Jump to content
IGNORED

2 ili vise pasosha sa razlicitim imenima


noskich

Recommended Posts

U poslednje vreme sam sto citao sto razmisljao o sledecoj situaciji: osoba X je drzavljanin dve ili vise zemalja koje odobravaju dualno ili multiple drzavljanstvo; osoba X promeni ime u jednoj od zemalja i izvadi pasos na novo ime istovremeno zadrzavsi staro ime na drugom pasosu. Sve je potpuno legalno.Pitanje je koliko ovo moze biti korisno, a koliko nezgodno.Situacije u kojima moze biti korisno: izbegavanje poreza, uzimanje dodatnih kredita, izbegavanje odgovornosti za razne akte pocinjene na drugo ime, predstavljanje kao autenticni lokalac (a ne emigrant) - moguce bolja prihvacenost, duzi ostanak u inostranstvu (izbegavanje ogranicenog ulaska na 3 meseca, tj. izlazak pa ulazak sa drugim pasosem)...Situacije u kojima moze biti nezgodno: ako se povezu dva identiteta nekima moze biti sumnjivo iako se nista ilegalno nije pocinilo, putovanje - kupovina karte pod jednim imenom, koriscenje isprave pod drugim - moguce dodatne provere na aerodromu...Nastavite...

Edited by noskich
Link to comment
U poslednje vreme sam sto citao sto razmisljao o sledecoj situaciji: osoba X je drzavljanin dve ili vise zemalja koje odobravaju dualno ili multiple drzavljanstvo; osoba X promeni ime u jednoj od zemalja i izvadi pasos na novo ime istovremeno zadrzavsi staro ime na drugom pasosu. Sve je potpuno legalno.
Da li je? Ako si (zvanicno) promenio ime (nezavisno gde), zar ne bi bilo logicno da promenis sva dokumenta da budu u skladu sa tim imenom?
Link to comment
Da li je? Ako si (zvanicno) promenio ime (nezavisno gde), zar ne bi bilo logicno da promenis sva dokumenta da budu u skladu sa tim imenom?
Koliko sam citao u vecini zemalja gradjanin ima pravo da promeni ime. Nije mi poznato da je zakonodavstvo regulisalo situaciju u kojoj taj isti gradjanin mora da update-uje ime i u drugoj zemlji. Nisam pravnik, ali mi deluje da zemlja na to ne bi imala pravo da odredjuje ime gradjaninu van svoje teritorije. Najverovatnije da bi ovo bila `rupa u zakonu` iliti grey area - moze biti, ali ne mora. Pravnici welcome na topik.
Link to comment

ali kada se prijavljujes za novi pasos, uvek u formularu ti traze sva imena pod kojima si poznat. evo neki tekst o tome, ali ga nisam citala, pa ne mogu da kazem jel necemu.http://www.fourhourworkweek.com/blog/2009/03/03/how-to-be-jason-bourne-multiple-passports-swiss-banking-and-crossing-borders/

Link to comment
ali kada se prijavljujes za novi pasos, uvek u formularu ti traze sva imena pod kojima si poznat. evo neki tekst o tome, ali ga nisam citala, pa ne mogu da kazem jel necemu.http://www.fourhourworkweek.com/blog/2009/03/03/how-to-be-jason-bourne-multiple-passports-swiss-banking-and-crossing-borders/
Citao sam knjigu tog Ferisa 4 hour workweek, takodje mi je poznat koncept 3/5 flags iz krugova tzv. `perpetual travellers` (oni su svesrdni praktikanti razlicitih imena na ispravama sto i preporucuju drugima).Nisam siguran da li se u svakom formularu za novi pasos u svakoj zemlji nuzno traze sva imena. Treba to dulje ispitati. Plus da li se to trazi samo za novi pasos ili i za obnovu starog pasosa.Definitivno ce zemlja u kojoj menjas ime imati uvid u promenu. Da li ta zemlja informise drugu zemlju ciji si drzavljanin o promeni ili ne pitanje je. Takodje nisam siguran da li ti nuzno moras da prijavis svim zemljama ciji si drzavljanin da posedujes druga drzavljanstva.Verujem da de facto u velikom broju slucajeva vazi pravilo - ti me ne pitas, ja ti ne prijavljujem.To vazi cak i za neke zemlje koje ne priznaju dualno drzavljanstvo - jednostavno osoba ne prijavi da je dobila novo drzavljanstvo ili se odkrene jednog od druga dva ili tri.Cuo sam da je nemali broj slucajeva Kineza iz Hong Konga, Tajlandjana i ostalih cija se imena u originalu tesko izgovaraju od strane ljudi `sa Zapada` da pri dobijanju novog drzavljanstva uzmu novo Anglo ime i ili Anglo prezime ili pribiliznu transkripciju originalnog prezimena. Dokumenta iz prvobitne zemlje ostaju na lokalnom jeziku uz drugaciju transkripciju nego sto je na novom dokumentu. Edited by noskich
Link to comment
U poslednje vreme sam sto citao sto razmisljao o sledecoj situaciji: osoba X je drzavljanin dve ili vise zemalja koje odobravaju dualno ili multiple drzavljanstvo; osoba X promeni ime u jednoj od zemalja i izvadi pasos na novo ime istovremeno zadrzavsi staro ime na drugom pasosu. Sve je potpuno legalno.Pitanje je koliko ovo moze biti korisno, a koliko nezgodno.Situacije u kojima moze biti korisno: izbegavanje poreza, uzimanje dodatnih kredita, izbegavanje odgovornosti za razne akte pocinjene na drugo ime, predstavljanje kao autenticni lokalac (a ne emigrant) - moguce bolja prihvacenost, duzi ostanak u inostranstvu (izbegavanje ogranicenog ulaska na 3 meseca, tj. izlazak pa ulazak sa drugim pasosem)...Situacije u kojima moze biti nezgodno: ako se povezu dva identiteta nekima moze biti sumnjivo iako se nista ilegalno nije pocinilo, putovanje - kupovina karte pod jednim imenom, koriscenje isprave pod drugim - moguce dodatne provere na aerodromu...Nastavite...
taj sam: tri drzavljanstva, dva razlicita imena (nisam ga menjao, duga prica), zivim u cetvrtoj zemlji. ozenio sam se u petoj zemlji, gde sam, greskom maticara, zaradio i trece ime koje me i danas proganja. ako nisi kriminalac, proziveces zivot u administrativnom paklu.
Link to comment
Koliko sam citao u vecini zemalja gradjanin ima pravo da promeni ime. Nije mi poznato da je zakonodavstvo regulisalo situaciju u kojoj taj isti gradjanin mora da update-uje ime i u drugoj zemlji. Nisam pravnik, ali mi deluje da zemlja na to ne bi imala pravo da odredjuje ime gradjaninu van svoje teritorije. Najverovatnije da bi ovo bila `rupa u zakonu` iliti grey area - moze biti, ali ne mora. Pravnici welcome na topik.
Teoretski gledano, možeš da imaš 5 državljanstava, i u svakoj zemlji da imaš različito ime. Niko ti ne brani da u jednoj zemlji, promeniš legalno ime i koristiš to. Prilikom promene imena, naravno, ostaće zabeleženo, kakvo je bilo tvoje prethodno ime pod kojim si bio poznat. Naravno, u drugoj zemlji čije državljanstvo imaš, imaš drugo ime.Ono što medjutim uvek ostaje isto, su otisci prstiju i DNK. Dakle, čak iako si u državi A poznat kao Žika Živković, a u državi B kao Petar Petrović, pa se pojaviš u državi B sa dokumentima države A na ime Žika Živković, u slučaju da si u državi B utajio porez pa te država B traži po poternici, i identifikuju te kao Petra Petrovića po otiscima (iz bilo kog razloga), u državi B ćeš biti procesuiran kao njihov državljanin Petar Petrović. Savršeno ih ne zanima što se ti negde drugo zoveš Žika Živković, ili Harry Calaghan. Edited by Tresko
Link to comment
taj sam: tri drzavljanstva, dva razlicita imena (nisam ga menjao, duga prica), zivim u cetvrtoj zemlji. ozenio sam se u petoj zemlji, gde sam, greskom maticara, zaradio i trece ime koje me i danas proganja. ako nisi kriminalac, proziveces zivot u administrativnom paklu.
Odlicno, ajde da cujemo vise o tom administrativnom paklu iz prve ruke.
Link to comment
Ono što medjutim uvek ostaje isto, su otisci prstiju i DNK. Dakle, čak iako si u državi A poznat kao Žika Živković, a u državi B kao Petar Petrović, pa se pojaviš u državi B sa dokumentima države A na ime Žika Živković, u slučaju da si u državi B utajio porez pa te država B traži po poternici, i identifikuju te kao Petra Petrovića po otiscima (iz bilo kog razloga), u državi B ćeš biti procesuiran kao njihov državljanin Petar Petrović. Savršeno ih ne zanima što se ti negde drugo zoveš Žika Živković, ili Harry Calaghan.
Jasna stvar u vezi otisaka i DNK (mada kada se prisetim filma Gataka i tu su moguce manipulacije tipa vestackih otisaka i podmetanja uzoraka telesnih tecnosti), medjutim na osnovu onoga sto si napisao mozemo da zakljucimo da de facto:1. Posedovanje isprava sa razlicitim imenima je legalno2. Zemlja u kojoj je ime promenjeno ce naravno biti obavestena o promeni sto ne mora nuzno da podrazumeva da ce ostale zemlje kojih je osoba drzavljanin biti obavestene3. Osoba moze sa ovakvim ispravama ziveti i raditi u trecim zemljama ciji nije drzavljanin i koje definitivno nece imati uvid u mnogostruki identitet te osobeDve stvari koje mi padaju na pamet koje bi se mogle izvesti sa vise identiteta: boravak u zemljama EU duze od tri meseca (izlazak sa jednim i ponovni ulazak sa drugim identitetom), kao drzavljanin US osoba izmeni ime drugog drzavljanstva onda radi u trecoj zemlji i izbegne placanje poreza US.Verujem da ima dosta situacija u kojima moze biti korisno.Naravno, kao sto je rekao Roux i to ima svoju cenu. Edited by noskich
Link to comment
Jasna stvar u vezi otisaka i DNK (mada kada se prisetim filma Gataka i tu su moguce manipulacije tipa vestackih otisaka i podmetanja uzoraka telesnih tecnosti), medjutim na osnovu onoga sto si napisao mozemo da zakljucimo da de facto:1. Posedovanje isprava sa razlicitim imenima je legalno2. Zemlja u kojoj je ime promenjeno ce naravno biti obavestena o promeni sto ne mora nuzno da podrazumeva da ce ostale zemlje kojih je osoba drzavljanin biti obavestene3. Osoba moze sa ovakvim ispravama ziveti i raditi u trecim zemljama ciji nije drzavljanin i koje definitivno nece imati uvid u mnogostruki identitet te osobeDve stvari koje mi padaju na pamet koje bi se mogle izvesti sa vise identiteta: boravak u zemljama EU duze od tri meseca (izlazak sa jednim i ponovni ulazak sa drugim identitetom), kao drzavljanin US osoba izmeni ime drugog drzavljanstva onda radi u trecoj zemlji i izbegne placanje poreza US.Verujem da ima dosta situacija u kojima moze biti korisno.Naravno, kao sto je rekao Roux i to ima svoju cenu.
To sa boravkom u EU dužem od 3 meseca, neće moći. Pošto u većini zemalja za odobravanje boravka, uzimaju otiske prstiju i proveravaju, otkriće sve identitete, ako su iz evropskih zemalja, jer su skoro sve zemlje povezane u istu bazu podataka.
Link to comment
To sa boravkom u EU dužem od 3 meseca, neće moći. Pošto u većini zemalja za odobravanje boravka, uzimaju otiske prstiju i proveravaju, otkriće sve identitete, ako su iz evropskih zemalja, jer su skoro sve zemlje povezane u istu bazu podataka.
Da li uzimaju otiske svakome iz Srbije ko dodje kao turista u okviru od dozvoljenih tri meseca?Ako ne, a mislim da ne, vec samo proveravaju pasos kada se prvi put predje granica ili na nekim dodatnim kontrolama, onda npr. dualni drzavljanin Hrvatske i Srbije moze da udje sa jednim pasosem, ostane tri meseca, izadje i isti dan se vrati sa drugim pasosem. Na taj nacin moze neograniceno boraviti u EU.
Link to comment
Da li uzimaju otiske svakome iz Srbije ko dodje kao turista u okviru od dozvoljenih tri meseca?Ako ne, a mislim da ne, vec samo proveravaju pasos kada se prvi put predje granica ili na nekim dodatnim kontrolama, onda npr. dualni drzavljanin Hrvatske i Srbije moze da udje sa jednim pasosem, ostane tri meseca, izadje i isti dan se vrati sa drugim pasosem. Na taj nacin moze neograniceno boraviti u EU.
cisto laicki: novi pasosi sadrze biometrijske, masinski citljive podatke... ako taj biometrijski pasos na granici biva masinski procitan, neko baza ima te podatke o tebi, nevezano za ime
Link to comment
I, sta ce tamo da radi?
Npr. raditi na crno, ziveti zbog raznorodnih razloga tipa partnera, dece, rodbine pa do egzoticnijih - pisanja knjige cije se desavanje odvija u nekom od gradova u EU i sta ti ja znam jos. Ova diskusija je bila zapoceta na drugom forumu od strane decka koji je nasao posao na crno na Kipru i zeli da ostane 5 meseci. Tako da eto u njegovom konkretnom slucaju dosta bi mu koristila ova varijanta:http://www.serbiatravelers.org/forum/index.php?topic=4502.msg65820#msg65820
Link to comment
cisto laicki: novi pasosi sadrze biometrijske, masinski citljive podatke... ako taj biometrijski pasos na granici biva masinski procitan, neko baza ima te podatke o tebi, nevezano za ime
O tome sam i ja razmisljao. Pitanje je da li se biometrijski podaci proveravaju/arhiviraju za svaki ulazak/izlazak ili samo u slucaju duzih viza i posebnih slucajeva (ljudi sa prethodnim prekrsajima i slicni).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...