiljena biljka :Dnecu dugo, samo par komentara. nikako ne mogu da ukapiram kako ista osoba moze napisati ovo"Cijene su u ovom trenutku zaista zastrasujuce. Odnos prosjecne plate i cijene nekretnine..." (sta li je ono 7 u nstavku ove recenice?)i ovo"Moje misljenje je da nece rasti intezitetom zadnjih 10 godina ali da nece ni drasticno padati"pazi, zastrasujuce je superlativ od nelogicno. kako je doslo do tog stanja? principom postepenog kuvanja zabe... kad se dodje do 60C zaba jos nije skuvana, ali ce svejedno umreti cak i ako se temperatura ne povecava dalje... (pogodite ko je u ovoj "nasoj" prici zaba?)"Aussies ne vole zurbu i ne trche za parama..."ko bre ne trci za parama? ne postoji niko na ovom svetu ko ne trci za parama. "ne postoji visak slobodnog stambenog prostora" - jesi li primetio nekog uzadnje vreme da spava na grani?"donosi i dosta novca sa sobom"moguce, ali to nije generator rasta cena. generator je psihologija ("cene nekretnina ne mogu pasti") i kreditna ekspanzija. činjenica je da je household debt u asutraliji jedan od najvecih na svetu - sve te pare su otisle uglavnom u nekretnine. mislis da je to odrzivo stanje? mislim na trend rasta zaduzivanja. Pri odgovoru na ovo pitanje pazi na sledece: na kredite se placa kamata... sto vise kredita - veca je i kamata. cak i za male kamatne stope, ako je apsoltni iznos kredita visok - kamata je velika. i jos da razjasnim. ja sam potpuno nezainteresovan za nekretnine bilo gde u svetu, a pogotovu "tamo dole" u australiji - u raspravi ucestvujem "iz hobija" ;) sve sto znam o australijskoj ekonomiji sam saznao od micha i od stiva keena. siguran sam da se ce naci neko da "ubije ove postare", ali pre nego sto to uradi, ne bi mu bilo lose da pogleda sta ova dvojica imaju da kazu na ovu temu, za koju su ostali ucesnici u raspravi definitivno mnogo zaintresovaniji od mene.izvinite na smetnji :)EDIT:jos ovo - dva zanimljiva linka:link1link2 Edited by dekss
Link to comment
Sta je cudno? On je otplacivao kada je odnos plata/cena stana bio povoljniji, sam je ovde pisao da je fizikalisao uvece i vikendima pa mu je trebalo 11 godina.Po mojoj racunici da se nista ne promeni u mom trenutnom odnosu prihodi/rashodi i da cena stana ostane ista mogao bih ga otplatiti za sveukupno 3 godine od kako sam poceo da radim stalno radno vreme u struci ovde.Pri tom treba da bude jasno da je rec o dvosobnom stanu u predgradju, 14 kilometara od centra.
Zayebavao te, sinko. Radio u IBM kao systems engineer, u centru grada. Uzeo kredit iz IBM a onda jos bolja firma i kredit - cap, gotov.
Link to comment
Sta je cudno? On je otplacivao kada je odnos plata/cena stana bio povoljniji, sam je ovde pisao da je fizikalisao uvece i vikendima pa mu je trebalo 11 godina.Po mojoj racunici da se nista ne promeni u mom trenutnom odnosu prihodi/rashodi i da cena stana ostane ista mogao bih ga otplatiti za sveukupno 3 godine od kako sam poceo da radim stalno radno vreme u struci ovde.Pri tom treba da bude jasno da je rec o dvosobnom stanu u predgradju, 14 kilometara od centra.
sad mi ništa mi nije jasno - nadam se da ćete to vas dvojica raspraviti, pa cu ukapirati...a do tada: za 3 godine mozes otplatiti kredit za stan? pa to je fantasticno! sto ga ne kupis sad i odmah. a nije mi jasno cemu opaska: " da cena stana ostane ista" - pa ako ga kupis sad i odmah, bas te briga kolika je cena kasnije. i zasto "mogao"? znas kolika ti je sad plata i znas koliko kosta stan koji zelis - da li si na osnovu tih brojeva dosao do: "3 godine"? nisam strucnjak, ali to je fantastican odnos. zaista mi nije jasno, sto si ti pokretao ovu temu. sta bi hteo? sta bi za tebe bilo povoljno? da kupis stan od 4 mesecne plate?
Link to comment
Interesantno, toliki postovi, prilicno elaborirani, a ti "nezainteresovan".No, kako bilo, posto mene - u mom slucaju stvarno - ne zanima nacelna rasprava, vec prakticna (tipa, jako me zanima gde su ti stanovi od 200-250K u Sidneju o kojima prica noskich, posto ja nigde ne uspevam da nadjem oglase za iste), za ovo sto te buni, "kako je doslo do tog stanja?" - mogu samo da ti kazem 1 magicnu rec - potraznja. Mislim da je bez veze toliko insistirati na pisanju nekih Amerikanaca na ovoj temi. To koliko se razumeju u ekonomiju neka pokazu u svojoj zemlji (a ne ide im nesto), a kao drugo njihovo nepoznavanje cinjenice da ostale zemlje nisu isto sto i USA nije slucajno stvar legende.
Link to comment
Prvo nije svako kao ti da mora da ima pogled na operu. Tu sliku si postovao do sada mali milion puta. Ono sto ljudi van Sidneja na forumu ne znaju je da je taj kraj u kome se stan nalazi Wooloomooloo jedan od naj-dodgy krajeva u uzem gradskom podrucju uz Kings Cross. Eto ja uspevam da ustedim 95% plate. Kao sto sam napisao pre renta 0, javni prevoz - imam popust 50%, kuvam svake nedelje i onda nosim rucak na posao.Kuluk je za one koji uzimaju kredite koji prevazilaze njihove mogucnosti na 30 godina pa onda daju bankama 50% vrednosti nekretnine u kamatama.
A shithole gde si ti je neka fora? Ta Opera i taj view je najfotografisanije mesto na planeti. I lepo ti kad se probudis i to vidis.I stanovi sa tim pogledom se lepo i lako prodaju.I kaze mi nasa srpska stoka iz Kaludjerica predgradja - kako mozes tamo da stanujes?Stoka ne shvatra da oni koji dodju u moj kraj da se napiju i izderu, tetovirani po vratu i prstima stanuju sa njima, njihova deca idu sa njihovom u skolu u Sidnej shithioles. Potts Point je kao da dodju u Skadarliju kao na izlet i da se slikaju.
Link to comment
sad mi ništa mi nije jasno - nadam se da ćete to vas dvojica raspraviti, pa cu ukapirati...a do tada: za 3 godine mozes otplatiti kredit za stan? pa to je fantasticno! sto ga ne kupis sad i odmah. a nije mi jasno cemu opaska: " da cena stana ostane ista" - pa ako ga kupis sad i odmah, bas te briga kolika je cena kasnije. i zasto "mogao"? znas kolika ti je sad plata i znas koliko kosta stan koji zelis - da li si na osnovu tih brojeva dosao do: "3 godine"? nisam strucnjak, ali to je fantastican odnos. zaista mi nije jasno, sto si ti pokretao ovu temu. sta bi hteo? sta bi za tebe bilo povoljno? da kupis stan od 4 mesecne plate?
Razloga ima mnogo: vrednost tog stana nije realna takva kakva je sada, nemam zelju da ceo zivot provedem u Australiji, kako mogu znati da cu posao koji sad imam imati i narednih godina i na kraju nisam ubedjen da bi kupovina takvog stana na kredit bila najbolja investicija iz vise razloga (rast vrednosti u tom kraju je nizak zato je stan jeftiniji - jedan od njih).Stvar je u tome da to nije stan koji zelim, vec stan koji je dostupan. Kao sto sam vec napisao na prvom postu teme dobar stan u dobrom kraju kosta duplo kao taj stan koji se otplacuje za 3 godine.
Link to comment
Potts Point je kao da dodju u Skadarliju kao na izlet i da se slikaju.
Daj ne farbaj ljude ovde. To nije Potts Point nego Wooloomooloo, a ti tetovirani pijani su bas i koncentrisani u tom kraju.PS Plus ti je u komsiluku sidnejski `picin park` - Kings Cross, sjajno mesto za slikanje, narocito koga zanimaju prostitutke, narkomani i ostala ekipa. Edited by noskich
Link to comment
(tipa, jako me zanima gde su ti stanovi od 200-250K u Sidneju o kojima prica noskich, posto ja nigde ne uspevam da nadjem oglase za iste)
Roselands, Wiley Park, Belmore, Lakemba, Punchbowl.
Link to comment
Interesantno, toliki postovi, prilicno elaborirani, a ti "nezainteresovan".No, kako bilo, posto mene - u mom slucaju stvarno - ne zanima nacelna rasprava, vec prakticna (tipa, jako me zanima gde su ti stanovi od 200-250K u Sidneju o kojima prica noskich, posto ja nigde ne uspevam da nadjem oglase za iste), za ovo sto te buni, "kako je doslo do tog stanja?" - mogu samo da ti kazem 1 magicnu rec - potraznja. Mislim da je bez veze toliko insistirati na pisanju nekih Amerikanaca na ovoj temi. To koliko se razumeju u ekonomiju neka pokazu u svojoj zemlji (a ne ide im nesto), a kao drugo njihovo nepoznavanje cinjenice da ostale zemlje nisu isto sto i USA nije slucajno stvar legende.
Steve Keen je australijanac - profesor ekonomije.
Link to comment
Moracikus, sve se uglavnom slazem, jedino nisam siguran ovo oko imigracije. Ako bi se zaista smanjila (ukljucujem tu i strane studente, ciji broj se vec smanjio) ne bi to na duze staze znacilo "vecu potraznju za radnom snagom i vece plate". Imigranti nisu samo radna snaga na trzistu, imigranti (kao sto si i sam napisao) donose novac, sto znaci stimulisu ekonomiju, imigranti su pored toga i poslodavci ili uposljivaci. Za razliku od panike koju pojedini ksenofobi pokusavaju da stvore, imigranata (posebno iz Azije) prakticno nema na birou rada, svi rade i stvaraju poslovnu aktivnost. Sasecanje imigracije bi bilo veoma losa ideja za Australiju. (Mislim da smo vec o ovome pricali negde).
Nisam ni mislio da je dobro na duze staze, vec onako sa vremena na vrijeme, da malo skochi potraznja i na tom talasu se dobije mnogo bolja plata. A ovo oko Azijata je malo smijesno. Oni se jadni poprilicno trude da pokazhu kako vole ovu zemlju ali to dosta slabo prolazi kod Aussija. Ono sto ja ne volim kod njih je neopravdano veliki strah za sopstvenom egzistencijom (jbg to su donijeli od kuce) koji rezultira poprilicno poslusnim polozajem na radnom mjestu. Rade jedni za druge uvijek za neke smijesnne pare, a poslodavac porijeklom iz Azije po pravilu najmanje placa i drzi iskljucivo 'svoje' Toga ima naravno i kod ostalih etnickih skupina, ali oni valjda zbog specificnog izgleda najvishe padaju u ochi
Vazno je da znas za "zutache". Ostalo dodje posle.
Izvinjavam se ako sam nekoga uvrijedio na rasnoj osnovi. Evo povlacim rijec
Po mojoj racunici da se nista ne promeni u mom trenutnom odnosu prihodi/rashodi i da cena stana ostane ista mogao bih ga otplatiti za sveukupno 3 godine od kako sam poceo da radim stalno radno vreme u struci ovde.Pri tom treba da bude jasno da je rec o dvosobnom stanu u predgradju, 14 kilometara od centra.
Mogao bi malo tvrdje da potkrijepis brojkama a one izgledaju ovako: sa platom 100k mozes da dobijes kredit od 400 k bez problema ali ti prethodno treba 40k cash-a. Troskovi zivota bez stana su najmanje 2000 dolara. Znaci ostaje ti oko 4.000 mjesecno, tj 50k godisnje. Kada poslije godinu dana dobijes kredit placas mjesecno 2600$, pa ti preko plate ostaje 1500/mjesecno tj oko 18.000 godisnje repayment. Plata ti raste i vjerovatno poslije 5 godina mozes da priustis i 40k repaymenta ali to opet nije dovoljno (oko 150 k repaymenta) da vratis sav kredit. Realno je da ga vratis za 7-8 godina. Kazem 100 k pocetna plata, 450k nekretnina. Ali kako za 3 godine?
Druzhe, napumpano jeste ali s'obzirom da se stanovnisto uvecava za 1% godisnje samo od imigranata taj balon vjerovatno nece da pukne kao u US. On ce malo da izdushi i da se zbog dobre ekonomije narednih 5-6 godina malcice smanji odnos plata/nekretnina.Drugo, Kina (i ostatak Azije) svake godine stvori milione novih milionera i ti ljudi ce barem u dogledno vrijeme dosta toga novca ulagati u nekretnine ovdje. Ovo im je nekako najblize + sto vole da dolaze u AU (nesto kao nashi gasterbajteri u GER svojevremeno)A ja bi volio da nekretnine puknu, mada nijesam siguran koliko je to dobro za zemlju. Mozda je bolje da postepeno izduvaju
Link to comment
Mogao bi malo tvrdje da potkrijepis brojkama a one izgledaju ovako: sa platom 100k mozes da dobijes kredit od 400 k bez problema ali ti prethodno treba 40k cash-a. Troskovi zivota bez stana su najmanje 2000 dolara. Znaci ostaje ti oko 4.000 mjesecno, tj 50k godisnje. Kada poslije godinu dana dobijes kredit placas mjesecno 2600$, pa ti preko plate ostaje 1500/mjesecno tj oko 18.000 godisnje repayment. Plata ti raste i vjerovatno poslije 5 godina mozes da priustis i 40k repaymenta ali to opet nije dovoljno (oko 150 k repaymenta) da vratis sav kredit. Realno je da ga vratis za 7-8 godina. Kazem 100 k pocetna plata, 450k nekretnina. Ali kako za 3 godine?
Sve je vec objasnjeno samo sto ti ne citas. Stan kosta oko 250K, 40K vec imam za depozit, troskovi zivota bez stana su mi 0, to jest ima neka mala zarada, ali zanemarljiva.
Link to comment
Sve je vec objasnjeno samo sto ti ne citas. Stan kosta oko 250K, 40K vec imam za depozit, troskovi zivota bez stana su mi 0, to jest ima neka mala zarada, ali zanemarljiva.
Kako troskovi mogu da budu 0 covjece. Pa nijesi ti crkvemi mish, niti cuveni Slovenac ALEŠ CERIN.
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...